Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne? Sprawdź, zanim kupisz!

Aktualizacja:
Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne. Fot. Louis Hall/Freeimages.com

Zdrowie to bez wątpienia najcenniejsza rzecz, jaką posiadamy w życiu. Gdy je bowiem tracimy, nie możemy już niczym innym się zająć. Wszelkie możliwości: nauki, rozwoju czy radości z życia, są odsunięte na bok. Dlatego warto zatroszczyć się o to, by było odpowiednio chronione. Ubezpieczeń zdrowotnych na rynku jest mnóstwo, jak zatem wybrać najlepsze?

Zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej każdy obywatel naszego kraju ma prawo do ochrony zdrowia. Ubezpieczony więc jest każdy, kto podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego (np. każdy pracownik, emeryt, rencista, bezrobotny, właściciel własnej firmy) oraz członek rodziny osoby ubezpieczonej, jeśli został zgłoszony do ubezpieczenia.

Co to jest ubezpieczenie zdrowotne?

Na wstępie warto wyjaśnić, czym jest ubezpieczenie zdrowotne. Są to świadczenia zdrowotne, mające na celu ochronę i zachowanie zdrowia oraz leczenie. Są dwa typy ubezpieczeń:
• ubezpieczenie publiczne (obowiązkowe),
• ubezpieczenie prywatne (dobrowolne).

Opiszemy je w dalszej części artykułu.

Jak zgłosić się do ubezpieczenia zdrowotnego?

Ubezpieczenie zdrowotne będzie aktywne od momentu, w którym zostaniesz do niego zgłoszony. Zyskasz wówczas możliwość korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).

Zasadniczo, zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego jest obowiązkiem tego, kto opłaca składkę.

Jeśli więc jesteś uczniem lub studentem, to robi to za Ciebie szkoła lub uczelnia, jeśli jesteś pracownikiem, zgłasza Cię Twój pracodawca, a jeśli jesteś aktualnie bez pracy – obowiązek zgłoszenia leży po stronie urzędu pracy-  jeśli jesteś zarejestrowany jako osoba bezrobotna.  Prowadząc własną działalność, musisz co miesiąc samodzielnie opłacać składkę i dokonać zgłoszenia do ubezpieczenia.

Jeśli członek Twojej rodziny nie posiada tytułu do ubezpieczenia, to zgłoszenie go do ubezpieczenia zdrowotnego leży po Twojej stronie. Według prawa możesz dopisać do ubezpieczenia swojego małżonka, swoje dziecko (do 18 roku życia lub do 26 roku życia, jeśli kontynuuje on naukę) oraz rodziców i dziadków, jeśli należycie do jednego gospodarstwa domowego.

Publiczne ubezpieczenie zdrowotne

Jak już wspomnieliśmy, istnieją dwa typy ubezpieczeń zdrowotnych. Pierwsze z nich to publiczne ubezpieczenie zdrowotne, które jest obowiązkowe. Jest one finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, który jest złożony z centrali i szesnastu oddziałów wojewódzkich – każdy ubezpieczony jest przypisany do właściwego oddziału NFZ.

Korzystając z tego rodzaju ubezpieczenia, możesz korzystać ze wszystkich świadczeń zdrowotnych – związanych z ochroną zdrowia, opieką, ratowaniem, leczeniem, profilaktyką, badaniami, rehabilitacją oraz do korzystania z hospitalizacji i wyżywienia szpitalnego. Jak jednak powszechnie wiadomo, by móc skorzystać z tych wszystkich świadczeń, należy uzbroić się w cierpliwość. Na specjalistyczne badania pacjenci czekają nawet po kilka lat, dlatego też coraz popularniejsze stają się ubezpieczenia prywatne.

Czytaj także: Alternatywa dla ubezpieczenia publicznego – czy i jak to działa? 

Ile kosztuje publiczne ubezpieczenie zdrowotne?

Składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi obecnie 9% podstawy wymiaru. W przypadku przedsiębiorców podstawę ustalenia składki na ubezpieczenie zdrowotne stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 75 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez Prezesa GUS.

Aktualnie, dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą jest to 319,94 PLN.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne

Coraz więcej Polaków decyduje się na zakup ubezpieczenia zdrowotnego. Dzięki niemu, możesz korzystać z placówek położonych blisko swojego domu i nie martwić się staniem w kolejkach i długim oczekiwaniem na wizytę. To, co wchodzi w zakres usług tej polisy, zależy od Ciebie. Masz możliwość wyboru oferty dopasowanej do swoich potrzeb. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup jakiejkolwiek prywatnej polisy zdrowotnej, zapoznaj się z OWU i sprawdź wszystkie wyłączenia i karencje wprowadzone przez potencjalnego ubezpieczyciela.

Ile kosztuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Zakres i ceny usług zależą od wybranego przez Ciebie pakietu. Skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń zdrowotnych Punkta  i sprawdź, wszelkie koszty i warunki polisy. Pamiętaj jednak, że decydując się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne, nie możesz zrezygnować z opłacania składki zdrowotnej do NFZ, która wynosi 9 proc. Twojej pensji.
Jakie ubezpieczenia wybrać? To wszystko zależy od Twoich preferencji. Podejmując decyzję o zakupie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, dokładnie zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, okresem jego trwania i wszelkimi wyłączeniami stosowanymi przez dane towarzystwo ubezpieczeniowe.

Coraz więcej Polaków z prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym

Jak informuje Polska Izba Ubezpieczeń, już 2,1 mln Polaków korzysta z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych, zapewniając sobie profilaktykę, dostęp do szybkiej diagnozy i terapii, bez konieczności stania w długich kolejkach. Jak wynika z najnowszych danych Polskiej Izby Ubezpieczeń, liczba osób z polisą zdrowotną wzrosła po II kw. 2017 r. aż o 26 proc. Zdecydowaną większość nadal stanowią osoby z ubezpieczeniem grupowym, najczęściej zapewnianym przez pracodawcę. Jednak najbardziej dynamicznie (aż o 58 proc. rok do roku) rośnie liczba osób ubezpieczających się indywidualnie.

Koszt prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, czy pakietu medycznego bywają o wiele niższe niż każdorazowe opłacanie usług zdrowotnych ( badań, wizyt lekarskich), dlatego warto takie rozwiązanie rozważyć nie tylko z wygody, ale także z prostego rachunku ekonomicznego.

Podsumowanie

  1. Ubezpieczenie zdrowotne w Polsce funkcjonuje w 2 sektorach: prywatnym i publicznym.
  2. Składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi obecnie 9% podstawy wymiaru
  3. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne kosztuje zwykle od kilkudziesięciu do kilkuset złotych -  jego cena zależy od wybranego wariantu opieki
  4. Coraz więcej Polaków decyduje się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne, PIU informuje, że liczba osób korzystających z takiego rozwiązania wynosi 2,1 mln
  5. Co istotne posiadanie prywatnej opieki medycznej nie zwalnia nas z obowiązku opłacania składki zdrowotnej jeśli pracujemy na etacie lub prowadzimy działalność gospodarczą


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
2 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej