Podwójne ubezpieczenie mieszkania: czy można mieć dwie polisy na mieszkanie?

Aktualizacja:
podwojne-odszkodowanie

Jedni nie ubezpieczają się wcale, inni - z myślą o zysku - ubezpieczają podwójnie. A jak to jest w przypadku nieruchomości? Czy można wielokrotnie ubezpieczyć swoje mieszkanie? Czy to się opłaca? A w końcu - czy podwójne ubezpieczenie mieszkania jest prawnie dozwolone?

Chyba każdy z nas, wybierając polisę, pomyślał choć raz: “A może kupię dwie, jedną u ubezpieczyciela X, drugą u Y. Przynajmniej skorzystam na tym, że ten paskudny sąsiad z góry znów mi zaleje łazienkę. Nie tylko ją wyremontuję, ale za pieniądze z podwójnego odszkodowania wybiorę lepsze kafelki, zamontuję hydromasaż i kupię najdroższą pralkę. A może nawet starczy na lodówkę?”. Uwaga –  mamy złą wiadomość. Niestety. Nic z tego.

Zobacz także: Jak kupić taniej mieszkanie?

Ubezpieczenie mieszkania: rekompensata szkód, nie wzbogacenie 

Zgodnie z prawem polisa ubezpieczeniowa obejmująca majątek ma jedynie zrekompensować szkody, a nie sprawić, że wzbogacimy się na pożarze, wybuchu gazu,  włamaniu. Jasno reguluje to Kodeks Cywilny, a konkretniej Art. 8241.  :

§ 1. O ile nie umówiono się inaczej, suma pieniężna wypłacona przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia nie może być wyższa od poniesionej szkody.


§ 2.  Jeżeli ten sam przedmiot ubezpieczenia w tym samym czasie jest ubezpieczony od tego samego ryzyka u dwóch lub więcej ubezpieczycieli na sumy, które łącznie przewyższają jego wartość ubezpieczeniową, ubezpieczający nie może żądać świadczenia przenoszącego wysokość szkody. Między ubezpieczycielami każdy z nich odpowiada w takim stosunku, w jakim przyjęta przez niego suma ubezpieczenia pozostaje do łącznych sum wynikających z podwójnego lub wielokrotnego ubezpieczenia.

Podwójne odszkodowanie: czy to możliwe?

Jeśli (oczywiście przez nieuwagę) złamiemy powyższe przepisy i zwrócimy się o dwa odszkodowania, może zrobić się nieprzyjemnie. Jedno z towarzystw ubezpieczeniowych bez wątpienia zażąda zwrotu wypłaconej przez siebie sumy, powołując się na artykuł 405 Kodeksu Cywilnego:

    • „Kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości”.

Prosto i zrozumiale zinterpretował ten artykuł Sąd Najwyższy, wydając w 2008 roku wyrok w sprawie podwójnego ubezpieczenia autobusu: ”Firma ubezpieczeniowa może żądać od ubezpieczonego zwrotu wypłaconego mu odszkodowania, jeśli otrzymał on potem za tę samą szkodę pieniądze z innego tytułu“.

Ryzykujemy też, że zostaniemy oskarżeni o oszustwo, za co grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

O czym pamiętać ubezpieczając mieszkanie?

Zamiast liczyć na dodatkowe profity, zadbaj raczej, by uniknąć tzw. niedoubezpieczenia, czyli otrzymania od ubezpieczyciela zbyt niskiej kwoty, która niestety nie pokryje w całości strat materialnych. Polisa powinna odpowiadać rzeczywistej wartości naszego mieszkania i wyposażenia (pamiętajmy nie tylko o meblach i sprzęcie AGD, ale również o wszystkich wartościowych przedmiotach) oraz obejmować wszystkie potencjalne zagrożenia (nie tylko pożar, zalanie, skutki wiatru, wybuch gazu, ale również upadek drzewa lub masztu, uderzenia pojazdu lądowego). Taka polisa mieszkaniowa, będzie droższa, ale za to pewniejsza.

Podwójne ubezpieczenie mieszkania – wyjątek od reguły? 

Od każdej reguły jest oczywiście wyjątek. Nie inaczej jest także w przypadku ubezpieczenia mieszkania. Wyjątek ten dotyczy jednej, ściśle określonej sytuacji – takiej, gdy wynajmujemy mieszkanie. Wtedy warto, abyśmy my, jako właściciele, ubezpieczyli lokal i wyposażenie, a lokatorzy – osobno – swój majątek. 

Podsumowanie

  1. Zgodnie z prawem polisa ubezpieczeniowa obejmująca majątek ma jedynie zrekompensować szkody, a nie sprawić, że się wzbogacimy.
  2. Jeśli zwrócimy się o dwa odszkodowania, jedno z towarzystw ubezpieczeniowych bez wątpienia zażąda zwrotu wypłaconej przez siebie sumy. 
  3. Polisa powinna odpowiadać rzeczywistej wartości naszego mieszkania i wyposażenia oraz obejmować wszystkie potencjalne zagrożenia.
  4. W sytuacji kiedy wynajmujemy mieszkanie, warto, abyśmy my, właściciele, ubezpieczyli lokal i wyposażenie, a lokatorzy - osobno - swój majątek. 


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej
2024.07.10
Wybierasz się do słonecznej Italii? Sprawdź, ile zapłacisz za autostradę!

Włochy są znane na całym świecie nie tylko ze swojej bogatej historii, kultury i zapierającej dech w piersiach przyrody, ale również z doskonale rozwiniętej sieci autostrad. Ten śródziemnomorski kraj może się poszczycić ponad 7 000 kilometrami dróg szybkiego ruchu, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się między najbardziej odległymi regionami.

Czytaj więcej
2024.07.04  •  Samochód
Winiety w Bułgarii 2024 – przewodnik dla kierowców

Planowanie podróży samochodem do Bułgarii wymaga starannego przygotowania, w tym zapoznania się z systemem opłat drogowych obowiązującym w tym kraju. Od 2019 roku Bułgaria wprowadziła całkowicie zdigitalizowany system poboru opłat za przejazd, zastępując tradycyjne naklejki elektronicznymi winietami.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej