Nowy rok to czas na podsumowania. Ile płaciliśmy za OC w 2021 roku?

Aktualizacja:
Wypadek samochodowy – ubezpieczenie

Nowy rok to tradycyjnie czas podsumowań. Postanowiliśmy podtrzymać tę tradycję i przygotowaliśmy własne podsumowanie cen na rynku ubezpieczeń OC w Polsce. Sprawdziliśmy, jak kształtowały się koszty polisy, gdzie trzeba było zapłacić najwięcej, a także ile musieli wydać na OC najmłodsi kierowcy w 2021 roku.

Na wstępie warto przytoczyć dane z Polskiej Izby Ubezpieczeń. Okazuje się, że w ciągu trzech kwartałów 2021 roku Polacy wydali na ubezpieczenia w sumie 50,9 mld zł, a towarzystwa ubezpieczeniowe działające w Polsce wypłaciły odszkodowania na łączną kwotę 30,3 mld zł. W tym zakresie 11,2 mld zł stanowiły odszkodowania komunikacyjne – 6,8 mld zł wypłacono łącznie w formie odszkodowań i świadczeń z obowiązkowego OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

To o 2,6 pkt proc. więcej niż w 2020 roku. Średnia szkoda z OC wzrosła o 5,7 pkt proc. i wynosiła 8367,7 zł. Pojawiło się zatem zjawisko, jakie ubezpieczyciele nazywają inflacją szkodową. Ma ono miejsce, gdy dochodzi do zachwiania równowagi pomiędzy wypłatami odszkodowań a składkami wpłacanymi przez kierowców. W naszym artykule skupiamy się na tej ostatniej kwestii, a więc na cenach polis OC.

Rynek OC – stabilny początek 2021 roku

Ostatnie lata to oczywiście ogromny wpływ pandemii na całą gospodarkę, a więc również na sektor ubezpieczeniowy. Właściwie od początku 2019 roku można było obserwować systematyczny spadek cen obowiązkowego ubezpieczenia OC i ten trend utrzymuje się do tej pory. Po I kwartale 2021 roku średnia cena OC w Polsce kształtowała się na poziomie 579 zł, czyli była niższa o 22 zł w porównaniu z końcem 2020 roku.

Początek ubiegłego roku był zatem bardzo optymistyczny dla posiadaczy pojazdów mechanicznych. W 2020 roku i na początku 2021 obserwowaliśmy również spadek częstotliwości występowania szkód, co z kolei ucieszyło ubezpieczycieli. Zjawisko wynikało po części z lockdownów, a po części z tego, że wiele osób pracowało zdalnie z domu i nie dojeżdżało codziennie samochodem do pracy. Jak kształtował się rynek OC w kolejnych miesiącach 2021 roku?

Jak kształtowały się składki OC w 2021 roku?

Również po pierwszym kwartale 2021 roku sytuacja na rynku OC pozostała stabilna. Drastyczne podwyżki polis nie miały miejsca. Relatywnie niski poziom składek OC wynikał również z tego, że ubezpieczyciele bardzo mocno konkurowali ze sobą w wybranych segmentach klienckich.

Dotyczyło to szczególnie segmentów szkodowych. Dzięki temu, że w 2020 roku aktywność kierowców na drogach była mniejsza, co przełożyło się na zdecydowany spadek szkodowości, w 2021 roku ubezpieczyciele mogli sobie pozwolić na większe obniżki składek również dla mniej ostrożnych kierowców.

Jak kształtowała się cena polis OC? Jak wspomnieliśmy wcześniej, w styczniu średni koszt wyniósł 579 zł. W lutym nastąpiła lekka podwyżka i ceny OC wzrosły o 3 zł, jednak największa obniżka miała miejsce w marcu, gdy średnie składki za OC spadły do poziomu 568 zł.

Po trzech kwartałach 2021 roku średnia cena OC wynosiła 587 zł. Duży wpływ na wysokość składki miały oczywiście czynniki takie jak miejsce zamieszkania czy parametry samochodów. Przy pojemności silnika do 0,9 litra średnia cena OC wynosiła 485 zł, a od 2,4 litra – 691 zł.

Opłacało się jeździć samochodami elektrycznymi, ponieważ właściciele takich aut płacili średnio za OC 459 zł, podczas gdy na przykład za hybrydę trzeba było wydać 624 zł. Warto dodać, że szkodowi kierowcy płacili średnio o 294 zł więcej w porównaniu do średniej składki OC.

W jakich województwach OC było najtańsze?

Wróćmy do miejsca zamieszkania, ponieważ wpływało ono bardzo mocno na wysokość składek OC w 2021 roku.

Zacznijmy od cen na poziomie regionów. Po trzech kwartałach 2021 roku najmniej płacili za OC mieszkańcy następujących województw:

 1. kujawsko-pomorskiego – 562 zł,
 2. małopolskiego – 565 zł,
 3. opolskiego – 568 zł,
 4. podkarpackiego – 576 zł.

Najdrożej było natomiast w województwach:

 1. pomorskim – 729 zł,
 2. dolnośląskim – 674 zł,
 3. mazowieckim – 669 zł,
 4. zachodniopomorskim – 664 zł.

W 2021 roku największe spadki cen OC zanotowano w województwie łódzkim (-5,49%) i kujawsko-pomorskim (-4,65%). Najwyższy wzrost cen OC miał za to miejsce w województwie podlaskim (+1,62%) i pomorskim (+1,56%).

W jakich miastach za OC płaciliśmy najwięcej?

Jak kształtowały się ceny OC na poziomie miast?

W 2021 roku najmniej za OC płacili mieszkańcy takich miast jak:

 1. Bydgoszcz – 556 zł,
 2. Opole – 604 zł,
 3. Rzeszów – 642 zł.

Najwięcej za obowiązkowe OC płacili z kolei mieszkańcy następujących miejscowości:

 1. Gdańsk – 834 zł,
 2. Wrocław – 822 zł,
 3. Warszawa – 750 zł.

Najbardziej podrożały polisy OC w Opolu (+8,80%), natomiast największy spadek cen zanotowano w Łodzi (-8,55%).

Ile za OC płacili młodzi kierowcy w 2021 roku?

Wiek kierowcy ma oczywiście bardzo duży wpływ na cenę polisy OC. Nie inaczej było w 2021 roku. Ubezpieczyciele wychodzili z założenia, że młodzi kierowcy należą do grupy podwyższonego ryzyka. Jeśli spojrzymy na dane po trzech kwartałach 2021 roku, okazuje się, że właściciele samochodów do 25. roku życia płacili za OC nawet o 100% więcej, niż wynosiła średnia ogólnopolska w zakresie kosztów polis i musieli wydać na OC co najmniej 1184 zł. Wystarczyło jednak ukończyć 26 lat, żeby wysokość składki spadła średnio do 634 zł. Najmniej za OC płaciły osoby powyżej 55. roku życia – 541 zł.

Ile wynosiła kara za brak OC w 2021 roku?

Na koniec warto przypomnieć, jakie kary groziły za brak ważnego OC w 2021 roku. Ich poziom ogłasza co roku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny na podstawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym okresie.

W 2021 roku wynosiły one:

W porównaniu do 2020 roku najniższa stawka kary w przypadku samochodu osobowego wzrosła o 80 zł, natomiast najwyższa stawka została zwiększona o 400 zł.

Podsumowanie

2021 rok był stabilny na rynku OC. W poszczególnych miesiącach zmiany cen polis nie były duże, a przeciętne OC spadło o 5 pkt proc. w porównaniu do 2020 roku. Niestety, 2022 rok może już nie być tak stabilny w segmencie ubezpieczeń. Trzeba pamiętać, że wysoka inflacja będzie miała z całą pewnością duży wpływ na zmiany składek OC.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej