Co to są zdarzenia losowe i dlaczego są ważne w kontekście ubezpieczeń?

Aktualizacja:
girls in raincoats and rubber boots walk along road flooded with torrential rains, their feet walk through puddles city, splashing water to the sides, the flood is on street, car is driving on water

Zdarzenia losowe mogą przydarzyć się każdemu z nas – w pracy, podróży, a nawet w domu. Ich zakres jest szczegółowo opisany przez poszczególnych ubezpieczycieli. Sprawdź, co to jest zdarzenie losowe, i dowiedz się, czy możesz się od niego ubezpieczyć.

Zdarzenie losowe – definicja 

Zdarzenia losowe to sytuacje, które występują niezależnie od woli człowieka i mogą wywołać określone skutki, w tym szkody. Nie da się ich przewidzieć, ale mogą się zdarzyć. Prawdopodobieństwo zdarzenia losowego co do zasady nie jest jednak wysokie. 

Pojęcie zdarzenia losowego jest najczęściej obecne w polisach mieszkaniowych, jednak może być wykorzystywane również przy innych produktach. Zakres zdarzeń losowych może się różnić w przypadku poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Za każdym razem jest definiowany w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. 

Jakie sytuacje mogą wchodzić w zakres zdarzenia losowego? 

To właśnie z OWU powinien zapoznać się każdy ubezpieczający, ponieważ od treści dokumentu zależy, kiedy odszkodowanie zostanie wypłacone. 

W umowach ubezpieczenia jako zdarzenia losowe są wskazywane m.in. takie sytuacje, jak: silny wiatr, huragan, pożar czy obfity deszcz. Niektórzy ubezpieczyciele umożliwiają dobranie zakresu polisy od zdarzeń losowych do swoich potrzeb. Najczęściej osobnym punktem ubezpieczenia jest z kolei powódź. 

Najszerszy zakres polisy warto wykupić, jeśli nieruchomość jest zlokalizowana na terenie szczególnie narażonym na występowanie zdarzeń losowych. 

Ubezpieczenie mieszkania od zdarzeń losowych

Zdarzenia losowe w ubezpieczeniach rozpatruje się najczęściej z punktu widzenia polis zapewniających ochronę nieruchomościom. Jeśli wykupisz odpowiednie ubezpieczenie mieszkania i domu, uzyskasz ochronę swojej nieruchomości i jej wyposażenia na wypadek m.in. pożaru czy huraganu. Dzięki temu otrzymasz odszkodowanie, gdy dojdzie do ich uszkodzenia albo zniszczenia. 

Oprócz ubezpieczenia mieszkania od zdarzeń losowych i ognia polisy nieruchomości obejmują również najczęściej inne opcje, w tym np. kradzież z włamaniem czy ochronę przed codziennymi szkodami

Przykładowe ubezpieczenie mieszkania w Gdyni o wartości 400-500 tysięcy złotych, które obejmuje ubezpieczenie od podstawowych zdarzeń losowych takich jak np. zalanie czy powódź, możesz kupić w Generali już za 223 złotych na rok. 

Ubezpieczenie mienia od zdarzeń losowych 

Pojęcie zdarzeń losowych jest również wykorzystywane w przypadku ubezpieczenia mienia ruchomego. W zależności od zasad obowiązujących w konkretnym towarzystwie ubezpieczeniowym takie sytuacje mogą mieć wpływ na zasady wypłaty odszkodowania np. w przypadku ubezpieczenia rzeczy wartościowych czy autocasco pojazdu. 

Porównaj ceny ubezpieczeń

Przejdź do kalkulatora Punkty

Co zrobić, aby otrzymać odszkodowanie w przypadku zdarzenia losowego? 

Zdarzenie losowe może doprowadzić do wysokich szkód w twoim majątku. Nie da się go przewidzieć, dlatego trudno oczekiwać, że się na nie przygotujesz. Z tych względów warto zawczasu się zabezpieczyć i wykupić odpowiednie ubezpieczenie. 

Gdy dojdzie do zdarzenia losowego, musisz powiadomić odpowiednie służby (np. straż pożarną w razie pożaru) i zrobić wszystko, co możesz, aby zmniejszyć zakres szkody. Zadbaj o to, aby uzyskać dokumenty potwierdzające interwencję. Powinny się w nich znaleźć informacje takie jak np. data i miejsce zdarzenia, jego okoliczności czy skutki. Jeśli to potrzebne, zabezpiecz teren. Pamiętaj też, żeby niezwłocznie skontaktować się z ubezpieczycielem i poinformować go o tym, że miał miejsce wypadek ubezpieczeniowy

Pytania i odpowiedzi

Jakie to są zdarzenia losowe?
Co to są indywidualne zdarzenia losowe?
Czy pożar to zdarzenie losowe?
Czy zalanie to zdarzenie losowe?
Martyna Osmańska
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Sprawnie łączy wiedzę o ubezpieczeniach z wiedzą o finansach, a także sprzedaży i marketingu. Od ponad 6 lat dzieli się tą wiedzą z klientami, w imieniu grupy Punkta. Powiedzielibyśmy, że kocha ubezpieczenia, ale to nieprawda – kocha zwierzaki, po równo foki i alpaki. Na ubezpieczeniach po prostu się dobrze zna.

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej
2024.07.10
Historia pojazdu podpowiadamy gdzie sprawdzić VIN (CEPiK, EasyVIN, Autobaza)

Zakup używanego samochodu to decyzja, która wymaga szczególnej ostrożności i dokładnej analizy. Jednym z najważniejszych kroków w tym procesie jest weryfikacja historii pojazdu, która może ujawnić najważniejsze informacje na temat jego przeszłości, stanu technicznego oraz potencjalnych problemów. Wartość takich danych jest nieoceniona,.

Czytaj więcej
2024.07.10
Wybierasz się do słonecznej Italii? Sprawdź, ile zapłacisz za autostradę!

Włochy są znane na całym świecie nie tylko ze swojej bogatej historii, kultury i zapierającej dech w piersiach przyrody, ale również z doskonale rozwiniętej sieci autostrad. Ten śródziemnomorski kraj może się poszczycić ponad 7 000 kilometrami dróg szybkiego ruchu, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się między najbardziej odległymi regionami.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej