Dodatki do polisy mieszkaniowej – co warto zakupić?

Aktualizacja:
dodatki do polisy mieszkaniowej

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia mieszkania to nie zawsze łatwe zadanie. Warto wziąć pod uwagę wszelkie rozszerzenia i wykluczenia, wysokość składki oraz dodatki, z jakich możesz skorzystać. Sprawdź, co możesz wybrać, by czuć się w swoim lokum 100% bezpiecznie!

Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości, to bez wątpienia powinieneś zdecydować się na zakup ubezpieczenia mieszkaniowego. Dzięki temu będziesz mógł spać spokojnie i nie stresować się w sytuacji nieszczęśliwych wypadków losowych. By tak jednak było, Twoja polisa musi być odpowiednio dopasowana. Podstawowa wersja ubezpieczenia nie zagwarantuje pełnej ochrony, choć jej wykupienie powinno być Twoim obowiązkiem. Na co więc zwrócić uwagę? Jakie dodatki do polisy mieszkaniowej warto zakupić?

Podstawowe ubezpieczenie nieruchomości – przed czym chroni?

Musisz mieć świadomość, że kupując podstawową wersję polisy mieszkaniowej, Twoja nieruchomość będzie chroniona tylko od, jak sama nazwa wskazuje, podstawowych zdarzeń. Jej zakres jest różny i definiowany przez poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe. Zarówno przedmiot, ryzyka, wysokość składki jak i wszelkie wykluczenia są inne w zależności od ofert dostępnych na rynku. Przedmiotem ubezpieczenia zwykle są tylko ściany (w mieszkaniu) lub mury (w domu), choć bywają również ruchomości znajdujące się w lokum, a polisa ma chronić przed ich zniszczeniem oraz kradzieżą. Do ryzyk zaliczają się zaś najczęściej ogień, zalanie, a także nawet kilka lub kilkanaście innych zdarzeń losowych.

Rozszerzenia do podstawowego ubezpieczenia mieszkania – warto?

Własne cztery kąty to rzecz wyjątkowo cenna, na którą wydałeś sporo oszczędności lub musiałeś zaciągnąć kredyt w banku na wiele lat. Dlatego też ważne jest, by podstawowe ubezpieczenie mieszkania rozszerzyć o umowy dodatkowe. Bank wymaga od kredytobiorców zakupu jedynie podstawowej wersji polisy, na czym wielu klientów poprzestaje, głównie ze względu na oszczędności. Jednak w razie jakichkolwiek zdarzeń losowych czy kradzieży, odszkodowanie może nie zostać wypłacone lub będzie opiewało na śmiesznie niską kwotę.

Wydałeś na wykończenie lub urządzenie mieszkania około 100-200 tys. złotych? Jeśli ubezpieczysz tylko mury, a dojdzie np. do pożaru, nie odzyskasz tych pieniędzy, a odszkodowanie wystarczy na podstawowy remont. Dlatego warto jednak rozważyć szerszą ochronę, zwłaszcza że w skali roku składka będzie wyższa o kilkanaście, kilkadziesiąt złotych.  Jakie dodatki do polisy mieszkaniowej i ubezpieczenia warto rozważyć?

Dodatki do polisy mieszkaniowej – co wybrać?

Dostępnych jest wiele rodzajów rozszerzonych wersji polisy mieszkaniowej. Zakresem ochrony mogą wówczas zostać objęte takie elementy i zdarzenia, jak:

 • ruchomości,
 • stałe elementy wyposażenia,
 • domki letniskowe,
 • rabunek,
 • dewastacja,
 • kradzież,
 • stłuczenie,
 • pęknięcia i zniszczenia powstałe na skutek temperatur,
 • OC w życiu prywatnym,
 • OC najemcy,
 • assistance,
 • NNW najemcy.

Według nas warto zadbać o to, by polisa obejmowała również OC w życiu prywatnym oraz assistance. Dlaczego? Te pierwsze uratuje Cię w sytuacji, gdy np. zalejesz swojego sąsiada z dołu, co niestety zdarza się dość często, a pokrycie powstałych szkód przewyższa możliwości finansowe „sprawcy”. Assistance zaś będzie pomocne w razie awarii sprzętów domowych, pokryje szkody wyrządzone przez Twoich czworonożnych przyjaciół zamieszkujących z Tobą pod jednym dachem, a nawet zagwarantuje Ci lokal zastępczy, gdy Twój nie będzie przystosowany do przebywania w nim (np. po pożarze czy zalaniu).

Przykład: Marcin mieszka w Warszawie i miał ostatnio czarną passę: najpierw zaciął się klucz w drzwiach  –  nie mógł wejść do mieszkania, a tydzień później w kuchni pękła rura. W obu przypadkach skorzystał z pomocy w ramach assistance z polisy mieszkaniowej –  to ubezpieczyciel zapłacił za interwencję ślusarza i hydraulika. Koszt obu interwencji przekroczył 1000 zł –  za polisę Marcin zapłacił 350 zł. 

Dodatki do ubezpieczenia mieszkania – gdzie kupić?

Rozszerzenia podstawowej polisy mieszkaniowej są dostępne niemalże u każdego ubezpieczyciela. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto skorzystać z porównywarki ubezpieczenia mieszkania i domu, np. tej, którą dysponujemy w Punkta. Pamiętaj, że pod uwagę należy brać nie tylko wysokość składki, ale przede wszystkim zakres polisy, a ten w podstawowej wersji ubezpieczenia domu jest zazwyczaj bardzo okrojony. Dokupienie rozszerzenia będzie się wiązało z wyższymi kosztami, ale dla dobra własnego oraz pozostałych lokatorów, a także Twojej nieruchomości, warto w nie zainwestować.

Ranking kredytów mieszkaniowych, znajdziesz TUTAJ: 

Ranking ubezpieczeń mieszkań i domów 2018 – kto oferuje najlepsze polisy?

Podsumowanie

 1. Podstawowa wersja ubezpieczenia nieruchomości zazwyczaj chroni tylko w razie zniszczenia murów lub ścian domu.
 2. Jej zakres jest różny i definiowany przez poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe.
 3. Warto pomyśleć o zakupie dodatków do polisy mieszkaniowej, by czuć się w swoim domu bezpiecznie.
 4. Rozszerzenia do podstawowego ubezpieczenia mieszkania możesz wybrać według własnych preferencji.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej