Punkta

Stomatolog na koszt NFZ – 8,5 miesiąca w kolejce

Na wizytę u stomatologa w ramach świadczeń gwarantowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia czeka się średnio 8,5 miesiąca – tak wynika z badań dla barometru fundacji Watch Health Care przeprowadzonych na przełomie czerwca i lipca 2016 roku. Czas oczekiwania na wizytę nie uległ zmianie od lutego 2016 i jak podpowiada subiektywna obserwacja, na świadczenia NFZ z zakresu stomatologii zawsze czekało się długo. Dla pełnego obrazu niedoli potencjalnego pacjenta z bólem zębów WHC sprawdziło kolejki do wybranych świadczeń:

  • Leczenie dentystyczne pod narkozą – 2,3 miesiąca
  • Leczenie próchnicy – 1,8 miesiąca
  • Proteza akrylowa – 6,3 miesiąca

Na wizytę u specjalisty trudno będzie się także doczekać dzieciom do lat dwunastu, które potrzebują konsultacji ortodontycznej. Sama wizyta wiąże się z kolejką rozpisaną na 11,8 miesiąca do przodu, a zanim leczenie aparatem ortodontycznym dojdzie do skutku, minie średnio 10,8 miesiąca.

Krocie na prywatną wizytę u stomatologa?

To, ile wydasz na prywatne leczenie u stomatologa, zależy od rodzaju świadczenia, liczby wizyt potrzebnych do całkowitego powrotu do zdrowia (na przykład od tego jak wielki ubytek stwierdził lekarz), wykorzystywanych materiałów, rodzaju wykonanych badań czy konieczności zastosowania znieczulenia, ale także od renomy i lokalizacji gabinetu. Już za małe wypełnienie ubytku światłoutwardzalną plombą zapłacisz od 90 do 120 zł. Wystarczy więc jeden ząb zaatakowany próchnicą, żebyś musiał jednorazowo wyłożyć dwa razy więcej niż kosztuje Cię miesięczna składka zdrowotna ZUS.

Długie kolejki do świadczeń stomatologicznych na NFZ nie są jedynym powodem, dla którego Polacy decydują się na prywatne wizyty. Wiadomo nie od dziś, że budżet, jaki przeznaczany jest na kontrakty w stomatologii nie może konkurować z kwotami, jakie wpływają do prywatnych gabinetów, co przekłada się na innowacyjność procedur oraz jakość sprzętu i usług. Wszystko wskazuje na to, że 2017 rok nie przyniesie pod tym względem żadnych zmian na lepsze. Plan finansowy NFZ rezerwuje dla stomatologii na Mazowszu nakład w wysokości 208,72 mln zł – o 2,8% mniej niż w roku 2016.

Stomatolog w pakiecie medycznym

Rosnąca popularność pakietów medycznych może okazać się częściowym rozwiązaniem impasu, jaki tworzy konieczność wyboru między długim czasem oczekiwania na świadczenia stomatologiczne na NFZ a dodatkowym kosztem doraźnej prywatnej wizyty.

Podstawowe warianty pakietów medycznych nie obejmują zazwyczaj świadczeń stomatologicznych, ze względu na wysokie koszty tej specjalizacji, ale z corocznego przeglądu diagnostycznego mogą skorzystać posiadacze pakietów ze średniej półki cenowej (np. Inter Risk Wariant Standard za 65 zł miesięcznie dla osoby indywidualnej lub TU Zdrowie Wariant II za 96 zł). Kolejne progi cenowe otwierają możliwość otrzymania świadczeń takich jak leczenie stomatologiczne, konsultacja z chirurgiem lub ortodontą, usuwanie kamienia nazębnego itd., ale nie bez dodatkowych obostrzeń ze strony ubezpieczyciela w postaci wkładu własnego lub sanacji jamy ustnej:

InterRisk Antidotum Plus:

  • Wariant Komfort – przegląd stomatologiczny raz w roku, 10% zniżki na stomatologiczne leczenie zachowawcze, 10 % zniżki na chirurgię stomatologiczną
  • Wariant Standard, Pełny i Prestiż – przegląd stomatologiczny raz w roku oraz 10% zniżki na określone zabiegi, których listę można uzyskać dzwoniąc na infolinię ubezpieczyciela

InterRisk Medi-Care:

  • Wariant Silver Basic, Silver, Gold, Gold Plus i Gold Prestige:  przegląd stomatologiczny, lakowanie zębów, leczenie stomatologiczne (15% zniżki w wariancie Silver Basic i Silver oraz 20% zniżki po sanacji jamy ustnej w pozostałych wariantach)
  • Wariant Gold, Gold Plus i Gold Prestige – konsultacja ortodontyczna
  • Wariant Gold Plus i Gold Prestige — konsultacja chirurga, periodontologa i protetyka, fluoryzacja, piaskowanie i usuwanie kamienia nazębnego

Signal Iduna Pełnia Zdrowia:

Mój Pakiet III (pakiet indywidualny) oraz Pakiet Rodzinny III – leczenie stomatologiczne z 30% wkładem własnym.