Wyższa składka ZUS od 2018 -czy jest alternatywa w ubezpieczeniu zdrowotnym?

Aktualizacja:
wyższa składka zus 2018

Składka zdrowotna od bieżącego roku wzrośnie o 23 zł miesięcznie i będzie wynosiła dla przedsiębiorców 319,94 zł. To naprawdę duża kwota, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę niezadowalający stan polskiej służby zdrowia i gigantyczne kolejki, które trzeba przebyć, żeby dostać się do lekarza. Czy jest alternatywa w ubezpieczeniu zdrowotnym?

baner w treści – stały - 1

Na wizytę u endokrynologa na NFZ trzeba poczekać kilka miesięcy, bardzo oblegani są też ortodonci, ale i do okulisty poczekamy, a często zwyczajnie nie jesteśmy w stanie: w sytuacjach nagłych pozostaje oczekiwanie w ramach ostrego dyżuru, który często znajduje się w odległej lokalizacji i gwarantuje wielogodzinną gehennę na szpitalnym korytarzu. Czy jest na to jakiś sposób? Czy warto pomyśleć o prywatnym ubezpieczeniu zdrowotnym? Czy prywatne ubezpieczenie jest w stanie zapewnić nam kompleksową opiekę medyczną, dzięki której będziemy mogli zrezygnować z usług na NFZ?

Ogromny wybór pakietów zdrowotnych na rynku

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują nam całą gamę najróżniejszych pakietów zdrowotnych – od tych najbardziej podstawowych do określanych najczęściej jako kompleksowe lub premium. Ceny pakietów wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych rocznie. Wszystko zależy od konkretnego ubezpieczyciela oraz zakresu oferty. Im więcej usług, z których można skorzystać, tym droższy pakiet.

Jak wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczycieli, w I kwartale 2017 roku liczba Polaków ubezpieczonych w ramach prywatnych polis zdrowotnych zwiększyła się o niemal 30%, w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej. Największy wzrost odnotowano wśród osób  prywatnych – aż o 59%. W całym 2016 roku na polisy zdrowotne wydaliśmy około 55 mln złotych i trend cały czas się wzmacnia.

Czy wobec tej różnorodności jesteśmy w stanie wybrać coś co całkowicie zastąpi nam publiczną służbę zdrowia?

Okrojona oferta dla osób starszych

Niestety zakres opieki z prywatnych pakietów medycznych często nie jest tak kompleksowy, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim mało ubezpieczycieli ma ofertę dla osób starszych.

Przykładowo w Lux Medzie wśród pakietów dla dorosłych znajdziemy oferty tylko dla osób do 65 roku życia. LuxMed ma co prawda pakiety dedykowane również seniorom do 80 roku życia, ich zakres jest jednak dość okrojony. W Tu Zdrowie kalkulator przestaje podawać szacunkową cenę za pakiet przy osobach, które ukończyły 72 lata (rocznik 1946).

Dlaczego tak jest? Ubezpieczyciele postrzegają osoby starsze jako najbardziej zagrożone chorobami i nagłym pogorszeniem stanu zdrowia. Leczenie osób po 70 roku życia jest często i czasochłonne i kosztowne. Towarzystwa ubezpieczeniowe zwyczajnie uważają, że ubezpieczanie tej grupy się nie opłaca.

Dlatego ci, którzy skończyli 70 lat mogą mieć problem z wybraniem dla siebie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Nawet jednak gdy ubezpieczyciel będzie miał dla nich ofertę, zapłacą drożej niż młodsi pacjenci korzystający z pakietu o podobnym zakresie.

Ograniczenia i wyłączenia

Nawet najdroższe pakiety danej firmy najczęściej nie są do końca kompleksowe. Platinum z Medicover oferuje 15% zniżki na usługi nieobjęte pakietem. LuxMed w ramach pakietu gwarantuje nam 15% na chirurgię jednego dnia, wybrane zabiegi z zakresu urologii, laryngologii, chirurgii ogólnej, okulistyki, ginekologii i ortopedii, dostaniemy też 30% rabatu na profilaktykę stomatologiczną i stomatologiczne badania rentgenowskie, a także stomatologię zachowawczą i chirurgię stomatologiczną. Tu Zdrowie nie zapewnia natomiast leczenia szpitalnego w nagłych wypadkach zagrożenia życia czy zdrowia.

Prywatne pakiety medyczne nie sprawdzą się w przypadku poważnych chorób, skomplikowanych procedur medycznych ( przeszczepy, wieloetapowe operacje, leczenie chorób genetycznych).

Trzeba uczciwie powiedzieć, że na dzień dzisiejszy nie ma w takich wypadkach alternatywy do leczenia poza państwową służbą zdrowia.

Czy prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest alternatywą dla publicznej służy zdrowia?

Z powyższych powodów, niestety nie do końca. W przypadku ciężkiej choroby, potrzeby pobytu w szpitalu czy poważniejszej operacji najprawdopodobniej i tak będziemy musieli skorzystać z usług NFZ. Wykupując prywatny pakiet medyczny, dla własnego bezpieczeństwa należałoby traktować go komplemenentarnie do państwowej opieki zdrowotnej, nie rezygnować z opłacania składki ZUS –  bo w razie problemów, może nas czekać poważny finansowy kłopot. 

Nie sprawdzi się też odkładanie ewentualnej składki na „czarną godzinę”.

Orientacyjny koszt pięcioletniej terapii raka piersi to nawet 700 tys złotych! Skąd się biorą takie sumy? Jedna ampułka leku kosztuje około 3000 zł. Przy jednym podaniu trzeba użyć trzech ampułek, co oznacza koszt ponad 9000 zł. U pacjentek, którym wycięto guz, standardowa terapia to 18 podań, co daje kwotę ponad 150 tys. zł. –  jeśli leczenie kontynujemy, koszty rosną do niebotycznych rozmiarów.

Nie grozi Ci rak piersi? Na ponad 30 tys. NFZ wycenia operację u pacjenta z nowotworem jamy ustnej, gardła lub krtani. Cena obejmuje wycięcie chorych tkanek i ich rekonstrukcję oraz sześciotygodniowy pobyt pacjenta w szpitalu.

Koszty operacji i leczenia chorób kardiologicznych czy neurologicznych, mogą sięgać milionów złotych. Nikogo nie stać na pokrycie takiego kosztu z własnej kieszeni, a niestety nie wszystkie życiowe sytuacje jesteśmy w stanie przewidzieć.

Dla kogo prywatny pakiet medyczny?

Nie oznacza to oczywiście, że prywatne pakiety medyczne nie są opłacalne. Prywatna służba zdrowia to duża wygoda, łatwiejszy i szybszy dostęp do specjalistów oraz ogromne poczucie komfortu. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę z pewnych ograniczeń takiego rozwiązania i być na nie przygotowanym w razie potrzeby.

Prywatne pakiety medyczne wpisują się w trend partycypowania w kosztach usług medycznych i należy traktować je w takich kategoriach. Warto policzyć ile wydajemy z własnej kieszeni na opiekę zdrowotną i skalkulować te koszty z ceną pakietu. Może się okazać, że płacenie abonamentu znacznie bardziej nam się opłaca. Dotyczy to szczególnie osób z małymi dziećmi, chorujących na choroby przewlekłe, kobiet w okresie rozdrodczym, prowadzących ciążę itp.

Ile zapłacę za prywatny pakiet medyczny?

To zależy od twojego wieku, tego czy kupujesz pakiet samodzielnie czy rodzinnie, miejsca zamieszkania. Cena pakietu zaczyna się już od kilkudziesięciu złotych – bardziej kompleksowe pakiety kosztują od 100 do 300 zł za osobę miesięcznie. Może się więc okazać, że płacąc za abonament który prawie w 100 % zaspokaja nasze potrzeby wydajemy mniej niż za jednorazową wizytę lekarską.

Pakiet medyczny dla Ciebie i Twojej rodziny skalkulujesz TUTAJ. 

 

 

Podsumowanie

  1. Składka zdrowotna od stycznia bieżącego roku wzrośnie o 23 zł i będzie wynosiła dla przedsiębiorców 319,94 zł.
  2. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują nam całą gamę najróżniejszych pakietów zdrowotnych, ale nie są one w 100 % alternatywą dla NFZ
  3. Prywatne pakiety medyczne mają dużo ograniczeń, najważniejsze z nich to okrojona oferta dla osób starszych oraz różnego rodzaju wyłączenia - najczęściej dotyczące pobytu w szpitalu, operacji, wybranych zabiegów oraz usług stomatologicznych.
  4. Warto skalkulować wydatki ponoszone na służbę zdrowia i porównać je z cena pakietu medycznego. Jeśli regularnie chodzimy do lekarza, chcemy mieć dostęp do diagnostyki i spokojną głowę, prawdopodobnie zakup pakietu medycznego będzie bardzo trafioną decyzją.

baner w treści – stały - 2

Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Podróże
Czy warto wykupić ubezpieczenie od podróży samolotem?

Podczas podróży samolotem mogą pojawić się niespodziewane komplikacje, m.in. opóźnienia, odwołane loty czy zagubiony bagaż. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na wykupienie ubezpieczenia podróżnego, które może pokryć wiele nieprzewidzianych sytuacji, od zagubienia bagażu po koszty leczenia za granicą. Sprawdź, dlaczego warto rozważyć ubezpieczenie od podróży samolotem, co ono obejmuje i na co zwrócić uwagę.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej