Koasekuracja, inaczej zwana współubezpieczeniem, to szczególna forma umowy ubezpieczenia. Polega ona na dokonaniu podziału ryzyka jednej polisy pomiędzy co najmniej dwóch różnych ubezpieczycieli.

Koasekuracja, inaczej zwana współubezpieczeniem, to szczególna forma umowy ubezpieczenia. Polega ona na dokonaniu podziału ryzyka jednej polisy pomiędzy co najmniej dwóch różnych ubezpieczycieli.

Odpowiedzialność spoczywająca na ubezpieczycielach rozłożona jest w stosunku ułamkowym lub procentowym wobec sumy ubezpieczenia określonej w polisie. Sposób rozliczenia jest określony poprzez tzw. porozumienie koasekuracyjne.

W praktyce oznacza to, że zawieramy jedną, konkretną polisę, ale z więcej niż jednym ubezpieczycielem. Jak wyglądają kwestie formalne? Czy sami możemy wybrać konkretne towarzystwa ubezpieczeniowe, z którymi zawrzemy koasekurację?

Otóż, zważając na powiązania prawne występujące pomiędzy osobą ubezpieczoną a współubezpieczycielami, wyróżnia się dwa główne typy koasekuracji.

  1. Koasekuracja wewnętrzna – zawieramy umowę ubezpieczenia tylko z jednym ubezpieczycielem, który podejmuje współpracę z kolejnym/ kolejnymi ubezpieczycielami na podstawie udzielonego przez nas pełnomocnictwa.Koasekuracja wewnętrzna dzieli się na kolejne dwa modele umów, mających na celu określenie sposobu likwidacji szkody:
    a) koasekuracja wewnętrzna cicha, występuje w sytuacji, kiedy nie znamy proporcji podziału ryzyka pomiędzy ubezpieczycielami,
    b) koasekuracja wewnętrzna solidarna, ma miejsce, gdy ubezpieczyciele wspólnie odpowiadają za likwidację szkody.

    Przykład. Udajemy się do towarzystwa ubezpieczeniowego X, z którym podpisujemy umowę. Ubezpieczyciel X zawiera umowę z ubezpieczycielem Y, który również staje się naszym ubezpieczycielem.

  2. Koasekuracja zewnętrzna – zawieramy umowę oddzielnie z każdym z ubezpieczycieli i określamy przy tym, jaką część ryzyka ma przejąć dany ubezpieczyciel.Przykład. Udajemy się do towarzystwa ubezpieczeniowego X, z którym podpisujemy umowę ubezpieczenia Z. Umowę ubezpieczenia Z podpisujemy również z ubezpieczycielem Y, a nawet z kolejnymi ubezpieczycielami i sami określamy, za jaką część ryzyka odpowiada ubezpieczyciel X, a za jaką ubezpieczyciel Y.

Na koasekurację warto się zdecydować, kiedy przedmiot ubezpieczenia jest narażony na duże ryzyka. Taki rodzaj zawarcia polisy ochroni nas w sytuacji zagrożenia wypłacalności ze strony jednego ubezpieczyciela. Daje nam ona gwarancję wypłaty całkowitej szkody, którą ponieśliśmy.

Łukasz Łada
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Kilka lat temu opuścił szeregi PZU, żeby zasilić grupę Punkta i ten transfer był dla nas strzałem w dziesiątkę! Łukasz to wytrawny praktyk rynku ubezpieczeń, ale to sporty motorowe sprawiają, że jego serce zaczyna bić mocniej.

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

co powinien zawierać wniosek ubezpieczeniowy
2018.07.19
Wniosek ubezpieczeniowy

Wniosek ubezpieczeniowy, określany także jako wniosek o zawarcie umowy ubezpieczenia, to dokument ustalający warunki zawarcia umowy ubezpieczenia.

Czytaj więcej
Jak działają ogólne warunki ubezpieczenia?
2023.04.28
Ogólne warunki ubezpieczenia (OWU) od A do Z. Wszystko, co musisz wiedzieć!

Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) – to bardzo ważny element każdej umowy ubezpieczenia. Przed zawarciem umowy należy zapoznać się z zapisami OWU, ponieważ regulują one obowiązki stron umowy ubezpieczenia, czyli ubezpieczającego, ubezpieczonego i ubezpieczyciela. OWU precyzują między innymi, co jest przedmiotem ubezpieczenia, jaka jest jego suma i zakres, jakie są wyłączenia odpowiedzialności.

Czytaj więcej
Błędy przy ubezpieczeniu mieszkania
2018.12.06  •  Dom
Błędy przy ubezpieczeniu mieszkania: jak ich nie popełniać?

Twój dom, Twoja ostoja. Chcesz go chronić, więc decydujesz się na ubezpieczenie mieszkania. Jesteś spokojny nawet wtedy, gdy dochodzi do sytuacji, w której konieczna będzie likwidacja szkody. Wówczas okazuje się jednak, że Twoja polisa mieszkaniowa staje się bezużyteczna. Dlaczego? Prawdopodobnie dlatego, że przy ubezpieczeniu mieszkania popełniłeś kilka błędów. Jakich?

Czytaj więcej
Stłuczka na drodze, jak dochodzić swoich praw i zgłosić likwidację szkody z oc sprawcy?
2024.08.29
Likwidacja szkody z OC sprawcy. Czym jest i jakie są najczęstsze problemy z nią związane?

Ubezpieczenie OC to temat rzeka. Najpierw narzekamy na obowiązek jego posiadania, później żalimy się na sposób realizacji świadczeń przysługujących z tego tytułu. Likwidacja szkód to temat, który sprawia wielu z nas ciągle problemy. Sprawdź, co musisz wiedzieć i jakie najczęściej problemy sprawia cały proces.

Czytaj więcej
identyfikacja ryzyka
2018.09.21
Co to jest identyfikacja ryzyka?

Ryzyko to inaczej prawdopodobieństwo uzyskania rezultatów różniących się od pierwotnie zakładanych.

Czytaj więcej
2024.10.08
Czym jest reasekuracja w ubezpieczeniach? Rodzaje umów reasekuracyjnych

Reasekuracja to umowa pomiędzy towarzystwami ubezpieczeniowymi. Jej celem jest zmniejszenie ryzyka konieczności wypłacenia wysokich świadczeń z tytułu odszkodowania na rzecz ubezpieczonego, co mogłoby doprowadzić do destabilizacji finansowej firmy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej