Sprzedaż auta to teoretycznie równie prosta czynność, jak każde inne zbycie posiadanego dobra. Jest to jednak o tyle specyficzna sytuacja, że brak wypełnienia, któregokolwiek z obowiązków może narazić dotychczasowego właściciela na nieprzyjemności.
Co powinno znaleźć się w umowie sprzedaży samochodu?
Pamiętajmy, że umowa sprzedaży samochodu musi zostać sporządzona w dwóch jednorodnie brzmiących egzemplarzach. W natłoku zadań i formalności często zdarza się, że umowę mamy tylko w jednym egzemplarzu, tymczasem zarówno sprzedawca, jaki kupujący muszą posiadać własny egzemplarz. Nie może być to kopia/ksero czy zdjęcie. W umowie takiej muszą być zawarte obowiązkowo pewne informacje. Najważniejsze to data, a także miejsce, w którym dochodzi do sprzedaży. Należy również wskazać kto i komu sprzedaje pojazd. Niezbędne będą dane osobowe lub dane firmy, w zależności od tego, kto jest stroną tej czynności prawnej. Następnie należy bardzo dokładnie opisać przedmiot sprzedaży, czyli pojazd. Musimy w umowie określić markę, model pojazdu, kolor nadwozia i przebieg, rok produkcji, numer nadwozia oraz karty pojazdu, jak również numer rejestracyjny. Kluczowa jest oczywiście cena pojazdu i forma przekazania samochodu (najczęściej po dokonaniu opłaty). Naturalnie, zakończeniem takiej umowy muszą być własnoręczne podpisy każdej ze stron.
Czy umowa sprzedaży auta musi być zawarta na piśmie?
Nie, nie musi. Warto wiedzieć, że teoretycznie nie ma obowiązku zawarcia umowy sprzedaży na piśmie. Jednak dla własnego bezpieczeństwa lepiej jest posiadać własny egzemplarz takich ustaleń. W razie jakichkolwiek niejasności lub zarzutów można odwołać się do pisemnych ustaleń.
Sprzedaż samochodu: kluczowe pytania
Co zrobić po sprzedaży auta? Niezbędne jest zgłoszenie zbycia pojazdu. Gdzie zgłosić sprzedaż samochodu? Zapamiętajmy – sprzedaż samochodu to zawsze wydział komunikacji lub inna jednostka oddelegowana do tego przez starostę. To tam powinniśmy skierować pierwsze kroki wraz z wypełnionym dokumentem zgłoszenia. Co istotne, musimy się udać do tego urzędu, w którym dotychczasowo zarejestrowany był pojazd. Ile czasu mamy na wyrejestrowanie auta po sprzedaży? Ustawowo przewidziane na tę czynność jest aż 30 dni. Warto zrobić to jak najszybciej, ponieważ wszystkie mandaty czy roszczenia powypadkowe będą kierowane do właściciela pojazdu tzn. sprzedającego, który nie jest już w posiadaniu pojazdu. Wyjaśnianie takich sytuacji kosztuje sporo czasu i nerwów. Wielu kierowców pyta jednak czy trzeba zgłosić sprzedaż auta? Tak. Zobowiązuje do tego ustawa o ruchu drogowym w paragrafie 78 w ustępie 2 w punkcie 1.
A kto może zgłosić zbycie pojazdu w Wydziale Komunikacji? Co do zasady sprzedaż pojazdu powinien zgłosić właściciel. W przypadku, gdy właścicieli jest kilku, wszyscy powinni stawić się wraz z dowodami osobistymi i umową sprzedaży (do wglądu) w urzędzie. Można ustanowić jedną osobę jako pełnomocnika pozostałych właścicieli, ale jest to usługa odpłatna i wymaga wizyty u notariusza. Jeżeli samochód sprzedaje osoba prawna lub firma należy mieć ze sobą aktualny odpis z KRS i być umocowanym do reprezentacji podmiotu.
Procedura sprzedaży samochodu – poinformowanie TU
Ponieważ każdy pojazd powinien mieć wykupione OC należy poinformować ubezpieczyciela o zbyciu auta. Na mocy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych zbywający pojazd zobligowany jest do przekazania tej informacji zakładowi ubezpieczeń do 14 dni od sprzedaży. W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko oraz numer PESEL i adres. W przypadku sprzedaży auta firmowego należy wskazać dane podmiotu sprzedającego.
Sprawdź także:
Podsumowanie
Sprzedaż pojazdu to bardzo stresujący moment, szczególnie jeśli robi się to pierwszy raz. Samo podpisanie umowy z kupującym i przyjęcie zapłaty to nie wszystko. Samochód trzeba przekazać nowemu właścicielowi oraz zgłosić fakt zbycia samochodu.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Niestety każdego roku dochodzi do tysięcy potrąceń psów lub innych zwierząt na drodze. Niezależnie od tego czy jest to domowy pupil, który zerwał się ze smyczy czy też dzikie zwierzę, takie zdarzenie może mieć poważne konsekwencje. Nie tylko dla samego zwierzęcia, ale także dla kierowcy i jego pojazdu. W obliczu nagłej i stresującej sytuacji oraz z braku wiedzy jak postępować w takich przypadkach łatwo popełnić błąd.
Prowadzenie myjni samochodowej to złożona działalność, która wymaga odpowiedniego zabezpieczenia na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Właściciele takich przedsiębiorstw muszą mieć świadomość ryzyk związanych z prowadzeniem biznesu i zadbać o kompleksową ochronę.
Prowadzenie warsztatu samochodowego to działalność niosąca pewne ryzyko – od uszkodzenia pojazdów klientów po zniszczenie własnego mienia. Właściciele serwisów muszą być więc przygotowani na nieprzewidziane sytuacje, dlatego koniecznością staje się posiadanie właściwego zabezpieczenia. Jednym z polecanych i sprawdzonych narzędzi ochrony jest ubezpieczenie warsztatu samochodowego.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?