Co to są zdarzenia losowe i dlaczego są ważne w kontekście ubezpieczeń?

Aktualizacja:
girls in raincoats and rubber boots walk along road flooded with torrential rains, their feet walk through puddles city, splashing water to the sides, the flood is on street, car is driving on water

Zdarzenia losowe mogą przydarzyć się każdemu z nas – w pracy, podróży, a nawet w domu. Ich zakres jest szczegółowo opisany przez poszczególnych ubezpieczycieli. Sprawdź, co to jest zdarzenie losowe, i dowiedz się, czy możesz się od niego ubezpieczyć.

Zdarzenie losowe – definicja 

Zdarzenia losowe to sytuacje, które występują niezależnie od woli człowieka i mogą wywołać określone skutki, w tym szkody. Nie da się ich przewidzieć, ale mogą się zdarzyć. Prawdopodobieństwo zdarzenia losowego co do zasady nie jest jednak wysokie. 

Pojęcie zdarzenia losowego jest najczęściej obecne w polisach mieszkaniowych, jednak może być wykorzystywane również przy innych produktach. Zakres zdarzeń losowych może się różnić w przypadku poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Za każdym razem jest definiowany w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. 

Jakie sytuacje mogą wchodzić w zakres zdarzenia losowego? 

To właśnie z OWU powinien zapoznać się każdy ubezpieczający, ponieważ od treści dokumentu zależy, kiedy odszkodowanie zostanie wypłacone. 

W umowach ubezpieczenia jako zdarzenia losowe są wskazywane m.in. takie sytuacje, jak: silny wiatr, huragan, pożar czy obfity deszcz. Niektórzy ubezpieczyciele umożliwiają dobranie zakresu polisy od zdarzeń losowych do swoich potrzeb. Najczęściej osobnym punktem ubezpieczenia jest z kolei powódź. 

Najszerszy zakres polisy warto wykupić, jeśli nieruchomość jest zlokalizowana na terenie szczególnie narażonym na występowanie zdarzeń losowych. 

Ubezpieczenie mieszkania od zdarzeń losowych

Zdarzenia losowe w ubezpieczeniach rozpatruje się najczęściej z punktu widzenia polis zapewniających ochronę nieruchomościom. Jeśli wykupisz odpowiednie ubezpieczenie mieszkania i domu, uzyskasz ochronę swojej nieruchomości i jej wyposażenia na wypadek m.in. pożaru czy huraganu. Dzięki temu otrzymasz odszkodowanie, gdy dojdzie do ich uszkodzenia albo zniszczenia. 

Oprócz ubezpieczenia mieszkania od zdarzeń losowych i ognia polisy nieruchomości obejmują również najczęściej inne opcje, w tym np. kradzież z włamaniem czy ochronę przed codziennymi szkodami

Przykładowe ubezpieczenie mieszkania w Gdyni o wartości 400-500 tysięcy złotych, które obejmuje ubezpieczenie od podstawowych zdarzeń losowych takich jak np. zalanie czy powódź, możesz kupić w Generali już za 223 złotych na rok. 

Ubezpieczenie mienia od zdarzeń losowych 

Pojęcie zdarzeń losowych jest również wykorzystywane w przypadku ubezpieczenia mienia ruchomego. W zależności od zasad obowiązujących w konkretnym towarzystwie ubezpieczeniowym takie sytuacje mogą mieć wpływ na zasady wypłaty odszkodowania np. w przypadku ubezpieczenia rzeczy wartościowych czy autocasco pojazdu. 

 

Porównaj ceny ubezpieczeń

Przejdź do kalkulatora Punkty

Co zrobić, aby otrzymać odszkodowanie w przypadku zdarzenia losowego? 

Zdarzenie losowe może doprowadzić do wysokich szkód w twoim majątku. Nie da się go przewidzieć, dlatego trudno oczekiwać, że się na nie przygotujesz. Z tych względów warto zawczasu się zabezpieczyć i wykupić odpowiednie ubezpieczenie. 

Gdy dojdzie do zdarzenia losowego, musisz powiadomić odpowiednie służby (np. straż pożarną w razie pożaru) i zrobić wszystko, co możesz, aby zmniejszyć zakres szkody. Zadbaj o to, aby uzyskać dokumenty potwierdzające interwencję. Powinny się w nich znaleźć informacje takie jak np. data i miejsce zdarzenia, jego okoliczności czy skutki. Jeśli to potrzebne, zabezpiecz teren. Pamiętaj też, żeby niezwłocznie skontaktować się z ubezpieczycielem i poinformować go o tym, że miał miejsce wypadek ubezpieczeniowy

Pytania i odpowiedzi

Jakie to są zdarzenia losowe?
Co to są indywidualne zdarzenia losowe?
Czy pożar to zdarzenie losowe?
Czy zalanie to zdarzenie losowe?

Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej