Czym są elementy stałe i ruchome w ubezpieczeniach?

Aktualizacja:
elementy stale i ruchome

Elementy stałe i ruchome. Czym są? Które z nich mogą być ubezpieczone bez potrzeby ich wyceny, a które trzeba skatalogować i wycenić? Sprawdziliśmy.

W polisie potwierdzającej zawarcie umowy ubezpieczenia mieszkania czy domu oprócz informacji dotyczących ubezpieczanej nieruchomości, wysokości składki ubezpieczeniowej czy danych ubezpieczonego znajdują się informacje dotyczące przedmiotu ubezpieczenia. Są one zazwyczaj rozbite na dwie części składowe:

  • elementy stałe
  • elementy ruchome.

Co oznaczają te definicje? Sprawdziliśmy.

Elementy stałe

Elementy stale – to krótko mówiąc – te elementy, które są wbudowane na stałe w twoje mieszkanie i które objęte są ubezpieczeniem. Do elementów stałych zaliczają się m.in.:

  • ściany działowe, parapety, powłoki malarskie i tynki wewnętrzne
  • instalacje wewnętrzne wmurowane w ściany i podłogi (np. gazowa, elektryczna, wodociągowa, kanalizacyjna, grzewcza, wentylacyjna, telefoniczna, komputerowa czy antenowa)
  • drzwi i okna
  • zamontowane na stałe urządzenia umożliwiające użytkowanie mieszkania zgodnie z jego przeznaczeniem (np. grzejniki, piece, kotły, kominki, wkłady kominkowe, piece kaflowe, zakończenia instalacji elektrycznej – np. kontakty i wyłączniki).

Elementy ruchome

Do elementów ruchomych (nazywanych przez niektóre zakłady ubezpieczeń mieniem ruchomym), które mogą być także przedmiotem ubezpieczenia, można zaliczyć m.in.:

  • meble (w tym również wbudowane – np. szafy w przedpokoju czy sypialni)
  • dywany, karnisze, żyrandole, kinkiety
  • sprzęt audiowizualny, elektroniczny, komputerowy
  • urządzenia gospodarstwa domowego (w tym również zabudowane – np. płyty grzewcze, piekarniki czy zmywarki)
  • elektronarzędzia
  • instrumenty muzyczne
  • odzież i inne przedmioty użytku osobistego (w tym m.in. biżuteria)
  • gotówkę.

Ubezpieczeniem mogą być też objęte elementy ruchome nie należące do ciebie, a udostępnione ci czasowo np. przez pracodawcę. W takim przypadku zakład ubezpieczeń może uzależnić ich ubezpieczenie od udokumentowania udostępnienia ich tobie przez wypożyczającego.

Wyceń dzieła sztuki

Musisz pamiętać o tym, że jeśli w twoim mieszkaniu są dzieła sztuki, antyki czy zbiory kolekcjonerskie (np. wartościowa kolekcja znaczków pocztowych, banknotów czy monet) możesz je ubezpieczyć pod warunkiem wcześniejszego ich skatalogowania i wycenienia.

Czego nie ubezpieczysz?

Tak jak przy każdym ubezpieczeniu, tak i w tym, przypadku mamy do czynienia z wyłączeniami. Ubezpieczeniu nie będą podlegały np. karty płatnicze (możesz ubezpieczyć je za pośrednictwem banku), mienie ruchome wykorzystywane do prowadzenia np. działalności handlowej czy produkcyjnej lub mienie kupione w celu jego odsprzedaży.

Ubezpieczyciel nie ponosi też odpowiedzialności za szkody m.in. w danych i programach komputerowych, mimo że sprzęt komputerowy jest jednym z elementów ruchomych, które mogą być przedmiotem ubezpieczenia.

Dom czy mieszkanie warto (a wręcz trzeba) ubezpieczyć. To rzecz niepodlegająca dyskusji. Trzeba się też przygotować do rozmowy z agentem ubezpieczeniowym czy – w przypadku ubezpieczeń direct – konsultantem. W ramach przygotowań do rozmowy powinieneś zastanowić się, na jaką kwotę ubezpieczyć elementy stałe i ruchome w swoim mieszkaniu. Przy tej okazji możesz przygotować spis swojego majątku, co może być pomocne w przypadku zaistnienia sytuacji kryzysowej (czego ci oczywiście nie życzymy).

Szukasz taniego ubezpieczenie mieszkania? Sprawdź jak tanio kupisz u nas!


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
2 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej