Co to są zdarzenia losowe i dlaczego są ważne w kontekście ubezpieczeń?

Aktualizacja:
girls in raincoats and rubber boots walk along road flooded with torrential rains, their feet walk through puddles city, splashing water to the sides, the flood is on street, car is driving on water

Zdarzenia losowe mogą przydarzyć się każdemu z nas – w pracy, podróży, a nawet w domu. Ich zakres jest szczegółowo opisany przez poszczególnych ubezpieczycieli. Sprawdź, co to jest zdarzenie losowe, i dowiedz się, czy możesz się od niego ubezpieczyć.

Zdarzenie losowe – definicja 

Zdarzenia losowe to sytuacje, które występują niezależnie od woli człowieka i mogą wywołać określone skutki, w tym szkody. Nie da się ich przewidzieć, ale mogą się zdarzyć. Prawdopodobieństwo zdarzenia losowego co do zasady nie jest jednak wysokie. 

Pojęcie zdarzenia losowego jest najczęściej obecne w polisach mieszkaniowych, jednak może być wykorzystywane również przy innych produktach. Zakres zdarzeń losowych może się różnić w przypadku poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Za każdym razem jest definiowany w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. 

Jakie sytuacje mogą wchodzić w zakres zdarzenia losowego? 

To właśnie z OWU powinien zapoznać się każdy ubezpieczający, ponieważ od treści dokumentu zależy, kiedy odszkodowanie zostanie wypłacone. 

W umowach ubezpieczenia jako zdarzenia losowe są wskazywane m.in. takie sytuacje, jak: silny wiatr, huragan, pożar czy obfity deszcz. Niektórzy ubezpieczyciele umożliwiają dobranie zakresu polisy od zdarzeń losowych do swoich potrzeb. Najczęściej osobnym punktem ubezpieczenia jest z kolei powódź. 

Najszerszy zakres polisy warto wykupić, jeśli nieruchomość jest zlokalizowana na terenie szczególnie narażonym na występowanie zdarzeń losowych. 

Ubezpieczenie mieszkania od zdarzeń losowych

Zdarzenia losowe w ubezpieczeniach rozpatruje się najczęściej z punktu widzenia polis zapewniających ochronę nieruchomościom. Jeśli wykupisz odpowiednie ubezpieczenie mieszkania i domu, uzyskasz ochronę swojej nieruchomości i jej wyposażenia na wypadek m.in. pożaru czy huraganu. Dzięki temu otrzymasz odszkodowanie, gdy dojdzie do ich uszkodzenia albo zniszczenia. 

Oprócz ubezpieczenia mieszkania od zdarzeń losowych i ognia polisy nieruchomości obejmują również najczęściej inne opcje, w tym np. kradzież z włamaniem czy ochronę przed codziennymi szkodami

Przykładowe ubezpieczenie mieszkania w Gdyni o wartości 400-500 tysięcy złotych, które obejmuje ubezpieczenie od podstawowych zdarzeń losowych takich jak np. zalanie czy powódź, możesz kupić w Generali już za 223 złotych na rok. 

Ubezpieczenie mienia od zdarzeń losowych 

Pojęcie zdarzeń losowych jest również wykorzystywane w przypadku ubezpieczenia mienia ruchomego. W zależności od zasad obowiązujących w konkretnym towarzystwie ubezpieczeniowym takie sytuacje mogą mieć wpływ na zasady wypłaty odszkodowania np. w przypadku ubezpieczenia rzeczy wartościowych czy autocasco pojazdu. 

Porównaj ceny ubezpieczeń

Przejdź do kalkulatora Punkty

Co zrobić, aby otrzymać odszkodowanie w przypadku zdarzenia losowego? 

Zdarzenie losowe może doprowadzić do wysokich szkód w twoim majątku. Nie da się go przewidzieć, dlatego trudno oczekiwać, że się na nie przygotujesz. Z tych względów warto zawczasu się zabezpieczyć i wykupić odpowiednie ubezpieczenie. 

Gdy dojdzie do zdarzenia losowego, musisz powiadomić odpowiednie służby (np. straż pożarną w razie pożaru) i zrobić wszystko, co możesz, aby zmniejszyć zakres szkody. Zadbaj o to, aby uzyskać dokumenty potwierdzające interwencję. Powinny się w nich znaleźć informacje takie jak np. data i miejsce zdarzenia, jego okoliczności czy skutki. Jeśli to potrzebne, zabezpiecz teren. Pamiętaj też, żeby niezwłocznie skontaktować się z ubezpieczycielem i poinformować go o tym, że miał miejsce wypadek ubezpieczeniowy

Pytania i odpowiedzi

Jakie to są zdarzenia losowe?
Co to są indywidualne zdarzenia losowe?
Czy pożar to zdarzenie losowe?
Czy zalanie to zdarzenie losowe?
Martyna Osmańska
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Sprawnie łączy wiedzę o ubezpieczeniach z wiedzą o finansach, a także sprzedaży i marketingu. Od ponad 6 lat dzieli się tą wiedzą z klientami, w imieniu grupy Punkta. Powiedzielibyśmy, że kocha ubezpieczenia, ale to nieprawda – kocha zwierzaki, po równo foki i alpaki. Na ubezpieczeniach po prostu się dobrze zna.

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej