Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. ZMIANY 2019

Aktualizacja:
uzytkowanie-wieczyste

Jesteś właścicielem mieszkania, które stoi na gruncie oddanym Ci w użytkowanie wieczyste? Masz dom położony na gruncie należącym do Skarbu Państwa? Musisz wiedzieć, że 1 stycznia 2019 roku stałeś się właścicielem tego gruntu. Za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność będziesz jednak musiał zapłacić. Słono. Chyba że skorzystasz z bonifikaty. Sprawdź, w jaki sposób możesz zaoszczędzić na opłatach!

Z dniem 1 stycznia 2019 roku nastąpiło przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Odbyło się to automatycznie, na mocy prawa, zgodnie z ustawą z 5 października 2018 roku. Teraz właścicielom przyjdzie jednak za to zapłacić i to niemało. Opłatę mogą oni uiszczać w ratach przez 20 lat lub też skorzystać z bonifikaty wynoszącej nawet 98 proc. Kto i na jakich warunkach może zaoszczędzić na przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności?

Użytkowanie wieczyste: czym jest wieczyste użytkowanie gruntu?

Na początek kilka słów o użytkowaniu wieczystym. Czym tak naprawdę jest i co charakteryzuje użytkowanie wieczyste? Jeśli jesteś właścicielem mieszkania lub domu, który położony jest na gruncie oddanym Ci w użytkowanie wieczyste, oznacza to, że tak naprawdę jesteś właścicielem jedynie budynków postawionych na tym terenie. Właścicielem gruntu natomiast pozostaje Skarb Państwa, gmina, powiat czy województwo, albo jednostki samorządu terytorialnego. I to właśnie z tytułu użytkowania wieczystego, do 31 marca każdego roku musiałeś wnosić specjalne opłaty. Z początkiem roku 2019 zostaliśmy zbombardowani jednak informacjami, które głosiły koniec użytkowania wieczystego. I o ile w tej kwestii rzeczywiście nastąpił koniec (choć nie we wszystkich sytuacjach), o tyle zmiana ta nie wiąże się wcale z końcem corocznych opłat.

Czytaj także: Zakup mieszkania na rynku wtórnym – na to zwróć uwagę!

Grunt na własność: kogo dotyczy przekształcenie?

Informacje o końcu użytkowania wieczystego niektórych mogą wprowadzać w błąd. Owszem, koniec nastąpił, ale o nim mówić możemy jedynie w przypadku gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe. Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność nastąpiło tylko i wyłącznie w przypadku:

 • budynków mieszkalnych jednorodzinnych,
 • budynków mieszkalnych wielorodzinnych, w których co najmniej połowę liczby lokali stanowią lokale mieszkalne,
 • wymienione wyżej budynki z budynkami gospodarczymi, garażami i innymi obiektami budowlanymi.

O końcu użytkowania wieczystego nie ma zatem mowy w przypadku gruntów, na których zbudowano nieruchomości komercyjne, takie jak biura, czy gruntów, które są wykorzystywane na cele publiczne, np. ogrody czy parki.

Czytaj także: Jak kupić mieszkanie? Poradnik krok po kroku!

Opłata za użytkowanie wieczyste a koszty po przekształceniu

Tak jak wspominaliśmy, przekształcenie użytkowania wieczystego na własność dokonało się automatycznie. Tutaj pojawia się jednak pytanie: czy w związku z tą zmianą nowy właściciel gruntu powinien dopełnić jakichś formalności? Otóż jedyne co musi zrobić, to oczywiście za to zapłacić.

Zmieniły się jednak reguły płatności i od 1 stycznia 2019 roku dotychczasowa opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego została zastąpiona opłatą przekształceniową. Jej wysokość jest równa dotychczasowej opłacie rocznej z tytułu użytkowania wieczystego i wnoszona będzie przez 20 kolejnych lat.

Pamiętajmy jednak, że opłata ta, podobnie jak opłata za użytkowanie wieczyste może być waloryzowana, a to zazwyczaj będzie oznaczało jej wzrost. Nowi właściciele mogą jednak skorzystać z możliwości jednorazowej opłaty związanej z systemem bonifikat. A jak ten się prezentuje?

Czytaj także: Jak kupić mieszkanie? Poradnik krok po kroku!

Maksymalne bonifikaty przy przekształceniu

Zasadniczo, wysokość bonifikaty przy jednorazowym przekształceniu wynosi 60 proc. Jej wysokość jest jednak uzależniona od obowiązku wniesienia jednorazowej opłaty za 20 lat. Decydujące znaczenie ma też moment jej uiszczenia, a wysokość wynosi odpowiednio:

 • 60 proc. w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w roku, w którym nastąpiło przekształcenie
 • 50 proc. w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w drugim roku po przekształceniu
 • 40 proc. w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w trzecim roku po przekształceniu
 • 30 proc. w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w czwartym roku po przekształceniu
 • 20 proc. w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w piątym roku po przekształceniu
 • 10 proc. w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w szóstym roku po przekształceniu.

Czytaj także: Jak kupić mieszkanie? Poradnik krok po kroku!

Od tej reguły są jednak pewne wyjątki, a z nich chętnie skorzystały większe miasta. I tak na największe bonifikaty możemy liczyć w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu, gdzie wynoszą one kolejno: 98 proc., 95 proc. i 90 proc. Na 60 proc. bonifikaty mogą liczyć właściciele gruntów w Łodzi, Bydgoszczy czy Krakowie. Warunkiem skorzystania z bonifikaty jest brak zaległości w płatnościach z tytułu opłat rocznych za użytkowanie wieczyste, podatku od nieruchomości, opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego czy też z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Czytaj także: Ochrona dla banku, ale czy dla kredytobiorcy? Ubezpieczenia pomostowe w praktyce

https://punkta.pl/akademia/ubezpieczenia-nieruchomosci/kupno-mieszkania-formalnosci-zasady-przepisy/

Podsumowanie

 1. 1 stycznia 2019 roku nastąpiło przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Odbyło się to automatycznie, na mocy prawa, zgodnie z ustawą z 5 października 2018 roku.
 2. Z przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności skorzystają właściciele domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, z których przynajmniej połowa liczby lokali to lokale mieszkalne, a także obiekty te wraz z budynkami gospodarczymi, garażami i innymi obiektami budowlanymi.
 3. Dotychczasowa opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego została zastąpiona opłatą przekształceniową płaconą przez kolejnych 20 lat.
 4. Nowi właściciele mogą skorzystać z bonifikaty od opłaty jednorazowej wynoszącej z reguły 60 proc. Wyjątkiem są między innymi Warszawa, Gdańsk czy Wrocław, gdzie bonifikata jest wyższa.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej
2024.07.10
Wybierasz się do słonecznej Italii? Sprawdź, ile zapłacisz za autostradę!

Włochy są znane na całym świecie nie tylko ze swojej bogatej historii, kultury i zapierającej dech w piersiach przyrody, ale również z doskonale rozwiniętej sieci autostrad. Ten śródziemnomorski kraj może się poszczycić ponad 7 000 kilometrami dróg szybkiego ruchu, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się między najbardziej odległymi regionami.

Czytaj więcej
2024.07.04  •  Samochód
Winiety w Bułgarii 2024 – przewodnik dla kierowców

Planowanie podróży samochodem do Bułgarii wymaga starannego przygotowania, w tym zapoznania się z systemem opłat drogowych obowiązującym w tym kraju. Od 2019 roku Bułgaria wprowadziła całkowicie zdigitalizowany system poboru opłat za przejazd, zastępując tradycyjne naklejki elektronicznymi winietami.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej