Fundusz ubezpieczeniowy

Opublikowano: 26.09.2018
fundusz ubezpieczeniowy

Fundusz ubezpieczeniowy jest to suma składek ubezpieczeniowych zebranych przez towarzystwo ubezpieczeniowe/ ubezpieczyciela, która umożliwia wypłatę odszkodowań osobom ubezpieczonym.

Fundusz ubezpieczeniowy, czyli dana suma środków, jakimi dysponuje ubezpieczyciel, jest dla nas, ubezpieczonych, solidnym zapewnieniem, że w razie powstania zdarzeń niosących za sobą straty materialne lub finansowe, otrzymamy należne odszkodowanie. Będąc właścicielem nieruchomości, pojazdu, cennych rzeczy materialnych lub firmy, warto wykupić stosowne ubezpieczenie i zapewnić sobie bezpieczeństwo oraz stabilność finansową w razie jakiegokolwiek nieszczęśliwego wypadku. Fundusz ubezpieczeniowy jest dla nas gwarancją odzyskania należnych środków, które możemy przeznaczyć na pokrycie szkody.

Podstawowym zadaniem zakładu ubezpieczeniowego jest zapewnienie klientom pomocy finansowej w sytuacji wystąpienia jakichkolwiek zdarzeń losowych, działań celowych (jak np. kradzież, włamanie, rabunek) lub klęsk żywiołowych, które zostały jasno zdefiniowane w OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia) w zamian za opłatę, czyli składkę ubezpieczeniową.

Składki ubezpieczeniowe, w zależności od rodzaju ubezpieczenia, opłacane są przez klientów:

  • jednorazowo – np. ubezpieczenie turystyczne, które jest nabywane na konkretny termin podróży,
  • comiesięcznie – np. ubezpieczenie zdrowotne,
  • rocznie – np. ubezpieczenie nieruchomości czy pojazdu.

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe posiada więc kwotę rezerw techniczno-ubezpieczeniowych, która zapewni mu wywiązanie się ze zobowiązań wypłacenia należnego odszkodowania.

 

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments