Umowy ubezpieczeniowe zawierane telefonicznie oraz wstrzymane kontrole w agencjach ubezpieczeniowych - to wybrane ułatwienia dla ubezpieczeń na czas walki z koronawirusem. Szybkiemu rozprzestrzenianiu się wirusa towarzyszą równie szybkie reakcje nadzoru finansowego. Stąd też program #PIN, czyli Pakiet Impulsów Nadzorczych na rzecz bezpieczeństwa i rozwoju w obszarze rynku ubezpieczeniowego.
UKNF zaproponował ułatwienia na czas walki z koronawirusem
Zarówno dla ubezpieczycieli, jak i klientów sektora ubezpieczeń, zaproponowano szereg usprawnień, które finalnie mają zapewnić stabilność branży, a klientom bezpieczeństwo wynikające z ciągłości ochrony ubezpieczeniowej. Wybrane ułatwienia przybrały formę wspomnianego Pakietu.
Czego możemy zatem się spodziewać?
Zaproponowane działania mają przede wszystkim umożliwić ubezpieczycielom stabilne działanie i adekwatną reakcję na istniejące oraz przyszłe ryzyka.
Zakładom ubezpieczeń ma być łatwiej wywiązywać się ze zobowiązań wobec klientów
Pomoc w tym obszarze ma wynikać m.in. z obniżenia wymogu kapitałowego przez stworzenie możliwości wyznaczania kwartalnego wymogu SCR bez zmiany parametrów. Do tego odejście od wymogu stosowania maksymalnej stopy technicznej oraz przyspieszenie procedury zatwierdzania przez organ nadzoru:
- uzupełniających środków własnych,
- miar LTG,
- korekty dopasowującej,
- korekty do odpowiedniej struktury terminowej stopy procentowej wolnej od ryzyka.
Zawieszone i wstrzymane kontrole pozwolą ubezpieczycielom skoncentrować się na bieżącej działalności
Nadzór zapewnia, że realizowane dotychczas kontrole będą kontynuowane ze zdecydowanie mniejszą intensywnością, a nowe kontrole nie będą podejmowane, dzięki czemu ubezpieczyciele będą mogli skupić się na obsłudze klientów, procesach kluczowych i bieżącej działalności operacyjnej. Co więcej, nadzór zwolnił zakłady ubezpieczeń z licznych bieżących obowiązków, m.in. w zakresie raportowania i sprawozdawczości.
Agenci ubezpieczeniowi będą mogli pracować bezpiecznie, a zarazem sprawnie
Jeśli tylko klient wyrazi na to zgodę, wszystkie procedury związane z ubezpieczeniem mogą przebiegać telefonicznie, przez internet lub drogą mailową.
Nieterminowa likwidacja szkody w okresie epidemii – tutaj może obejdzie się bez sankcji
UKNF ma zamiar zaproponować także przepis znoszący obowiązkowe nakładanie sankcji administracyjnych za nieterminową likwidację szkód, jeśli ta wynikała z sytuacji bezpośrednio wynikającej ze stanu epidemii koronawirusa.
Co jeszcze? Przygotowany Pakiet ma charakter otwarty. Możemy zatem spodziewać się kolejnych propozycji rozwiązań stabilizujących i chroniących sektor ubezpieczeń
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
W 2025 roku kierowców w Polsce czekają istotne zmiany w przepisach dotyczących badań technicznych pojazdów. Ministerstwo Infrastruktury planuje wprowadzenie nowych regulacji, które obejmą m.in. podwyżkę opłat za obowiązkowe przeglądy techniczne oraz zaostrzenie procedur ich przeprowadzania.
1 stycznia weszły w życie zmiany dotyczące opodatkowania garaży, które mogą wpłynąć na wysokość podatków płaconych przez tysiące właścicieli nieruchomości w Polsce. Nowe przepisy różnicują sposób naliczania podatku w zależności od rodzaju garażu i jego przeznaczenia. Kto zapłaci mniej, a kto powinien przygotować się na wyższe opłaty? Poznaj najważniejsze zmiany i dowiedz się, jak mogą wpłyną na Twój portfel,
W obliczu diagnozy nowotworu złośliwego, pacjenci często stają przed trudnymi wyborami. Oprócz walki z chorobą mają również prawo do uzyskania odszkodowania oraz korzystania z usług zdrowotnych. Jak uzyskać odszkodowanie w przypadku nowotworu złośliwego? Jakie prawa przysługują pacjentom oraz jakie są obowiązujące procedury?
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Otrzymanie spadku po najbliższej rodzinie wymaga wielu formalności. Czy można przepisać auto na innego członka rodziny? Jak wygląda wyrejestrowanie samochodu po śmierci właściciela? Czy samochód traci ubezpieczenie? Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie zagadnienia i procedury, o których powinieneś wiedzieć.
Złożyłeś wniosek o wydanie dowodu rejestracyjnego i zastanawiasz się, czy dokument jest już gotowy do odbioru? Podpowiadamy, w jaki sposób najwygodniej i najszybciej zweryfikować, czy możemy już udać się do wydziału komunikacji po gotowy dowód rejestracyjny. Sprawdzamy też, ile standardowo czeka się na wydanie dokumentu.