Wykupienie polisy OC to obowiązek każdego właściciela auta. Bez tego pojazd nie może poruszać się po polskich drogach. Sprzedaż samochodu lub jego wyrejestrowanie, nie musi oznaczać utraty zainwestowanych w ubezpieczenie pieniędzy. Poniesione koszty można odzyskać.
Wykupienie ubezpieczenia OC to konieczność, nie wybór
Polski ustawodawca nie bez przyczyny postanowił, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Jest to gwarancja dla osób, poszkodowanych w wypadkach drogowych, że dostaną odszkodowanie i będą mieli pieniądze na opłacenie powrotu do zdrowia lub pokrycie kosztów leczenia. Dla większości sprawców, kwoty odszkodowań byłyby za wysokie, przez co poszkodowani nie mieliby szansy na zaspokojenie swoich roszczeń.
W celu zapewnienia ciągłości ubezpieczenia OC, wprowadzona została zasada automatycznego przedłużenia umowy. Żeby polisa przestała działać trzeba ją wypowiedzieć. Dodatkowo, nawet jeśli ubezpieczający nie opłaci ubezpieczenia w terminie, ochrona a co za tym idzie odpowiedzialność dotychczasowego towarzystwa ubezpieczeniowego, będzie dalej funkcjonowała.
Zmiana decyzji, co do obowiązywania polisy, nie może być podyktowana „widzi mi się” kupującego. Przyczynę trzeba uzasadnić. Dlatego otrzymanie zwrotu składki OC, które będzie następstwem rozwiązania umowy ubezpieczenia, jest możliwe tylko w wymienionych poniżej przypadkach.
Kiedy możesz ubiegać się o zwrot składki OC?
Najpowszechniejszą przyczyną rozpoczęcia starań o zwrot OC jest utrata przedmiotu objętego ubezpieczeniem. W przypadku: posiadania jednocześnie dwóch polis OC, sprzedaży auta czy jego wyrejestrowania np. z powodu kradzieży, należy niezwłocznie poinformować ubezpieczyciela. Ten, po rozpatrzeniu zgłoszenia, powinien przelać na wskazany przez wnioskodawcę numer konta, kwotę pomniejszoną o wykorzystany okres ochrony. Do pisma, koniecznie trzeba dołączyć dokumenty np. zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu.
SPRAWDŹ: Sprzedaż samochodu – formalności 2019
Ostatnią z możliwości jest odstąpienie od umowy ubezpieczenia, zawartej na odległość (telefonicznie lub przez internet). W tym przypadku, ubezpieczyciel powinien zwrócić pełną składkę. Każdy konsument może w ciągu 14 dni odstąpić od zawartego zobowiązania bez skutków finansowych.
Jak otrzymać zwrot OC po sprzedaży samochodu?
Decyzja o przyszłości opłaconej przez sprzedającego polisy, należy do kupującego. Jeśli nowy właściciel zdecyduje się na korzystanie z dotychczasowej ochrony, szansa na odzyskanie chociażby części kosztów ubezpieczenia jest równa zeru. Warto omówić tę kwestię przed podpisaniem umowy. Można wtedy na przykład doliczyć do ceny pojazdu, równowartość pozostałego okresu działania polisy.
Korzystniejsza dla sprzedającego jest sytuacja, w której kupujący wypowie obowiązującą polisę. Wtedy sprzedający otrzyma nadpłatę, w wysokości odpowiadającej okresowi od wypowiedzenia umowy do jej końca.
Czytaj także: Zwrot składki OC i AC – odzyskaj pieniądze za ubezpieczenie samochodu!
Jeśli planujesz sprzedaż auta, rozważ rozbicie kosztów składki na raty. Wtedy, jeśli poinformujesz ubezpieczyciela o zbyciu auta, w ciągu 14 dni, nieopłacone raty przejdą na nabywcę.
Czytaj także: Jak obliczyć zwrot składki z ubezpieczenia OC?
Wniosek o zwrot składki OC
Żadne towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaca pieniędzy za niewykorzystany okres ochrony z automatu. Oznacza to, że aby otrzymać zwrot składki trzeba wystąpić z wnioskiem.
W piśmie powinny znaleźć się następujące informacje:
- dane ubezpieczyciela
- numer polisy
- dane ubezpieczającego
- dane pojazdu, którego dotyczy polisy
- wskazanie i opis zdarzenia, z którego wynika możliwość otrzymania zwrotu składki OC
- numer rachunku bankowego, na który ma zostać przesłany zwrot.
Do wniosku należy dołączyć kserokopie dokumentów potwierdzających opisywane okoliczności. Pismo trzeba koniecznie podpisać.
Podsumowanie
Wykupienie polisy OC to obowiązek każdego właściciela auta. Bez tego pojazd nie może poruszać się po polskich drogach. Sprzedaż samochodu lub jego wyrejestrowanie, nie musi oznaczać utraty zainwestowanych w ubezpieczenie pieniędzy. Poniesione koszty można odzyskać.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.
Ubezpieczenie stomatologiczne to temat, który zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnących kosztów leczenia zębów oraz długich kolejek do dentystów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Coraz więcej osób zastanawia się nad wykupieniem prywatnej polisy stomatologicznej. W artykule tym omówimy, na czym polega ubezpieczenie stomatologiczne, jakie korzyści niesie, a także jakie są potencjalne ograniczenia.
Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz popularniejszy sposób wyróżnienie swojego auta. Właściciele samochodów i motocykli decydują się na tę formę personalizacji, aby zaistnieć na drodze, a także podkreślić swoją osobowość lub markę. W tym artykule omówimy istotne aspekty związane z uzyskaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, ich koszt oraz przepisy, z którymi trzeba się liczyć.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.