Reprezentantem ds. roszczeń jest osoba pośrednicząca w kontaktach pomiędzy osobą poszkodowaną, a towarzystwem ubezpieczeniowym za granicą. Zgodnie z prawem, każdy polski zakład ubezpieczeń ma obowiązek ustanowić reprezentantów do spraw roszczeń w każdym z krajów należących do Unii Europejskiej.
Co wchodzi w zakres działań reprezentanta ds. roszczeń? Przede wszystkim pełnomocnictwo w działaniach dotyczących ustalenia odpowiedzialności i ustalenia wielkości wypłaconych świadczeń. Na podobnej zasadzie działają reprezentanci do spraw roszczeń zagranicznych towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce.
Działania te mają na celu ujednolicenie obsługi w zakresie likwidacji szkód będących następstwem zdarzeń, które powstały na terenie Unii Europejskiej, bez względu na pochodzenie sprawcy.
Czytaj także:
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły

Planując zakup polisy, zawsze zastanawiamy się, ile będzie kosztować? Składka ubezpieczeniowa to kwota, którą płacisz, aby Twoja polisa była aktywna i zapewniała ochronę w razie nieprzewidzianych sytuacji. Od czego zależy jej wysokość? Jakie czynniki mogą ją obniżyć, a co sprawia, że płacisz więcej? Sprawdź, jak działa składka ubezpieczeniowa i co możesz zrobić, aby nie przepłacać za swoje ubezpieczenie!

Actio directa (z łac. roszczenie bezpośrednie) jest zasadą opartą na przepisach kodeksu cywilnego i stosowana jest przede wszystkim w przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych. Art. 822 par. 4 kodeksu cywilnego mówi, że uprawniony do odszkodowania w związku ze zdarzeniem objętym umową ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej może dochodzić roszczenia bezpośrednio od ubezpieczyciela.

Wbrew pozorom, umowa ubezpieczenia na cudzy rachunek nie ma nic wspólnego z oszustwem ubezpieczeniowym i jest terminem wywodzącym się wprost z kodeksu cywilnego.

Wakacyjna beztroska turysty nie wykracza zazwyczaj poza piaszczyste plaże. Największy stres zaczyna się wtedy, kiedy trzeba wsiąść za kierownicę w obcym kraju, a prawdziwe schody - kiedy przyjdzie dogadać się z obcokrajowcem po kolizji. Podpowiadamy, jak radzić sobie po kolizji z obcokrajowcem.

Zostałeś poszkodowany w wypadku, którego sprawcą jest obcokrajowiec. Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz dochodzić teraz swoich praw i walczyć o odszkodowanie? Do jakiej instytucji się zwrócić? Jeśli samochód sprawcy zarejestrowany jest w kraju członkowskim Systemu Zielonej Karty, z pomocą przyjdzie Ci Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, powszechnie znane jako PBUK.

Przed Jednostkami Samorządu Terytorialnego (JST) stawiane są różnorodne zadania. Ich wykonywanie niesie ze sobą ryzyka. Dobranie ubezpieczenia dla JST powinno być poprzedzone identyfikacją tych ryzyk i związanych z nimi zagrożeń.
Najchętniej czytane

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Przegląd techniczny to obowiązkowy punkt w kalendarzu każdego kierowcy. Większość samochodów powinna przechodzić badania co roku. Wyjątek stanowią pojazdy nowe – tu przegląd odbywa się po trzech latach od pierwszej rejestracji, a następnie po dwóch latach. Po tym czasie samochód musi przechodzić przegląd techniczny każdego roku. Co jednak w przypadku, gdy zapomnimy o badaniu? Jakie konsekwencje grożą kierowcom za prz