Ubezpieczenie wartościowej odzieży - czyli diabeł ubiera się u Prady, a ubezpiecza w AIG

Aktualizacja:
ubezpieczenie wartościowej odzieży

Posiadacze ubrań i akcesoriów od znanych projektantów mogą wiele stracić, jeśli zawartość ich garderoby ulegnie zniszczeniu lub kradzieży. Czy ubezpieczenie nieruchomości obejmuje cenne ubrania? Gdzie można wykupić ubezpieczenie wartościowej odzieży?

Amerykańscy rezydenci świata mody zaczęli się nerwowo rozglądać za odpowiednią ochroną, kiedy zorientowali się, że ubezpieczenie nieruchomości nie pokryje ogromnych strat finansowych, jakie wiążą się z jakąkolwiek szkodą na kolekcji ubrań i dodatków od znanych projektantów. Julie Macklowe – założycielka marki Vbeauté – zwierzyła się reporterce The Wall Street Journal, że dopiero niedawno postanowiła dopytać agenta o szczegóły swojej polisy i z przerażeniem odkryła, że jej kolekcja, poczynając od kreacji haute couture od Valentino i Diora na dresach od Chanel kończąc, nie jest objęta żadną ochroną.    

Jedna suknia od znanego projektanta może kosztować nawet kilka tysięcy dolarów, co oznacza, że zawartość całej szafy miłośnika mody, który nie oszczędza na dobrym krawiectwie, może z łatwością osiągnąć wartość milionów zielonych. Firmy ubezpieczeniowe wrzucają ubrania i wszelkie akcesoria typu buty, torby i futra do jednego worka z innymi ruchomościami domowymi, stosując klauzule o udziale własnym i ograniczeniach odpowiedzialności. Nie ma mowy, żeby ubezpieczyciel zapłacił na przykład za spustoszenie, jakie zasiała plaga moli.

Czytaj także: Jak astronauci ubezpieczyli się przed lotem na Księżyc? Pamiątkowa polisa Buzza Aldrina poszła pod młotek

The Wall Street Journal donosi, że AIG postanowiło ruszyć z ofertą polisy dedykowanej dla bogatych klientów z garderobą pełną materiałów równie cennych jak szlachetne kruszce i równie niepowtarzalnych jak dzieła sztuki. Ubezpieczenie kolekcji ubrań ma być dostępne we wszystkich stanach USA przed końcem tego roku. AIG zapłaci za naprawę uszkodzonych ubrań lub akcesoriów oraz za ich całkowitą utratę według wartości odtworzeniowej. Skoro słynna torebka Birkin może kosztować tyle co dom (w 2013 roku jeden z modeli został sprzedany na aukcji za 63 tys. dolarów), należy jej się ubezpieczenie od wszelkich możliwych szkód – huraganu, zalania, trzęsienia ziemi, szkodników, kradzieży i wandalizmu. Idea jest taka, żeby ubrania i dodatki można było chronić tak jak Le Rêve – obraz Picassa, który ucierpiał w 2006 roku przez niesławny zamaszysty ruch łokciem Steve’a Wynna. Ubezpieczenie kolekcji odzieży wartej milion dolarów ma kosztować rocznie około 3000 dolarów, w zależności od czynników ryzyka (składka będzie droższa na przykład dla mieszkańców strefy huraganów).

A jak mają się sprawy dla miłośników tzw. wysokiego krawiectwa w Polsce? Ubrania mogą być objęte ubezpieczeniem nieruchomości, najczęściej w ramach rozszerzonego wariantu. Stanowią one ruchomości domowe ubezpieczone na ustaloną sumę ubezpieczenia od zdarzeń losowych oraz kradzieży z włamaniem i rabunku. Odzież oraz dodatki, podobnie jak biżuteria, która bardzo często staje się łupem włamywaczy, mogą być ubezpieczone w ramach dedykowanych wariantów. Joanna Borowiec z Biura Ubezpieczeń Indywidualnych ERGO Hestii wyjaśnia : Ubezpieczając rzeczy osobiste w ramach pakietu ERGO 7 klienci mogą objąć ochroną biżuterię, którą zgodnie z wyborem klienta ubezpieczymy, tak samo jak dzieła sztuki i zbiory kolekcjonerskie, od zdarzeń losowych i od kradzieży z włamaniem czy wandalizmu. Tak samo chronimy ubrania. W razie szkody, odszkodowanie zostanie wypłacone do wysokości sumy ubezpieczenia, określonej przez klienta w umowie ubezpieczenia, według wartości odtworzeniowej. Dzięki temu możliwa będzie naprawa lub zakup utraconego przedmiotu ubezpieczenia, np. w przypadku kradzieży pierścionka z brylantem za otrzymane odszkodowanie klient będzie w stanie odkupić taki sam nowy pierścionek.”

Czytaj także: Ubezpieczenie biletów

Zgłoszenie do ubezpieczenia szczególnie drogocennych przedmiotów może wiązać się z koniecznością zgromadzenia przez towarzystwo dodatkowych informacji. Leon Pierzchalski, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Majątkowych UNIQA podkreśla, że w przypadku ubezpieczenia kolekcji ubrań o wartości kilkuset tysięcy złotych mogą być wymagane pomocnicze dane w postaci:

  • Sporządzenia wykazu ubezpieczanych przedmiotów z podaniem ich jednostkowej wartości.  Wartość powinna być potwierdzona dowodem zakupu lub sporządzoną wycena przez rzeczoznawcę majątkowego
  • Ustalenia gdzie i w jaki sposób mienie jest przechowywane
  • Podania informacji o zabezpieczeniach przeciwpożarowych oraz przeciwkradzieżowych w budynku/lokalu mieszkalnym, w którym przechowywane są przedmioty ubezpieczenia

Ubezpieczenie kolekcji haute couture od znanych projektantów trąci nieco  polisą dla celebryty – jest przeznaczona głównie dla bogatych bywalców pokazów mody i spektatorów paryskich wybiegów. Beztroscy miłośnicy second handów w ubezpieczeniach dedykowanych kolekcjonerom raczej nie znajdą nic dla siebie.

Czytaj także: Ubezpieczenie od porwania


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej