Program ochrony przed skutkami epidemii koronawirusa - co zakłada?

Aktualizacja:
program-ochrony-przed-skutkami-epidemii

Umowy ubezpieczeniowe zawierane telefonicznie oraz wstrzymane kontrole w agencjach ubezpieczeniowych - to wybrane ułatwienia dla ubezpieczeń na czas walki z koronawirusem. Szybkiemu rozprzestrzenianiu się wirusa towarzyszą równie szybkie reakcje nadzoru finansowego. Stąd też program #PIN, czyli Pakiet Impulsów Nadzorczych na rzecz bezpieczeństwa i rozwoju w obszarze rynku ubezpieczeniowego.

baner w treści – stały - 1

UKNF zaproponował ułatwienia na czas walki z koronawirusem

Zarówno dla ubezpieczycieli, jak i klientów sektora ubezpieczeń, zaproponowano szereg usprawnień, które finalnie mają zapewnić stabilność branży, a klientom bezpieczeństwo wynikające z ciągłości ochrony ubezpieczeniowej. Wybrane ułatwienia przybrały formę wspomnianego Pakietu.

Czego możemy zatem się spodziewać?

Zaproponowane działania mają przede wszystkim umożliwić ubezpieczycielom stabilne działanie i adekwatną reakcję na istniejące oraz przyszłe ryzyka.

Zakładom ubezpieczeń ma być łatwiej wywiązywać się ze zobowiązań wobec klientów

Pomoc w tym obszarze ma wynikać m.in. z obniżenia wymogu kapitałowego przez stworzenie możliwości wyznaczania kwartalnego wymogu SCR bez zmiany parametrów. Do tego odejście od wymogu stosowania maksymalnej stopy technicznej oraz przyspieszenie procedury zatwierdzania przez organ nadzoru:

  • uzupełniających środków własnych,
  • miar LTG,
  • korekty dopasowującej,
  • korekty do odpowiedniej struktury terminowej stopy procentowej wolnej od ryzyka.

Zawieszone i wstrzymane kontrole pozwolą ubezpieczycielom skoncentrować się na bieżącej działalności

Nadzór zapewnia, że realizowane dotychczas kontrole będą kontynuowane ze zdecydowanie mniejszą intensywnością, a nowe kontrole nie będą podejmowane, dzięki czemu ubezpieczyciele będą mogli skupić się na obsłudze klientów, procesach kluczowych i bieżącej działalności operacyjnej. Co więcej, nadzór zwolnił zakłady ubezpieczeń z licznych bieżących obowiązków, m.in. w zakresie raportowania i sprawozdawczości.

Agenci ubezpieczeniowi będą mogli pracować bezpiecznie, a zarazem sprawnie

Jeśli tylko klient wyrazi na to zgodę, wszystkie procedury związane z ubezpieczeniem mogą przebiegać telefonicznie, przez internet lub drogą mailową.

Nieterminowa likwidacja szkody w okresie epidemii – tutaj może obejdzie się bez sankcji

UKNF ma zamiar zaproponować także przepis znoszący obowiązkowe nakładanie sankcji administracyjnych za nieterminową likwidację szkód, jeśli ta wynikała z sytuacji bezpośrednio wynikającej ze stanu epidemii koronawirusa.

Co jeszcze? Przygotowany Pakiet ma charakter otwarty. Możemy zatem spodziewać się kolejnych propozycji rozwiązań stabilizujących i chroniących sektor ubezpieczeń


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej