Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne? Sprawdź, zanim kupisz!

Aktualizacja:
Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne. Fot. Louis Hall/Freeimages.com

Zdrowie to bez wątpienia najcenniejsza rzecz, jaką posiadamy w życiu. Gdy je bowiem tracimy, nie możemy już niczym innym się zająć. Wszelkie możliwości: nauki, rozwoju czy radości z życia, są odsunięte na bok. Dlatego warto zatroszczyć się o to, by było odpowiednio chronione. Ubezpieczeń zdrowotnych na rynku jest mnóstwo, jak zatem wybrać najlepsze?

Zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej każdy obywatel naszego kraju ma prawo do ochrony zdrowia. Ubezpieczony więc jest każdy, kto podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego (np. każdy pracownik, emeryt, rencista, bezrobotny, właściciel własnej firmy) oraz członek rodziny osoby ubezpieczonej, jeśli został zgłoszony do ubezpieczenia.

Co to jest ubezpieczenie zdrowotne?

Na wstępie warto wyjaśnić, czym jest ubezpieczenie zdrowotne. Są to świadczenia zdrowotne, mające na celu ochronę i zachowanie zdrowia oraz leczenie. Są dwa typy ubezpieczeń:
• ubezpieczenie publiczne (obowiązkowe),
• ubezpieczenie prywatne (dobrowolne).

Opiszemy je w dalszej części artykułu.

Jak zgłosić się do ubezpieczenia zdrowotnego?

Ubezpieczenie zdrowotne będzie aktywne od momentu, w którym zostaniesz do niego zgłoszony. Zyskasz wówczas możliwość korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).

Zasadniczo, zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego jest obowiązkiem tego, kto opłaca składkę.

Jeśli więc jesteś uczniem lub studentem, to robi to za Ciebie szkoła lub uczelnia, jeśli jesteś pracownikiem, zgłasza Cię Twój pracodawca, a jeśli jesteś aktualnie bez pracy – obowiązek zgłoszenia leży po stronie urzędu pracy-  jeśli jesteś zarejestrowany jako osoba bezrobotna.  Prowadząc własną działalność, musisz co miesiąc samodzielnie opłacać składkę i dokonać zgłoszenia do ubezpieczenia.

Jeśli członek Twojej rodziny nie posiada tytułu do ubezpieczenia, to zgłoszenie go do ubezpieczenia zdrowotnego leży po Twojej stronie. Według prawa możesz dopisać do ubezpieczenia swojego małżonka, swoje dziecko (do 18 roku życia lub do 26 roku życia, jeśli kontynuuje on naukę) oraz rodziców i dziadków, jeśli należycie do jednego gospodarstwa domowego.

Publiczne ubezpieczenie zdrowotne

Jak już wspomnieliśmy, istnieją dwa typy ubezpieczeń zdrowotnych. Pierwsze z nich to publiczne ubezpieczenie zdrowotne, które jest obowiązkowe. Jest one finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, który jest złożony z centrali i szesnastu oddziałów wojewódzkich – każdy ubezpieczony jest przypisany do właściwego oddziału NFZ.

Korzystając z tego rodzaju ubezpieczenia, możesz korzystać ze wszystkich świadczeń zdrowotnych – związanych z ochroną zdrowia, opieką, ratowaniem, leczeniem, profilaktyką, badaniami, rehabilitacją oraz do korzystania z hospitalizacji i wyżywienia szpitalnego. Jak jednak powszechnie wiadomo, by móc skorzystać z tych wszystkich świadczeń, należy uzbroić się w cierpliwość. Na specjalistyczne badania pacjenci czekają nawet po kilka lat, dlatego też coraz popularniejsze stają się ubezpieczenia prywatne.

Czytaj także: Alternatywa dla ubezpieczenia publicznego – czy i jak to działa? 

Ile kosztuje publiczne ubezpieczenie zdrowotne?

Składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi obecnie 9% podstawy wymiaru. W przypadku przedsiębiorców podstawę ustalenia składki na ubezpieczenie zdrowotne stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 75 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez Prezesa GUS.

Aktualnie, dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą jest to 319,94 PLN.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne

Coraz więcej Polaków decyduje się na zakup ubezpieczenia zdrowotnego. Dzięki niemu, możesz korzystać z placówek położonych blisko swojego domu i nie martwić się staniem w kolejkach i długim oczekiwaniem na wizytę. To, co wchodzi w zakres usług tej polisy, zależy od Ciebie. Masz możliwość wyboru oferty dopasowanej do swoich potrzeb. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup jakiejkolwiek prywatnej polisy zdrowotnej, zapoznaj się z OWU i sprawdź wszystkie wyłączenia i karencje wprowadzone przez potencjalnego ubezpieczyciela.

Ile kosztuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Zakres i ceny usług zależą od wybranego przez Ciebie pakietu. Skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń zdrowotnych Punkta  i sprawdź, wszelkie koszty i warunki polisy. Pamiętaj jednak, że decydując się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne, nie możesz zrezygnować z opłacania składki zdrowotnej do NFZ, która wynosi 9 proc. Twojej pensji.
Jakie ubezpieczenia wybrać? To wszystko zależy od Twoich preferencji. Podejmując decyzję o zakupie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, dokładnie zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, okresem jego trwania i wszelkimi wyłączeniami stosowanymi przez dane towarzystwo ubezpieczeniowe.

Coraz więcej Polaków z prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym

Jak informuje Polska Izba Ubezpieczeń, już 2,1 mln Polaków korzysta z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych, zapewniając sobie profilaktykę, dostęp do szybkiej diagnozy i terapii, bez konieczności stania w długich kolejkach. Jak wynika z najnowszych danych Polskiej Izby Ubezpieczeń, liczba osób z polisą zdrowotną wzrosła po II kw. 2017 r. aż o 26 proc. Zdecydowaną większość nadal stanowią osoby z ubezpieczeniem grupowym, najczęściej zapewnianym przez pracodawcę. Jednak najbardziej dynamicznie (aż o 58 proc. rok do roku) rośnie liczba osób ubezpieczających się indywidualnie.

Koszt prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, czy pakietu medycznego bywają o wiele niższe niż każdorazowe opłacanie usług zdrowotnych ( badań, wizyt lekarskich), dlatego warto takie rozwiązanie rozważyć nie tylko z wygody, ale także z prostego rachunku ekonomicznego.

Podsumowanie

  1. Ubezpieczenie zdrowotne w Polsce funkcjonuje w 2 sektorach: prywatnym i publicznym.
  2. Składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi obecnie 9% podstawy wymiaru
  3. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne kosztuje zwykle od kilkudziesięciu do kilkuset złotych -  jego cena zależy od wybranego wariantu opieki
  4. Coraz więcej Polaków decyduje się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne, PIU informuje, że liczba osób korzystających z takiego rozwiązania wynosi 2,1 mln
  5. Co istotne posiadanie prywatnej opieki medycznej nie zwalnia nas z obowiązku opłacania składki zdrowotnej jeśli pracujemy na etacie lub prowadzimy działalność gospodarczą


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
2 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.01.07
Ubezpieczenie domu i mieszkania – na jakie koszty się przygotować?

Ubezpieczenie nieruchomości to nie tylko ochrona przed zagrożeniami czy wydarzeniami losowymi, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje polisa i jakie czynniki wpływają na jej cenę. Przyjrzymy się temu zagadnieniu i postaramy odpowiedzieć na pytanie „ile kosztuje ubezpieczenie domu/mieszkania?”.

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tysięcy – ile kosztuje i czy może stanowić koszt firmowy?

Wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup auta o wartości powyżej 150 tys. złotych. W przypadku samochodu o tak wysokiej wartości, poza ubezpieczeniem OC, warto pomyśleć również o polisie AC. Jednak ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tys. złotych może być przedmiotem pewnych ograniczeń podatkowych. Spra.wdź o czym pamiętać

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Normy emisji spalin dla samochodów osobowych

Normy emisji spalin są kluczowymi regulacjami, które określają dopuszczalne poziomy emisji zanieczyszczeń dla pojazdów samochodowych. W Europie obowiązują normy Euro, które mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu transportu drogowego na środowisko i zdrowie publiczne.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej