Ubezpieczenie od klęsk żywiołowych

Aktualizacja:
powodz

Polska położona jest w dość bezpiecznym rejonie świata i choć klęski żywiołowe należą tutaj do rzadkości, zdarzają się. W historii naszego kraju nie raz byliśmy świadkami sytuacji, kiedy przyroda zaakcentowała swoją siłę. Na wypadek takich zdarzeń możemy się jednak ubezpieczyć. Ubezpieczenie od klęsk żywiołowych przed siłami natury nas nie uchroni, ale od ich skutków już tak.

Każdego roku na całym świecie dochodzi do różnych klęsk żywiołowych. Mówiąc o nich maluje nam się obraz tragicznych trzęsień ziemi zbierających śmiertelne żniwa poza granicami naszego kraju czy potężnych tsunami zgarniających cały dorobek ludzkiego życia. Podobnych zdarzeń nie brakuje jednak na naszym rodzimym podwórku. Z siłami przyrody i anomaliami pogodowymi ciężko walczyć, ale zawsze na ich wypadek można się ubezpieczyć. Właśnie to ma na celu ubezpieczenie od klęsk żywiołowych.

Świadomość ubezpieczeniowa Polaków wciąż rośnie. Coraz częściej decydujemy się na ubezpieczenie mienia. Chcąc chronić swoje cztery ściany wybieramy ubezpieczenie mieszkania czy domu. Większość polis nieruchomości obejmuje ochronę murów przed skutkami różnych zdarzeń losowych. Zazwyczaj ogranicza się to jednak do ryzyk podstawowych. Ubezpieczenie od klęsk żywiołowych gwarantuje ochronę od skutków powodzi, gradu, zejścia lawiny śnieżnej, pożaru, czy uderzenia pioruna i eksplozji. Obejmuje także skutki huraganu czy obfitego deszczu.

Ubezpieczenie od klęsk żywiołowych: co warto wiedzieć?

Jeśli decydujemy się na ubezpieczenie nieruchomości, a polisa obejmuje także klęski żywiołowe, pamiętajmy aby dokładnie zapoznać się z definicją tego pojęcia zapisaną w OWU. Kluczowe jest także wyjaśnienie pojęć poszczególnych zdarzeń objętych ubezpieczeniem. Może się zdarzyć, że wiatr, który zerwał dach z naszego domu i spustoszył gospodarstwo, wcale nie zostanie zakwalifikowany jako huragan, a wówczas ubezpieczyciel może odmówić nam wypłaty odszkodowania. Ponadto pamiętajmy, że jeśli zależy nam na kompleksowej ochronie, musimy zadbać o to, by nasze ubezpieczenie obejmowało także ruchomości domowe, a nie tylko mury.

Warto także dokładnie przyjrzeć się kwestii zalania i powodzi.  Chcąc ubezpieczyć się przed skutkami tego ostatniego, musimy wiedzieć, że samo zawarcie polisy będzie uzależnione przede wszystkim od lokalizacji nieruchomości. W OWU bardzo często znajdziemy zapis, że dom położony na terenach, na których występuje duże ryzyko powodzi, albo też na terenie, gdzie w przeciągu ostatnich kilku lat doszło do takiego zdarzenia, nie zostanie objęty ubezpieczeniem. Niektóre towarzystwa dopuszczają jednak ubezpieczenie takiej nieruchomości, jednak za odpowiednią dopłatą.

Pamiętajmy, aby ubezpieczenie od klęsk żywiołowych dopasować także do indywidualnych potrzeb. Jeśli nasza nieruchomość zlokalizowana jest dziesiątki kilometrów od rzeki czy jeziora, możemy zrezygnować z ubezpieczenia na wypadek powodzi. Jednak jeśli w naszej okolicy zdarzały się silne wiatry czy huragany, warto zabezpieczyć swój dobytek na taką ewentualność.

Czytaj także: Ubezpieczenia dla rolników – co trzeba o nich wiedzieć?

Polisa na wypadek klęski żywiołowej: czy warto?

Powódź, huragan czy pożar to zjawiska, z którymi nie wygramy. Stracić natomiast możemy bardzo dużo. I choć doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, ubezpieczenie od klęsk żywiołowych do najpopularniejszych nie należy. Wszystko miało się jednak zmienić już w 2009 roku, kiedy to polisa ta miała stać się obowiązkiem każdego właściciela nieruchomości. Wówczas głośnym echem odbił się projekt wprowadzenia regulacji prawnych dotyczących ubezpieczeń od skutków klęsk żywiołowych. Te miały być obowiązkowe dla wszystkich Polaków. Wzorowano się na innych państwach europejskich, jednak analiza tamtejszego prawa, jednoznacznej odpowiedzi nie przyniosła. Jedne z nich wprowadziły obowiązek ubezpieczenia od żywiołów, w innych nadal jest ono dobrowolne. Wobec tego i polskie plany spaliły na panewce i to, czy nasze domostwa posiadają takową polisę, leży tylko i wyłącznie w gestii samych zainteresowanych. Smutna prawda nie raz wychodziła już jednak na jaw, a wszystko to w sytuacjach, kiedy zagrożenie stawało się nie tyle realne, co zbierało już swoje żniwo. Dlaczego Polacy nie ubezpieczają swoich domów? Zdaniem ekspertów jedną z przesłanek może być fakt, że osoby poszkodowane w klęskach żywiołowych mogą liczyć na finansowe wsparcie od państwa.

Ubezpieczenie rolne: ubezpieczenie od zdarzeń losowych

Zupełnie inaczej wygląda jednak sytuacja w przypadku rolników. Prowadzenie gospodarstwa rolnego w dużej mierze jest zależne właśnie od zdarzeń losowych. Z uwagi na to, ci są zobowiązania zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia gospodarstwa rolnego chroniącego także dom mieszkalny. Ubezpieczenie to może okazać się zbawienne właśnie w obliczu klęsk żywiołowych, takich jak powodzie, susze czy wichury. Każdy właściciel gospodarstwa rolnego ma także obowiązek posiadania polisy OC. Co jednak w sytuacji, kiedy rolnik nie wywiąże się ze swojego obowiązku? Każdy taki przypadek skutkuje karą wpłaconą na rzecz UFG, czyli Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jak się okazuje, świadomość tego nie jest jednak wystarczająco motywującą przesłanką dla rolników i nadal około 10 proc. gospodarstw pozostaje bez ubezpieczenia. Fakt ten na jaw wychodzi zdecydowanie za późno… Zazwyczaj w obliczu tragicznych skutków różnych zdarzeń.

Czytaj także: Ubezpieczenia dla rolników. Część 1: ubezpieczenia obowiązkowe


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej