Zwrot składki OC: jak napisać wniosek o zwrot składki?

Aktualizacja:

Wykupienie polisy OC to obowiązek każdego właściciela auta. Bez tego pojazd nie może poruszać się po polskich drogach. Sprzedaż samochodu lub jego wyrejestrowanie, nie musi oznaczać utraty zainwestowanych w ubezpieczenie pieniędzy. Poniesione koszty można odzyskać.

Wykupienie ubezpieczenia OC to konieczność, nie wybór

Polski ustawodawca nie bez przyczyny postanowił, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Jest to gwarancja dla osób, poszkodowanych w wypadkach drogowych, że dostaną odszkodowanie i będą mieli pieniądze na opłacenie powrotu do zdrowia lub pokrycie kosztów leczenia. Dla większości sprawców, kwoty odszkodowań byłyby za wysokie, przez co poszkodowani nie mieliby szansy na zaspokojenie swoich roszczeń. 

W celu zapewnienia ciągłości ubezpieczenia OC, wprowadzona została zasada automatycznego przedłużenia umowy. Żeby polisa przestała działać trzeba ją wypowiedzieć. Dodatkowo, nawet jeśli ubezpieczający nie opłaci ubezpieczenia w terminie, ochrona a co za tym idzie odpowiedzialność dotychczasowego towarzystwa ubezpieczeniowego, będzie dalej funkcjonowała. 

Zmiana decyzji, co do obowiązywania polisy, nie może być podyktowana „widzi mi się” kupującego. Przyczynę trzeba uzasadnić. Dlatego otrzymanie zwrotu składki OC, które będzie następstwem rozwiązania umowy ubezpieczenia, jest możliwe tylko w wymienionych poniżej przypadkach. 

Kiedy możesz ubiegać się o zwrot składki OC?

Najpowszechniejszą przyczyną rozpoczęcia starań o zwrot OC jest utrata przedmiotu objętego ubezpieczeniem. W przypadku: posiadania jednocześnie dwóch polis OC, sprzedaży auta czy jego wyrejestrowania np. z powodu kradzieży, należy niezwłocznie poinformować ubezpieczyciela. Ten, po rozpatrzeniu zgłoszenia, powinien przelać na wskazany przez wnioskodawcę numer konta, kwotę pomniejszoną o wykorzystany okres ochrony. Do pisma, koniecznie trzeba dołączyć dokumenty np. zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu.

SPRAWDŹ: Sprzedaż samochodu – formalności 2019

Ostatnią z możliwości jest odstąpienie od umowy ubezpieczenia, zawartej na odległość (telefonicznie lub przez internet). W tym przypadku, ubezpieczyciel powinien zwrócić pełną składkę. Każdy konsument może w ciągu 14 dni odstąpić od zawartego zobowiązania bez skutków finansowych.

Jak otrzymać zwrot OC po sprzedaży samochodu?

Decyzja o przyszłości opłaconej przez sprzedającego polisy, należy do kupującego. Jeśli nowy właściciel zdecyduje się na korzystanie z dotychczasowej ochrony, szansa na odzyskanie chociażby części kosztów ubezpieczenia jest równa zeru. Warto omówić tę kwestię przed podpisaniem umowy. Można wtedy na przykład doliczyć do ceny pojazdu, równowartość pozostałego okresu działania polisy. 

Korzystniejsza dla sprzedającego jest sytuacja, w której kupujący wypowie obowiązującą polisę. Wtedy sprzedający otrzyma nadpłatę, w wysokości odpowiadającej okresowi od wypowiedzenia umowy do jej końca. 

Czytaj także: Zwrot składki OC i AC – odzyskaj pieniądze za ubezpieczenie samochodu!

Jeśli planujesz sprzedaż auta, rozważ rozbicie kosztów składki na raty. Wtedy, jeśli  poinformujesz ubezpieczyciela o zbyciu auta, w ciągu 14 dni, nieopłacone raty przejdą na nabywcę.

Czytaj także: Jak obliczyć zwrot składki z ubezpieczenia OC?

Wniosek o zwrot składki OC

Żadne towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaca pieniędzy za niewykorzystany okres ochrony z automatu. Oznacza to, że aby otrzymać zwrot składki trzeba wystąpić z wnioskiem. 

W piśmie powinny znaleźć się następujące informacje:

  • dane ubezpieczyciela
  • numer polisy
  • dane ubezpieczającego
  • dane pojazdu, którego dotyczy polisy
  • wskazanie i opis zdarzenia, z którego wynika możliwość otrzymania zwrotu składki OC
  • numer rachunku bankowego, na który ma zostać przesłany zwrot.

Do wniosku należy dołączyć kserokopie dokumentów potwierdzających opisywane okoliczności. Pismo trzeba koniecznie podpisać. 

Podsumowanie

Wykupienie polisy OC to obowiązek każdego właściciela auta. Bez tego pojazd nie może poruszać się po polskich drogach. Sprzedaż samochodu lub jego wyrejestrowanie, nie musi oznaczać utraty zainwestowanych w ubezpieczenie pieniędzy. Poniesione koszty można odzyskać.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej
2024.07.10
Historia pojazdu podpowiadamy gdzie sprawdzić VIN (CEPiK, EasyVIN, Autobaza)

Zakup używanego samochodu to decyzja, która wymaga szczególnej ostrożności i dokładnej analizy. Jednym z najważniejszych kroków w tym procesie jest weryfikacja historii pojazdu, która może ujawnić najważniejsze informacje na temat jego przeszłości, stanu technicznego oraz potencjalnych problemów. Wartość takich danych jest nieoceniona,.

Czytaj więcej
2024.07.10
Wybierasz się do słonecznej Italii? Sprawdź, ile zapłacisz za autostradę!

Włochy są znane na całym świecie nie tylko ze swojej bogatej historii, kultury i zapierającej dech w piersiach przyrody, ale również z doskonale rozwiniętej sieci autostrad. Ten śródziemnomorski kraj może się poszczycić ponad 7 000 kilometrami dróg szybkiego ruchu, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się między najbardziej odległymi regionami.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej