Jesteś kolekcjonerem? Zabezpiecz swoje zbiory!

Aktualizacja:

Bycie kolekcjonerem to nie tylko pasja i zamiłowanie do sztuki czy efektownych, wartościowych przedmiotów. To także spora inwestycja, którą warto odpowiednio zabezpieczyć i chronić. Jak mądrze dbać o swój zbiór?

Znaczki, puszki, kamienie – co kolekcjonować?

Choć słowo „kolekcjoner” najczęściej kojarzy nam się z człowiekiem posiadającym bogaty zbiór obrazów lub drogocennych znaczków. Jednak świat pełen jest zapalonych zbieraczy, kolekcjonujących dużo bardziej nietypowe przedmioty. Wystarczy wspomnieć Jeffa Lebo, którego kolekcja puszek po piwie liczy ponad 87 tysięcy egzemplarzy i jest warta 1,6 mln dolarów czy złożoną z 11 tysięcy gier komputerowych kolekcję, którą w 2014 roku Amerykanin Michael Thomasson sprzedał za 750 tysięcy dolarów. W Księdze Rekordów Guinessa można też znaleźć takie pozycje jak liczący 1,5 tysiąca sztuk zbiór kart kredytowych (mających tego samego właściciela) czy 7 tysięcy samochodów, których właścicielem jest Sułtan Hassanal Bolkiah.

We współczesnym kolekcjonerstwie są też akcenty polskie – najliczniejszy zbiór książek o przygodach Harry’ego Pottera mają państwo Muniowscy spod Bydgoszczy (160 wydań w 78 językach!).

Kolekcjonowanie to nie tylko hobby i pomysł na życie, ale przede wszystkim długofalowa inwestycja. Wartość kolekcji zazwyczaj rośnie z roku na rok, stając się przedmiotem zainteresowania innych kolekcjonerów. Niestety, może też się stać obiektem pożądania złodziei, dlatego warto dobrze chronić swoje zbiory i zrobić wszystko, co możliwe, by nie dostały się one w niepowołane ręce.

Czytaj także: Ubezpieczenie mieszkania z opcją drobnych napraw

Jak zabezpieczyć kolekcję?

Po pierwsze, zadbaj o bezpieczeństwo miejsca, w którym przechowujesz swoje okazy. Jeśli obrazy, monety czy cenną biżuterię trzymasz w domu, zainwestuj w porządne drzwi i rolety antywłamaniowe, mocne zamki czy monitoring. Wprawdzie obiegowa opinia głosi, że wysokiej klasy zabezpieczenia to najlepsze zaproszenie dla złodzieja i rekomendacja, że wewnątrz tak chronionego mieszkania z pewnością znajduje się coś wartościowego, jednak prawdopodobieństwo, że złodzieje i tak dowiedzą się o Twoim zbiorze jest bardzo wysokie, więc lepiej nie ryzykuj. Zainwestuj w sejf lub mocną szafę pancerną.

Czytaj także: Polisa majątkowa – co można ubezpieczyć? Ile to kosztuje?

Stwórz katalog zbiorów

Pamiętaj, by dokładnie skatalogować swoje zbiory – spisać je wszystkie, do każdej pozycji dodając dokładny opis z jak największą liczbą cech charakterystycznych i fotografie. Warto też zachowywać dokumenty zakupy przedmiotów, paragony, faktury lub coś, co potwierdzi, że jesteś ich prawowitym właścicielem. Zbieraj też wszelkie certyfikaty i inne dokumenty poświadczające autentyczność kolekcji. Po co to wszystko? W wypadku włamania, dokładny opis skradzionych egzemplarzy mocno podniesie prawdopodobieństwo ich odnalezienia. Dokładny katalog zbiorów jest też wymagany przez ubezpieczycieli.

Czytaj także: Czym są elementy stałe i ruchome w ubezpieczeniach?

Nie zapomnij o polisie

A skoro o ubezpieczycielach mowa, koniecznie zabezpiecz swoje zbiory dobrą polisą! W tej chwili na polskim rynku dostępna jest jedna polisa stworzona konkretnie z myślą o kolekcjonerach dzieł sztuki – AXA Art. Ubezpieczenie obejmuje kolekcję zgodnie z jej artystyczną wartością, chroni od wszystkich ryzyk (nie tylko kradzieży, pożaru czy zalania, ale też mniej typowych wydarzeń), działa nawet poza miejscem stałego przechowywania zbiorów (np. u konserwatora czy w czasie transportu). Zakres ubezpieczenia przewiduje także wzrost wartości kolekcji. Oferta powstała z myślą o prywatnych kolekcjonerach, ale także galeriach sztuki czy muzeach.

Więcej informacji uzyskasz na stronie AXA.

Kolekcja to wyposażenie mieszkania

Kolekcję można też ubezpieczyć jako wyposażenie mieszkania – tę opcję w ramach ubezpieczenia mieszkania oferuje większość towarzystw: PZU, Warta, Aviva (obecnie Allianz) czy Hestia. Zasadniczo polisa chroni przed następstwami zdarzeń losowych, tj. pożar, huragan, zalanie czy kradzież, ale jeśli zdecydujesz się na opcję All Risk, zadziała także, gdy przyczyna zniszczeń będzie rzadziej spotykana (np. drzewo, które tniesz przewróci się i zniszczy fragment domu i jego wyposażenia). Oferta większości towarzystw ubezpieczeniowych obejmuje nie tylko typowe elementy wyposażenia domu (okna, meble, sprzęt AGD), ale także przedmioty mogące stanowić część kolekcji: dekoracje, dzieła sztuki, biżuterię, monety, przedmioty z metali szlachetnych, gotówkę, książki, odzież, obuwie i inne przedmioty osobistego użytku.

Czytaj także: Ubezpieczenie wartościowej odzieży – czyli diabeł ubiera się u Prady, a ubezpiecza w AIG

Jeśli jesteś posiadaczem wartościowego zbioru, zwróć szczególną uwagę na sumę ubezpieczenia i sprawdź, czy przewyższa ona wartość kolekcji. Jeśli Twoje skarby są wyjątkowo cenne, poinformuj o tym doradcę ubezpieczeniowego, być może firma przedstawi Ci szczególne warunki ubezpieczenia Twojego majątku.

Jeśli swoje zbiory przechowujesz w piwnicy, przydomowej komórce czy w garażu, upewnij się, że ubezpieczenie domu obejmuje także te dodatkowe pomieszczenia.

Czytaj także: Jedziesz na urlop? Ubezpiecz swoje mieszkanie! Już od 1 zł dziennie!

Aviva i Allianz razem od 2 lipca!
Ubezpieczalnie łączą się w Polsce pod jedną marką!
Masz ubezpieczenie w Aviva? Od 2 lipca 2022 r. Aviva i Allianz łączą się pod wspólną nazwą – Allianz. Grupa Allianz to jeden z wiodących ubezpieczycieli na świecie, obsługujący 126 mln klientów w ponad 70 krajach. Co to oznacza dla klientów? Twoje ubezpieczenie jest nadal ważne, a wszystkie podpisane umowy obowiązują jak dotychczas!

Podsumowanie

  1. Zadbaj o bezpieczeństwo miejsca, w którym przechowujesz swoją kolekcję.
  2. Zachowaj dowody nabycia: dokumenty kupna (paragony, faktury, umowy); coś, co potwierdzi, że jesteś prawowitym właścicielem. Opisz i skataloguj zbiory, przechowuj wszelkie certyfikaty i inne dokumenty poświadczające autentyczność kolekcji.
  3. Kolekcję możesz ubezpieczyć jako wyposażenie mieszkania albo specjalną polisą.
  4. Sprawdź z ubezpieczycielem, czy masz szansę na szczególne warunki ubezpieczenia Twojego majątku.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej