Dodatki do polisy mieszkaniowej – co warto zakupić?

Aktualizacja:
dodatki do polisy mieszkaniowej

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia mieszkania to nie zawsze łatwe zadanie. Warto wziąć pod uwagę wszelkie rozszerzenia i wykluczenia, wysokość składki oraz dodatki, z jakich możesz skorzystać. Sprawdź, co możesz wybrać, by czuć się w swoim lokum 100% bezpiecznie!

Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości, to bez wątpienia powinieneś zdecydować się na zakup ubezpieczenia mieszkaniowego. Dzięki temu będziesz mógł spać spokojnie i nie stresować się w sytuacji nieszczęśliwych wypadków losowych. By tak jednak było, Twoja polisa musi być odpowiednio dopasowana. Podstawowa wersja ubezpieczenia nie zagwarantuje pełnej ochrony, choć jej wykupienie powinno być Twoim obowiązkiem. Na co więc zwrócić uwagę? Jakie dodatki do polisy mieszkaniowej warto zakupić?

Podstawowe ubezpieczenie nieruchomości – przed czym chroni?

Musisz mieć świadomość, że kupując podstawową wersję polisy mieszkaniowej, Twoja nieruchomość będzie chroniona tylko od, jak sama nazwa wskazuje, podstawowych zdarzeń. Jej zakres jest różny i definiowany przez poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe. Zarówno przedmiot, ryzyka, wysokość składki jak i wszelkie wykluczenia są inne w zależności od ofert dostępnych na rynku. Przedmiotem ubezpieczenia zwykle są tylko ściany (w mieszkaniu) lub mury (w domu), choć bywają również ruchomości znajdujące się w lokum, a polisa ma chronić przed ich zniszczeniem oraz kradzieżą. Do ryzyk zaliczają się zaś najczęściej ogień, zalanie, a także nawet kilka lub kilkanaście innych zdarzeń losowych.

Rozszerzenia do podstawowego ubezpieczenia mieszkania – warto?

Własne cztery kąty to rzecz wyjątkowo cenna, na którą wydałeś sporo oszczędności lub musiałeś zaciągnąć kredyt w banku na wiele lat. Dlatego też ważne jest, by podstawowe ubezpieczenie mieszkania rozszerzyć o umowy dodatkowe. Bank wymaga od kredytobiorców zakupu jedynie podstawowej wersji polisy, na czym wielu klientów poprzestaje, głównie ze względu na oszczędności. Jednak w razie jakichkolwiek zdarzeń losowych czy kradzieży, odszkodowanie może nie zostać wypłacone lub będzie opiewało na śmiesznie niską kwotę.

Wydałeś na wykończenie lub urządzenie mieszkania około 100-200 tys. złotych? Jeśli ubezpieczysz tylko mury, a dojdzie np. do pożaru, nie odzyskasz tych pieniędzy, a odszkodowanie wystarczy na podstawowy remont. Dlatego warto jednak rozważyć szerszą ochronę, zwłaszcza że w skali roku składka będzie wyższa o kilkanaście, kilkadziesiąt złotych.  Jakie dodatki do polisy mieszkaniowej i ubezpieczenia warto rozważyć?

Dodatki do polisy mieszkaniowej – co wybrać?

Dostępnych jest wiele rodzajów rozszerzonych wersji polisy mieszkaniowej. Zakresem ochrony mogą wówczas zostać objęte takie elementy i zdarzenia, jak:

 • ruchomości,
 • stałe elementy wyposażenia,
 • domki letniskowe,
 • rabunek,
 • dewastacja,
 • kradzież,
 • stłuczenie,
 • pęknięcia i zniszczenia powstałe na skutek temperatur,
 • OC w życiu prywatnym,
 • OC najemcy,
 • assistance,
 • NNW najemcy.

Według nas warto zadbać o to, by polisa obejmowała również OC w życiu prywatnym oraz assistance. Dlaczego? Te pierwsze uratuje Cię w sytuacji, gdy np. zalejesz swojego sąsiada z dołu, co niestety zdarza się dość często, a pokrycie powstałych szkód przewyższa możliwości finansowe „sprawcy”. Assistance zaś będzie pomocne w razie awarii sprzętów domowych, pokryje szkody wyrządzone przez Twoich czworonożnych przyjaciół zamieszkujących z Tobą pod jednym dachem, a nawet zagwarantuje Ci lokal zastępczy, gdy Twój nie będzie przystosowany do przebywania w nim (np. po pożarze czy zalaniu).

Przykład: Marcin mieszka w Warszawie i miał ostatnio czarną passę: najpierw zaciął się klucz w drzwiach  –  nie mógł wejść do mieszkania, a tydzień później w kuchni pękła rura. W obu przypadkach skorzystał z pomocy w ramach assistance z polisy mieszkaniowej –  to ubezpieczyciel zapłacił za interwencję ślusarza i hydraulika. Koszt obu interwencji przekroczył 1000 zł –  za polisę Marcin zapłacił 350 zł. 

Dodatki do ubezpieczenia mieszkania – gdzie kupić?

Rozszerzenia podstawowej polisy mieszkaniowej są dostępne niemalże u każdego ubezpieczyciela. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto skorzystać z porównywarki ubezpieczenia mieszkania i domu, np. tej, którą dysponujemy w Punkta. Pamiętaj, że pod uwagę należy brać nie tylko wysokość składki, ale przede wszystkim zakres polisy, a ten w podstawowej wersji ubezpieczenia domu jest zazwyczaj bardzo okrojony. Dokupienie rozszerzenia będzie się wiązało z wyższymi kosztami, ale dla dobra własnego oraz pozostałych lokatorów, a także Twojej nieruchomości, warto w nie zainwestować.

Ranking kredytów mieszkaniowych, znajdziesz TUTAJ: 

Ranking ubezpieczeń mieszkań i domów 2018 – kto oferuje najlepsze polisy?

Podsumowanie

 1. Podstawowa wersja ubezpieczenia nieruchomości zazwyczaj chroni tylko w razie zniszczenia murów lub ścian domu.
 2. Jej zakres jest różny i definiowany przez poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe.
 3. Warto pomyśleć o zakupie dodatków do polisy mieszkaniowej, by czuć się w swoim domu bezpiecznie.
 4. Rozszerzenia do podstawowego ubezpieczenia mieszkania możesz wybrać według własnych preferencji.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej