Średnie ceny OC wreszcie idą w dół - Porównanie cen OC po drugim kwartale 2017 roku

Aktualizacja:
OC po drugim kwartale 2017

Czerwiec był pierwszym od ponad pół roku miesiącem, w którym odnotowaliśmy spadek średnich cen ubezpieczeń OC. Ten trend utrzymał się także w lipcu. Czy możemy spodziewać się dalszych obniżek cen, czy też może po wakacjach czeka nas przykra niespodzianka? Sprawdzamy!

Jak wynika z naszej poprzedniej analizy, pierwszy kwartał 2017 roku przywitał kierowców kolejnymi podwyżkami cen OC. W marcu bieżącego roku płaciliśmy za to ubezpieczenie średnio o 45% więcej, niż w tym samym miesiącu rok wcześniej. Na szczęście tempo podwyżek wyhamowało i co potwierdziła nasza najnowsza analiza – w kolejnych miesiącach średnie ceny polis OC ustabilizowały się na poziomie 1150 złotych.

Średnie ceny OC – czerwiec 2017 droższy od czerwca 2016

Na przykładzie ponad 30 tys. kalkulacji wykonanych w naszym kalkulatorze OC/AC okazało się, że średnie ceny OC w czerwcu bieżącego roku były o 37% wyższe, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jeśli porównamy natomiast wzrost cen w II kwartale, to w ubiegłym roku wzrosły one o 16%. Tempo podwyżek wyraźnie już spadło i w tym roku od kwietnia do czerwca wzrosły one o 7%.

W czerwcu 2017 roku kierowcy płacili za OC o 37% więcej, niż w czerwcu 2016 roku

Najważniejszą informacją dla kierowców jest jednak fakt, że czerwiec był pierwszym miesiącem w tym roku, kiedy to odnotowaliśmy spadek średniej ceny OC. Był on marginalny, ale ten trend utrzymał się także w lipcu i był już zauważalny – średnie ceny spadły o 2%, czyli o 24 zł.

W którym mieście OC jest najdroższe?

W których miastach wojewódzkich kierowcy płacili najwięcej za OC w II kwartale 2017 roku? To właściciele aut we Wrocławiu (1498 zł), Warszawie (1416 zł) i Toruniu (1354 zł). Z kolei najmniej za polisy ubezpieczeniowe płacą kierowcy z Kielc (895 zł), Bydgoszczy (939 zł) i Zielonej Góry (1066 zł). Skąd biorą się te różnice? Przy wyliczaniu składek OC, ubezpieczyciele kierują się własnymi statystykami dotyczącymi liczby wypadków i prawdopodobieństwem stłuczki. Dla każdego z tych miast dane są inne.

Średnie ceny OC w miastach wojewódzkich II kwartał 2017

Lublin – to tam ceny wzrosły najbardziej

Analizując średnie ceny OC w II kwartale 2017 roku sprawdziliśmy także, w którym mieście wojewódzkim wzrosły one w najbardziej. Okazuje się, że w porównaniu z czerwcem 2016 roku, największe podwyżki dotknęły kierowców z Lublina, aż o 94%. Mniejszy, aczkolwiek wciąż duży wzrost cen odnotowaliśmy również w Katowicach i Opolu (odpowiednio o 74 i 77%). A gdzie podwyżki były najmniejsze? W Bydgoszczy (o 10%), Wrocławiu (o 18%) i Kielcach (o 21%).

Wzrost średnich cen OC w poszczególnych miastach wojewódzkich w 2 kwartale 2017

Czy ceny OC będą rosły dalej?

O przyczynach podwyżek OC wspominaliśmy już podczas wcześniejszego raportu. Wskazaliśmy wówczas na tzw. wojnę cenową pomiędzy firmami ubezpieczeniowymi. Sytuacja, która trwała przez lata, doprowadziła do ogromnych strat finansowych. Warto również wspomnieć o rosnącej liczbie wypadków drogowych. Więcej stłuczek to także więcej wypłacanych odszkodowań. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku, po raz pierwszy od 5 lat wzrosła liczba wypadków.

Ale czy obniżki średnich cen ubezpieczeń OC w czerwcu i lipcu mogą się utrzymać w kolejnych miesiącach? – Niestety nie. Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC na pewno będą dalej rosły – tłumaczy Bartosz Salwiński, współzałożyciel kalkulatora OC/AC Punkta.pl – Na szczęście już nie tak gwałtownie, więc kierowcy nie odczują aż tak bardzo tych zmian, jak to miało miejsce w ostatnich miesiącach, gdy koszty OC w krótkim czasie wzrosły o ponad 50%. Dzieje się tak dlatego, ponieważ ubezpieczyciele w Polsce muszą zwiększać udział wypłat odszkodowań osobowych w wypłatach ogółem. W Europie odszkodowania za szkody osobowe to ok. 50% wypłat, podczas gdy u nas zaledwie 15%. Wojna cenowa, która doprowadziła do strat w tym segmencie, to nie jedyna i nie najważniejsza przyczyna rosnących cen – dodaje Bartosz Salwiński.

Podsumowanie

  1. W porównaniu z czerwcem 2016 roku, w czerwcu 2017 roku ceny OC wzrosły średnio o 37%
  2. W II kwartale 2017 r. podwyżki utrzymały się na niskim poziomie 7%
  3. We Wrocławiu kierowcy płacą za polisy najwięcej, aż 1498 złotych
  4. Największe podwyżki względem II kwartału 2016 roku odnotowaliśmy w Lublinie - o 94%
  5. Na kierowców czekają kolejne podwyżki, ale już nie tak gwałtowne jak te w 2016 roku


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kiedy o nie wnioskować?

Poruszając się po polskich drogach, mogłeś zwrócić uwagę na pojazdy z czerwonymi tablicami rejestracyjnymi, które różnią się od standardowych tablic. Czy wiesz, co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kto może z nich korzystać? Przygotowaliśmy krótki przewodnik dla tych, którzy jeszcze nie zdążyli się zapoznać z tym zagadnieniem.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Parkowanie równoległe krok po kroku

Parkowanie to jedna z podstawowych czynności, które każdy kierowca musi opanować. Wśród różnych technik parkowania, parkowanie równoległe, często nazywane kopertą, uchodzi za jeden z najtrudniejszych manewrów do wykonania. Wymaga precyzyjnego cofania bardzo blisko innych zaparkowanych pojazdów. Jednak dzięki regularnej praktyce i opanowaniu odpowiedniej techniki, parkowanie równoległe będzie znaczenie łatwiejsze.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej