Co to jest identyfikacja ryzyka?

Aktualizacja:
identyfikacja ryzyka

Ryzyko to inaczej prawdopodobieństwo uzyskania rezultatów różniących się od pierwotnie zakładanych.

Pojęcie ryzyka a działalność ubezpieczeniowa

Ryzyko jest elementem zmiennym, dynamicznym oraz bezpośrednio zależnym od czasu. Zrozumienie pojęcia ryzyka w działalności ubezpieczeniowej ma szczególnie znaczenie, ponieważ bezpośrednio dotyczy ono przedmiotu działalności branży, gdzie każda ze stron zarówno ubezpieczający, jak i ubezpieczony jest objęty ryzykiem.

Elementy identyfikacji ryzyka 

Najprościej ujmując na identyfikację ryzyka składają się: 

  • określenie przyczyn i rodzaju ryzyka, 
  • charakterystyka zidentyfikowanych rodzajów ryzyka, 
  • stwierdzenie potencjalnych następstw, 
  • wskazanie podmiotów dotkniętych ryzykiem.

Czytaj także: Składka ubezpieczeniowy

Identyfikacja ryzyka a składka ubezpieczeniowa

Jedną z podstawowych celów identyfikacji ryzyka w operacji ubezpieczyciela jest kalkulacja składki ubezpieczeniowej.

Czytaj także: Kim jest aktuariusz?

W identyfikacji ryzyka wykorzystuje się głownie metodę oparta na analizie przeszłych szkód związanych z obserwowanym obiektem, który ma być ubezpieczony, np. przy ubezpieczeniu samochodu będą to wypadkowość, codzienna eksploatacja. Oferując ubezpieczenia osobowe takie jak ubezpieczenia na życie lub ubezpieczenia chorobowe, zakłady ubezpieczeń korzystają ze statystyk np. medycznych dotyczących występowania różnych chorób i analizy procesu umieralności badanej populacji. W taki sposób towarzystwa ubezpieczeniowe „wyceniają życie” i zdrowie ludzkie, gdzie przed podpisaniem umowy musimy odpowiedzieć na szereg pytań dotyczących między innymi przebytych chorób. Następnie ubezpieczający decyduje o wycenie polisy oraz o np. możliwość poszerzenia oferty o różne dodatkowe opcje, np.pokrycie kosztów związanych z pobytem w szpitalu. Do identyfikacji ryzyka ubezpieczeniowego występującego w działalności gospodarczej zakłady ubezpieczeń współpracują ze specjalistami z różnych branż w celu przeanalizowania przeszłych szkód związanych z obserwowanym obiektem, który ma być ubezpieczony.

Czytaj także:

Kim jest ubezpieczający?

Kim jest ubezpieczony?

Składka ubezpieczeniowa powinna być ustalona na takim poziomie, aby zapewnić środki finansowe na wypłatę odszkodowań i świadczeń oraz tworzenie rezerw techniczno-ubezpieczeniowych oraz funduszy rezerwowych na pokrycie kosztów działalności ubezpieczeniowej.

Czytaj także: Matematyka aktuarialna


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

Ryzyko ubezpieczeniowe - co to jest?
2024.08.29
Ryzyko ubezpieczeniowe: co to jest i kiedy występuje?

Ryzyko ubezpieczeniowe to termin, z którym zapewne spotkałeś się nie raz. Nie ma ubezpieczenia, z którym nie wiązałoby się pojęcie ryzyka. Jeśli więc zastanawiasz się co ma na myśli ubezpieczyciel analizując wystąpienie ryzyka ubezpieczeniowego i dlaczego uzależnia od niego wysokość Twojej składki, zajrzyj do naszego kompendium!

Czytaj więcej
underwitter
2018.10.08
Underwriter – kto to taki?

Underwriter to osoba zajmująca się zawodowo szacowaniem ryzyka ubezpieczeniowego. Ta stosunkowo młoda profesja cieszy się coraz większą popularnością wśród osób poszukujących pracy. Jest odpowiedzialna, wymaga wszechstronnego wykształcenia i doświadczenie, ale równocześnie jest dobrze wynagradzana.

Czytaj więcej
rezerwy techniczo - ubezpieczeniowe
2023.12.27
Rezerwy techniczno – ubezpieczeniowe

Rezerwy techniczno – ubezpieczeniowe to pojęcie z obszaru zarządzania podmiotem ubezpieczającym. Rezerwy to nic innego jak kapitał , który ubezpieczyciel musi zabezpieczyć na poczet przyszłych zobowiązań ubezpieczeniowych, choć czas ich wystąpienia i dokładna wysokość nie są mu znane.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie w eksporcie – polisa dla polskich jabłek
2014.08.14
Ubezpieczenie w eksporcie – polisa dla polskich jabłek

Nie bez powodu w internecie krąży opinia, że Rosja to nie kraj, tylko stan umysłu. Rosja jest nieprzewidywalna. Tymczasem w 2013 roku ten kraj był piątym partnerem Polski pod względem wielkości eksportu. Więcej towarów wysyłaliśmy tylko do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Czech i Francji. Dlaczego polskie firmy tak dużo eksportują do Rosji?

Czytaj więcej
flexa ubezpieczenie nieruchomości
2018.09.24
FLEXA – ubezpieczenie nieruchomości – co oznacza termin?

FLEXA to zakres podstawowy ubezpieczenia nieruchomości, obejmujący jedynie szkody powstałe w wyniku niżej wymienionych zdarzeń losowych.

Czytaj więcej
kim jest uprawniony do ubezpieczenia
2018.07.27
Uprawniony do ubezpieczenia

Terminem uprawniony, określamy beneficjenta lub osobę uposażoną. Innymi słowy, jest to wskazana w umowie ubezpieczenia osoba fizyczna, której należy wypłacić należne świadczenie lub odszkodowanie.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.10.07  •  Samochód
Najtańsze OC październik 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2024.09.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej