Zwrot składki OC i AC - odzyskaj pieniądze za ubezpieczenie samochodu!

Aktualizacja:
zwrot-skladki-oc

Sprzedajesz lub wyrejestrowujesz samochód? W niektórych sytuacjach możesz odzyskać składkę za niewykorzystany okres ochrony ubezpieczeniowej. Sprawdź, kiedy przysługuje Ci zwrot składki OC i z ubezpieczeń dobrowolnych (AC, NNW, assistance). Dowiedz się, jak odzyskać OC po sprzedaży samochodu?

Część I: zwrot składki z ubezpieczenia OC

1. Zwrot ubezpieczenia po sprzedaży samochodu

Zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, sprzedajesz samochód razem z aktualną polisą OC, czyli na nabywcę przechodzą wszystkie prawa i obowiązki wynikające z umowy ubezpieczenia. To oznacza, że kupujący może jeździć z Twoim ubezpieczeniem aż do końca okresu, na jaki zostało wykupione. Jeśli zapłaciłeś całą składkę od razu z góry, a po kilku tygodniach sprzedałeś auto, robisz nabywcy prezent – dostaje on opłaconą polisę, z której jeszcze długo może korzystać. Jednak nie musi tak być – ale do tego potrzebna jest dobra wola kupującego.

Kupujący może korzystać z Twojego OC do końca okresu ubezpieczenia, ale może także wypowiedzieć umowę i wykupić polisę na siebie. Jeśli nabywca wypowie Twoje OC, możesz liczyć na zwrot składki OC po sprzedaży samochodu.

Jak w praktyce wygląda zwrot ubezpieczenia OC?

  • Najlepiej, abyś jeszcze przed spisaniem umowy sprzedaży ustalił z kupującym, czy chce on jeździć z Twoim OC (musi liczyć się z tym, że ubezpieczyciel zrekalkuluje składkę na niego), czy woli wypowiedzieć umowę, tak abyś Ty mógł odzyskać składkę;
  • W ciągu 14 dni od przeniesienia własności pojazdu informujesz ubezpieczyciela, że go sprzedałeś (masz taki obowiązek). W tym artykule opisujemy, jak to zrobić: Zawiadomienie o zbyciu pojazdu;
  • Nabywca wypowiada Twoje OC;
  • W ciągu 14 dni od wypowiedzenia umowy przez nabywcę otrzymujesz zwrot składki od ubezpieczyciela.

WAŻNE: Nie musisz składać specjalnego wniosku o zwrot składki ubezpieczeniowej za niewykorzystany okres ochrony. Ubezpieczyciel nie może trzymać Twoich pieniędzy – musi Ci je odesłać. Jeśli nie będzie miał informacji o numerze Twojego konta bankowego, spróbuje się z Tobą skontaktować w tej sprawie, a jeśli to się nie uda – wyśle pieniądze przekazem pocztowym.

Jeżeli opłacałeś polisę na raty i nowy właściciel wypowie umowę idealnie w momencie gdy należałoby opłacić kolejną ratę – nie możesz liczyć na zwrot nadpłaconej składki OC. Zwróć też uwagę, że zwrot składki jest naliczany od daty wypowiedzenia umowy przez nowego właściciela, a nie od daty sprzedaży.

PAMIĘTAJ: Jako sprzedający nie możesz w żaden sposób zastrzec, aby polisa nie przeszła na nowego właściciela. To, czy dostaniesz zwrot składki, zależy wyłącznie od woli kupującego. Jeżeli zdecyduje się on korzystać z polisy do końca jej trwania, umowa nie zostanie rozwiązana. Ochrona ubezpieczeniowa będzie trwać, a dla towarzystwa ubezpieczeniowego jest bez znaczenia, kto opłacił składkę i nie musi to być nowy właściciel.

Czytaj także: Sprzedaż pojazdu a ubezpieczenie OC – 6 rzeczy, o których warto pamiętać

2. Wyrejestrowanie pojazdu

Złomowanie pojazdu to przykra konieczność, która następuje najczęściej po wypadku albo ze starości. Po ostatnim pożegnaniu z autem przedmiot ubezpieczenia OC przestaje istnieć, więc jego posiadaczowi na otarcie łez należy się zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia OC. Jeżeli przedstawisz swojemu ubezpieczycielowi zaświadczenie o złomowaniu ze stacji demontażu i zaświadczenie o wyrejestrowaniu z wydziału komunikacji, otrzymasz pieniądze na konto. Zwrot OC jest naliczany proporcjonalnie, z dokładnością co do dnia, od daty wyrejestrowania pojazdu.

Czytaj także: Złomowanie pojazdu czy sprzedaż? Nie daj się nabrać i odzyskaj składkę za OC

3. Wypowiedzenie OC zwrot składki

Zdążyłeś wpłacić składkę polisę która odnowiła się automatycznie, ale jednak wykupiłeś sobie OC w innym towarzystwie gdzie indziej i w związku z tym masz podwójne ubezpieczenie? Nie wszystko stracone! W każdym czasie możesz wypowiedzieć przedłużoną umowę powołując się na art. 28a Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Składka zostanie Ci zwrócona, ale będzie pomniejszona o wartość należną ubezpieczycielowi za czas, w którym udzielał ochrony.

4. Rezygnacja z umowy OC zawartej przez telefon lub internet

Gdy zakupisz OC przez telefon albo przez internet, możesz się rozmyślić – umożliwia Ci to Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (art. 40 ust. 2). Nawet jeżeli zdążyłeś zapłacić za całą polisę, masz 30 dni na wysłanie odstąpienia od umowy. Nie musisz podawać przyczyn. Zwrot składki dostaniesz proporcjonalnie pomniejszony o czas, w którym trwała ochrona ubezpieczeniowa.

Pamiętaj: jeżeli wszystkie szczegóły ustaliłeś z agentem przez telefon, a potem przyjedzie on do Ciebie z wnioskiem do podpisania i z gotową polisą, nie możesz potem skorzystać z prawa do odstąpienia od umowy OC. To prawo masz jedynie w przypadku gdy cały proces zawarcia umowy odbywa się na odległość.

Miałeś szkodę z OC – czy przysługuje Ci zwrot składki?

Odpowiedź na to pytanie brzmi TAK. W lutym 2012 roku weszła w życie nowelizacja Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, która nakazuje firmom ubezpieczeniowym zwracać pieniądze za niewykorzystany okres ochrony ubezpieczeniowej nawet gdy polisa została „użyta”, czyli wypłacono z niej odszkodowanie. Musi jednak zostać złożona wcześniej dyspozycja zwrotu składki.

Część II: zwrot składki AC po sprzedaży samochodu

Autocasco jest umową dobrowolną. Informacje o tym, czy możesz ją zerwać i na jakich warunkach, znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Ogólne zasady reguluje kodeks cywilny, jednak często znajduje się w nim zastrzeżenie „chyba że strony postanowią inaczej”, wobec tego powinieneś zobaczyć, co faktycznie strony postanowiły, czyli co znajduje się w OWU.

1. Sprzedaż pojazdu

Najczęściej, gdy sprzedasz samochód, autocasco i inne dobrowolne ubezpieczenia (np. NNW, assistance, ubezpieczenie szyb lub opon) wygasają z datą sprzedaży:

Art. 823 § 3 kc: Jeżeli prawa, o których mowa w § 1, nie zostały przeniesione na nabywcę przedmiotu ubezpieczenia, stosunek ubezpieczenia wygasa z chwilą przejścia przedmiotu ubezpieczenia na nabywcę.

Wystarczy powiadomić firmę ubezpieczeniową o tym, że pozbyłeś się pojazdu, a ubezpieczyciel zwróci Ci pieniądze za niewykorzystany okres ubezpieczeń dobrowolnych. Tym różni się postępowanie w przypadku obowiązkowej polisy OC od ubezpieczeń dobrowolnych: umowa OC przechodzi na nabywcę z mocy ustawy, natomiast ubezpieczenia dobrowolne z reguły wygasają przy sprzedaży auta, wówczas możesz liczyć na zwrot ubezpieczenia AC po sprzedaży samochodu. Ich przeniesienie na nowego właściciela wymaga indywidualnej zgody zakładu ubezpieczeń.

2. Odstąpienie od umowy ubezpieczenia

Art. 812 § 4 kc pozwala na rezygnację z umowy ubezpieczenia dobrowolnego, jeżeli wykupiłeś je na czas dłuższy niż sześć miesięcy – ale tylko w ciągu 30 dni od zawarcia umowy. Tak jak w innych przypadkach, także tutaj należy spodziewać się zwrotu składki pomniejszonego o należność za czas, w którym ochrona ubezpieczeniowa obowiązywała.

3. Rezygnacja z umowy zawartej przez telefon lub internet

Ten przypadek jest identyczny jak przy OC. Jeżeli umowę zawierałeś na odległość, masz 30 dni na odstąpienie od niej. Ubezpieczyciel pobierze składkę tylko za czas, w którym udzielał ochrony.

Czytaj także: Wypowiedzenie AC – jak możesz rozwiązać umowę autocasco?

Podsumowanie

  • Ubezpieczenie OC przechodzi na nabywcę, więc gdy sprzedałeś samochód, odzyskasz składkę za OC wyłącznie jeśli nowy właściciel wypowie umowę.
  • Składka OC do zwrotu jest obliczana od daty wypowiedzenie umowy przez nabywcę, a nie od dnia sprzedaży auta.
  • Odzyskanie OC za niewykorzystany okres ubezpieczenia jest możliwy również gdy wypowiesz umowę przedłużoną automatycznie lub odstąpisz od umowy zawartej przez internet/telefon w ciągu 30 dni.
  • Przysługuje Ci zwrot z polisy OC nawet jeśli było wypłacone odszkodowanie.
  • Ubezpieczenia dobrowolne, czyli AC, NNW, assistance i inne, wygasają z chwilą sprzedaży samochodu, więc od razu przysługuje Ci z nich zwrot składki.
  • Informacje o możliwości wcześniejszego rozwiązania umów dobrowolnych znajdziesz w swoich OWU.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
115 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz
Tomasz
6 lat temu

Świetny artykuł. Co jeśli ubezpieczyciel zwrócił zbyt niską kwotę niewykorzystanego ubezpiecznia OC? Ile dni mam na reakcję? Czy istnieją wzory pism które umozliwiłyby na szybkie odzyskanie należnej części zwrotu?

Łukasz Leus
Łukasz Leus
6 lat temu
Reply to  Tomasz

Dziękujemy 🙂 Nie spotkaliśmy się jak na razie z sytuacją gdzie ubezpieczyciel wypłacił zbyt małą kwotę. Jednak w przypadku takiej sytuacji należy niezwłocznie zgłosić reklamację do ubezpieczyciela z prośbą o ponowne przeliczenie. Konkretnych terminów na taką reklamację, ani wzorów nie ma i tego typu sprawy można bez problemu zgłosić na infolinii lub formularzu kontaktowym konkretnego ubezpieczyciela 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Tomasz
Tomasz
6 lat temu
Reply to  Łukasz Leus

Rzeczywiście, kontakt z infolinią okazał się skuteczną formą rozwiązania problemu. Wygląda na to że był to błąd ludzki który druga strona chciała szybko rozwiązać. Różnica w należności zostanie przesłana w ciągu 14 dni na konto.

Jarek
Jarek
5 lat temu

Dla mnie ten system nie zwracania pieniędzy z polisy w przypadku gdy kupujAcy nie wypowie umowy jest totalnie chory.Następny sposób na zarabianie pieniędzy przez ubezpieczalnie.Powinno być tak że sprzedający zgłasza zbycie pojazdu oczywiście potwierdzone przez komunikację dla ubezpieczyciela i ten daje max 1 miesiąc ,a reszta do zwrotu.

Magdalena
Magdalena
5 lat temu

Miałam OC do czerwca 2017 roku, sprzedałam samochód w listopadzie 2016, składka wynosiła ok 1000 zł. Osoba, która kupiła moje auto zrezygnowała z tego ubezpieczenia, dostałam zwrot w wys. 34 zł. Czy to nie za mało?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
5 lat temu
Reply to  Magdalena

Dzień dobry

powinna Pani poprosić ubezpieczyciela drogą oficjalną (pisemnie) o uzasadnienie wysokości zwrotu składki z OC. Zależy też ile Pani zapłaciła za OC.

Pozdrawiam

grzegorz
grzegorz
5 lat temu

Witam, jeśli to możliwe to prosił bym o odpowiedź 🙂 sprzedałem auto z opłaconą polisą, po czym osoba która to auto kupiła sprzedała je dalej, kolejny właściciel wypowiedział umowę OC…komu należy się zwrot?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  grzegorz

Dzień dobry

Zwrot składki należy się osobie, która wypowiedziała umowę.

Pozdrawiam

Kamil
Kamil
5 lat temu

Witam,
teraz to już nie za bardzo rozumiem 🙂
Zwrot składki należy się osobie:
– „która wypowiedziała umowę” – czyli kupującemu ?
– czy osobie która zawarła polisę – sprzedającemu ?

Czy jeżeli kupię samochód z ważną polisą OC i opłaconą wysoką składką – stwierdzę że mogę wykupić polisę taniej u innego ubezpieczyciela i wypowiem poprzednią polisę zawartą przez sprzedającego – to kto dostanie zwrot z poprzedniej polisy? Ja (jako osoba wypowiadająca), czy sprzedający (jako 'właściciel’ wypowiadanej polisy?) ?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Kamil

Dzień dobry,
zwrot nadpłaconej składki z tytułu OC należy się osobie,która zawarła umowę ubezpieczenia, czyli sprzedającemu. Zwrot z wypowiedzianej polisy dostanie zatem poprzedni właściciel (,,właściciel” wypowiadanej polisy).

Pozdrawiam

Monika
Monika
5 lat temu

Czy jeśli opłaciłam składkę 15 stycznia – umowa zawarta na odległość przez internet, a samochód został sprzedany 21 stycznia, czyli dokładnie 7 dni później, to czy przysługuje mi możliwość odstąpienia od umowy i otrzymania zwrotu składki, czy w przypadku sprzedaży auta, jedyną możliwością jest wypowiedzenie przez kupującego?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Monika

W opisanej przez Panią sytuacji jedyną możliwością jest wypowiedzenie umowy przez nabywcę. Od umowy ubezpieczenia zawartej na odległość odstąpić można w ciągu 30 dni od dnia jej zawarcia.

Ewelina
Ewelina
5 lat temu

Witam mam problem kupiłam auto i nie wypowiedziałam polisy oc po przednim właścicielu widnieją na nim dane poprzedniego właściciela oraz stary numer rejestracyjny i on też tego nie zrobił składkę opłacałam ja przed zakończeniem polisy zezłomowałam pojazd wysłałam dokumenty z decyzją o zezłomowaniu pojazdu i wyrejestrowaniu i prośbę o wypłacenie za nie wykorzystany okres czasu wraz z oświadczeniem właściciela że sprzedał mi auto PZU nie wypłaciło mi pieniędzy i dalej brakuje jakiegoś dokumentu nie widnieje im w systemie co mam robić?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Ewelina

O jaki dokument chodzi?

Tomasz
Tomasz
5 lat temu

Witam,
Auto w leasingu do 10.04.2017 roku. Ważność polis OC i AC do 23.04.2017. Jednak polisa OC i AC była na mnie ( za zgodą Leasingodawcy ) W dniu 10.04.2017 zakończył się leasing i otrzymałem dokument zakupu auta ( faktura ), zarejestrowałem samochód na siebie prywatnie ( leasing był na firmę ) i opłaciłem polisy OC i AC u innego ubezpieczyciela od 10.04.2017.
Zgłosiłem więc do poprzedniego ubezpieczyciela ( Generali ) wypowiedzenie polis. Dziś otrzymałem informację od Generali, że nie przysługuje mi zwrot za 14 dni OC i AC, bo polisa była na mnie. Tak, ale auto nie było na mnie tylko na Fundusz leasingowy. Czy w/g Państwa ( wg prawa ubezpieczeniowego ) mam jednak prawo do zwrotu części polis ?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Tomasz

W zaistniałej sytuacji doszło do przeniesienia na Pana prawa własności pojazdu, co oznacza według mnie, że mógł Pan wypowiedzieć umowę ubezpieczenia, tym samym żądać zwrotu składki za niewykorzystaną ochronę ubezpieczeniową (art. 31 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych).

Piotrek1
Piotrek1
5 lat temu

Witam, miesiąc temu zakupiłem samochód z ważnym OC do marca 2018r. Niestety tydzień temu uległ awarii silnika i naprawa jest nieopłacalna. Samochód planuje zezłomować i moje pytanie kto dostanie zwrot składki z OC za niewykorzystany okres? Czy dostanę ja jako właściciel pojazdu czy poprzedni właściciel który widnieje na potwierdzeniu zawarcia OC. Dodam, że samochodu nie zdążyłem przerejestrować i OC też nie było przekalkulowane na mnie.

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Piotrek1

W zaistniałej sytuacji zwrot części składki z tytułu niewykorzystanego okresu ochrony ubezpieczeniowej należy się osobie, która przeniosła prawo własności pojazdu (zbywcy). Taki zwrot powinien być dokonany przez zakład ubezpieczeń (bez żądania ze strony posiadacza) najpóźniej w terminie 14 dni od daty rozwiązania umowy.

Agata
Agata
5 lat temu

Witam, mam takie pytanie: po zakupie samochodu ubezpieczyciel dokonuje przeliczenia oc adekwatnie do sytuacji nabywcy czyli zniżek, zwyżek itd, co dzieje się z ”nadpłatą” składki tzn jesli nabywca mam mniejszą składkę po przeliczeniu? Dostaje zwrot? Nabywca czy zbywca? Czy jest to pomijane i pieniadze zostają u ubezpieczyciela? Bo dopłaciec trzeba koniecznie.

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Agata

Jeśli składka była opłacona w całości przez zbywcę, a po przeniesieniu prawa własności pojazdu i rekalkulacji okaże się, że nabywca powinien zapłacić mniej, pieniądze powinny zostać zwrócone na rachunek zbywcy. Pieniądze nie powinny zostać u ubezpieczyciela.

JERZY
JERZY
5 lat temu

WITAM SERDECZNIE PROSZĘ O POMOC W KWESTII ODZYSKANIA WPŁACONYCH PIENIĘDZY NA OC.DNIA 07.03.2017R SKOŃCZYŁO SIĘ OC DNIA 10.03.2017R. SPRZEDAŁEM SAMOCHÓD DO KOMISU BEZ POLISY OC.DNIA 16.03.2017R OTRZYMAŁEM Z MTU PISMO DOTYCZĄCE KONTYNUACJI UBEZPIECZENIA .ZADZWONIŁEM DO MTU I OTRZYMAŁEM INFORMACJE ŻE TRZEBA ZAPŁACIĆ CAŁOŚĆ ,A JAK WYŚLĘ PAPIERY SPRZEDAŻY TO ODDADZĄ NADWYŻKĘ NA KONTO .NIESTETY DOKUMENT SPRZEDAŻY DO KOMISU Z DOPISKIEM AUTO ZAKUPIONE BEZ POLISY OC NIE UPOWAŻNIA DO ZWROTU PIENIĘDZY.ZAŻĄDALI, ŻEBY KOMIS WYPOWIEDZIAŁ UMOWĘ, ALE KOMIS NIE MOŻE BO NIE POSIADAŁ TEJ UMOWY CO ZROBIĆ I GDZIE SIĘ ODWOŁAĆ.

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  JERZY

Czy złożył Pan wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC?

JERZY
JERZY
5 lat temu

WITAM SERDECZNIE NA STRONIE MTU JEST TYLKO KUPNO LUB SPRZEDAŻ POJAZDU I JA WYPEŁNIŁEM CAŁY DOKUMENT DOŁĄCZAJĄC ZAŁĄCZNIKI :UMOWA SPRZEDAŻY W KTÓREJ PISZE BEZ OC ,I PISMO O ZWROT SKŁADKI W ZWIĄZKU ZE SPRZEDAŻĄ SAMOCHODU BEZ OC .USŁYSZAŁEM W MTU ODPOWIEDŹ ,ŻE SAMOCHÓD JEST CAŁY CZAS UBEZPIECZONY( CHOCIAŻ MA JUŻ INNE NUMERY REJESTRACYJNE).
NIE WYPOWIEDZIAŁEM UMOWY W DOSŁOWNYM TEGO ZNACZENIU BO NA STRONIE BRAK TAKIEGO FORMULARZA , LUB GO NIE ZNALAZŁEM.PROSZĘ O PORADĘ CZY MOŻNA JESZCZE TAKI WNIOSEK ZŁOŻYĆ Z DNIEM DZISIEJSZYM.
.DZIĘKUJĘ ZA PORADĘ

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  JERZY

W zaistniałych okolicznościach umowa OC ,,sama” nie wygasła. Należało tą umowę wypowiedzieć. Ze względu na fakt, że nie wypowiedział Pan umowy, przedłużyła się ona automatycznie i wraz ze sprzedażą samochodu przeszła na nowego właściciela. Z tego względu jest Pan zobowiązany do zapłaty składki za ubezpieczenie za okres do momentu poinformowania ubezpieczyciela o sprzedaży auta. Za pozostały okres zobowiązany jest zapłacić nabywca. Wypowiedzenie umowy może złożyć nabywca. Ze względu na to, że nie jest już Pan właścicielem samochodu, nie może Pan wypowiedzieć umowy ubezpieczenia.

JERZY
JERZY
5 lat temu

WITAM SERDECZNIE NIESTETY JAK JUŻ PISAŁEM SAMOCHÓD BYŁ SPRZEDANY BEZ POLISY I TAK JEST NAPISANE W UMOWIE KUPNA SPRZEDAŻY.WŁAŚCICIEL KOMISU NIE WYRAZIŁ ZGODY NA WYPOWIEDZENIE UBEZPIECZENIA BO KUPIŁ SAMOCHÓD BEZ UBEZPIECZENIA WYKUPIŁ NOWE UBEZPIECZENIE I SPRZEDAŁ I TU POWSTAŁ PROBLEM.CZY W TAKIM WYPADKU JA MOGĘ WYPOWIEDZIEĆ UMOWĘ .SAMOCHÓD ZOSTAŁ JUŻ SPRZEDANY PRZEZ KOMIS I PRZEREJESTROWANY.

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  JERZY

07.03. OC się nie skończyło, jeśli nie wypowiedział Pan umowy najpóźniej w dniu 06.03., zatem właściciel komisu nie kupił samochodu bez OC. Ponadto, jeżeli samochód został sprzedany przez komis, umowa OC ,,poszła” za samochodem i w chwili obecnej osobą uprawnioną do jej wypowiedzenia jest nowy właściciel. Ta umowa trwa i będzie trwała do końca okresu, na jaki się przedłużyła (07.03.2018 r.), chyba że zostanie wypowiedziana wcześniej. Za zapłatę składki poszczególni właściciele odpowiadają solidarnie do momentu poinformowania ubezpieczyciela o zbyciu samochodu. W zaistniałej sytuacji nie może Pan wypowiedzieć umowy.

Bartek
Bartek
5 lat temu

Witam,

Jak się ma zwrot ubezpieczenia w przypadku polisy zawierającej mini AC (od szkody całkowitej i kradzieży) – czy w przypadku sprzedaży i odstąpienia od umowy, dostaje się jeszcze oprócz zwrotu za OC, również część za miniAC?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Bartek

Tak, w przypadku sprzedaży samochodu firma ubezpieczeniowa powinna zwrócić Panu niewykorzystaną składkę z tytułu ubezpieczenia mini AC.

Andrzej
Andrzej
5 lat temu

W jakim czasie?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Andrzej

Nie ma określonego terminu, przyjmuje się, że niezwłocznie.

Sebastian
Sebastian
5 lat temu

Witam , samochód w leasingu pełne ubezpieczenie OC,ac,nw 3080 zl oplacone w calosci w kwietniu , leasing przejmuje znajomy w czerwcu ( 2 miesiące ) placi 3120 za oc ac nw . Wypowiadam ubezpieczenie i dostaje 1120 zl chyba troche malo przy skladce 3080 po 2 miesiącach trwania ubezpieczenia

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Sebastian

Może się Pan odwołać od wysokości zwróconej składki wnosząc o szczegółowe wyjaśnienia skąd taka kwota. Może Pan również zażądać w odwołaniu wypłaty większej kwoty.

Tomasz
Tomasz
5 lat temu

Witam,
Mam pytanie, wykupiłem ubezpieczenie assistance w podróży, niestety podczas podróży nastąpiła awaria koła, po kilkukrotnej próbie oczekiwania na konsultanta z centrum alarmowego nikt nie przyjął zgłoszenia. Z uwagi, że awaria miała miejsce na autostradzie, musiałem szybko we własnym zakresie dokonać wymiany koła. Ubezpieczenie obejmowało wymianę koła na miejscu lub holowanie, nie obejmowało naprawy ogumienia. Czy mogę żądać od ubezpieczyciela zwrotu składki za ubezpieczenie, jeżeli nie wywiązał się z umowy poprzez nie odebranie zgłoszenia?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Tomasz

Wszystko zależy od ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU). Zwrot składki następuje zazwyczaj w sytuacjach, gdy zrezygnujemy z ochrony ubezpieczeniowej, tj, jeżeli wypowiemy umowę albo od niej odstąpimy. proszę zatem zerknąć na zapisy OWU.

Bartek
Bartek
5 lat temu

Kupiłem 22.07. b.r. autko z OC do 08.06.2018 r. Dzisiaj znalazłem list od ubezpieczyciela z wezwaniem do zapłaty 651 zł. w ciągu 14 dni, tytułem składki należnej ubezpieczycielowi za okres od daty powiadomienia o sprzedaży autka do daty rozwiązania umowy. Przy czym ubezpieczyciel zainkasował już 868 zł. od poprzedniego właściciela.
Nie rozumiem skąd mu się wzięła ta różnica ponieważ mam maksymalne zniżki i konkurencja może ubezpieczyć mi to autko na cały rok za 765 zł.
W takiej sytuacji nie widzę najmniejszego sensu w kontynuowaniu tej umowy i stąd moje pytanie:
W jaki sposób mogę rozwiązać tę umowę tak, żeby ubezpieczyciel wypłacił mi ok. 635 zł zwrotu za niewykorzystane 275 dni ubezpieczenia?

Pozdrawiam
Bartek

Mateusz
Mateusz
5 lat temu

Witam,

Oddałem auto na stację demontażu oraz wyrejestrowałem w Wydziale Komunikacji. Dokumenty dostarczyłem do ubezpieczyciela wraz z numerem konta na jaki chcę otrzymać zwrot składki. Jaki mają czas na zwrot pieniędzy? Jaki przepis to określa?

Pozdrawiam

Adrian Glinka
Adrian Glinka
5 lat temu
Reply to  Mateusz

Dzień dobry,

Zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia powinien nastąpić w ciągu 14dni. Postawa prawna występuje w kilku ustawach i mają podobną treść. Podam jeden z tych zapisów.

Art. 41. 1. ppkt.7. ust. 4. Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych: Zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia w przypadku rozwiązania umowy ubezpieczenia następuje niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 14 dni od dnia wypowiedzenia umowy ubezpieczenia lub w przypadku odstąpienia od umowy od dnia złożenia oświadczenia o odstąpieniu lub od dnia powzięcia przez zakład ubezpieczeń wiadomości o rozwiązaniu umowy przed upływem okresu, na który została zawarta z innych przyczyn, niż wypowiedzenie lub odstąpienie.

Pozdrawiam

magda
magda
5 lat temu

Dzień dobry
Znajomy spowodował wypadek, wjechał w samochód przed nim, jego auto prawdopodobnie do kasacji, auto poszkodowanego raczej też. Samochód sprawcy z ubezpieczeniem OC od września tego roku. Co ze zwrotem składek OC? Znajoma zajmująca się ubezpieczeniami stwierdziła, że ubezpieczyciel (w tej sytuacji MTU) nie koniecznie musi oddać pozostałą kwotę OC sprawcy, gdyż poniesie znaczne koszty w związku z pokryciem szkody. Poproszę o informację jak to działa.
Dziękuję

Grzegorz Bujański (punkta)
Grzegorz Bujański (punkta)
5 lat temu
Reply to  magda

Witam. Faktycznie w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych art. 41 ust. 2 widniał taki zapis. Jednak został zniesiony w 2012 roku. Obecnie nie powinno być problemów ze zwrotem składki z OC po szkodzie całkowitej.

Jola
Jola
4 lat temu

Witam,sprzedałam auto ,polisa jest w link 4,nabywca po rekalkulacji,ostatecznie ja wypowiedział. Teraz pytanie czy link 4 samo zwróci pieniądze,czy trzeba się o nie upomnieć? Polisa została opłacona za cały rok,i przekazem pocztowym. Z góry dzięki

Grzegorz Bujański (punkta)
Grzegorz Bujański (punkta)
4 lat temu
Reply to  Jola

Witam. Co do zasady ubezpieczyciel w takiej sytuacji kontaktuje się, aby uzyskać numer konta do zwrotu, lub wysyła zwrot przekazem pocztowym, na adres podany w polisie.

Witek
Witek
4 lat temu

Miałem ubezpieczenie OC AC i NNW opłacone na pół roku po około miesiącu miałem wypadek z mojej winy naprawiłem auta które uszkodzilem z OC a za swoje dostałem szkodę całkowita wypłacona po około 50 dniach po odliczeniu udziału własnego i drugiej części ubezpieczenia ac. Wrak sprzedałem we własnym zakresie. Czy w tym przypadku mogę liczyć na zwrot części nadplaconego ubezpieczenia ac?

Witek
Witek
4 lat temu

Witam.Miałem ubezpieczenie OC AC i NNW opłacone na pół roku po około miesiącu miałem wypadek z mojej winy naprawiłem auta które uszkodzilem z OC a za swoje dostałem szkodę całkowita wypłacona po około 50 dniach po odliczeniu udziału własnego i drugiej części ubezpieczenia ac. Wrak sprzedałem we własnym zakresie. Czy w tym przypadku mogę liczyć na zwrot części nadplaconego ubezpieczenia ac?

Grzegorz Bujański (punkta)
Grzegorz Bujański (punkta)
4 lat temu
Reply to  Witek

Witam. Niestety co do zasady ubezpieczyciel w tej sytuacji nie zwraca składki za AC.

Mario80
Mario80
4 lat temu

Mam szkode całkowitą z OC sprawcy. Pozostałosc auta zostala poddana licytacji przez firme ubezp. sprawcy. Gdy sprzedam auto najlepszemu oferentowi, co zrobic by odzyskac skladke za niewykorzystane swoje OC? Do swojego OC mialem wykupione NNW, z ktorego po zakonczeniu leczenia bede chcial skorzystac, ale to chyba nie stoi na przeszkodzie, by juz teraz ubiegac sie o zwrot czesci skladki OC,

Grzegorz Bujański (punkta)
Grzegorz Bujański (punkta)
4 lat temu
Reply to  Mario80

Witam. Jeśli to będzie sprzedaż auta, ubezpieczyciel musi jeszcze otrzymać wypowiedzenie ubezpieczenia podpisane przez nowego właściciela auta. Ale jeśli sprzeda Pan auto osobie która będzie chciała go przeznaczyć na części, najprawdopodobniej otrzyma Pan potwierdzenie oddania auta na demontaż. Wtedy wystarczy dosłać ten dokument i bez problemu odzyska Pan składkę. Rozwiązanie ubezpieczenia nie blokuje możliwości ubiegania się o odszkodowanie za zdarzenie, które miało miejsce w okresie obowiązywania ubezpieczenia. Bez problemu otrzyma Pan odszkodowanie z NNW.

Katarzyna
Katarzyna
4 lat temu

Witam,
Mieliśmy samochód w leasingu i AC było obowiązkowe do zapłacenia oprócz naturalnie OC. Ubezpieczenie AC w kwocie 4960 zł zapłaciłam 26/07/2017 ( inne obowiązkowe również oprócz tego ), niedługo potem ( poczatek pazdziernika ) sprzedaliśmy samochód z leasingiem ( u tego samego leasingodawcy Millennium ). Nasz agent z PZU najpierw mówił,że AC reszta składki będzie zwrócona do nas na pewno i miał temat załatwić. Długo cisza była, więc skontaktowaliśmy sie z agentem a ten stwierdził, że po odesłaniu wszystkich dokumentów przejscia leasingu na inną firmę PZU odpisało,że całe ubezpieczenie OC + AC i innen przechodzi i zostaje u nowego uzytkującego, ponieważ właściciel czyli Millennium sie nie zmienił. Zatkało nas dosłownie, czyli płacąc pod koniec lipca prawie 6400 zł ubezpieczenia nie mam prawa do zwrotu z samego AC ( z kwoty 4960 zł ). Dla mnie to totalne złodziejstwo. Czy da się odzyskać w jakiś sposób te pieniądze? Pozdrawiam

Grzegorz Bujański (punkta)
Grzegorz Bujański (punkta)
4 lat temu
Reply to  Katarzyna

Witam. Co do zasady faktycznie kluczowe w tej sytuacji jest to, czy właściciel pozostanie ten sam czy się zmieni. Zwrot jest realizowany jedynie w przypadku zmiany właściciela pojazdu. Pani przypadek jest dość nietypowy, ponieważ właścicielem jest Leasing i to się nie zmieniło. Zmienia się tylko Leasingobiorca. A w takiej sytuacji faktycznie brak jest podstaw do zwrotu składki za Ubezpieczenie.

Piotr
Piotr
4 lat temu

Witam,
Mam pytanie: 07.01 sprzedałem samochód z polisą ważną do 09.01. Nowy właściciel wykupił OC w innym towarzystwie. Nie zgłosiłem do mojego ubezpieczyciela sprzedaży i dziś otrzymałem wznowienie polisy z poleceniem zapłaty za cały kolejny rok. Co w takiej sytuacji: czy mogę zgłosić wypowiedzenie polisy? Czy muszę zapłacić za cały kolejny rok?

Krystian
Krystian
4 lat temu

Witam nie wypowiedzialem umowy pzu bo myslalem ze sie konczy w pazdzierniku i kupilem polise w axa teraz po pol roku pzu chce pieniadze co moge zrobic

Alex
Alex
4 lat temu

Dzień dobry, a ja mam następujące pytanie: Jestem posiadaczem pojazdu zabytkowego, którego nie używam i nie zamierzam używać przez wiele kolejnych lat. Pojazd ma ponad 40 lat więc zgodnie z ustawą nie ma koneczności opłacania ubezpieczenia OC. Niestety takie ubezpieczenie opłaciłem 3 miesiące temu. Czy mogę odstąpić od umowy i otrzymać zwrot kosztów ubezpieczenia za niewykorzystany okres?Dziękuję z góry za pomoc.

Bożena
Bożena
4 lat temu

Bardo spodobał mi się ten artykuł. Co jeśli ubezpieczający zawarł umowę ubezpieczenia w III.2018r. na kolejny okres tj. od 14.04.2018 do 13.04.2019 i dokonał wpłaty również w III.2018r. na poczet tego ubezpieczenia lecz w dniu 3.04.2018 dokonał sprzedaży samochodu i przekazał polisę ubezpieczenia kupującemu jedynie za okres do 13.04.2018. Czy PZU powinno dokonać zwrotu składki za sprzedającemu za okres od 14.04.2018 do 13.04.2019?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Bożena

Dzień dobry, wszystko zależy od procedur w danej firmie. Najlepiej jak się Pani skontaktuje z PZU i dopyta w tej kwestii. Niektóre firmy ubezpieczeniowe uzależniają zwrot dla zbywcy od tego czy przekazał nową polisę nabywcy pojazdu.

Sabina
Sabina
4 lat temu

Dzień dobry,
mam wielki problem i w związku z tym pytanie. OC mam ważne do 10.05.18 i oczywiście o tym zapomniałam, a muszę samochód zezłomować. Niestety nie ma mnie teraz w domu i nie mogę nikomu przekazać upoważnienia do złomowania. Czy mogę wykupić OC przez internet i później je anulować po mniej więcej 14 dniach i dostanę zwrot od ubezpieczyciela? Jak rozwiązać taką sytuację?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Sabina

Dzień dobry, może zakupić Pani ubezpieczenie, opłacić je, a po zezłomowaniu zwrócić się do Ubezpieczyciela o zwrot składki za niewykorzystany okres. Może Pani również zakupić polisę OC na raty, opłacić pierwszą z nich, a następnie również wystąpić o zwrot.

Karol
Karol
4 lat temu

Kupiłem samochód i po 30 dniach przepisałem oc na siebie i musiałem dopłacić bo poprzedni właściciel nie opłacił 2 raty a kwota była dość duża. Czy istnieje możliwość rezygnacji i czy przysługuje zwrot kwoty za niewykorzystany okres ubezpieczenia

Anetii
Anetii
4 lat temu

Dzień dobry czy te dni aby zrezygnować z polisy to są dni 30 robocze kalendarzowe czy ogólnie liczy się razem z weekendami, sprzedalam samochód 10 maja, składkę zapłaciłam 20 kwiecień wysłałam do ubezpieczenia wiadomość ze auto sprzedane, dziś przyszło pismo ze składkę zwrócą 2 zł to jest śmieszne, wzięłam polisę na 4 raty po 289 zł rata ,i zapłaciłam pierwszą w kwietniu wiedzą że sprzedam auto dlatego wzięłam na te raty bo wtedy mogłam opłacić za 3 miesiące, minęło łącznie 3 tyg od zapłacenia składki wraz z informacją ze auto jest sprzedane, a oni za 3 tyg wykorzystanie składki dają mi 2 zł? Czy jest szansa abym zrobiła te rezygnuje z składki jeżeli jest 30 dni robocze to w czasie się jeszcze mieszcze a jeśli 30 dni wraz z weekend to już nie , bo teraz nie wiem co dla mnie jest lepsze, napisałam meila ze nie zgadzam się z kwotą 2 zł za 3 tyg składki ubezpieczeniowej, ale proszę o szybką odpowiedź zależy mi z dnia na dzień aby znać odpowiedzi dziękuję bardzo pozdrawiam

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Anetii

Dzień dobry, Prawa i obowiązki płynące z ubezpieczenia przechodzą na nowego właściciela od razu po sprzedaży auta. Nowy właściciel decyduje, czy będzie się poruszał z ubezpieczeniem, które Pani zawarła, czy je wypowie.

Anetii
Anetii
4 lat temu

Dzień dobry, ale pismo dostałam ze zwrot składki 2 zł to znaczy ze musiał ubezpieczenie wypowiedzieć, bo wydaje mi się ze w przeciwnym razie nie przesłali by zwrotu tylko zostało by na tym nowym właścicielem , po między nami była ugoda ze nie będzie brać tego ubezpieczenia nowy właściciel, że mam wypowiedzieć umowę

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Anetii

Najlepiej będzie skontaktować się z Towarzystwem Ubezpieczeniowym i dopytać za co jest ten zwrot. Być może jest to kwota niewykorzystania okresu za jakieś dodatkowe ubezpieczenie – np. NNW. Na nowego właściciela przechodzi obowiązkowe OC – to co jest w standardzie ubezpieczenia.

Anetii
Anetii
4 lat temu

A te zrezygnowanie z ubezpieczenia w ciągu 30 dni to są dni robocze czy ogólne?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Anetii

30 dni kalendarzowych, jednak jeśli Pani sprzedała pojazd, to prawo do rezygnacji z polisy przechodzi na nowego właściciela.

Ania
Ania
4 lat temu
Reply to  Anetii

Dzień dobry. Ja wczoraj dostałam zwrot z OC 13.62 zł. Jeździłam prawie miesiąc miałam opłaconą składkę za pół roku w kwocie 440 zł. W jaki sposób oni to obliczają? Sprzedała samochód a tu taka niemiła niespodzianka

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Ania

Dzień dobry, w tym przypadku prawdopodobnie ubezpieczyciel zwrócił składkę tylko za ubezpieczenie dobrowolne(NNW,ubezpieczenie opon itp.), które nie przechodzi na nowego właściciela pojazdu.

Paulina
Paulina
4 lat temu

Witam, a co jeśli firma ubezpieczająca zwleka z wypłata zwrotu z tytułu nie wykorzystanej składki ubezpieczeniowej z wiązki z wyrejestrowaniem pojazdu?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Paulina

Dzień dobry, ubezpieczyciel nie ma wyznaczonego terminu na zwrot składki za OC w związku z wyrejestrowaniem pojazdu, jednak powinien zrobić to niezwłocznie.

Zwiezle i na temat
Zwiezle i na temat
4 lat temu

Prostymi slowami – „JA” kupilem auto z oplaconym ubezpieczeniem na rok po 3 snoaxh to auto sprzedalem nastepnemu kupujacwmu i przekazalem oc ten pan oc wypowiedzial komu sie nalezy zwrot skladki mi czy właścicielowi od ktorego kupilem „JA” auto z oplacona cala skladka

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu

Dzień dobry, jeżeli nowy właściciel wypowiedział umowę OC, to w takim przypadku zwrot należy się zbywcy pojazdu.

Marcin
Marcin
4 lat temu

Witam,
w dniu 14 sierpnia zakupiłem OC pojazdu na kwotę ok. 460zł, w dniu 1 września samochód sprzedałem, kupujący wypowiedział OC w dniu 2 września, kontaktowałem się z ubezpieczycielem podając wszystkie dane do przelewu. otrzymałem zwrot składki polisy w kwocie 57zł.
czy w takiej kwocie powinien być zwrot składki, że z kwoty 460zł przez 18 dni użytkowania auta towarzystwo zwróciło tylko 57zł ? Pozdrawiam

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Marcin

Dzień dobry, faktycznie kwota jest bardzo niska, natomiast nie jestem w stanie określić dlaczego Towarzystwo Ubezpieczeniowe mogło zwrócić taką kwotą i co przemawiało za takim przeliczeniem. Proszę skontaktować się z Ubezpieczycielem i dopytać w jaki sposób został wyliczony tak niski zwrot za „niewykorzystany” okres ubezpieczenia.

Marcin
Marcin
4 lat temu

w dniu dzisiejszym otrzymałem resztę kwoty od ubezpieczyciela, nadmienię, że nie dzwoniłem jeszcze do nich na infolinię, zostawiłem to sobie na sobotę. w sumie z 463zł wróciło do mnie 444,2zł (57,03zł+387,17zł). za te +/- 18 dni zostało potrącone 18,8zł przez TU. wszystko się wyjaśniło, dziwne tylko, że w dwóch przelewach, może najpierw za NNW zwrócili, a potem za OC.
najważniejsze, że zwrot się zgadza 🙂

Izabela
Izabela
4 lat temu

Witam, 17 lipca miałam wypadek z mojej winy. Uznano szkodę całkowita i wypłacono mi odszkodowanie. Jednak z kwoty odszkodowania odbito prawie 400 zł za zaległe składki. Ac oc miałam zawarte od marca i rozbite na dwie raty. Czyli druga rata jest we wrześniu. Pojazd (wrak) został sprzedany 8.08. Czy ubezpieczyciel miał prawo mi potrącić te pieniądze ? Tłumacza ze umowę zawarłam na rok wiec za rok powinnam ac zapłacić….czekam na odp.

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Izabela

Dzień dobry, proszę dokładnie przejrzeć Ogólne Warunki Ubezpieczenia AC. Najprawdopodobniej odnajdzie Pani tam zapis, który mówi o zapłacie pozostałej składki po wypłacie odszkodowania z tytułu szkody całkowitej.

Anonimowy
Anonimowy
4 lat temu

Witam, z końcem lipca ubezpieczylam auto w Benefia, wykupiłam OC i AC. Z góry opłaciłam polisę. Po 3 tygodniach sprzedałam ubezpieczone auto. Nowy właściciel zrzekł się prawa do OC i wykupił własne. Wnioskowałam o zwrot składki. Polisa wynosiła 1800 zł, a zwrot wyniósł tylko 800 zł. Skąd taka niska kwota? Czy jest szansa odwołania się od tej decyzji?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Anonimowy

Dzień dobry, proszę skontaktować się w tej sprawie z Ubezpieczycielem, być może została na tą chwilę zwrócona jedynie składka z dobrowolnego ubezpieczenia AC. Numer kontaktowy do Benefii: 22 544 14 30 – na infolinii powinna uzyskać Pani informację na temat zwrotu składki za niewykorzystany okres.

miro
miro
4 lat temu

zezłomowałem auto w maju br.oc mam w axa.poczta odesłała po trzech dniach zwrot do axa.teraz nie mogę odzyskać tych pieniędzy cały czas każą mi wysyłać dokumenty iczekać.jakmogę prawnie odzyskać pieniądze .mam ubezpieczone u nich trzy auta.a robią taki numer.na pewno rozwiążę z nimi umowy. ale co teraz mogę zrobić

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  miro

Dzień dobry, firma ubezpieczeniowa powinna zwrócić środki które są na Pana koncie. Jeśli zwrot wrócił do ubezpieczyciela, to mogą czekać na informację w a jaki sposób mają ponownie wysłać środki. Myślę, że kontakt z infolinią AXA wyjaśni sprawę.

miro
miro
4 lat temu

wysłałem im nr konta i decyzję o wyrejstrowaniu auta z wydz. komunikacji.na mojego maila co z tą sprawą odpisali że nic nie wiedzą i mam im znowu wysłać dokumenty i czekać. czyli trzeci raz. to już trwa pięć miesięcy.chcę wiedzieć czy jest jakiś organ który by mi pomógł wyegzekwować ten zwrot.

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  miro

W sprawach związanych z ubezpieczeniem można się skontaktować z Rzecznikiem Finansowym.

Kasia
Kasia
4 lat temu

Dzień dobry. Miałam wykupioną polisę ubezpieczeniową na samochód: OC oraz AC, NNW do 16.08.2018r. Złożyłam wypowiedzenie 10.08.2018r. zgodnie z art. 28 ust.1 (Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych) umowy ubezpieczenia swojego pojazdu. Otrzymałam informację że mam zapłacić za AC, NNW i Pomoc w Drodze, ponieważ tylko wypowiedziałam OC. Dnia 20.09.2018r. wysłałam e-mail podpisane oświadczenie o odstąpieniu od dodatkowego ubezpieczenia polisy AC, NNW i Pomoc w Drodze, ponieważ wymienione ubezpieczenie mam wykupione u innego ubezpieczyciela. Byłam pewna, że jeśli rezygnuję z polisy OC to i odstępuję od dodatkowego ubezpieczenia polisy. Od kilkunastu lat miałam wykupione OC, AC, NNW i składałam jedne odstąpienie od umowy OC i było wystarczające. 3.10.2018r. otrzymałam do zapłaty kwotę 437 zł. Otrzymałam informację, że ubezpieczenie AC nie przedłuża się na kolejny rok automatycznie. Co robić w takiej sytuacji. Będę wdzięczna za pomoc

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Kasia

Dzień dobry, ubezpieczenie Auto Casco jest ubezpieczeniem dobrowolnym, które nie wznawia się automatycznie na kolejny okres ubezpieczenia. Polecam w tej sprawie napisać reklamację do Towarzystwa Ubezpieczeniowego, a jeśli to nie pomoże, to złożyć wniosek o interwencję Rzecznika Finansowego. Tutaj znajdzie Pani więcej informacji na ten temat.

Kasia
Kasia
4 lat temu

Dzień dobry. Dziękuję bardzo za pomoc. Złożyłam reklamację i dzisiaj otrzymałam informację. Sprawa została pozytywnie załatwiona.
Pozdrawiam

Ari
Ari
4 lat temu

Witam. W dniu wpłacenia 4 raty składki OC i AC zbyłem samochód. Czy jest jakakolwiek szansa odzyskać te pieniądze?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Ari

Dzień dobry, jeśli sprzedał Pan auto i nowy właściciel wypowie ubezpieczenie, to otrzyma Pan zwrot za niewykorzystany okres. Jeśli nowy właściciel będzie korzystał z tego ubezpieczenia i nie zdecyduje się wypowiedzieć, to niestety nie będzie mógł Pan otrzymać zwrotu składki.

tom
tom
3 lat temu

Witak kupiłem auto z oc auto uległo uszkodzeniu i zostało zezłomowane komu należy się zwrot polisy mi jako nabywcy czy osobie od której kupiłem auto

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  tom

Dzień dobry, jeśli polisę wykupił poprzedni właściciel i opłacił ją w całości, to zwrot należy się poprzedniemu właścicielowi.

Bartek
Bartek
2 lat temu

Co za bzdura.. w momencie kiedy nabywca polisy demontuje pojazd wówczas zwrot przysługuje jemu. Tylko przy wypowiedzeniu zwrot przysługuje poprzedniemu właścicielowi

Kamila
Kamila
2 lat temu

W momencie kiedy nabywca demontuje pojazd, zwrot przysługuje jemu nie sprzedającemu, tylko w przypadku gdy kupujący wypowie polise po nabyciu pojazdu z art31 zwrot należy się poprzedniemu właścicielowi.

Kamila
Kamila
2 lat temu
Reply to  Kamila

Ponieważ była to sprzedaż jak każda inna, to należy sobie uświadomić w tym momencie kilka faktów:

Samochód nie musi być wcale złomowany, a więc cały czas istnieje i jest przepisowo zarejestrowanym pojazdem.
Zwrot za niewykorzystane OC należy Ci się na zasadach z art. 31 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych – przeniesienie własności pojazdu.
Z tego względu zwrot składki należy Ci się jedynie, jeśli kupujący wypowie polisę. Jednak wcale nie musi tego robić, bo ustawa go do tego nie obliguje.
W tym momencie nabywca-cwaniak robi rzecz o wiele bardziej dla siebie korzystną – zaraz po zakupie sam oddaje auto na złom i zgarnia zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia. A Tobie jako sprzedającemu te pieniądze przechodzą koło nosa.
——————————————————————————————————————————-

tutaj nawet wpis z waszej strony, weryfikujcie proszę informację zanim eksperci się wypowiadają, gdyż ludzie zostają wprowadzani w błąd

mtk
mtk
3 lat temu

Witam, w listopadzie sprzedałem samochód ubezpieczony 2 miesiące wcześniej. Dogadaliśmy się z kupującym, że będzie korzystał z mojego OC, ponieważ mam większe zniżki, ale zwróci mi pieniądze za pozostałe 10 miesięcy ubezpieczenia. W innym przypadku podwyższyłbym cenę za auto o kwotę zwrotu zniżki. Podczas podpisywania umowy kupujący poprosił mnie, bym na pieniądze za ubezpieczenie poczekał do 10-tego grudnia, kiedy otrzyma wypłatę. Zgodziłem się, ale nie podpisaliśmy w tej kwestii żadnego zobowiązania. Po ustalonym terminie, gdy pieniędzy nie otrzymałem, napisałem do niego sms z pytaniem kiedy mogę liczyć na zwrot ustalonej kwoty. Odpisał, że ma jakiś problem, ale słowa dotrzyma. Jest luty, pieniędzy nie otrzymałem, pan nie odbiera telefonu i nie odpisuje na sms. Co mogę zrobić? Czy informacje zawarte w sms między nami mogą być potraktowane, jak pisemne zobowiązanie, ponieważ jest w nich mowa o zwrocie pieniędzy za ubezpieczenie i zgoda na zwrot ze strony kupującego? Świadkiem transakcji i ustaleń była jedynie moja żona. Chodzi o kwotę 450 zł.

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  mtk

Dzień dobry, ubezpieczenie OC wraz z wszelkimi prawami i obowiązkami przechodzi na nowego właściciela, to nowy właściciel decyduje, czy wypowie ubezpieczenie, czy też nie. Jeśli nie zostało nigdzie zapisane, że druga strona jest zobowiązana zapłacić Panu 450 zł, to może być problem z uzyskaniem takiej kwoty. W takich sprawach pozostaje rozpatrywać zapisy kodeksu cywilnego dotyczącego umów ustnych i ewentualnie kierować sprawę na drogę sądową.

Wrobiony
Wrobiony
3 lat temu
Reply to  mtk

Proszę Pana mam identyczną sytuację. Na słowo uwierzyłem, a kupujący po podpisaniu umowy notarialnej bene w dniu wczorajszym, na mojego smsa przypominającego o ustnej umowie, odpisał – auto sprzedane, pozdrawiam. Bez honoru, po chamsku. Nie wiem, czy to standard.

qbaz
qbaz
3 lat temu

Witam. Kupiłem samochód z oc z opłaconą 1 rata (1/4). Zgłosiłem do ubezpieczyciela kupno samochodu ,czyli polisa przeszła na mnie. Następnie wypowiedziałem umowę ,bo wykupiłem inna polisę w innej firmie. Czy zwrot przysługuje mi czy sprzedawcy. Polisa trwała miesiąc ,a opłacona była za kwartał.

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  qbaz

Dzień dobry, zwrot należy się zbywcy pojazdu.

pio79
pio79
3 lat temu

Witam,
Tydzień po zawarciu umowy ubezpieczenia AC + OC miałem kolizję, na podstawie której ubezpieczyciel (Allianz) orzekł szkodę całkowitą. Szkoda została zgłoszona w ramach ubezpieczenia AC. W warunkach ubezpieczenia AC jest zapis, że umowa zostaje rozwiązana po wypłacie odszkodowania za szkodę całkowitą. Czy w tym przypadku jeśli wypłata była w ramach AC przysługuje mi jakiś zwrot za niewykorzystaną składkę OC?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  pio79

Dzień dobry, w tym przypadku rozwiązaniu ulega tylko ubezpieczenie AC. Jeśli pojazd jest tak uszkodzony, że zamierza Pan go zezłomować, to należy przesłać ubezpieczycielowi zaświadczenie o demontażu auta, na jego podstawie może rozwiązać OC i zwrócić niewykorzystaną składkę.

Zuza
Zuza
3 lat temu

Kto wymyslil to cale świństwo

Zuza
Zuza
3 lat temu

Tego co kupil to zlapac i pysk r*******

Żaneta
Żaneta
2 lat temu

Ile czasu ma ubezpieczyciel na zwrot AC od zgłoszenia sprzedaży samochodu ?

Konsultant Punkta
Konsultant Punkta
2 lat temu
Reply to  Żaneta

Z ubezpieczenia OC zwrot powinien nastąpić do 14 dni, natomiast ubezpieczenie AC nie jest regulowane ustawą, więc tutaj może wyglądać to nieco inaczej. Polecam skontaktować się bezpośrednio z Ubezpieczycielem i dopytać jaki jest czas oczekiwania na zwrot. Może Pan też ewentualnie sprawdzić, czy jest to zapisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia AC.

Kamika
Kamika
2 lat temu

Witam!
Zawarłam umowę z firmą Axa Direct na OC ale spóźniłem się z opłacenie składki co spowodowało, że umowa nie była aktywna. Firma Axa nie poinformowała mnie o tym i przez 6 miesięcy przetrzymywali moje pieniądze, oplacilam 2 rate i po 2 tygodniach dostałam zwrot przekazem kwoty tej 2 raty. Zastanowiło mnie to i zadzwoniłam. Wyjaśnili że przez moje opóźnienie nie doszło do zawarcia umowy i że nie mieli obowiązku mnie o tym informować. Zapytałam dlaczego nie oddali mi pieniędzy za 1 rate ale nie umieli mi odpowiedzieć. W konsekwencji przez 7 miesięcy moje auto nie miała opłacone składki OC. Czy ubezpieczalnia miała prawo przetrzymywac moje pieniądze i powinna poinformować mnie, że je posiada, ale nie zostały zaksięgowane na poczet polisy?
Proszę o pomoc.
Pozdrawiam.

Konsultant Punkta
Konsultant Punkta
2 lat temu
Reply to  Kamika

Wygląda, że sprawa o której Pani pisze wymaga dłuższej analizy i niestety nie uda nam się jej rozwiązać w komentarzu. Polecamy bezpośredni kontakt z radcą prawnym.

Kamika
Kamika
2 lat temu

Dziękuję.

zogola
zogola
1 rok temu

pytanie
co w przypadku kiedy wykupiłam w salonie pakiet OC/AC/NW – pojazd wyleasingowałam, w trakcie trwania polisy zrobiłam cesja pojazdu na nowego nabywce – wg ubezpieczyciela właściciel została ten sam i nie doszło do sprzedaży pojazdu? Pytanie jest proste ubezpieczyciel pobrał ode mnie pieniądze jako leasingobiorcy ale już nie zwraca mi za niewykorzystany okres ubezpieczenia po cesji (już nie jestem jego uzytkownikiem) i zatrzymuje całość kwoty pomimo iż nowy nabywca wykupił nowe ubezpieczenie?
Proszę o pomoc : jak mogę odzyskać środki za niewykorzystany okres ubezpieczenia

Konsultant Punkta
Konsultant Punkta
1 rok temu
Reply to  zogola

Dzień dobry, jeśli Ubezpieczyciel nie chce zwrócić środków, może Pani złożyć wniosek o interwencję Rzecznika Finansowego w tej sprawie.

MKulinski
MKulinski
1 rok temu

Witam serdecznie, zamierzam kupic samochod w PL i ubezpieczyc, a po jakims czasie wywiezc go do DE, przerejestrowac i ubezpieczyc w Niemczech. Czy otrzymam zwrot skladki AC za nie wykorzystany okres ubezpieczenia w Polsce? Dziekuje i pozdrawiam.

Konsultant Punkta
Editor
Konsultant Punkta
4 miesięcy temu
Reply to  MKulinski

Dzień dobry. Trzeba wtedy dostarczyć dokument wyrejestrowania z Polski. Otrzymają Państwo wtedy zwrot nawet za ubezpieczenie OC.

Sarfalla
Sarfalla
1 rok temu

Dzień dobry,

Czy ubezpieczyciel ma prawo nie zwrócić pieniędzy za autocasco za pozostałych 11 miesięcy, które zostały opłacone? Samochód został naprawiony, ale autocasco mi wypowiedzieli i co teraz? Dostałam odpowiedz, że „Zwrot za AC po szkodzie całkowitej nie jest należny”. Zaznaczam, że auto było zdatne do jazdy, silnik dalej jak nowy, a chcieli auto ode mnie odkupić, więc naprawilam za tyle ile od nich dostałam i resztę dopłaciłam. Tak naprawdę AC kosztowało mnie 1600 zł za 2 tygodnie użytkowania… to jest śmieszne. AC ma obowiązywać cały rok, a nie że teraz mam wydawać kolejne pieniądze na AC. Będę wdzięczna za odpowiedź

Konsultant Punkta
Konsultant Punkta
1 rok temu
Reply to  Sarfalla

Dzień dobry,
Wygląda, że sprawa o której Państwo piszą wymaga dłuższej analizy i niestety nie uda nam się jej rozwiązać w komentarzu.
Polecamy bezpośredni kontakt z radcą prawnym lub z firmą pomagającą w wywalczaniu odszkodowań.

Jerzyconiewieży
Jerzyconiewieży
1 rok temu

Dzień dobry.
Wycofałem OC ponieważ zezłomowałem samochód po 3 miesiącach od ubezpieczenia samochodu na okres 12 miesięcy. Wycofanie ubezpieczenia nastąpiło 17 września i do dnia dzisiejszego (15 listopada) nie dostałem zwrotu pieniedzy za nie wykorzystane OC. Ponoć ubezpieczyciel ma obowiązek zwrócenia mi pieniędzy do 14 dni. Co w tym wypadku?
Numer konta został podany poprawnie oraz kontaktowałem się z ubezpieczycielem już kilkukrotnie lecz ciągle zapoznają się z sprawą.

Konsultant Punkta
Konsultant Punkta
1 rok temu

Dzień dobry, jeśli mają Państwo problem aby uzyskać od Towarzystwa ubezpieczeniowego należny zwrot środków, to mogą złożyć Państwo wniosek o interwencję rzecznika finansowego w tej sprawie.

Kinga
Kinga
10 miesięcy temu

Mi firma blisko 2 miesiące nie zwróciła skladki bo utylizacji pojazdu. I nadal czekam. Gdzie mogę wyżej to zgłosić, że opóźniają się z wypłatą???

Konsultant Punkta
Editor
Konsultant Punkta
10 miesięcy temu
Reply to  Kinga

Dzień dobry. Wygląda, że sprawa o której Państwo piszą wymaga dłuższej analizy i niestety nie uda nam się jej rozwiązać w komentarzu.
Polecamy bezpośredni kontakt z radcą prawnym.