Czym są elementy stałe i ruchome w ubezpieczeniach?

Aktualizacja:
elementy stale i ruchome

Elementy stałe i ruchome. Czym są? Które z nich mogą być ubezpieczone bez potrzeby ich wyceny, a które trzeba skatalogować i wycenić? Sprawdziliśmy.

W polisie potwierdzającej zawarcie umowy ubezpieczenia mieszkania czy domu oprócz informacji dotyczących ubezpieczanej nieruchomości, wysokości składki ubezpieczeniowej czy danych ubezpieczonego znajdują się informacje dotyczące przedmiotu ubezpieczenia. Są one zazwyczaj rozbite na dwie części składowe:

  • elementy stałe
  • elementy ruchome.

Co oznaczają te definicje? Sprawdziliśmy.

Elementy stałe

Elementy stale – to krótko mówiąc – te elementy, które są wbudowane na stałe w twoje mieszkanie i które objęte są ubezpieczeniem. Do elementów stałych zaliczają się m.in.:

  • ściany działowe, parapety, powłoki malarskie i tynki wewnętrzne
  • instalacje wewnętrzne wmurowane w ściany i podłogi (np. gazowa, elektryczna, wodociągowa, kanalizacyjna, grzewcza, wentylacyjna, telefoniczna, komputerowa czy antenowa)
  • drzwi i okna
  • zamontowane na stałe urządzenia umożliwiające użytkowanie mieszkania zgodnie z jego przeznaczeniem (np. grzejniki, piece, kotły, kominki, wkłady kominkowe, piece kaflowe, zakończenia instalacji elektrycznej – np. kontakty i wyłączniki).

Czytaj także: Ubezpieczenie wyposażenia mieszkania

Elementy ruchome

Do elementów ruchomych (nazywanych przez niektóre zakłady ubezpieczeń mieniem ruchomym), które mogą być także przedmiotem ubezpieczenia, można zaliczyć m.in.:

  • meble (w tym również wbudowane – np. szafy w przedpokoju czy sypialni)
  • dywany, karnisze, żyrandole, kinkiety
  • sprzęt audiowizualny, elektroniczny, komputerowy
  • urządzenia gospodarstwa domowego (w tym również zabudowane – np. płyty grzewcze, piekarniki czy zmywarki)
  • elektronarzędzia
  • instrumenty muzyczne
  • odzież i inne przedmioty użytku osobistego (w tym m.in. biżuteria)
  • gotówkę.

Ubezpieczeniem mogą być też objęte elementy ruchome nie należące do ciebie, a udostępnione ci czasowo np. przez pracodawcę. W takim przypadku zakład ubezpieczeń może uzależnić ich ubezpieczenie od udokumentowania udostępnienia ich tobie przez wypożyczającego.

Czytaj także: Co zrobić, gdy okradną Ci mieszkanie? 4 najważniejsze kroki

Wyceń dzieła sztuki

Musisz pamiętać o tym, że jeśli w twoim mieszkaniu są dzieła sztuki, antyki czy zbiory kolekcjonerskie (np. wartościowa kolekcja znaczków pocztowych, banknotów czy monet) możesz je ubezpieczyć pod warunkiem wcześniejszego ich skatalogowania i wycenienia.

Czego nie ubezpieczysz?

Tak jak przy każdym ubezpieczeniu, tak i w tym, przypadku mamy do czynienia z wyłączeniami. Ubezpieczeniu nie będą podlegały np. karty płatnicze (możesz ubezpieczyć je za pośrednictwem banku), mienie ruchome wykorzystywane do prowadzenia np. działalności handlowej czy produkcyjnej lub mienie kupione w celu jego odsprzedaży.

Ubezpieczyciel nie ponosi też odpowiedzialności za szkody m.in. w danych i programach komputerowych, mimo że sprzęt komputerowy jest jednym z elementów ruchomych, które mogą być przedmiotem ubezpieczenia.

Czytaj także: 7 najpoważniejszych szkód, które powstają po zalaniu mieszkania

Dom czy mieszkanie warto (a wręcz trzeba) ubezpieczyć. To rzecz niepodlegająca dyskusji. Trzeba się też przygotować do rozmowy z agentem ubezpieczeniowym czy – w przypadku ubezpieczeń direct – konsultantem. W ramach przygotowań do rozmowy powinieneś zastanowić się, na jaką kwotę ubezpieczyć elementy stałe i ruchome w swoim mieszkaniu. Przy tej okazji możesz przygotować spis swojego majątku, co może być pomocne w przypadku zaistnienia sytuacji kryzysowej (czego ci oczywiście nie życzymy).

Czytaj także: Jedziesz na urlop? Ubezpiecz swoje mieszkanie! Już od 1 zł dziennie!

Szukasz taniego ubezpieczenie mieszkania? Sprawdź jak tanio kupisz u nas!


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
2 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej