Najtańsze AC: jak chronić auto i nie przepłacać?

Opublikowano: 25.11.2019

Jak powszechnie wiadomo najlepsze ubezpieczenie OC, to najtańsze OC. Nieco inaczej wygląda sprawa z AC. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie autocasco i jak znaleźć najtańsze AC.

Dlaczego warto zdecydować się na AC?

W Polsce jedynie co trzeci kierowca kupuje polisę AC. Składa się na to wiele przyczyn, jednak najczęściej odstrasza właścicieli aut wysoka cena polisy. Niesłusznie, ponieważ z posiadania AC wynika wiele korzyści, zwłaszcza jeśli parkujemy samochód w dużym mieście. Autocasco chroni przed finansowymi skutkami wielu sytuacji losowych, przede wszystkim przed: kradzieżą, szkodą całkowitą, zniszczeniem przez wandali, uszkodzeniem przez grad, zderzeniem z sarną. Gwarantuje także odszkodowanie, gdy jesteśmy sprawcami kolizji. 

Jeśli więc do tej pory się wahałeś, czy kupić AC, wystarczy, że dobrze poszukasz, a na pewno znajdziesz korzystną polisę, która zapewni ochronę i nie zrujnuje cię finansowo. 

SPRAWDŹ: Szkoda z AC: termin zgłoszenia szkody z autocasco!

Najtańsze AC: jak znaleźć tanie autocasco?

Gdzie najtańsze AC jest łatwo dostępne? Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest poszukiwanie polisy przy użyciu kalkulatora OC AC. W ciągu kilku minut wpisujesz w formularzu dane dotyczące twojego pojazdu, informacje o właścicielu i ewentualnym współwłaścicielu, przedstawiasz historię swojego ubezpieczenia i gotowe. Od razu otrzymasz do porównania kilkadziesiąt ofert kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Dzięki temu możesz przeanalizować zakres poszczególnych polis i dokonasz zakupu zgodnego z twoimi potrzebami. W przypadku kalkulatora ubezpieczeń tanie autocasco to wynik braku jakichkolwiek prowizji i dodatkowych opłat. Transakcji można dokonać online, co także zmniejsza koszty.

Od czego zależy cena AC?     

Aby ustalić cenę AC dla konkretnego pojazdu, potrzebna jest dokładna analiza wielu danych. Tak jak w przypadku OC znaczenie ma wiek kierowcy i jego doświadczenie za kierownicą. Może się też liczyć płeć, informacja o posiadanych dzieciach oraz miejsce zamieszkania. Jednak w przypadku autocasco najważniejsze znaczenia w ustaleniu ceny mają:

  • wartość pojazdu (marka i model samochodu pod kątem kosztów naprawy i statystyk kradzieżowych, rodzaj zabezpieczeń przeciwkradzieżowych oraz dodatkowe wyposażenie)
  • zniżki (za każdy rok bezwypadkowej jazdy zyskujesz 10% zniżki, po 6 latach sięgasz pułapu 60%, w przypadku stłuczki, w zależności od rodzaju zdarzenia ubezpieczyciel może zwiększyć składkę o 10-30% a nawet więcej)
  • zakres polisy (najtańsze ubezpieczenie AC mają oczywiście najwięcej wyłączeń).

To właśnie na zakres ochrony AC masz największy wpływ, więc musisz dokładnie sprawdzić, co obejmuje wybrana polisa. Musisz uważać, aby najtańsze AC nie okazało się zupełnie nieopłacalne. Obecnie wiele firm ubezpieczeniowych za korzystną cenę oferuje naprawdę szeroki zakres ubezpieczenia.  

SPRAWDŹ: Odszkodowanie z AC: od czego zależy jego wysokość?

Najtańsze AC: co jeszcze wpływa na cenę autocasco? 

Na co jeszcze musisz zwrócić uwagę, jeśli interesują cię tanie ubezpieczenia AC? Wybierając AC, zastanów się, czy w razie szkody wybierasz serwisowy, czy kosztorysowy wariant naprawy. Od tego też zależy wysokość składki. Najtańsze ubezpieczenia AC zakładają także tzw. wkład własny, który oznacza, że przy szkodzie sięgającej np. 20% wartości auta naprawiasz je na własny koszt, ale składka dzięki temu jest niższa. Co jeszcze pozwala zaoszczędzić, kiedy kupujesz ubezpieczenie AC? Tanie polisy można kupić w pakiecie z OC. Opłaca się także kupno minicasco, które jest wąskim wariantem AC. Chroni ono tylko przed kradzieżą oraz szkodą całkowitą.

Pełne AC czy minicasco? 

Przy pełnym AC najkorzystniejszą dla siebie polisę może znaleźć kierowca ze sporym doświadczeniem za kierownicą, zniżkami i nowym autem z salonu. Przy wysokiej wartości auta cena AC będzie się wydawała symboliczna, a korzyści z niej spore. Takiemu kierowcy będzie zależało na pełnej ochronie przed każdym zdarzeniem. Nawet drobne zarysowanie karoserii może być mocno odczuwalne finansowo. 

Z kolei minicasco z pewnością docenią ci, którzy jeżdżą starszymi samochodami, w przypadku których pełna ochrona jest nieopłacalna. To tanie ubezpieczenie AC dedykowane jest przede wszystkim właścicielom pojazdów, którzy boją się kradzieży i szkody całkowitej, a większości napraw i tak dokonują we własnym zakresie.     

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments