Zwrot składki OC po sprzedaży samochodu

Aktualizacja:
Creative image of smartphone with credit card and abstract coins on grey background with mock up place for your advertisement. Cash back and digital banking concept. 3D Rendering.

Czy zastanawiałeś się, co dzieje się z Twoją polisą OC po sprzedaży samochodu? Czy możliwy jest zwrot składki OC po sprzedaży pojazdu? Jak to właściwie działa? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania, omówić kluczowe aspekty zwrotu składki OC po sprzedaży samochodu i wskazać, jak można odzyskać część pieniędzy.

Co to jest OC?

Zanim przejdziemy do omówienia zwrotu składki OC po sprzedaży samochodu, warto przypomnieć, czym jest OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. To obowiązkowa polisa dla wszystkich właścicieli pojazdów mechanicznych w Polsce, która pokrywa koszty, które musiałbyś ponieść, gdyby Twój samochód spowodował szkodę na osobie lub mieniu innego użytkownika drogi.

Sprzedaż samochodu niesie ze sobą wiele obowiązków i formalności, w tym przekazanie dokumentów pojazdu nowemu właścicielowi. Co ciekawe, obowiązująca polisa OC również przechodzi na nabywcę samochodu. Czy jednak w takiej sytuacji przysługuje nam zwrot składki OC?

Jak odzyskać OC po sprzedaży samochodu?

Jeśli sprzedałeś samochód i chcesz odzyskać niewykorzystaną składkę OC, musisz zgłosić sprzedaż samochodu do swojego ubezpieczyciela, a następnie wystąpić o zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia.

Przykładowo, sprzedajesz samochód w połowie roku, a twoja polisa OC była ważna na okres jednego roku. W takim przypadku powinieneś otrzymać zwrot składki za niewykorzystane 6 miesięcy. Warto jednak zwrócić uwagę, że niektórzy ubezpieczyciele mogą pobierać opłatę za rozwiązanie umowy przed jej terminem.

Istnieją sytuacje, w których nie otrzymasz zwrotu składki OC po sprzedaży samochodu, przykładowo, jeśli nowy właściciel pojazdu zdecyduje się na kontynuowanie obowiązującej polisy, a Ty nie zgłosisz odpowiedniego wniosku.

Jak obliczyć zwrot składki OC po sprzedaży samochodu?

Zwrot składki OC po sprzedaży samochodu oblicza się proporcjonalnie do niewykorzystanego okresu ubezpieczenia. W praktyce oznacza to, że jeśli sprzedałeś samochód po 6 miesiącach od zawarcia rocznej polisy OC, powinieneś otrzymać zwrot składki za pozostałe 6 miesięcy.

Czy otrzymasz zwrot składki OC po sprzedaży samochodu, jeśli wypłacono odszkodowanie z Twojej polisy? Odpowiedź na to pytanie brzmi TAK. W lutym 2012 roku weszła w życie nowelizacja Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, która nakazuje firmom ubezpieczeniowym zwracać pieniądze za niewykorzystany okres ochrony ubezpieczeniowej nawet gdy polisa została „użyta”, czyli wypłacono z niej odszkodowanie. Musi jednak zostać złożona wcześniej dyspozycja zwrotu składki.

Jak ubiegać się o zwrot składki OC po sprzedaży samochodu?

Aby ubiegać się o zwrot składki OC po sprzedaży samochodu, musisz zgłosić sprzedaż pojazdu do swojego ubezpieczyciela i wystąpić o zwrot. Ważne jest, aby do zgłoszenia dołączyć kopię dowodu sprzedaży samochodu. 

Zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, sprzedajesz samochód razem z aktualną polisą OC, czyli na nabywcę przechodzą wszystkie prawa i obowiązki wynikające z umowy ubezpieczenia. To oznacza, że kupujący może jeździć z Twoim ubezpieczeniem aż do końca okresu, na jaki zostało wykupione. Jeśli zapłaciłeś całą składkę z góry, a po kilku tygodniach sprzedałeś auto, robisz nabywcy prezent – dostaje on opłaconą polisę, z której jeszcze długo może korzystać.

Przeczytaj także: Sprzedaż lub kupno samochodu – co warto wiedzieć

 

Kupujący może korzystać z Twojego OC do końca okresu ubezpieczenia, ale może także rozwiązać umowę OC, a także wypowiedzieć AC i wykupić polisy na siebie. Jeśli nabywca wypowie Twoje OC, możesz liczyć na zwrot składki OC po sprzedaży samochodu.

 

Jak w praktyce wygląda zwrot ubezpieczenia OC?

  • Najlepiej, abyś jeszcze przed spisaniem umowy sprzedaży ustalił z kupującym, czy chce on jeździć z Twoim OC (musi liczyć się z tym, że ubezpieczyciel zrekalkuluje składkę na niego), czy woli wypowiedzieć umowę, tak abyś Ty mógł odzyskać składkę.
  • W ciągu 14 dni od przeniesienia własności pojazdu informujesz ubezpieczyciela, że go sprzedałeś (masz taki obowiązek). W tym artykule opisujemy, jak to zrobić: Zawiadomienie o zbyciu pojazdu.
  • Nabywca wypowiada Twoje OC.
  • W ciągu 14 dni od wypowiedzenia umowy przez nabywcę otrzymujesz zwrot składki od ubezpieczyciela.

WAŻNE! Nie musisz składać specjalnego wniosku o zwrot składki ubezpieczeniowej za niewykorzystany okres ochrony. Ubezpieczyciel nie może trzymać Twoich pieniędzy – musi Ci je odesłać. Jeśli nie będzie miał informacji o numerze Twojego konta bankowego, spróbuje się z Tobą skontaktować w tej sprawie, a jeśli to się nie uda – wyśle pieniądze przekazem pocztowym.

Jeżeli opłacałeś polisę na raty i nowy właściciel wypowie umowę idealnie w momencie gdy należałoby opłacić kolejną ratę – nie możesz liczyć na zwrot nadpłaconej składki OC. Zwróć też uwagę, że zwrot składki jest naliczany od daty wypowiedzenia umowy przez nowego właściciela, a nie od daty sprzedaży.

PAMIĘTAJ! Jako sprzedający nie możesz w żaden sposób zastrzec, aby polisa nie przeszła na nowego właściciela. To, czy dostaniesz zwrot składki, zależy wyłącznie od woli kupującego. Jeżeli zdecyduje się on korzystać z polisy do końca jej trwania, umowa nie zostanie rozwiązana. Ochrona ubezpieczeniowa będzie trwać, a dla towarzystwa ubezpieczeniowego jest bez znaczenia, kto opłacił składkę i nie musi to być nowy właściciel.

 

Czytaj także: Sprzedaż pojazdu a ubezpieczenie OC – 6 rzeczy, o których warto pamiętać

Złomowanie auta a zwrot OC

Złomowanie pojazdu to przykra konieczność, która następuje najczęściej po wypadku albo ze starości. Ponieważ przedmiot ubezpieczenia OC przestaje istnieć, więc jego posiadaczowi na otarcie łez należy się zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia OC. Jeżeli przedstawisz swojemu ubezpieczycielowi zaświadczenie o złomowaniu ze stacji demontażu i zaświadczenie o wyrejestrowaniu z wydziału komunikacji, otrzymasz pieniądze na konto. Zwrot OC jest naliczany proporcjonalnie, z dokładnością co do dnia, od daty wyrejestrowania pojazdu.

Czytaj także: Złomowanie pojazdu czy sprzedaż? Nie daj się nabrać i odzyskaj składkę za OC

Rezygnacja z umowy OC zawartej przez telefon lub Internet

Gdy zakupisz OC przez telefon albo przez Internet, możesz się rozmyślić – umożliwia Ci to Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (art. 40 ust. 2). Nawet jeżeli zdążyłeś zapłacić za całą polisę, masz 30 dni na wysłanie odstąpienia od umowy. Nie musisz podawać przyczyn. Zwrot składki dostaniesz proporcjonalnie pomniejszony o czas, w którym trwała ochrona ubezpieczeniowa.

Pamiętaj: jeżeli wszystkie szczegóły ustaliłeś z agentem przez telefon, a potem przyjedzie on do Ciebie z wnioskiem do podpisania i z gotową polisą, nie możesz skorzystać z prawa do odstąpienia od umowy OC. To prawo masz jedynie w przypadku gdy cały proces zawarcia umowy odbywa się na odległość.

Zwrot składki OC po sprzedaży samochodu jest możliwy, ale zależy od wielu czynników. Najważniejsze jest, aby pamiętać o zgłoszeniu sprzedaży samochodu do ubezpieczyciela i wystąpieniu o zwrot za niewykorzystany okres ubezpieczenia.

Sprawdź, ile kosztuje AC i OC.

Pytania i odpowiedzi

Kiedy przysługuje zwrot składki OC?
Czy należy się zwrot autocasco przy sprzedaży samochodu?

Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
115 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej
2024.07.10
Wybierasz się do słonecznej Italii? Sprawdź, ile zapłacisz za autostradę!

Włochy są znane na całym świecie nie tylko ze swojej bogatej historii, kultury i zapierającej dech w piersiach przyrody, ale również z doskonale rozwiniętej sieci autostrad. Ten śródziemnomorski kraj może się poszczycić ponad 7 000 kilometrami dróg szybkiego ruchu, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się między najbardziej odległymi regionami.

Czytaj więcej
2024.07.04  •  Samochód
Winiety w Bułgarii 2024 – przewodnik dla kierowców

Planowanie podróży samochodem do Bułgarii wymaga starannego przygotowania, w tym zapoznania się z systemem opłat drogowych obowiązującym w tym kraju. Od 2019 roku Bułgaria wprowadziła całkowicie zdigitalizowany system poboru opłat za przejazd, zastępując tradycyjne naklejki elektronicznymi winietami.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej