Zderzenie z psem - jak zlikwidować szkodę?

Aktualizacja:
zderzenie z psem

Pies na drodze to poważne niebezpieczeństwo. Gdy wbiegnie pod koła, może nie tylko spowodować duże straty materialne, ale i doprowadzić do groźnego w skutkach wypadku. Kto odpowiada za zwierzę? Jak zlikwidować szkodę, gdy przytrafi Ci się zderzenie z psem? Sąd Najwyższy właśnie uznał, że że poszkodowany może dochodzić odszkodowania z ubezpieczenia OC rolnika, jeśli pies do niego należał. To ważna zmiana!

Zderzenie z psem – jak się po nim zachować?

Jeśli zauważysz, że na jezdnię wbiega pies, postaraj się go ominąć. Pamiętaj, że nawet spory zwierzak w konfrontacji z autem ma niewielkie szanse na przeżycie. Zachowaj jednak zimną krew i zdrowy rozsądek. Ostre hamowanie tylko wtedy, gdy za Tobą nikogo nie ma. Gwałtowny zwrot, by uniknąć zderzenia, może się skończyć w rowie, na drzewie, albo zagrozić innym uczestnikom ruchu drogowego. Musisz błyskawicznie rozważyć skutki manewru, bo być może ocalisz życie psa, ale potracisz rowerzystę lub samemu doznasz poważnego uszczerbku na zdrowiu.

Jedź wolniej!

Zwierzęta najczęściej wybiegają na wsiach, w małych miejscowościach czy na osiedlach. Nie szarżuj więc w takich miejscach, stosuj się do ograniczeń prędkości. Wtedy masz szanse na skuteczny manewr i uniknięcie kolizji.

Obowiązek pomocy zwierzęciu po zderzeniu

Jeśli doszło do wypadku, nie pozostawiaj zwierzęcia samemu sobie. Pies czuje ból, bardzo cierpi! A Ty masz obowiązek pomocy, który nakłada na Ciebie ustawa o ochronie zwierząt. Gdy jej nie udzielisz, narażasz się na grzywnę w wysokości 5 tys. zł. Nigdy nie uciekaj z miejsca kolizji! Zabezpiecz miejsce zderzenia, sprawdź stan zwierzęcia i wezwij odpowiednie służby. Nie musisz szukać telefonu na pogotowie weterynaryjne, zadzwoń pod 112 lub do straży miejskiej. Funkcjonariusze zajmą się psem, a notatka, którą sporządzą, bardzo Ci się przyda, by uzyskać odszkodowanie.

Czytaj także: Zderzenie z dzikim zwierzęciem – kto ponosi odpowiedzialność?

Kto odpowiada za psa?

Za psa odpowiada właściciel, w każdym przypadku. Niestety zdarza się, że trudno go ustalić. Jeśli zwierzę jest zaczipowane, na pewno opiekun się znajdzie. W innych przypadkach, zwłaszcza na wsiach, właściciele wypierają się zwierzęcia. Czasem pomagają zeznania świadków, powinna je zebrać policja. Jeśli właściciel się nie znajdzie, nie ma szans na dochodzenie odszkodowania od niego.

Czytaj także: Ubezpieczenie zwierząt domowych i hodowlanych – jak znaleźć odpowiednią ofertę? 
Ubezpieczenie psa: kaprys właściciela czy rozsądna ochrona?

OC w życiu prywatnym lub sąd

Gdy uda się właściciela znaleźć, możesz dochodzić od niego odszkodowania w ramach OC w życiu prywatnym. Taka polisa często jest elementem ubezpieczenia domu i mieszkania, więc dopytaj właściciela psa o nią. Być może sam nie wie, że ma takie ubezpieczenie. Poproś, by skontaktował się z ubezpieczycielem i sprawdził jego warunki. Jeśli nie ma polisy, pozostaje dochodzenie swoich praw na drodze postępowania cywilnego.

OC rolnicze nie zadziała?

Do niedawna próbowano likwidować szkody z udziałem psów z rolniczych ubezpieczeń OC, niestety w wielu przypadkach sprawy ciągnęły się długo w sądach. Ubezpieczyciele zgłaszali zastrzeżenia, by traktować psa jako zwierzę gospodarskie, sądy powszechne stosowały tu rozbieżne orzecznictwo. Przypomnijmy, że OC rolnicze jest obowiązkowe, a to ułatwia dochodzenie odszkodowania. 20 czerwca 2017 r. Sąd Najwyższy przychylił się do opinii, że poszkodowany może dochodzić odszkodowania z ubezpieczenia OC rolnika. 

Sąd Najwyższy stwierdził, że „Przepis art. 50 ust. 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (jedn. tekst: Dz.U. z 2016 r., poz. 2060 ze zm.) ma zastosowanie do szkód wyrządzonych przez psa wykorzystywanego przez rolnika użytkowo w gospodarstwie rolnym.”

To oznacza lepszą ochronę dla poszkodowanych. Choć takich spraw rocznie nie jest wiele, to ich skutki są często bardzo poważne. Z OC rolnika pokryte będą renty, koszty leczenia i rehabilitacji po wypadku. Poszkodowani nie zostaną zostawieni sami sobie, jak to było w wielu przypadkach do dziś.

Jeśli jesteś właścicielem czworonoga, pamiętaj: odpowiadasz za wszystkie szkody, które pies spowoduje, nawet jeśli przez nieszczęśliwy zbieg okoliczności zwierzę zerwało się ze smyczy czy wybiegło na ulicę, bo ktoś je wystraszył.

Czytaj także: Zderzenie z psem gospodarskim. Czy dostaniesz odszkodowanie z OC rolnika?

Szybka likwidacja szkody po zderzeniu z psem

Jeśli właściciel nie posiada OC w życiu prywatnym,  nie udało się ustalić, kto nim jest, zwierzę zbiegło, nie masz świadków lub po prostu sprawa się przeciąga, a Ty masz niesprawne auto, zlikwiduj szkodę ze swojego AC. Ubezpieczyciel może dochodzić regresu, gdy sprawa się wyjaśni. AC to jedyna polisa, która pomoże Ci naprawić szkody, gdy pies okazał się bezpański.

Pamiętaj, by zgłosić szkodę jak najszybciej. Zrób zdjęcia na miejscu wypadku, zadbaj o wszelkie dokumenty, które mogą Ci pomóc, czyli notatkę policyjną, adresy i telefony świadków.

Ty też możesz być odpowiedzialny!

Jeśli zderzenie z psem zaszło z Twojej winy, bo np. nie dostosowałeś prędkości do warunków atmosferycznych, pies szedł z właścicielem, potrąciłeś zwierzę przechodzące z opiekunem na pasach, nie tylko nie otrzymasz odszkodowania z OC właściciela, ale możesz się liczyć z koniecznością rekompensaty dla niego. Jeśli pies zostanie ranny, właściciel ma prawo żądać od Ciebie np. kosztów opieki weterynaryjnej.

Czytaj także: Pies i kot w samochodzie: jak bezpiecznie przewozić zwierzęta

Podsumowanie

  • Zderzenie z psem? Staraj się wyminąć, ale ostrożnie z manewrami i ostrym hamowaniem
  • Zabezpiecz miejsce wypadku, wezwij policę
  • Notatka policji i zeznania świadków pomogą przy zgłaszaniu szkody
  • Jeśli nie ma właściciela zwierzaka, pozostaje Ci tylko likwidacja szkody z AC


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

2018.01.18
Play Ubezpieczenia: ubezpieczenie Bezpieczny Pupil. Czy warto ubezpieczyć zwierzęta?

Ubezpieczenie psa lub kota dla wielu z nas może wydawać się pomysłem niedorzecznym. Tymczasem na Zachodzie, polisy dla posiadaczy zwierząt domowych są oferowane od kilkudziesięciu lat i cieszą się niesłabnącą popularnością. W jakich sytuacjach sprawdzi się ubezpieczenie zwierząt? Prześwietlamy nowość na rynku ubezpieczeń Play - polisę „Bezpieczny pupil”.

Czytaj więcej
ubezpieczenie rolników
2018.07.27
Ubezpieczenia dla rolników – co trzeba o nich wiedzieć?

Rolnicy to jedna z grup zawodowych, która jest zobowiązana do kupienia ubezpieczenia Odpowiedzialności Cywilnej. Co trzeba wiedzieć o tym ubezpieczeniu? Jakie są inne ubezpieczenia, z których muszą/mogą korzystać rolnicy? Co w domenie "ubezpieczenia dla rolników" oferują towarzystwa? Sprawdziliśmy.

Czytaj więcej
Hodowcy bydła, trzody chlewnej, drobiu czy ryb powinni zainteresować się ubezpieczeniami dobrowolnymi dla rolników
2015.02.01
Ubezpieczenia dla rolników. Część 2: ubezpieczenia dobrowolne

Polscy rolnicy niechętnie decydują się na wykupienie obowiązkowych ubezpieczeń. Jeszcze rzadziej statystyczny rolnik sięga po dodatkowe ubezpieczenie dobrowolne, które jednak w nieprzewidzianych sytuacjach może stanowić idealne zabezpieczenie posiadanego majątku. Przeczytaj drugą część naszego informatora i dowiedź się więcej o dobrowolnych ubezpieczeniach dla rolników.

Czytaj więcej
Foto: by Keith McDuffee, via Flicr
2014.06.02
Brytyjskie ubezpieczenia zwierząt – trudna miłość do pupili

Pogryzione okulary i sztuczna szczęka jako ofiara psiej szczęki to standard. Ubezpieczenia zwierząt w Wielkiej Brytanii dają znacznie ciekawsze listy szkód wyrządzonych przez przytulińskich.

Czytaj więcej
Foto: by North Carolina National Guard, via Flickr
2014.06.11
Wet za wet, czyli psia polisa dla weterana

Było już w Akademii mfind o ubezpieczeniach dla zwierząt, które można kupić w Polsce, a także o niefortunnych szkodach wyrządzonych przez czworonogów w Wielkiej Brytanii. Nic tak nie wzrusza i nie budzi poparcia i zainteresowania jak psi terapeuta, dlatego będzie także o weteranach wojennych z USA, którzy na co dzień mogą liczyć na swoich inteligentnych towarzyszy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.10.07  •  Samochód
Najtańsze OC październik 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej