Zmiany klimatu wywołują ekstremalne zjawiska pogodowe. Dowiedz się, jak ochronić przed nimi swój majątek

Aktualizacja:
Fallen tree hurricane tornado storm devastation.

W ostatnich latach zjawiska pogodowa są coraz gwałtowniejsze, a silne wichury, duże opady i susze nie omijają również Polski. Wszystko przez zmiany klimatu. W tej sytuacji warto zadać sobie pytanie, czy nasz majątek jest rzeczywiście dobrze chroniony przed ekstremalną pogodą. Podpowiadamy, jak zminimalizować ewentualne straty.

Zmiany klimatu to problem ogólnoświatowy, a wynikające z niego konsekwencje odczuwa już teraz większość ludzi. 2021 rok jest już szóstym, w którym koszty globalnych katastrof naturalnych wygenerowały 100 mld dolarów ubezpieczonych strat. Znamienne jest to, że z mamy z nimi do czynienia już czwarty raz w ciągu ostatnich 5 lat. To oznacza, że problem się pogłębia.

Trzeba też podkreślić, że zjawiska ekstremalne spowodowane zmianami klimatu nie omijają również Polski. Z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń wynika, że tylko w ciągu trzech kwartałów 2021 roku ubezpieczyciele w naszym kraju wypłacili łącznie 2,5 mld zł w ramach odszkodowań związanych z żywiołami. Niestety, ekstremalne zjawiska pogodowe oznaczają często ogromne straty materialne. 

Ekstremalne zjawiska pogodowe, czyli koszty, koszty i jeszcze raz koszty

W ostatnich latach Polska doświadczyła wielu zjawisk pogodowych, które związane były ze zmianą klimatu, a spowodowały olbrzymie straty. Podobnie jak reszta świata musimy mierzyć się z coraz większym zagrożeniem ze strony natury. Skutki powodzi, która nawiedziła Polskę w 2010 roku, dotknęły aż 24 tys. rodzin i wygenerowały straty na kwotę 12 mld zł. Tylko 13% było ubezpieczonych.

Susza, która pojawiła się w naszym kraju w 2018 roku, spowodowała straty w wysokości 2,6 mld zł. To zaledwie dwa przykłady z wielu. W ciągu ostatnich 30 lat liczba rocznych katastrof naturalnych na całym świecie wzrosła z 447 do 556, ofiary w ludziach z 26,9 do 31,4 tys., a straty finansowe zwiększyły się ze 104 do 123 mld dolarów. Niestety, zaledwie niecałe 34% tych strat było ubezpieczonych. To kolejny argument, że lepiej być mądrym przed szkodą.

Zmiany klimatu – czego możemy się spodziewać?

Polacy również coraz częściej odczuwają skutki zmian klimatu. Nawiedzają nas fale upałów (temperatura powyżej 35° C), a w XXI wieku średni wzrost temperatury w Polsce może wynieść od 3 do 3,5 ° C. To jednak nie wszystko.

Coraz częściej pojawiają się u nas trąby powietrzne. Ich prawdopodobieństwo wystąpienia w lipcu już teraz wynosi 5%, natomiast w sierpniu – 7%, a zjawiska te będą się nasilały w ciągu najbliższych lat. Ryzyko bardzo silnych wichur może wzrosnąć nawet o 44%.

Do tego trzeba dodać coraz częstsze powodzie, z powodu których będą ginęli ludzie i dojdzie do uszkodzenia lub utraty mienia. Od 2009 roku w Europie mięliśmy aż 213 takich powodzi. Spowodowały one straty na poziomie co najmniej 52 mld euro. To wszystko sprawia, że także majątek Polaków jest coraz bardziej zagrożony. Nic dziwnego, że 56% naszych rodaków uważa ocieplenie klimatu za ogromne zagrożenie, 55% obawia się skutków silnych wiatrów i huraganów, a 37% obawia się skutków powodzi.

Systemowe zarządzanie ryzykiem

Coraz większe zagrożenia wynikające ze zmiany klimatu sprawiają, że potrzebne są prewencyjne działania na wielu płaszczyznach. Dużo w tym zakresie mają do zrobienia państwa. Aby zwiększyć bezpieczeństwo obywateli, to właśnie one muszą wdrażać skuteczne, systemowe zarządzanie ryzykiem katastrof naturalnych. Potrzebne jest wprowadzenie takich przepisów i norm, które wymusiłyby wznoszenie budynków o większej wytrzymałości na ekstremalne zjawiska pogodowe. Do tego konieczna jest adaptacja już istniejących domów do nowej sytuacji klimatycznej.

Ważna jest edukacja i uświadamianie obywatelom zagrożenia. Konieczne jest zachowanie gotowości państwa na wypadek wystąpienia katastrof naturalnych w postaci wypracowania odpowiednich procedur, organizacji i wyposażenia służb oraz gromadzenia strategicznych zapasów żywności i sprzętu potrzebnego do usuwania skutków katastrof naturalnych. Nie bez znaczenia jest także sprawne działanie tuż przed zagrożeniem i w czasie jego występowania (np. komunikaty alarmowe podawane z wyprzedzeniem, akcja ratunkowa lub zabezpieczenie mienia).

Czytaj także: 7 najpoważniejszych szkód, które powstają po zalaniu mieszkania

Jak możemy chronić własny majątek?

Nie można jednak czekać tylko na to, że państwo rozwiąże wszystkie problemy związane z minimalizacją zagrożenia spowodowanego przez zmiany klimatu. Tak naprawdę każdy z nas może podjąć odpowiednie i skuteczne działania, żeby zwiększyć bezpieczeństwo swojego majątku. Warto zacząć od najprostszych rozwiązań. Dla przykładu przed skutkami dużych ulew i niszczących nawałnic można uchronić dach, odpowiednio go wzmacniając przy brzegach lub wymieniając na nowy, mocniejszy i wykonany z nowocześniejszych, trwalszych materiałów.

Odporność ścian na czynniki atmosferyczne można zwiększyć dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań termoizolacyjnych i trwałej elewacji chroniącej mury przed działaniem wód opadowych. Do tego zawsze warto mieć w pogotowiu awaryjne źródło zasilania (np. agregat prądotwórczy).

Niezwykle istotną funkcję w zabezpieczaniu własnego majątku pełni ubezpieczenie. W tych czasach żaden właściciel mieszkania czy domu nie może sobie pozwolić na to, żeby nie mieć odpowiedniej polisy. Ryzyko jest zbyt duże.

Coraz częściej ubezpieczyciele nie tylko sprawnie likwidują szkody i dostarczają pomocy finansowej po zdarzeniach ekstremalnych, ale również w ramach procesu odszkodowawczego pomagają uwzględniać w planach odbudowy ryzyka katastroficzne. Ważne jest jednak wybranie odpowiedniego ubezpieczenia nieruchomości.

Czytaj także: Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniach majątkowych

Najlepiej postawić na jak najszerszą ochronę, która będzie uwzględniała nie tylko pożar czy kradzież z włamaniem, ale także skutki działania różnych żywiołów i ekstremalnych zjawisk pogodowych. Dopiero tak dobrana polisa może skutecznie ograniczyć ewentualne szkody spowodowane działaniem deszczu, wiatru, burz czy powodzi.

Zmiana klimatu stała się faktem, a jej skutki dotykają coraz większej liczby ludzi. Również w Polsce nie jesteśmy bezpieczni. Warto być jednak mądrym przed szkodą i odpowiednio zabezpieczyć swój majątek. Dużą rolę odgrywa w tym zakresie właściwie dobrane ubezpieczenie nieruchomości.  

Czytaj także: Podwójne ubezpieczenie mieszkania


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej
Polisa OC młodego kierowcy.
2019.01.16
Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy. Sprawdź, jak oszczędzić i uniknąć zwyżek za wiek

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy może być nawet kilka razy droższe niż polisa bardziej doświadczonego 35-latka. Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy, z jakimi utrudnieniami spotka się 18-latek ubezpieczający samochód i co zrobić, żeby zaoszczędzić na polisie OC.

Czytaj więcej