Compensa nie chce uwolnić klientów od polis inwestycyjnych. Czy ta walka ma jeszcze sens?

Aktualizacja:
polisy inwestycyjne reklamacja

Prawo zmieniło się na korzyść klientów, UOKiK grozi karami, ale Compensa w dalszym ciągu nie łagodzi swojego stanowiska w sprawie opłat likwidacyjnych. Nawet gdy klienci mają solidne dowody na to, że przy sprzedaży tzw. „polisolokat” dochodziło do nieprawidłowości. Dziś opisuję potyczki z ubezpieczycielem dwóch klientek, które zawarły umowy za pośrednictwem firmy OVB.

Osobom, które próbują najpierw polubownych sposobów na odzyskanie pieniędzy, Compensa mówi twardo „nie”. Tylko czy ubezpieczycielowi opłaca się iść w zaparte, kosztem własnej opinii wśród klientów?

Student – klient idealny?

Typowy schemat: młoda studentka, pani Natalia*, dostała pierwszą w życiu pracę, więc chce regularnie oszczędzać. Myśli, że będzie mogła pochwalić się rodzicom swoją zaradnością. Jej współlokatorka, która też zaczęła pracę – w firmie OVB – proponuje „znakomite rozwiązanie” w postaci ubezpieczenia inwestycyjnego TopFundusz Compensy i umawia panią Natalię z doświadczoną agentką OVB. Pośredniczka przedstawia same zalety produktu i mówi, że można rozwiązać umowę już po dwóch latach regularnych wpłat – bez żadnych kosztów.

Po 2 latach od zawarcia umowy pani Natalia pisze do mnie: „W tym miesiącu chciałam zrezygnować z polisy, jednak po telefonie na infolinię Compensy dowiedziałam się, że odzyskam tylko 11% z sumy, którą uskładałam, i że całość otrzymałabym dopiero po 20 latach! Bardzo proszę o pomoc w tej niełatwej walce i podpowiedź, jak powinnam postępować, aby odzyskać to, co mogę”. Kobieta zapewnia, że nie otrzymała od pracownicy OVB ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU) przed zawarciem umowy, tylko dostała je dopiero pocztą, razem z polisą. To też typowy schemat. Niestety pani Natalia podpisała zawarte we wniosku oświadczenie o tym, że zapoznała się z OWU. Jest to jedno z wielu oświadczeń napisanych takim samym, drobnym drukiem.

Pani Natalia uświadomiła sobie, że znalazła się w pułapce. Gdy zerwie umowę, większość pieniędzy przepadnie. Jeśli nie zerwie, ma przed sobą jeszcze 18 lat wpłacania składek, na które może zwyczajnie nie mieć pieniędzy. A efekt tego „oszczędzania” i tak jest niepewny.

Czytaj także: Polisy inwestycyjne. Jak oni to robią, że tak trudno odzyskać pieniądze?

Student-„doradca finansowy” i student-klient to fatalne połączenie. Jednak na podstawie korespondencji, którą dostaję od Czytelników, muszę powiedzieć, że niestety dość często spotykane. Wiele już napisano o wrabianiu w polisy inwestycyjne osób starszych, ale ludzie młodzi, niedoświadczeni, niezdający sobie sprawy z drapieżności instytucji finansowych, są równie łakomym kąskiem dla pośredników sprzedających tego typu polisy.

Firmy działające w schemacie marketingu wielopoziomowego (MLM) – m.in. firma OVB, która jest agentem Compensy – doskonale rozpoznały ten rynek. Często zatrudniają na najniższych stanowiskach właśnie studentów, którzy następnie mają sprzedawać ubezpieczenia inwestycyjne swoim znajomym i członkom rodziny. Gdy jakieś rozwiązanie oferuje obcy człowiek, możemy się zastanowić, czy aby nie robi tego wyłącznie dla własnego zysku. Ale już gdy to samo proponuje współlokator z akademika, kto nabierze podejrzeń? Czy kolega może nas wprowadzić w błąd? Zwłaszcza jeśli sam jest stuprocentowo przekonany o tym, że oferuje najlepsze na rynku rozwiązanie – bo został przeszkolony jedynie w zakresie plusów polisy inwestycyjnej.

Była pośredniczka z OVB staje po stronie klientki

Pani Natalia postanowiła dzielnie walczyć z Compensą i udowodnić, że nie dostała warunków ubezpieczenia przed zawarciem umowy. To pozwoliłoby jej odzyskać opłatę likwidacyjną zgodnie z art. 384. § 1.  kodeksu cywilnego, który mówi, że ustalony przez jedną ze stron wzorzec umowy, w szczególności ogólne warunki umów, wzór umowy, regulamin, wiąże drugą stronę, jeżeli został jej doręczony przed zawarciem umowy. Skoro OWU (a w nich tabela określająca wartość wykupu) zostały doręczone po zawarciu umowy, to postanowienia w nich zawarte nie obowiązują pani Natalii, zatem Compensa nie powinna pobierać opłaty likwidacyjnej. Tylko jak to udowodnić?

Tu z pomocą klientce przyszła jej ówczesna współlokatorka, pani Jagoda*, która nie do końca świadomie zgodziła się na współpracę z OVB i do dziś tego żałuje – z resztą jej „kariera” w tej firmie potrwała tylko kilka tygodni. Napisała oświadczenie, w którym wyjaśniła dokładnie, jak przebiegało spotkanie, podczas którego pani Natalia podpisała wniosek o zawarcie umowy. „W trakcie całego spotkania, w żadnym jego momencie moja starsza koleżanka z OVB nie przedstawiła warunków ubezpieczenia, z których klientka mogłaby się dowiedzieć, że okres, po którym może wypłacić wszystkie zgromadzone składki, nie trwa dwa lata, lecz minimum dwadzieścia” – zeznała pani Jagoda. Oświadczenie pani Jagody razem z reklamacją pani Natalii zostało wysłane do Compensy.

A co na to ubezpieczyciel? Nic. Compensa odpisała, że skoro klientka podpisała oświadczenie o zapoznaniu się z OWU, to znaczy, że była w pełni poinformowana o wysokości opłat pobieranych przez ubezpieczyciela. Do oświadczenia pani Jagody firma nie odniosła się w ogóle – choć mogłoby być ono mocnym dowodem na to, że przy sprzedaży tej tzw. „polisolokaty” klientka została wprowadzona w błąd. Compensa napisała, że skontaktowała się z OVB i uzyskała zapewnienie, że pracownice zostały odpowiednio przeszkolone. I to wystarczyło ubezpieczycielowi, aby odrzucić reklamację pani Natalii.

Rekrutacja „doradców finansowych” – profesjonalizm czy farsa?

Pani Jagoda zdecydowała się opowiedzieć mi, jak przebiegała jej rekrutacja i szkolenie w firmie OVB. Główne spotkanie szkoleniowe w eleganckim hotelu w dużym mieście, na którym doświadczeni pracownicy otrzymywali awanse, było bodźcem, który miał zachęcić nowych „doradców” do wytężonej pracy – zdobywania klientów i rekrutowania kolejnych pracowników.

Gdy splendor finansowego high-life’u prysł, pozostała twarda rzeczywistość: „Każdy, kto zostawał przyjęty do pracy, stawał się łowcą kolejnych agentów. Trzeba było zwerbować jak najwięcej osób. Każdy z nas stawał się rekruterem. Co mnie zadziwiło, to fakt, iż nie można było w ogłoszeniu posługiwać się nazwą firmy OVB tylko trzeba było pisać PRACA BIUROWA. Następnie szkolenie główne (w hotelu), szkolenie stanowiskowe prowadzone przez bardziej doświadczonego pracownika i egzamin. Potem wydzwaniali do Ciebie ludzie z myślą, że oferujesz im super pracę biurową, a Ty zapraszałaś ich na rozmowę do biura. Rozmowę z kandydatami prowadzili kierownicy z OVB, było na nich po 4-6 kandydatów. Każdy „nowy” miał za zadanie dwa, trzy razy posłuchać rozmów kwalifikacyjnych, żeby potem sam umiał je prowadzić ze swoimi kandydatami. Ja przeprowadziłam aż jedną! Nie miałam ochoty werbować ludzi do pracy biurowej, a potem mówić im, że mają sprzedawać lokaty i ubezpieczenia” – opowiada pani Jagoda.

Była pośredniczka tłumaczy też, dlaczego szybko odeszła z tej pracy: „Uznałam, że nie umiem sprzedawać takich rzeczy ludziom – trzeba mieć gadane w tej branży. Trzeba tak namydlić oczy, żeby ludzie usłyszeli to, co chcą tzn. że kupią sobie wymarzony samochód, pojadą na wymarzone wakacje i tym podobne bajki. Ja nie umiałam tak nakręcać ludzi, więc dałam sobie z tym spokój”.

„Starsza koleżanka z OVB, która się mną opiekowała mówiła: Pani proponuje lokatę, a potem proszę przyprowadzić tę osobę do mnie, ja wszystko wyjaśnię, bo Pani jeszcze za dużo o tym nie wie” – tak pani Jagoda opisuje początek swojej pracy.

„Idź do sądu albo zwróć się do OVB”

Czy Compensa nie wie, w jaki sposób rekrutowani i szkoleni są pracownicy firm, które sprzedają jej ubezpieczenia? Być może wie, ale przerzuca odpowiedzialność za nieprawidłowości na samych pośredników:

„Doniesienia o nieprawidłowościach w oferowaniu naszych produktów pojawiają się sporadycznie. W takich przypadkach zawsze staramy się dokonać konfrontacji oświadczeń agenta z oświadczeniami klienta. Jeżeli przypadek misselingu jest jednoznacznie udokumentowany, to staramy się rozstrzygać kwestie sporne na korzyść klienta. Jeżeli jednoznaczne ustalenie przebiegu zdarzeń nie jest możliwe, sprawę ostatecznie może rozstrzygnąć jedynie sąd” – mówi Tomasz Borowski, rzecznik prasowy Compensy i dodaje:

„Warto wspomnieć, iż zgodnie z regułami obowiązującymi na rynku istnieją dwa typy pośredników – agenci wyłączni, za których działania odpowiedzialność ponosi towarzystwo oraz multiagencje, które dystrybuują produkty wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Podmioty tego typu, zgodnie z przepisami obecnej ustawy ubezpieczeniowej, ponoszą odpowiedzialność za swoje działania”.

Co w takim razie powinna zrobić pani Natalia, aby odzyskać pieniądze? Z wypowiedzi rzecznika prasowego Compensy można wywnioskować, że może iść do sądu albo zgłosić się z roszczeniem do OVB. Polubownie nic z Compensą nie wskóra, chociaż ma w ręku solidny dowód w postaci oświadczenia pani Jagody. „Osoby pośredniczące w procesie zawarcia umowy powinny za każdym razem umożliwić klientowi wcześniejsze zapoznanie się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia przed złożeniem wniosku o zawarcie umowy” – informuje Tomasz Borowski z Compensy. „Powinny” – to tutaj słowo-klucz. Niestety pomiędzy tym, co agenci powinni robić a tym, co robią, czasami zieje przepaść.

Pani Natalia zawierała swoją umowę 2 lata temu, kiedy w oferowaniu polis inwestycyjnych panowała „wolna amerykanka” – klienci nieświadomie podpisywali oświadczenia o zapoznaniu się z OWU, a w rzeczywistości nie mieli tego dokumentu w ręku. Pani Natalia jest zdecydowana walczyć w sądzie. Być może dla sądu zeznania pani Jagody, byłej pracownicy OVB, będą miały większą wagę niż dla ubezpieczyciela.

Historia pani Anny – sfałszowany wniosek?

Pani Anna jest kolejną osobą, która postanowiła walczyć o swoje mając w ręku mocny dowód przeciwko pośrednikowi z OVB. Gdy 3 lata temu wypełniała wniosek o zawarcie umowy TopFundusz, nie wskazała w nim funduszy, w które chciałaby inwestować ani dokładnej alokacji środków. Zgodnie z warunkami umowy brak wskazania funduszy oznaczał alokację wszystkich środków w fundusz gwarantowany – i tego właśnie chciała pani Anna. Agent OVB, który spisywał z nią dokument, prawdopodobnie zauważył ten brak już po spotkaniu z klientką i pomyślał sobie, że taki niekompletny wniosek może zostać przez Compensę zwrócony do uzupełnienia.

Ale, ponieważ pomysłowość pośredników nie zna granic, znalazł rozwiązanie „na skróty” – prawdopodobnie samodzielnie dopisał podział składki pomiędzy kilka funduszy i tak uzupełniony oryginał wniosku wysłał do Compensy. Pani Anna twierdzi, że nic o tym nie wiedziała i ma na to twardy dowód – swoją kopię wniosku, na której pola dotyczące funduszy są nieuzupełnione. „Pośrednik sam rozlokował moje pieniądze” – oburza się klientka.

„Na spotkaniu nie otrzymałam Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, jednak pośrednik przedstawił słownie ofertę jako co najmniej 2-letni (maksymalnie 30-letni) okres oszczędzania z możliwością pełnego dysponowania kapitałem po okresie dwóch lat. Po prawie dwóch latach skontaktowałam się telefonicznie z firmą Compensa i od konsultanta dowiedziałam się, że mogę wybrać zgromadzone środki, ale z opłatami likwidacyjnymi wynoszącymi 81% zgromadzonego kapitału” – napisała pani Anna w skardze do Rzecznika Ubezpieczonych.

Możliwe, że mamy tu do czynienia nie tylko z niedoręczeniem OWU, ale także z częściowym fałszerstwem wniosku – a to już poważna sprawa. Jednak – jak się okazuje – nie na tyle poważna, aby Compensa przychyliła się do reklamacji klientki wspartej kilkoma interwencjami Rzecznika Ubezpieczonych. Odpowiedź ubezpieczyciela opiera się na schemacie, który „przerabiała” już powyżej opisana pani Natalia: „Skarżąca w ramach składania wniosku potwierdziła własnoręcznym podpisem, iż zapoznała się z postanowieniami OWU […] W związku z powyższym należy uznać, iż Skarżąca była przed zawarciem umowy w pełni poinformowana o wysokości opłat likwidacyjnych pobieranych przez Towarzystwo”.

A w jaki sposób Compensa odpowiedziała na zarzut sfałszowania wniosku przez pośrednika? To też ciekawe, bo okazało się, że agent OVB znalazł sposób, aby przekonać ubezpieczyciela, że wszystko zrobił w porozumieniu z panią Anną. Zeznał, że w rozmowie telefonicznej klientka podała mu dyspozycję podziału składki pomiędzy konkretne fundusze i właśnie na tej podstawie uzupełnił odpowiednie pola wniosku. „Takiej rozmowy w ogóle nie było” – irytuje się pani Anna. Compensa jednak ochoczo dała wiarę zapewnieniom agenta i odpisała, że skoro klientka podała agentowi przez telefon podział funduszy, to na tej podstawie mógł on wypełnić brakujące pola – zatem nie widzi podstaw do uznania zasadności skargi.

Obrona przez atak

Na początku pani Anna próbowała interweniować w Compensie za pośrednictwem firmy OVB. Jak twierdzi klientka – przyniosło to efekt zgoła odwrotny do zamierzonego – bo gdy tylko powiedziała, że mogłaby powiadomić prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa, agent przeszedł do ofensywy i zaczął straszyć wymiarem sprawiedliwości panią Annę. Pracownik OVB miał powiedzieć, że zaskarży kobietę o zniesławienie i zażąda 20 tysięcy złotych na cele społeczne.

„Zgłosił się do mnie przedstawiciel OVB i poprosił o spotkanie, na którym stwierdził, że nie miał zamiaru wprowadzenia mnie w błąd, a moje oskarżenia prowadzą do rozpoczęcia sprawy w sądzie, co może narazić mnie na koszty i dodatkowy stres. Przekonywał mnie również, że wynegocjował obniżenie regularnej składki do minimalnych 75 zł, co będzie dla mnie znacznie mniej dotkliwe. Zgłosiłam zatem chęć obniżenia składki, a swoje oskarżenia wycofałam z obawy przed poniesieniem kosztów sądowych” – tłumaczy klientka.

Compensa nie ustępuje

Rzecznik Finansowy interweniował w sprawie pani Anny aż trzykrotnie. I nic – ściana. Pani Natalia jest dopiero na początku tej drogi – jej skarga właśnie trafiła do Rzecznika.

Compensa jest niestety w gronie tych ubezpieczycieli, którzy postanowili do końca czerpać zyski z polis inwestycyjnych, pomimo wielu skarg od klientów. Firmy ubezpieczeniowe, które za wszelką cenę nie chcą uwolnić swoich klientów od tzw. „polisolokat”, mają przeciwko sobie  instytucje konsumenckie oraz media, które wielokrotnie rozpisywały się o rażąco wygórowanych opłatach likwidacyjnych. Na korzyść tych ubezpieczycieli działa przewlekłość postępowań przed polskimi sądami, a także to, że nowa Ustawa o działalności ubezpieczeniowej nie obejmie posiadaczy polis inwestycyjnych, którzy zawarli umowy przed jej wejściem w życie.

Klienci, którzy znaleźli się w takiej sytuacji jak pani Anna czy pani Natalia, mogą wiązać pewne nadzieje z działaniami Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Niedawno UOKiK podał informację o tym, że 3 firmy ubezpieczeniowe, Aviva (obecnie Allianz), Allianz i Nationale-Nederlanden (dawniej: ING Życie) po negocjacjach z Urzędem zobowiązały się do znacznego ograniczenia opłat likwidacyjnych klientom, którzy chcą się wycofać z zawartych z nimi umów.

W sprawie polis inwestycyjnych Compensy UOKiK już prowadzi postępowanie. Chciałam dowiedzieć się, czy ubezpieczyciel rozważa tak prokliencki gest, na jaki zdecydowały się już 3 inne firmy. „Nie będziemy komentować toczącego się postępowania przed jego zakończeniem” – odpowiedział rzecznik prasowy Compensy.

EDIT: 10 stycznia 2016 roku Compensa znalazła się w gronie kolejnych czterech towarzystw, które na skutek interwencji UOKiK zgodziły się na obniżenie opłat likwidacyjnych w polisach na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Compensa zobowiązała się obniżyć opłaty w 3 rodzajach wykonywanych umów ubezpieczenia z ufk ze składką regularną. Wysokość opłaty likwidacyjnej nie będzie przekraczać 25% wartości rachunku.

* Imiona zostały zmienione, dane do wiadomości redakcji   

Aviva i Allianz razem od 2 lipca!
Ubezpieczalnie łączą się w Polsce pod jedną marką!
Masz ubezpieczenie w Aviva? Od 2 lipca 2022 roku Aviva i Allianz łączą się pod wspólną nazwą – Allianz. Grupa Allianz to jeden z wiodących ubezpieczycieli na świecie, obsługujący 126 mln klientów w ponad 70 krajach. Co to oznacza dla klientów? Twoje ubezpieczenie jest nadal ważne, a wszystkie podpisane umowy obowiązują jak dotychczas!

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
26 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Agnieszka
Agnieszka
6 lat temu

No i co z tego, że obniżają opłaty? W Generali wartość umowy liczy się jako suma należnych składek za cały okres umowy. Jak to się ma do wartości rachunku? Jak na tym wyjdzie Klient po 2, 3 latach polisy? Już odpowiadam – jak Zabłocki na mydle. Strata nadal to nadal kilka tysięcy złotych. W przypadku Compensy i Open Life opłaty nadal pozostają na poziomie 25%. Do tego wszystkiego Compensa została ukarana i obniżyła opłatę tylko w trzech „produktów”, które zostały objęte ugodą UOKiK. A co ze starymi ubezpieczeniami z udziałem w zysku i innych złodziejskich produktach?!Te wyroki nadal nie zabezpieczają w pełni interesów konsumenta. Całe szczęście, że aneksy dot. zmian nie zamykają drogi dochodzenia roszczeń w związku z opłatami. Walczcie, żeby nie napychać kabzy tym, którzy do tej pory oszukiwali i zarobili na Waszych oszczędnościach. [reklama]

Jan
Jan
6 lat temu

W nawiązaniu do pisma z dnia xx.2012 od G. Liszka, Członka Zarządu Compensa TUnŻ S.A VG do Pani Magdaleny Kudłak, Naczelnika Wydziału Skarg i Interwencji Biura Rzecznika Ubezpieczonych, którego kopię otrzymałem w dniu xx.2012 wraz z kopią warunków ogólnych ubezpieczenia, informuję, że podczas rozmowy z doradcą ubezpieczeniowym w siedzibie Biura Ubezpieczeń Compensa Viena Insurance Group nie zostałem zapoznany z warunkami ogólnymi ubezpieczenia. Wbrew tezie postawionej w ww. piśmie na wniosku o zawarcie umowy indywidualnego ubezpieczenia polisy nie ma klauzuli o zapoznaniu klienta z warunkami ogólnymi ubezpieczenia. Podpis pod ww. wnioskiem złożyłem na podstawie prezentacji dokonanej przez agenta. Dlatego podtrzymuję moją skargę, że zostałem doprowadzony zawarcia umowy indywidualnego ubezpieczenia poprzez utajenie warunków ubezpieczenia, niezapoznania mnie z rzeczywistą wysokością opłat za zarządzanie aktywami oraz 20-letnim okresem trwania ubezpieczenia.
Podczas spotkania z doradcą ubezpieczeniowym w 2011 otrzymałem kopię warunków ogólnych Superfunduszu. Doradca ubezpieczeniowy nie wiedział jaka jest opłata od wykupu moich udziałów w zależności od lat uczestnictwa w programie, zalecając mi napisanie do Centrali o przysłanie tej informacji. Informację tą później w domu znalazłem jako Załącznik nr 1 do warunków ogólnych.
Wbrew opinii wyrażonej w piśmie od Grzegorza Liszka Członka Zarządu Compensa TUnŻ S.A VG uważam, że pozostawanie moich środków w Superfunduszu jest skrajnie niekorzystne z powodu skrajnie odbiegających od warunków rynkowych opłat za zarządzanie aktywami. Ponieważ moje środki znalazły się w Superfunduszu z powodu wprowadzenia mnie w błąd przy zawieraniu umowy przez doradcę ubezpieczeniowego uważam że środki powinny mi zostać wypłacone lub w ostateczności przetransferowane do 10-io krotnie tańszego Megafunduszu bez kosztów wykupu alokowanych środków i kosztów manipulacyjnych.
Do dnia dzisiejszego nie otrzymałem także wyjaśnień od Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie Compensa S.A. Vienna Insurance Group, na temat ustosunkowania się agenta do moich zarzutów, do czego zostało zobligowane pismem z dnia xx 2012 do Franza Fuchsa Prezesa Zarządu tegoż Towarzystwa.
Proszę o pomoc w odzyskaniu moich środków, gdyż uważam, że zostałem doprowadzony do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez brak kompetentnej informacji od doradcy ubezpieczeniowego , co podlega kodyfikacji art. 286 Kodeksu Karnego którego treść brzmi: „Kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej doprowadza inna osobę do niekorzystnego rozporządzania mieniem własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”. Podsumowując : uciekać od tego towarzystwa.

Marta
Marta
6 lat temu

Niestety mam taka sama sytuację i czuję się bezradna 🙁

Sylwia
Sylwia
6 lat temu

Niestety, jestem w tej samej sytuacji.. 🙁

Karol
Karol
6 lat temu

I będzie nas coraz więcej!!

Bo o Compensie i OVB („mój” agent) nie słyszałem nic w mediach, aż zaczął zbliżać się okres odzyskania pełni wpłaconych składek (po 6ciu latach). Po wizycie bezpośrednio w Compensie zdziwiłem się jednak, że dopiero po 20 latach, odzyskam to, co jest „wolne” na koncie, ale z ogromnymi potrąceniami kosztów prowadzenia rachunku, o czym mowy nie było.
Piszczcie reklamacje, nawet tylko po to, aby je napisać (nie ma co liczyć na pozytywne rozpatrzenie. Ja napisałem reklamację i odwołałem się od decyzji reklamacyjnej z zerowym skutkiem, bo przecież zapoznałem się z OWU, które otrzymałem po ponad miesiącu, a miałem 30 dni na rozwiązanie umowy, o czym też nie zostałem poinformowany ;-)). Odwołujcie się od decyzji reklamacyjnej nawet po to, aby się odwołać. Następnie składajcie wnioski do Rzecznika Finansowego, a kto ma dojścia niech puści to w media. Niech ludzie wiedzą jaka jest skala problemu, bo jestem przekonany, że takich jak my, nabitych przez rozmaitych agentów (świadomie lub nie) w butelkę są tysiące. Dzwoniłem dziś do RzF i będę prowadził teraz sprawę przez nich.

To nasze pieniądze i nie pozwólmy ich sobie odebrać w sposób nieuczciwy i bezczelny!!
Nie bójmy się, bo mamy po swojej stronie coraz więcej instytucji, a nasz koszt obecnie to trochę czasu i nerwów.
Pozdrawiam

Ewa
Ewa
5 lat temu
Reply to  Karol

Witam. Tez jestem zainteresowana rozwiązaniem polisy Super Fundusz w Compensie. Po 9 latach chcą mi wypłacić 10 500,00 zł ze zgromadzonym 17 500,00 zł. Z decyzji UOKIK wynika, że zostali zobowiązani do sporządzenia aneksów do umów ale innych polis: Mega Fundusz, Top Fundusz i Super Fundusz Plus. Patrząc na tabele z UOKIK to po tylu latach odzyskałabym około 98%. Czy mogę wiedzieć w jaki sposób odwoływał sie Pan. Ja znalazłam taki wzór do wezwania do zapłaty do Compensy i nie wiem czy im to wysłać czy czekać. Proszę o odpowiedź.

Dominika
Dominika
5 lat temu
Reply to  Ewa

Witam, czy udało się Pani rozwiązać tą sytuację? Mam dokładnie ten sam fundusz.

Marcin
Marcin
5 lat temu
Reply to  Ewa

Witam, też posiadam superfudusz od 2010 r. 4 tys. w plecy, Jest jakaś szansa na odzyskanie wpłaconych pieniędzy?

Andżelika
Andżelika
5 lat temu
Reply to  Ewa

zajmujemy sie odzyskiwaniem pieniędzy z opłat likwidacyjnych – Pani Moniko, Pani sprawa nie jest odosobniona, jesli chciałaby Pani dowiedziec sie więcej szczegółów prosze o kontakt prywatny [reklama]

Michal
Michal
5 lat temu
Reply to  Karol

Byłem pracownikiem [reklama] i sprzedawałem polisy [reklama] i inne. Sam posiadam fundusz [reklama]. Mimo iż nie pracuję od ponad 3 lat 90 % moich klientów posiada fundusze. Każdy z nich był informowany o tym ze program jest na minimum 21 lat a przed zakończeniem programu nastąpi kara z tytułu zerwania umowy. Pracownicy [reklama] którzy nie informali klientów to głodni pieniędzy wilki. Jeżeli nie informowali ludzi o tabelce wypłat postępowali wbrew etyce zawodowej. Ale kto godzi się na program na 20 lat- emerytura itd jak chce zbierac kasę przez 2 lata to polecalem konto oszczędnościowe;)jak ktoś ma jakiś pytania zapraszam na maila.

grażyna
grażyna
5 lat temu
Reply to  Michal

Bardzo proszę o kontakt. Chciałam o coś zapytać.

Tomasz
Tomasz
5 lat temu
Reply to  grażyna

zapraszam na mail [reklama]

Marlen
Marlen
5 lat temu

Zgadzam się z przed mówcą moja znajoma skorzystała z usług [reklama], która pomogła jej odzyskać pieniądze z polislokaty. Polecam każdemu poszkodowanemu zgłosić sprawę w ręce prawnika.

grażyna
grażyna
5 lat temu
Reply to  Marlen

Mam ten problem. Proszę o radę.

Tomasz
Tomasz
5 lat temu

zapraszam wszystkich,którzy mają problem z odzyskaniem pieniędzy z polis na [reklama]

Piotr
Piotr
5 lat temu
Reply to  Tomasz

Tomasz prosze o kontakt

Tomasz
Tomasz
5 lat temu
Reply to  Piotr

696443255

Bożena
Bożena
5 lat temu
Reply to  Tomasz

Dlatego nie należy się pakować w umowy z pewnymi towarzystwami jeśli nie ma się pewności co do zasad, na jakich podpisywana jest umowa. Ubezpieczyciele często też mamią swoich klientów na bezsensowne polisolokaty które nie wnoszą do ich życia niczego innego, niż same kłopoty. Wiele osób się o tym przekonało. Na szczęście można liczyć na pomoc fachowych kancelarii, które specjalizują się w odzyskiwaniu należnych pieniędzy i wyrównania rachunków za niekorzystnie formułowane umowy.

Obi
Obi
3 lat temu
Reply to  Tomasz

Proszę o info w sprawie odzyskania pieniędzy z polisy.

Peter
Peter
5 lat temu

Moja żona 62 lata, właśnie emerytura. 6 lat składek miesięcznych dla wnuka. Suma wpłat ok 10 000 PLN. Wartość wykupu…….. 6000 PLN, właśnie się dowiedziała, ze musi płacić jeszcze 5 lat. Przed podpisaniem umowy (byłem świadkiem aczkolwiek odradzałem podpisanie umowy) pośrednik twierdził, że z chwilą przejścia na emeryturę, będzie mogła wypłacić pieniądze powiększone wg. „prognozy” o minimum 10-15%. I bynajmniej nie student a oficjalny pośrednik, Pani B.O. z własną kancelarią . Żona jest kompletnie załamana……

Peter
Peter
5 lat temu

Moja żona 62 lata, właśnie emerytura. 6 lat składek miesięcznych dla wnuka. Suma wpłat ok 10 000 PLN. Wartość wykupu…….. 6000 PLN, właśnie się dowiedziała, ze musi płacić jeszcze 5 lat. Przed podpisaniem umowy (byłem świadkiem aczkolwiek odradzałem podpisanie umowy) pośrednik twierdził, że z chwilą przejścia na emeryturę, będzie mogła wypłacić pieniądze powiększone wg. „prognozy” o minimum 10-15%. I bynajmniej nie student a oficjalny pośrednik, Pani B.O. z własną kancelarią . Żona jest kompletnie załamana……

Mateusz
Mateusz
4 lat temu

W zeszłym roku wycofałem się z Warty( wcześniej HDI Gerling) po siedmiu latach wpłacania składek. Z uzbieranych ok. 17000 wypłacili mi ok. 13000. Straciłem „tylko” 4 koła. Przy zawieraniu umowy agent z OVB rysował wykresy w niebo, i bajerował ile to będę miał kasy za jakieś 15 lat. Mówił oczywiście, że to długoterminowa akcja i wcześniejsze wypłacenie kapitału będzie mnie dużo kosztować. Wtedy były to fundusze kapitałowe z dodatkowym ubezpieczeniem na życie ( 300 tyś dla uposażonej osoby, gdybym zszedł). Przez te kila lat firma tylko trwoniła moją kasę, jednostki traciły na wartości, a dodatkowo za obracanie moją kasą zgarniali opłaty – zorientowałem się, że już dłużej nie mogę być frajerem i wycofam kasę. Agent podesłał mi pismo, z kilkoma wyrokami sądowymi na korzyść klientów, które ja później wysłałem do WARTY z wezwaniem do wypłaty kasy. Wypłacili, ale już nie zgarnęli swoich 40 % z reszty tylko dogadaliśmy się na opłatę ok 1000 zł. Jakaś kierowniczka z Warty tłumaczyła mi tel. że ja przecież miałem ubezpieczenie na życie z dodatkowymi funduszami i dlatego tyle to mnie kosztowało – pięknie odwrócili kota ogonem.

Andrzej
Andrzej
4 lat temu

Porusze tu kwestie innych oplat – miesiecznych za prowadzenie rachunku. Bylem rowniez w tej samej sytuacji. Zostalem poinformowany przez OVB, ze po 2 latac bede w stanie odzyskac calosc inwestycji + zysk, jednak po 2 latach okazalo sie, ze umowa jest na 10 lat i jesli wyplace wczesniej to beda kosmiczne oplaty, wiec zostawielm pieniadze na te dodatkowe 8 lat, bo stwiedzilem, ze oplaty i tak poniose, a moze chociaz cos zarobie na tym funduszu przez ten okres. No i po 10 latach sprawa wyglada tak: wplacone 50 tys zlotych, wartosc funduszu 26 tys zlotych… Poprosilem o liste transakcji i wyglada to tak, ze fundusz „zarobil” przez te 10 lat 6 tys zlotych, ale oplaty za obsluge wyniosly 30 tys zlotych (!?!), czyli 60% kapitalu. Czy ktos wie, czy da sie cos z tym zrobic? Ja rowniez nie dostalem OW podczas podpisywania polisy. W liscie oplat jest wymieniona obsluga funduszu, ale przeciez to sie mija z celem, no bo jak mozna na tym cokolwiek zarobic, skoro Compensa „przygarnia” sobie wiekszosc wplaconego kapitalu… Czy to jest wogole legalne?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Andrzej

Wspomina Pan o tym, że nie otrzymał Pan Ogólnych Warunków podczas zawierania umowy. Najprawdopodobniej podpisując umowę, podpisał się Pan również pod oświadczeniem, że zapoznał się Pan z warunkami umowy. Jeżeli w liście opłat jest wymieniona obsługa funduszu, to zapewne w OW jest taki zapis, który o nich mówi, więc może być ciężko cokolwiek wywalczyć, by zyskać więcej pieniędzy. Można oczywiście próbować napisać reklamację w tej sprawie i wnioskować o wypłatę większej sumy pieniędzy, natomiast Ubezpieczyciel pewnie będzie powoływał się na zapisy ogólnych warunków.

Andrzej
Andrzej
4 lat temu

Dziekuje za odpowiedz. Dlatego jeszcze nic z tym nie zrobilem, bo wiem, ze podpisalem (nie wiedzac co i bedac jedynie ustnie poinformowany – i to blednie), ale podpisalem, bo zaufalem, bo to znajomy znajomego… Ale mi ogolnie bardziej chodzi o wielkosc oplat. Czy to jest legalne, ze Compensa „zagarnela” 60% kapitalu jako oplaty? Jesli chodzi o kredyty to wiem, ze jest limit ile moga za odsetki sobie naliczac, a co jesli chodzi o inwestycje? Przeciez musi (a przynajmniej) powinien byc jakis limit oplat, bo przeciez w tym wypadku sie to kompletnie mija z celem…

Wioletta77
Wioletta77
2 lat temu

Witam Państwa.
Przeczytałam wasz artykuł bo szukałam informacji jak najkorzystniej rozwiązać umowę ubezpieczeniową z UFK compensa . Przeczytałam kilka wpisów ludzi , którzy zostali wprowadzeni w błąd i oszukani na gromadzonych przez lata pieniądzach. Ja oszczędzam już ponad 8 lat i nie wiem co mam zrobić czy czekać do 10 lat i tracić dalej własne pieniądze czy wycofać je teraz i też nie wiem ile mi naliczą koszty likwidacji i wyczytałam ze i podatek dochodowy od zysków kapitałowych ( choć pamiętam że miało nie być podatku , tak mnie zapewniała agentka ubezpieczeniowa mówiąc , że takie oszczędzanie pieniędzy jest bezpiecznie bo ubezpieczenia na życie nie można opodatkować ) . Już jestem w plecy 4 tyś. zł. z samych wpłacanych składek , a przecież mieli inwestować i miało to byc gwarantowane bez żadnych strat. Czy jeśli poczekam do 10 lat to dostanę 100 0/0 wpłaconych składek ? Ja nie widzę z tego żadnej korzyści. 8 lat odejmowania sobie od buzi aby w przyszłości mieć trochę więcej pieniędzy i okazuje sie że nie dla siebie ale dla kogoś Szok ! Jawne naciąganie i oszukanie człowieka. Nie wiem co mam zrobić , jak ma wyglądać wniosek o zawarcia aneksu do umowy ? Bardzo proszę o doradzenie mi jakie kroki powinnam podjąć abym mogła uratować jak najwięcej własnych pieniędzy .
Pozdrawiam serdecznie
Wioletta.