Nowy rok to czas na podsumowania. Ile płaciliśmy za OC w 2021 roku?

Aktualizacja:
Wypadek samochodowy – ubezpieczenie

Nowy rok to tradycyjnie czas podsumowań. Postanowiliśmy podtrzymać tę tradycję i przygotowaliśmy własne podsumowanie cen na rynku ubezpieczeń OC w Polsce. Sprawdziliśmy, jak kształtowały się koszty polisy, gdzie trzeba było zapłacić najwięcej, a także ile musieli wydać na OC najmłodsi kierowcy w 2021 roku.

Na wstępie warto przytoczyć dane z Polskiej Izby Ubezpieczeń. Okazuje się, że w ciągu trzech kwartałów 2021 roku Polacy wydali na ubezpieczenia w sumie 50,9 mld zł, a towarzystwa ubezpieczeniowe działające w Polsce wypłaciły odszkodowania na łączną kwotę 30,3 mld zł. W tym zakresie 11,2 mld zł stanowiły odszkodowania komunikacyjne – 6,8 mld zł wypłacono łącznie w formie odszkodowań i świadczeń z obowiązkowego OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

To o 2,6 pkt proc. więcej niż w 2020 roku. Średnia szkoda z OC wzrosła o 5,7 pkt proc. i wynosiła 8367,7 zł. Pojawiło się zatem zjawisko, jakie ubezpieczyciele nazywają inflacją szkodową. Ma ono miejsce, gdy dochodzi do zachwiania równowagi pomiędzy wypłatami odszkodowań a składkami wpłacanymi przez kierowców. W naszym artykule skupiamy się na tej ostatniej kwestii, a więc na cenach polis OC.

Rynek OC – stabilny początek 2021 roku

Ostatnie lata to oczywiście ogromny wpływ pandemii na całą gospodarkę, a więc również na sektor ubezpieczeniowy. Właściwie od początku 2019 roku można było obserwować systematyczny spadek cen obowiązkowego ubezpieczenia OC i ten trend utrzymuje się do tej pory. Po I kwartale 2021 roku średnia cena OC w Polsce kształtowała się na poziomie 579 zł, czyli była niższa o 22 zł w porównaniu z końcem 2020 roku.

Początek ubiegłego roku był zatem bardzo optymistyczny dla posiadaczy pojazdów mechanicznych. W 2020 roku i na początku 2021 obserwowaliśmy również spadek częstotliwości występowania szkód, co z kolei ucieszyło ubezpieczycieli. Zjawisko wynikało po części z lockdownów, a po części z tego, że wiele osób pracowało zdalnie z domu i nie dojeżdżało codziennie samochodem do pracy. Jak kształtował się rynek OC w kolejnych miesiącach 2021 roku?

Jak kształtowały się składki OC w 2021 roku?

Również po pierwszym kwartale 2021 roku sytuacja na rynku OC pozostała stabilna. Drastyczne podwyżki polis nie miały miejsca. Relatywnie niski poziom składek OC wynikał również z tego, że ubezpieczyciele bardzo mocno konkurowali ze sobą w wybranych segmentach klienckich.

Dotyczyło to szczególnie segmentów szkodowych. Dzięki temu, że w 2020 roku aktywność kierowców na drogach była mniejsza, co przełożyło się na zdecydowany spadek szkodowości, w 2021 roku ubezpieczyciele mogli sobie pozwolić na większe obniżki składek również dla mniej ostrożnych kierowców.

Jak kształtowała się cena polis OC? Jak wspomnieliśmy wcześniej, w styczniu średni koszt wyniósł 579 zł. W lutym nastąpiła lekka podwyżka i ceny OC wzrosły o 3 zł, jednak największa obniżka miała miejsce w marcu, gdy średnie składki za OC spadły do poziomu 568 zł.

Po trzech kwartałach 2021 roku średnia cena OC wynosiła 587 zł. Duży wpływ na wysokość składki miały oczywiście czynniki takie jak miejsce zamieszkania czy parametry samochodów. Przy pojemności silnika do 0,9 litra średnia cena OC wynosiła 485 zł, a od 2,4 litra – 691 zł.

Opłacało się jeździć samochodami elektrycznymi, ponieważ właściciele takich aut płacili średnio za OC 459 zł, podczas gdy na przykład za hybrydę trzeba było wydać 624 zł. Warto dodać, że szkodowi kierowcy płacili średnio o 294 zł więcej w porównaniu do średniej składki OC.

W jakich województwach OC było najtańsze?

Wróćmy do miejsca zamieszkania, ponieważ wpływało ono bardzo mocno na wysokość składek OC w 2021 roku.

Zacznijmy od cen na poziomie regionów. Po trzech kwartałach 2021 roku najmniej płacili za OC mieszkańcy następujących województw:

 1. kujawsko-pomorskiego – 562 zł,
 2. małopolskiego – 565 zł,
 3. opolskiego – 568 zł,
 4. podkarpackiego – 576 zł.

Najdrożej było natomiast w województwach:

 1. pomorskim – 729 zł,
 2. dolnośląskim – 674 zł,
 3. mazowieckim – 669 zł,
 4. zachodniopomorskim – 664 zł.

W 2021 roku największe spadki cen OC zanotowano w województwie łódzkim (-5,49%) i kujawsko-pomorskim (-4,65%). Najwyższy wzrost cen OC miał za to miejsce w województwie podlaskim (+1,62%) i pomorskim (+1,56%).

W jakich miastach za OC płaciliśmy najwięcej?

Jak kształtowały się ceny OC na poziomie miast?

W 2021 roku najmniej za OC płacili mieszkańcy takich miast jak:

 1. Bydgoszcz – 556 zł,
 2. Opole – 604 zł,
 3. Rzeszów – 642 zł.

Najwięcej za obowiązkowe OC płacili z kolei mieszkańcy następujących miejscowości:

 1. Gdańsk – 834 zł,
 2. Wrocław – 822 zł,
 3. Warszawa – 750 zł.

Najbardziej podrożały polisy OC w Opolu (+8,80%), natomiast największy spadek cen zanotowano w Łodzi (-8,55%).

Ile za OC płacili młodzi kierowcy w 2021 roku?

Wiek kierowcy ma oczywiście bardzo duży wpływ na cenę polisy OC. Nie inaczej było w 2021 roku. Ubezpieczyciele wychodzili z założenia, że młodzi kierowcy należą do grupy podwyższonego ryzyka. Jeśli spojrzymy na dane po trzech kwartałach 2021 roku, okazuje się, że właściciele samochodów do 25. roku życia płacili za OC nawet o 100% więcej, niż wynosiła średnia ogólnopolska w zakresie kosztów polis i musieli wydać na OC co najmniej 1184 zł. Wystarczyło jednak ukończyć 26 lat, żeby wysokość składki spadła średnio do 634 zł. Najmniej za OC płaciły osoby powyżej 55. roku życia – 541 zł.

Ile wynosiła kara za brak OC w 2021 roku?

Na koniec warto przypomnieć, jakie kary groziły za brak ważnego OC w 2021 roku. Ich poziom ogłasza co roku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny na podstawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym okresie.

W 2021 roku wynosiły one:

W porównaniu do 2020 roku najniższa stawka kary w przypadku samochodu osobowego wzrosła o 80 zł, natomiast najwyższa stawka została zwiększona o 400 zł.

Podsumowanie

2021 rok był stabilny na rynku OC. W poszczególnych miesiącach zmiany cen polis nie były duże, a przeciętne OC spadło o 5 pkt proc. w porównaniu do 2020 roku. Niestety, 2022 rok może już nie być tak stabilny w segmencie ubezpieczeń. Trzeba pamiętać, że wysoka inflacja będzie miała z całą pewnością duży wpływ na zmiany składek OC.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej