Zderzenie z sarną? Kto zapłaci odszkodowanie? 

Aktualizacja:

Największy stres kierowców, którzy muszą podróżować nocą po nieoświetlonych, bocznych drogach przez las – wybiegająca znienacka na drogę sarna. Co w sytuacji, kiedy koszmar stanie się rzeczywistością – dzikie zwierzę zginie pod kołami i uszkodzi twoje auto? Jak się zachować, kiedy faktem stanie się zderzenie z sarną? Czy możesz w tej sytuacji otrzymać odszkodowanie? Sprawdziliśmy!

Kolizja z dzikim zwierzęciem – jak się zachować?

Niebezpieczeństwo wtargnięcia na drogę dzikiego zwierzęcia istnieje przez cały rok. Jednak szczególnie trudny jest pod tym względem okres jesienno – zimowy. Ciemne poranki i wieczory sprawiają, że zwierzyna leśna jest bardziej aktywna. Co więc musisz zrobić, jeśli przydarzyła ci się kolizja z sarną lub zderzenie z dzikiem? Niektórzy kierowcy, korzystając z ciemności, po prostu uciekają z miejsca zdarzenia. Nie rób tak. Zawiadom odpowiednie służby i zaczekaj na ich przyjazd. W tym czasie nie ruszaj zwierzęcia. Możesz zawiadomić Policję lub straż miejską. Jeśli zwierzę jest ranne, powinien na miejsce przyjechać lekarz weterynarii. 

Zobacz: AC czy OC – z jakiej polisy skorzystać po kolizji z dzikim zwierzęciem?

Kolizja z dzikiem – jak to udokumentować?

Kiedy minie pierwszy szok, który spowodowało zderzenie z dzikiem, odszkodowanie to kwestia, o której należy pomyśleć od razu. Aby ubiegać się o odszkodowanie, warto na miejscu zderzenia w obecności służb spisać oświadczenie o kolizji. Musisz oczywiście opisać w nim szczegółowo przebieg zajścia oraz podać dane swojego pojazdu i rodzaj uszkodzeń. Dzięki temu w postępowaniu odszkodowawczym nie będzie żadnych wątpliwości co do wydarzeń. Jeśli tylko istnieje możliwość, warto także wykonać szczegółową dokumentację zdjęciową. Te dowody znacznie ułatwią uzyskanie odszkodowania.

Kolizja z dzikim zwierzęciem: od kogo możesz dostać odszkodowanie?

Wiadomo, że większość kolizji z udziałem zwierząt jest nie do uniknięcia. Nagłe wtargnięcie na jezdnię powoduje, że kierowca nie jest w stanie wyhamować. Niestety często zderzenie samochodu z sarną powoduje, że samochód zostaje poważnie uszkodzony. Kto wtedy ma zwrócić koszty naprawy auta? Kierowcy w związku z tym myślą: uderzyłem w sarnę, odszkodowanie pewnie mi się nie należy. Tymczasem jak najbardziej możesz dochodzić swoich praw. Każdy z przypadków, w których miało miejsce zderzenie z sarną, rozpatrywany jest indywidualnie i często kończy się w sądzie. Jednak są instytucje, które w szczególnych przypadkach można obarczyć odpowiedzialnością za kolizję i uzyskać od nich odszkodowanie. 

Zderzenie z sarną: kto może ponosić odpowiedzialność?

Pierwsza instytucja, od której można się ubiegać o wypłatę odszkodowania to miejscowe  nadleśnictwo. Jest to możliwe w przypadku, jeśli zwierzę przebiegło przez drogę podczas polowania. Kiedy zwierzę uciekało przed nagonką myśliwych, masz prawo ubiegać się o odszkodowanie od koła łowieckiego. Organizatorzy polowania muszą mieć na tę okoliczność opłacone OC. Jeśli w takiej sytuacji nastąpi kolizja z sarną, odszkodowanie wypłaci kierowcy ubezpieczyciel koła łowieckiego.

SPRAWDŹ: Odszkodowanie a zadośćuczynienie – czym się różni?

Poszkodowany może też udowodnić winę innej instytucji, która zajmuje się oznakowaniem dróg. Jeśli przez zaniechania z tym związane nastąpiło zderzenie z sarną, odszkodowanie może wypłacić zarządca drogi. Co należy udowodnić? Oczywiście, że droga nie została właściwie oznakowana. Zarządca drogi ma obowiązek ostrzegania kierowców, że droga leży w pobliżu skupiska dzikich zwierząt. W takich miejscach powinien pojawić się znak A-18b „zwierzęta dzikie”. Jeśli go brakuje i miała miejsce kolizja z dzikiem, odszkodowanie od zarządcy drogi może ci zostać wypłacone właśnie na tej podstawie.

Zderzenie z dzikiem: odszkodowanie z AC?

Kiedy masz uszkodzone auto przez uderzenie sarny, odszkodowanie wcale nie jest tak łatwo uzyskać. Aby uzyskać je z OC koła łowieckiego lub zarządcy dróg, musisz mieć mocne dowody. Najczęściej takie sprawy kończą się w sądzie, a koszty rozprawy mogą przewyższyć naprawę auta. Dlatego najlepiej w tym przypadku liczyć na siebie i wykupić ubezpieczenie AC. Dobrowolna polisa autocasco daje kierowcy prawdziwe bezpieczeństwo finansowe. Jeśli często poruszasz się po drogach, które wiodą przez las, dopilnuj, by AC zawierało w zakresie ochrony opcję szkód wyrządzonych przez dzikie zwierzęta. Wtedy każdą taką szkodę pokryje twoja polisa AC. 

Zobacz także:

Podsumowanie

Wybiegająca znienacka na drogę sarna to największy stres kierowców. Co robić w momencie, gdy koszmar stanie się rzeczywistością - dzikie zwierzę zginie pod kołami i uszkodzi twoje auto? Jak się zachować? Czy możesz w tej sytuacji otrzymać odszkodowanie? Poznaj szczegóły.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej