Czym są elementy stałe i ruchome w ubezpieczeniach?

Aktualizacja:
elementy stale i ruchome

Elementy stałe i ruchome. Czym są? Które z nich mogą być ubezpieczone bez potrzeby ich wyceny, a które trzeba skatalogować i wycenić? Sprawdziliśmy.

W polisie potwierdzającej zawarcie umowy ubezpieczenia mieszkania czy domu oprócz informacji dotyczących ubezpieczanej nieruchomości, wysokości składki ubezpieczeniowej czy danych ubezpieczonego znajdują się informacje dotyczące przedmiotu ubezpieczenia. Są one zazwyczaj rozbite na dwie części składowe:

 • elementy stałe
 • elementy ruchome.

Co oznaczają te definicje? Sprawdziliśmy.

Elementy stałe

Elementy stale – to krótko mówiąc – te elementy, które są wbudowane na stałe w twoje mieszkanie i które objęte są ubezpieczeniem. Do elementów stałych zaliczają się m.in.:

 • ściany działowe, parapety, powłoki malarskie i tynki wewnętrzne
 • instalacje wewnętrzne wmurowane w ściany i podłogi (np. gazowa, elektryczna, wodociągowa, kanalizacyjna, grzewcza, wentylacyjna, telefoniczna, komputerowa czy antenowa)
 • drzwi i okna
 • zamontowane na stałe urządzenia umożliwiające użytkowanie mieszkania zgodnie z jego przeznaczeniem (np. grzejniki, piece, kotły, kominki, wkłady kominkowe, piece kaflowe, zakończenia instalacji elektrycznej – np. kontakty i wyłączniki).

Elementy ruchome

Do elementów ruchomych (nazywanych przez niektóre zakłady ubezpieczeń mieniem ruchomym), które mogą być także przedmiotem ubezpieczenia, można zaliczyć m.in.:

 • meble (w tym również wbudowane – np. szafy w przedpokoju czy sypialni)
 • dywany, karnisze, żyrandole, kinkiety
 • sprzęt audiowizualny, elektroniczny, komputerowy
 • urządzenia gospodarstwa domowego (w tym również zabudowane – np. płyty grzewcze, piekarniki czy zmywarki)
 • elektronarzędzia
 • instrumenty muzyczne
 • odzież i inne przedmioty użytku osobistego (w tym m.in. biżuteria)
 • gotówkę.

Ubezpieczeniem mogą być też objęte elementy ruchome nie należące do ciebie, a udostępnione ci czasowo np. przez pracodawcę. W takim przypadku zakład ubezpieczeń może uzależnić ich ubezpieczenie od udokumentowania udostępnienia ich tobie przez wypożyczającego.

Wyceń dzieła sztuki

Musisz pamiętać o tym, że jeśli w twoim mieszkaniu są dzieła sztuki, antyki czy zbiory kolekcjonerskie (np. wartościowa kolekcja znaczków pocztowych, banknotów czy monet) możesz je ubezpieczyć pod warunkiem wcześniejszego ich skatalogowania i wycenienia.

Czego nie ubezpieczysz?

Tak jak przy każdym ubezpieczeniu, tak i w tym, przypadku mamy do czynienia z wyłączeniami. Ubezpieczeniu nie będą podlegały np. karty płatnicze (możesz ubezpieczyć je za pośrednictwem banku), mienie ruchome wykorzystywane do prowadzenia np. działalności handlowej czy produkcyjnej lub mienie kupione w celu jego odsprzedaży.

Ubezpieczyciel nie ponosi też odpowiedzialności za szkody m.in. w danych i programach komputerowych, mimo że sprzęt komputerowy jest jednym z elementów ruchomych, które mogą być przedmiotem ubezpieczenia.

Dom czy mieszkanie warto (a wręcz trzeba) ubezpieczyć. To rzecz niepodlegająca dyskusji. Trzeba się też przygotować do rozmowy z agentem ubezpieczeniowym czy – w przypadku ubezpieczeń direct – konsultantem. W ramach przygotowań do rozmowy powinieneś zastanowić się, na jaką kwotę ubezpieczyć elementy stałe i ruchome w swoim mieszkaniu. Przy tej okazji możesz przygotować spis swojego majątku, co może być pomocne w przypadku zaistnienia sytuacji kryzysowej (czego ci oczywiście nie życzymy).

Szukasz taniego ubezpieczenie mieszkania? Sprawdź jak tanio kupisz u nas!

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments