Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.
Polski rynek nieruchomości to przynajmniej trzy typy wynajmujących. Pierwszy ma szczęście – mieszkanie szybko się wynajmuje, a lokatorzy o nie dbają i płacą w terminie. Drugi trafia na ludzi, którzy mają problemy z dotrzymaniem terminów płatności, nie dbają o sprzęt i meble ani o czystość. Zwykle wyprowadzają się w pośpiechu i znikają bez śladu, zostawiając zniszczone mieszkanie i nieopłacone rachunki.
W ostatnich latach zjawiska pogodowa są coraz gwałtowniejsze, a silne wichury, duże opady i susze nie omijają również Polski. Wszystko przez zmiany klimatu. W tej sytuacji warto zadać sobie pytanie, czy nasz majątek jest rzeczywiście dobrze chroniony przed ekstremalną pogodą. Podpowiadamy, jak zminimalizować ewentualne straty.
Jedną z czynności, jaką należy wykonać przed zakupem ubezpieczenia dla mieszkania lub domu, jest oszacowanie ich wartości. Jak ustalić wartość nieruchomości? Podpowiadamy, na co należy zwrócić szczególną uwagę, by prawidłowo określić sumę ubezpieczenia. Parametr ten jest kluczowy przy wypłacie odszkodowania z polisy.
Jedni nie ubezpieczają się wcale, inni - z myślą o zysku - ubezpieczają podwójnie. A jak to jest w przypadku nieruchomości? Czy można wielokrotnie ubezpieczyć swoje mieszkanie? Czy to się opłaca? A w końcu - czy podwójne ubezpieczenie mieszkania jest prawnie dozwolone?
Kiedy Ty wypoczywasz na zasłużonym urlopie, są tacy, którzy w tym czasie pracują. Co więcej – oni specjalnie układają swój grafik pod Ciebie, ale tak, żebyście mogli się minąć. To włamywacze, którzy zbierają żniwo podczas wakacji.
Jesteś właścicielem mieszkania, które stoi na gruncie oddanym Ci w użytkowanie wieczyste? Masz dom położony na gruncie należącym do Skarbu Państwa? Musisz wiedzieć, że 1 stycznia 2019 roku stałeś się właścicielem tego gruntu. Za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność będziesz jednak musiał zapłacić. Słono. Chyba że skorzystasz z bonifikaty. Sprawdź, w jaki sposób możesz zaoszczędzić na opłatach!
Święta już tuż tuż. Dokupujesz właśnie w pośpiechu ostatnie prezenty? Robisz duże świąteczne zakupy? Myślisz nad potrawami na wigilijny stół, albo planujesz wyjazd? A pomyślałeś o ubezpieczeniu mieszkania? Zastanawiasz się, czemu miałbyś zaprzątać sobie tym głowę akurat teraz? Święta to czas wielu zagrożeń dla Twojego domu. Najważniejsze z nich znajdziesz w naszym artykule.
Własne mieszkanie daje nam poczucie bezpieczeństwa. Jest naszą przystanią i oazą spokoju. W znaczeniu materialnym często jest najcenniejszą rzeczą, jaką posiadamy. Czujemy więc wewnętrzną potrzebę zagwarantowania mu najlepszej ochrony. Decydujemy się na ubezpieczenie mieszkania, a zapominamy, że standardowa polisa nie chroni w pełni naszego mienia. Optymalnym rozwiązaniem jest ubezpieczenie wyposażenia mieszkania.
Twój dom, Twoja ostoja. Chcesz go chronić, więc decydujesz się na ubezpieczenie mieszkania. Jesteś spokojny nawet wtedy, gdy dochodzi do sytuacji, w której konieczna będzie likwidacja szkody. Wówczas okazuje się jednak, że Twoja polisa mieszkaniowa staje się bezużyteczna. Dlaczego? Prawdopodobnie dlatego, że przy ubezpieczeniu mieszkania popełniłeś kilka błędów. Jakich?