Fundusz ubezpieczeniowy jest to suma składek ubezpieczeniowych zebranych przez towarzystwo ubezpieczeniowe/ ubezpieczyciela, która umożliwia wypłatę odszkodowań osobom ubezpieczonym.
Fundusz ubezpieczeniowy, czyli dana suma środków, jakimi dysponuje ubezpieczyciel, jest dla nas, ubezpieczonych, solidnym zapewnieniem, że w razie powstania zdarzeń niosących za sobą straty materialne lub finansowe, otrzymamy należne odszkodowanie. Będąc właścicielem nieruchomości, pojazdu, cennych rzeczy materialnych lub firmy, warto wykupić stosowne ubezpieczenie i zapewnić sobie bezpieczeństwo oraz stabilność finansową w razie jakiegokolwiek nieszczęśliwego wypadku. Fundusz ubezpieczeniowy jest dla nas gwarancją odzyskania należnych środków, które możemy przeznaczyć na pokrycie szkody.
Podstawowym zadaniem zakładu ubezpieczeniowego jest zapewnienie klientom pomocy finansowej w sytuacji wystąpienia jakichkolwiek zdarzeń losowych, działań celowych (jak np. kradzież, włamanie, rabunek) lub klęsk żywiołowych, które zostały jasno zdefiniowane w OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia) w zamian za opłatę, czyli składkę ubezpieczeniową.
Składki ubezpieczeniowe, w zależności od rodzaju ubezpieczenia, opłacane są przez klientów:
- jednorazowo – np. ubezpieczenie turystyczne, które jest nabywane na konkretny termin podróży,
- comiesięcznie – np. ubezpieczenie zdrowotne,
- rocznie – np. ubezpieczenie nieruchomości czy pojazdu.
Każde towarzystwo ubezpieczeniowe posiada więc kwotę rezerw techniczno-ubezpieczeniowych, która zapewni mu wywiązanie się ze zobowiązań wypłacenia należnego odszkodowania.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Powiązane artykuły
Polska położona jest w dość bezpiecznym rejonie świata i choć klęski żywiołowe należą tutaj do rzadkości, zdarzają się. W historii naszego kraju nie raz byliśmy świadkami sytuacji, kiedy przyroda zaakcentowała swoją siłę. Na wypadek takich zdarzeń możemy się jednak ubezpieczyć. Ubezpieczenie od klęsk żywiołowych przed siłami natury nas nie uchroni, ale od ich skutków już tak.
Rezerwy techniczno – ubezpieczeniowe to pojęcie z obszaru zarządzania podmiotem ubezpieczającym. Rezerwy to nic innego jak kapitał , który ubezpieczyciel musi zabezpieczyć na poczet przyszłych zobowiązań ubezpieczeniowych, choć czas ich wystąpienia i dokładna wysokość nie są mu znane.
Aktuariusz to fachowiec w zakresie obliczania wartości bieżącej projektów finansowych oraz ich ryzyka. Zwłaszcza tych, które są obliczone długoterminowo i obarczone wysokim ryzykiem. Poza branżą ubezpieczeniową, zawód aktuariusza związany jest także z reasekuracją oraz wyceną rezerw na świadczenia pracownicze.
Zdarzenia losowe mogą przydarzyć się każdemu z nas – w pracy, podróży, a nawet w domu. Ich zakres jest szczegółowo opisany przez poszczególnych ubezpieczycieli. Sprawdź, co to jest zdarzenie losowe, i dowiedz się, czy możesz się od niego ubezpieczyć.
FLEXA to zakres podstawowy ubezpieczenia nieruchomości, obejmujący jedynie szkody powstałe w wyniku niżej wymienionych zdarzeń losowych.
Ubezpieczenia - z jednej strony kojarzą nam się z ochroną przed negatywnymi zdarzeniami, z drugiej - dają poczucie bezpieczeństwa. Zmniejszają niepewność, zabezpieczają majątek, chronią zdrowie, zapewniają wsparcie finansowe w trudnych sytuacjach. W skrócie – niwelują negatywne skutki zdarzeń, przed którymi nie jesteśmy w stanie uciec. Co jeszcze warto wiedzieć o ubezpieczeniach?
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.