Zderzenie z sarną? Kto zapłaci odszkodowanie? 

Opublikowano: 08.11.2019

Największy stres kierowców, którzy muszą podróżować nocą po nieoświetlonych, bocznych drogach przez las – wybiegająca znienacka na drogę sarna. Co w sytuacji, kiedy koszmar stanie się rzeczywistością – dzikie zwierzę zginie pod kołami i uszkodzi twoje auto? Jak się zachować, kiedy faktem stanie się zderzenie z sarną? Czy możesz w tej sytuacji otrzymać odszkodowanie? Sprawdziliśmy!

Kolizja z dzikim zwierzęciem – jak się zachować?

Niebezpieczeństwo wtargnięcia na drogę dzikiego zwierzęcia istnieje przez cały rok. Jednak szczególnie trudny jest pod tym względem okres jesienno – zimowy. Ciemne poranki i wieczory sprawiają, że zwierzyna leśna jest bardziej aktywna. Co więc musisz zrobić, jeśli przydarzyła ci się kolizja z sarną lub zderzenie z dzikiem? Niektórzy kierowcy, korzystając z ciemności, po prostu uciekają z miejsca zdarzenia. Nie rób tak. Zawiadom odpowiednie służby i zaczekaj na ich przyjazd. W tym czasie nie ruszaj zwierzęcia. Możesz zawiadomić Policję lub straż miejską. Jeśli zwierzę jest ranne, powinien na miejsce przyjechać lekarz weterynarii. 

Kolizja z dzikiem – jak to udokumentować?

Kiedy minie pierwszy szok, który spowodowało zderzenie z dzikiem, odszkodowanie to kwestia, o której należy pomyśleć od razu. Aby ubiegać się o odszkodowanie, warto na miejscu zderzenia w obecności służb spisać oświadczenie o kolizji. Musisz oczywiście opisać w nim szczegółowo przebieg zajścia oraz podać dane swojego pojazdu i rodzaj uszkodzeń. Dzięki temu w postępowaniu odszkodowawczym nie będzie żadnych wątpliwości co do wydarzeń. Jeśli tylko istnieje możliwość, warto także wykonać szczegółową dokumentację zdjęciową. Te dowody znacznie ułatwią uzyskanie odszkodowania.

Kolizja z dzikim zwierzęciem: od kogo możesz dostać odszkodowanie?

Wiadomo, że większość kolizji z udziałem zwierząt jest nie do uniknięcia. Nagłe wtargnięcie na jezdnię powoduje, że kierowca nie jest w stanie wyhamować. Niestety często zderzenie samochodu z sarną powoduje, że samochód zostaje poważnie uszkodzony. Kto wtedy ma zwrócić koszty naprawy auta? Kierowcy w związku z tym myślą: uderzyłem w sarnę, odszkodowanie pewnie mi się nie należy. Tymczasem jak najbardziej możesz dochodzić swoich praw. Każdy z przypadków, w których miało miejsce zderzenie z sarną, rozpatrywany jest indywidualnie i często kończy się w sądzie. Jednak są instytucje, które w szczególnych przypadkach można obarczyć odpowiedzialnością za kolizję i uzyskać od nich odszkodowanie. 

Zderzenie z sarną: kto może ponosić odpowiedzialność?

Pierwsza instytucja, od której można się ubiegać o wypłatę odszkodowania to miejscowe  nadleśnictwo. Jest to możliwe w przypadku, jeśli zwierzę przebiegło przez drogę podczas polowania. Kiedy zwierzę uciekało przed nagonką myśliwych, masz prawo ubiegać się o odszkodowanie od koła łowieckiego. Organizatorzy polowania muszą mieć na tę okoliczność opłacone OC. Jeśli w takiej sytuacji nastąpi kolizja z sarną, odszkodowanie wypłaci kierowcy ubezpieczyciel koła łowieckiego.

SPRAWDŹ: Odszkodowanie a zadośćuczynienie – czym się różni?

Poszkodowany może też udowodnić winę innej instytucji, która zajmuje się oznakowaniem dróg. Jeśli przez zaniechania z tym związane nastąpiło zderzenie z sarną, odszkodowanie może wypłacić zarządca drogi. Co należy udowodnić? Oczywiście, że droga nie została właściwie oznakowana. Zarządca drogi ma obowiązek ostrzegania kierowców, że droga leży w pobliżu skupiska dzikich zwierząt. W takich miejscach powinien pojawić się znak A-18b „zwierzęta dzikie”. Jeśli go brakuje i miała miejsce kolizja z dzikiem, odszkodowanie od zarządcy drogi może ci zostać wypłacone właśnie na tej podstawie.

Zderzenie z dzikiem: odszkodowanie z AC?

Kiedy masz uszkodzone auto przez uderzenie sarny, odszkodowanie wcale nie jest tak łatwo uzyskać. Aby uzyskać je z OC koła łowieckiego lub zarządcy dróg, musisz mieć mocne dowody. Najczęściej takie sprawy kończą się w sądzie, a koszty rozprawy mogą przewyższyć naprawę auta. Dlatego najlepiej w tym przypadku liczyć na siebie i wykupić ubezpieczenie AC. Dobrowolna polisa autocasco daje kierowcy prawdziwe bezpieczeństwo finansowe. Jeśli często poruszasz się po drogach, które wiodą przez las, dopilnuj, by AC zawierało w zakresie ochrony opcję szkód wyrządzonych przez dzikie zwierzęta. Wtedy każdą taką szkodę pokryje twoja polisa AC. 

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments