Błędy przy ubezpieczeniu mieszkania: jak ich nie popełniać?

Aktualizacja:
bledy-ubezpieczenie-mieszkania

Twój dom, Twoja ostoja. Chcesz go chronić, więc decydujesz się na ubezpieczenie mieszkania. Jesteś spokojny nawet wtedy, gdy dochodzi do sytuacji, w której konieczna będzie likwidacja szkody. Wówczas okazuje się jednak, że Twoja polisa mieszkaniowa staje się bezużyteczna. Dlaczego? Prawdopodobnie dlatego, że przy ubezpieczeniu mieszkania popełniłeś kilka błędów. Jakich?

Z badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Avivy wynika, że 81 proc. Polaków nie zna zakresu swojego ubezpieczenia mieszkania. Skutek? Polisę mieszkaniową posiadasz, ale z niej nie korzystasz. W skrajnym przypadku – jesteś przekonany, że ubezpieczenie zapewnia Ci kompleksową ochronę, a w rzeczywistości okazuje się, że masz bardzo okrojoną wersję nie obejmującą wielu zdarzeń. Jednocześnie na jaw wychodzą błędy, które popełniłeś już na etapie zawierania polisy mieszkaniowej. Skutki mogą być podobne. Takie bardziej lub mniej celowe pomyłki mogą przysporzyć sporo problemów szczególnie wtedy, gdy pojawi się potrzeba likwidacji szkody. Na co więc uważać przy ubezpieczeniu mieszkania?

Niedoubezpieczenie mieszkania: pułapka oszczędności

Jednym z najpowszechniejszych błędów popełnianych przy ubezpieczeniu mieszkania jest jego niedoubezpieczenie. Czym tak naprawdę jest niedoubezpieczenie mieszkania? W skrócie – jest to sytuacja, w której suma ubezpieczenia jest niższa od wartości przedmiotu ubezpieczenia. Jak to możliwe? Do niedoubezpieczenia doprowadzamy poniekąd na własne życzenie. Zawierając umowę ubezpieczenia nieruchomości, musimy podać wartość swojego mienia. Często celowo ją zaniżamy. Dlaczego? Niższa wartość to automatycznie niższa składka za polisę. Podejście to może okazać się jednak zgubne, a jego skutki odczujemy najdotkliwiej np. w sytuacji, gdy dojdzie do szkody całkowitej. Wówczas odszkodowanie zostanie wypłacone nam wyłącznie do sumy ubezpieczenia wskazanej przy zakupie polisy, a ta może okazać się niewystarczająca na pokrycie wszystkich szkód.

Czytaj także: Niedoubezpieczenie i nadubezpieczenie: co to jest i jakie są tego konsekwencje?

Niedoubezpieczenie i nadubezpieczenie: co to jest i jakie są tego konsekwencje?

Nieprawdziwe informacje o zabezpieczeniach

Zawierając umowę ubezpieczenia mieszkania, podobnie jak w przypadku podania wartości nieruchomości, konieczne będzie wskazanie wszystkich zabezpieczeń antywłamaniowych. Jak powszechnie wiadomo, im ich więcej tym niższa składka ubezpieczenia. I znów – chcemy zaoszczędzić, więc koloryzujemy nieco rzeczywistość. Zwiększamy liczbę zabezpieczeń lub wskazujemy te, których w ogóle nie ma. Jeśli jednak dojdzie do zdarzenia, a my będziemy wnioskować o wypłatę odszkodowania, może się okazać, że ubezpieczyciel odmówi świadczenia. Warto wiedzieć, że aby ubezpieczenie zadziałało, w momencie kradzieży z włamaniem, wszystkie systemy alarmowe muszą być sprawne i włączone.

Podstawowa ochrona: brak rozszerzeń

Decydujesz się na standardowy zakres ubezpieczenia mieszkania? Myślisz sobie, że ubezpieczenie to ubezpieczenie, więc ochronę Ci zapewnia. Musisz jednak wiedzieć, że podstawowy pakiet obejmuje zazwyczaj jedynie ochronę murów i szkody spowodowane podstawowymi zdarzeniami losowymi. Tak okrojona wersja polisy może sprawić, że w sytuacji kryzysowej, w której przydałoby się ubezpieczenie, nie spełni ono swojej roli. Decydując się na ubezpieczenie mieszkania, warto rozważyć rozszerzenia chroniące nas przed innymi zdarzeniami. Przydatne może okazać się ubezpieczenie assistance czy OC w życiu prywatnym, które spełni swoją rolę w momencie, gdy wyrządzisz szkodę osobie trzeciej. O taką sytuację jednak nietrudno – wystarczy, że awarii ulegnie Twoja pralka, a poszkodowanym zostanie sąsiad z dołu, któremu właśnie zalałeś sufit. Dodatkowe rozszerzenia kupowane w pakiecie wcale nie muszą kosztować kroci. Czasem wystarczy dołożyć parę złotych, by zyskać kompleksową ochronę.

Czytaj także: Dodatki do polisy mieszkaniowej – co warto zakupić?

Brak przeglądów: brak odszkodowania

Systematyczne dokonywanie przeglądów stanu technicznego budynku leży w gestii każdego właściciela. Jest to wymóg nałożony nie tylko przepisami prawnymi, ale także wymaganiami ubezpieczyciela. Każda kontrola stanu technicznego instalacji gazowej czy przewodów kominowych musi zostać odpowiednio udokumentowana. Klasyczną praktyką ubezpieczycieli jest zapis w OWU wyłączenia odpowiedzialności w przypadku, gdy niewykonanie należytego przeglądu miało wpływ na powstanie zdarzenia lub też w jakikolwiek sposób przyczyniło się do rozmiaru szkód. Przykładowo: jeśli dojdzie do zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym, a my nie będziemy dysponowali ważnym zaświadczeniem o przeglądzie, ubezpieczyciel odmówi nam wypłaty odszkodowania.

Czytaj także: Ubezpieczenie mieszkania i domu

Nieczytanie OWU: nieznajomość zakresu umowy

Statystycznie, co dziesiąta osoba nie czyta umów, które podpisuje. Co trzeci Polak przyznaje, że czyta je tylko pobieżnie. W przypadku ubezpieczeń najbardziej „dostaje się” OWU, do którego rzadko kiedy przywiązujemy większą uwagę. A to poważny błąd! Zapoznanie się z zapisami zawartymi w OWU jest warunkiem podpisania umowy. Co najważniejsze – podpisując umowę, automatycznie akceptujemy zapisy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. To w tym dokumencie zawarte są zarówno obowiązki nasze, jak i ubezpieczyciela. Tam znajdziemy także dokładny zakres polisy oraz wyjaśnienie pojęć, które nie raz mogą okazać się mylące.  Co najważniejsze – znajdziemy tam wykaz szeregu zdarzeń, które nie są objęte ochroną ubezpieczeniową, czyli tzw. wyłączeń odpowiedzialności. I to właśnie na nie warto zwrócić szczególną uwagę.

Ogólne warunki ubezpieczenia (OWU) od A do Z. Wszystko, co musisz wiedzieć!

Nieaktualizowana polisa: niezgodność ze stanem faktycznym

Jeśli już dopełniliśmy obowiązku odpowiedzialnego właściciela i wykupiliśmy ubezpieczenie mieszkania, dajemy sobie spokój na kolejny rok. Ochrona trwa, więc my nie musimy już zaprzątać sobie głowy umową. Sprawa wygląda jednak nieco inaczej w sytuacji, gdy w czasie trwania umowy dokonujemy w nieruchomości pewnych zmian, przeprowadzamy remonty, czy doposażamy mieszkanie. Warto jednak wszelkie modyfikacje zgłaszać ubezpieczycielowi i zaktualizować swoją umowę. Zakup nowego sprzętu czy chociaż wymiana okien może znacznie zwiększyć wartość majątku, co będzie oznaczało, że pierwotnie deklarowana wartość nieruchomości nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości. I znów wracamy do punktu wyjścia – w przypadku strat, wypłacone przez ubezpieczyciela odszkodowanie w ramach sumy ubezpieczenia, może nie wystarczyć na pokrycie szkód.

Czytaj także: Ubezpieczenie wyposażenia mieszkania

Ubezpieczenie mieszkania i domu – jak wybrać? Gdzie kupić najkorzystniej? Poradnik Punkta

Podsumowanie

  1. Niedoubezpieczenie mieszkania to pułapka oszczędności, w którą najczęściej wpadamy przy szacowaniu wartości nieruchomości. Jeśli chcemy uniknąć przykrych niespodzianek – nie zaniżajmy wartości swojego mienia.
  2. W przypadku ubezpieczenia przed kradzieżą zasada jest prosta – im więcej zabezpieczeń, tym niższa składka. Nie warto jednak koloryzować rzeczywistości, ponieważ w przypadku szkody, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.
  3. Podstawowy pakiet ubezpieczenia mieszkania obejmuje zazwyczaj jedynie ochronę murów i szkody spowodowane podstawowymi zdarzeniami losowymi. Warto rozważyć także ubezpieczenie assistance czy OC w życiu prywatnym.
  4. Klasyczną praktyką ubezpieczycieli jest zapis w wyłączeniach odpowiedzialności sytuacji, gdy niewykonanie należytego przeglądu miało wpływ na powstanie zdarzenia lub też w jakikolwiek sposób przyczyniło się do rozmiaru szkód.
  5. Zapoznanie się z zapisami zawartymi w OWU jest warunkiem podpisania umowy. Jej podpisanie oznacza automatyczną akceptację wszystkich zapisów.
  6. Jeśli podczas trwania ubezpieczenia nasza nieruchomość przeszła mały lifting, warto wszystkie modyfikacje zgłaszać ubezpieczycielowi i zaktualizować umowę.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej