Smog atakuje nie tylko nasze zdrowie, ale także portfele. Jakie są jego koszty? Problem jest złożony, ponieważ nie chodzi „tylko” o tysiące przedwczesnych zgonów. Smog jest ogromnym obciążeniem dla gospodarki. Okazuje się, że to, ile państwo wydaje na walkę ze skutkami smogu mogłoby pokryć koszty zwycięskiej (w perspektywie) z nim walki.
Ile kosztuje nas smog?
- Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ocenia, że wśród 50 europejskich miast o największym stężeniu pyłu PM2.5 są aż 33 polskie miasta (oprócz Krakowa, m.in. Rybnik, Sucha Beskidzka i Nowy Sącz).
- W kwestii smogu jesteśmy w ścisłej czołówce UE i mamy na koncie kilka „rekordów”. Polska stale przekracza wartość obowiązujących norm jakości powietrza (średnio o 500 proc.)
- Komisja Europejska wyliczyła, że smog kosztuje Polskę ok. 26 mld euro rocznie. To więcej, niż kosztuje nas program 500+
- W Polsce koszty skutków smogu to 6 proc. PKB. Dla porównania w Niemczech udział tych kosztów to 1.7 proc, a w Wielkiej Brytanii 1 proc.
Smog – co to takiego i skąd się bierze?
Co ważne, smog nie jestem niczym nowym. Nie pojawił się nagle kilka lat temu.
Definicja słownikowa mówi o nienaturalnym zjawisku atmosferycznym, które polega na jednoczesnym występowaniu zamglenia i bezwietrznej pogody. Źródła zanieczyszczenia możemy podzielić na antropogeniczne, do których zaliczamy spalanie paliw ciekłych i stały, domowe paleniska, przemysł praz kurz uliczny (ze ścierania powierzchni dróg, opon samochodowych, klocków i tarcz hamulcowych) oraz na naturalne, czyli np. pożary lasów czy emisje aerozolu soli morskiej.
W Polsce w większości smog powodowany jest tzw. niską emisją, czyli ma ścisły związek z sezonem grzewczym (od września do kwietnia). W wywiadzie dla PAP dr Uscka – Kowalkowska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu mówi: Tego problemu nie ma w miejscach o mniejszym zurbanizowaniu. W miastach problem rozwiązywałoby podłączanie wszystkich budynków do elektrociepłowni, żeby nie było indywidualnych palenisk. Tak byłoby najlepiej. Elektrociepłownie są najczęściej usytuowane na uboczu, mają wysokie kominy i są pod kontrolą. To jest klucz do zmian, których wszyscy byśmy chcieli – dodaje.
Koszty smogu
Zanieczyszczenie powietrza to jeden z najważniejszych czynników śmiertelności na świecie. Uplasowany jest znacznie wyżej niż cholesterol czy alkoholizm. Oddychanie silnie zanieczyszczonym powietrzem zwiększa ryzyko wystąpienia szeregu chorób. Można powiedzieć, że mamy tu pełen wachlarz, zachorować może wszystko. Smog powoduje choroby:
- układu oddechowego, m.in.: astma, rak płuca, POChD
- układu krwionośnego, m.in.: zawał serca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca
- układu nerwowego, mi.n.: problemy z pamięcią i koncentracją, wyższy poziom niepokoju,
choroba Alzhaimera, udar mózgu
- układu rozrodczego: bezpłodność, przedwczesny poród, obumarcie płodu.
Mówi się, że mieszkaniec Krakowa, oddychając „krakowskim” powietrzem wypala 127 paczek papierosów rocznie.
Problemy ze zdrowiem mają nie tylko „ludzki” wymiar. Niosą też za sobą kilka rodzajów kosztów.
- Chory musi pójść do lekarza i kupić lekarstwa. Zdarza się, że musi położyć się do szpitala
- Chory jest nieobecny w pracy i to też generuje koszty, np. utraconych dni pracy dla pracownika i obniżoną produktywność, która jest kosztem dla pracodawcy (a w konsekwencji dla całej gospodarki).
WHO pokazuje dane, wg których w Polsce przedwcześnie umiera rocznie ok. 40 tys. osób, właśnie w skutek powikłań i chorób związanych z zanieczyszczeniem powietrza. Komisja Europejska w swoim raporcie z 2017 r. (całość dostępna w sieci, zawiera wiele stron bardzo szczegółowych informacji) zwraca uwagę, że wymienione powyżej tzw. koszty zewnętrzne pochłaniają w Polsce 26 mld euro rocznie. Liczba przepadających z tego powodu dni roboczych jest zatrważająca – to 19 mln dni.
Leczenie ww. chorób kosztuje NFZ ponad 200 milionów złotych rocznie (leki, koszty leczenia i terapii). Kolejne 100 milionów na minusie nasza gospodarka „zawdzięcza” przedwczesnym zgonom – 40 tys. osób przestaje płacić podatki. A co z kosztami rent, wypłat chorobowego w czasie nieobecności w pracy? To kolejne 100 milionów.
Polska stolica smogu, czyli Kraków wydaje rocznie ok. 500 mln złotych na pokrycie tych kosztów. Dużo? Tak, szczególnie, kiedy powiedzieć, że dokładnie tyle kosztowałoby wymienienie wszystkich węglowych pieców (najbardziej trujących) na piece ekologiczne. Skutki smogu zmniejszałyby się z dnia na dzień, osiągając poziom 50 proc.*! Łatwo policzyć, że koszty całej akcji wymiany pieców zwróciłyby się w ok. 2 lata.
Gołym okiem widać, że smog się nam zwyczajnie nie opłaca.
Paradoksem jest natomiast to, że oszczędzamy na walce ze smogiem, ale jednocześnie wydajemy krocie na opłacanie jego skutków.
Co w tym temacie robią polskie władze?
W ramach programu walki z zanieczyszczeniem powietrza i smogiem od kwietnia 2018 r. ma zostać zakazana sprzedaż w pieców węglowych (niskoemisyjnych). Odczują to w portfelach właściciele domów, koszty ogrzewania piecami ekologicznymi mogą być dwukrotnie wyższe niż palenie węglem.
Czy to rozwiąże problem. Niekoniecznie. W dokumencie KE czytamy, że Polska, pomimo tak ogromnego, największego w UE problemu z fatalną jakością powietrza, jest jedynym krajem, w których nie obowiązują żadne normy, dotyczące sprzedawanych na rynku paliw stałych.
Komisja Europejska wskazuje na to, że to powszechność stosowania kotłów, które nie spełniają norm w połączeniu z dostępnością słabej jakości węgla to główni winowajcy złego stanu powietrza w Polsce. „Bez odpowiednich środków, które mają na celu zmniejszenie zanieczyszczenia, prawdopodobieństwo zakończenia ciągłego naruszania unijnych norm jakości powietrza jest bardzo małe” – czytamy w dokumencie KE.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Czy wiesz, że w Polsce 17-latkowie mogli legalnie prowadzić samochód? Było to możliwe aż do 2003 roku, kiedy to wiek uprawniający do uzyskania prawa jazdy kategorii B został podniesiony do 18 lat. Teraz jednak, po niemal dwóch dekadach, Ministerstwo Infrastruktury rozważa ponowne obniżenie tej granicy.
Październik to pora, gdy w Polsce coraz bardziej daje się odczuć nadejście jesieni. Spadające liście, krótsze dni i chłodniejsze temperatury skłaniają do poszukiwania cieplejszych miejsc na odpoczynek. Jeśli planujesz jesienne wakacje, koniecznie sprawdź, gdzie warto się wybrać.
Internet jest nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Jednak zarówno dzieci, jak i dorośli coraz częściej doświadczają negatywnych zjawisk, takich jak hejt online. Niestety problem ten narasta, a jego konsekwencje mogą być poważne – od uszczerbku na zdrowiu psychicznym po straty finansowe. Firmy ubezpieczeniowe dostrzegają tę potrzebę i odpowiadają na nią, wprowadzając ubezpieczenie od hejtu.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.