Czym są elementy stałe i ruchome w ubezpieczeniach?

Aktualizacja:
elementy stale i ruchome

Elementy stałe i ruchome. Czym są? Które z nich mogą być ubezpieczone bez potrzeby ich wyceny, a które trzeba skatalogować i wycenić? Sprawdziliśmy.

W polisie potwierdzającej zawarcie umowy ubezpieczenia mieszkania czy domu oprócz informacji dotyczących ubezpieczanej nieruchomości, wysokości składki ubezpieczeniowej czy danych ubezpieczonego znajdują się informacje dotyczące przedmiotu ubezpieczenia. Są one zazwyczaj rozbite na dwie części składowe:

 • elementy stałe
 • elementy ruchome.

Co oznaczają te definicje? Sprawdziliśmy.

Elementy stałe

Elementy stale – to krótko mówiąc – te elementy, które są wbudowane na stałe w twoje mieszkanie i które objęte są ubezpieczeniem. Do elementów stałych zaliczają się m.in.:

 • ściany działowe, parapety, powłoki malarskie i tynki wewnętrzne
 • instalacje wewnętrzne wmurowane w ściany i podłogi (np. gazowa, elektryczna, wodociągowa, kanalizacyjna, grzewcza, wentylacyjna, telefoniczna, komputerowa czy antenowa)
 • drzwi i okna
 • zamontowane na stałe urządzenia umożliwiające użytkowanie mieszkania zgodnie z jego przeznaczeniem (np. grzejniki, piece, kotły, kominki, wkłady kominkowe, piece kaflowe, zakończenia instalacji elektrycznej – np. kontakty i wyłączniki).

Czytaj także: Ubezpieczenie wyposażenia mieszkania

Elementy ruchome

Do elementów ruchomych (nazywanych przez niektóre zakłady ubezpieczeń mieniem ruchomym), które mogą być także przedmiotem ubezpieczenia, można zaliczyć m.in.:

 • meble (w tym również wbudowane – np. szafy w przedpokoju czy sypialni)
 • dywany, karnisze, żyrandole, kinkiety
 • sprzęt audiowizualny, elektroniczny, komputerowy
 • urządzenia gospodarstwa domowego (w tym również zabudowane – np. płyty grzewcze, piekarniki czy zmywarki)
 • elektronarzędzia
 • instrumenty muzyczne
 • odzież i inne przedmioty użytku osobistego (w tym m.in. biżuteria)
 • gotówkę.

Ubezpieczeniem mogą być też objęte elementy ruchome nie należące do ciebie, a udostępnione ci czasowo np. przez pracodawcę. W takim przypadku zakład ubezpieczeń może uzależnić ich ubezpieczenie od udokumentowania udostępnienia ich tobie przez wypożyczającego.

Czytaj także: Co zrobić, gdy okradną Ci mieszkanie? 4 najważniejsze kroki

Wyceń dzieła sztuki

Musisz pamiętać o tym, że jeśli w twoim mieszkaniu są dzieła sztuki, antyki czy zbiory kolekcjonerskie (np. wartościowa kolekcja znaczków pocztowych, banknotów czy monet) możesz je ubezpieczyć pod warunkiem wcześniejszego ich skatalogowania i wycenienia.

Czego nie ubezpieczysz?

Tak jak przy każdym ubezpieczeniu, tak i w tym, przypadku mamy do czynienia z wyłączeniami. Ubezpieczeniu nie będą podlegały np. karty płatnicze (możesz ubezpieczyć je za pośrednictwem banku), mienie ruchome wykorzystywane do prowadzenia np. działalności handlowej czy produkcyjnej lub mienie kupione w celu jego odsprzedaży.

Ubezpieczyciel nie ponosi też odpowiedzialności za szkody m.in. w danych i programach komputerowych, mimo że sprzęt komputerowy jest jednym z elementów ruchomych, które mogą być przedmiotem ubezpieczenia.

Czytaj także: 7 najpoważniejszych szkód, które powstają po zalaniu mieszkania

Dom czy mieszkanie warto (a wręcz trzeba) ubezpieczyć. To rzecz niepodlegająca dyskusji. Trzeba się też przygotować do rozmowy z agentem ubezpieczeniowym czy – w przypadku ubezpieczeń direct – konsultantem. W ramach przygotowań do rozmowy powinieneś zastanowić się, na jaką kwotę ubezpieczyć elementy stałe i ruchome w swoim mieszkaniu. Przy tej okazji możesz przygotować spis swojego majątku, co może być pomocne w przypadku zaistnienia sytuacji kryzysowej (czego ci oczywiście nie życzymy).

Czytaj także: Jedziesz na urlop? Ubezpiecz swoje mieszkanie! Już od 1 zł dziennie!

Szukasz taniego ubezpieczenie mieszkania? Sprawdź jak tanio kupisz u nas!


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
2 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej