Japońskie zapalenie mózgu – jak zapobiec?

Opublikowano: 23.08.2018
japońskie zapalenie mózgu

Osoby podróżujące do Azji coraz częściej słyszą o japońskim zapaleniu mózgu. Fakt, że świadomość na ten temat rośnie powinien cieszyć – choroba ta nie zawsze jest śmiertelna, ale profilaktyka jest tu bardzo wskazana. Zwłaszcza, że istnieje szczepionka przeciw japońskiemu zapaleniu mózgu, która wykonane przed wyjazdem może nas uchronić przed tym schorzeniem.

Japońskie zapalenie mózgu u znacznej części ludzi może przebiegać nawet bezobjawowo. Spora część przechodzi je razem z objawami grypy, jest obolała i ma wysoką temperaturę. Wtedy zazwyczaj mija ona samoistnie po około 10 dniach. W niektórych przypadkach potrafi jednak  doprowadzić do śmierci, dlatego tak ważne jest odpowiednie szczepienie przed podróżą.

Japońskie zapalenie mózgu – objawy

W drastycznych przypadkach zakażony odczuwa nagłe bóle głowy, dezorientację, porażenie kończyn, drgawki i ma trudności z koncentracją. Choroba ta może doprowadzić do śpiączki. Jeśli pacjent doznał zapalenia mózgu, to ryzyko zgonu wynosi aż 25-30 proc., co prawda taki efekt pojawia się mniej więcej u 1 proc. osób, które przechodzą tę chorobę, ale należy być bardzo uważnym.

Japońskie zapalenie mózgu – szczepionka

Szczepionka przed wyjazdem w rejony zachodniej Azji jest więc bardzo wskazana. Polega ona na podaniu do organizmu nieżywych wirusów (tak zwana szczepionka inaktywowana). Wskazane są dwie, lub w niektórych przypadkach nawet trzy szczepionki. Powinny być one podane w odstępie 28 dni, a druga jest niezbędna dla uzyskania ochrony. Proces powinien się zakończyć co najmniej tydzień przed datą wyjazdu. Jeśli wyjazd jest nagły, druga dawka może być podana w odstępie 7 dni, ale tutaj drugi zabieg również nie może nastąpić później niż tydzień przed wyjazdem.

Japońskie zapalenie mózgu –  nie tylko JAPONIA!

Szczególnie narażone na tę chorobę są nie tylko ci, którzy wyjeżdżają do Japonii. Schorzenie występuje między innymi na Filipinach, w Korei Północnej, Korei Południowej, Mongolii, Nepalu, Rosji, Singapurze, Tajwanie, Tajlandii czy Wietnamie. Ryzyko, co prawda, nie jest wysokie, ale są miejsca, w których uważać należy szczególnie. Wypady poza miasto, które wiążą się z długimi wycieczkami pieszymi, czy spaniem w namiotach to dodatkowe czynniki ryzyka. Wiążą się one w końcu z narażeniem na ukąszenia komarów, które przenoszą ten właśnie wirus. Jeśli możemy więc unikać w tamtych rejonach powyższych czynników, to dla własnego zdrowia lepiej się nie narażać na niebezpieczeństwo.

Przeciwwskazania i diagnostyka

Ważne jednak, by pamiętać, że są też przeciwwskazania związane ze szczepionką. Nie należy jej podawać niemowlętom poniżej drugiego miesiąca życia, ani osobom, u których wystąpiła reakcja alergiczna. Nie powinni jej przyjmować także pacjenci z ciężkimi infekcjami i gorączką. Ponadto nie przebadano szczegółowo w jaki sposób działa ona na kobiety w ciąży oraz karmiące, dlatego też w takich przypadkach lepiej powstrzymać się przed jej pobraniem. Chyba, że ryzyko zachorowania jest wyjątkowo duże.

Jeśli mimo wszystko po powrocie z takiej podróży mamy u siebie podejrzenie tej choroby, bo na przykład nie skorzystaliśmy z takiej szczepionki, niezwłocznie należy się udać do lekarza. Powinniśmy poinformować o takiej podróży i podejmowanych tam aktywnościach, gdyż Japońskie zapalenie mózgu, to nie jedyna choroba występująca u podróżników, także w tamtych rejonach. Precyzyjne badania są niezwykle istotne, zwłaszcza że objawy często nie są wyjątkowe i charakterystyczne konkretnie dla tej choroby.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments