Punkta

Poprzedni rok zapisał się na kartach polskiego rynku ubezpieczeniowego jako dosyć stabilny. Średnio kierowcy za obowiązkową polisę w 2020 płacili poniżej 650 zł. Tendencja ta wydaje się utrzymywać, bo pierwszej połowie roku średnia cena za polisę OC spadła poniżej 600 zł, to jednak w drugim kwartale 2021 nieco wzrosła. W wielu miejscach najtańsze OC można uzyskać w naprawdę dobrej cenie.

Ceny OC 2021 r. – jak zmieniała się sytuacja na rynku OC?

Pod pozorem stabilizacji składki na relatywnie niskim poziomie również w 2021 roku towarzystwa ubezpieczeniowe prowadzą małą wojnę cenową w wybranych segmentach klienckich. Najmniejsze ruchy cenowe w dół dotyczyły portfela bezszkodowych kierowców, którzy stanowią większość ubezpieczonych. Ubezpieczyciele grali natomiast (na ile mogli) w segmentach szkodowych.

Rok 2020, mimo narzuconych ograniczeń pandemicznych, a co za tym idzie silnym wpływie na model funkcjonowania dystrybutorów i zachowania klientów, obszedł się łagodnie z wynikami technicznymi ubezpieczycieli. Zmniejszona aktywność kierowców zaowocowała obniżeniem częstości szkód widocznym już od pierwszej fali pandemii (kwiecień/maj). Okresowe wzrosty podyktowane luzowaniem obostrzeń, sezonem urlopów i świąt nie skonsumowały „zapasów” wynikowych i pozwoliły na wyraźne spadki cen notowane od trzeciego kwartału ubiegłego roku – diagnozuje członek zarządu Punkta Michał Daniluk.

Jaka była sytuacja na rynku OC przed wrześniem 2021?

Od dłuższego czasu sytuacja na rynku OC była dosyć stabilna. Początek każdego miesiąca przyjmowaliśmy ze spokojem, ponieważ nic nie zapowiadało, by ceny obowiązkowego ubezpieczenia auta drastycznie wzrosły. Polacy w różnych momentach roku wydawali na ubezpieczenie OC zbliżone kwoty. Jak kształtuje się ranking OC na początku września? Kto może liczyć na najtańsze OC?

Ile kosztuje OC we wrześniu 2021?

Średnia cena OC na początek września 2021 – obliczana na podstawie sprzedanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe za pośrednictwem Punkta w kwietniu polis – spadła i wynosi 560 zł. Jest to najniższa cena od 18 miesięcy.

średnia cena OC w pierwszym półroczu 2021

Ranking ubezpieczeń OC – różnice w cenach

Tradycyjnie największe wahania cen dotyczą poszczególnych ośrodków miejskich – miejsce zamieszkania wpływa na ubezpieczenie OC. Co do zasady mieszkańcy mniejszych miejscowości mogą liczyć na tańsze OC, a spore zwyżki widać w metropoliach.

Nie znamy jeszcze dokładnych wyników finansowych towarzystw ubezpieczeniowych działających na polskim rynku, ale dane za I półrocze 2021, analizowane w raporcie opublikowanym w listopadzie przez KNF, wyraźnie wskazują, że choć w sektorze komunikacyjnym delikatnie spada wartość wypłacanych odszkodowań, regularnie spada także poziom zbieranych składek. Skutki epidemii koronawirusa mogą tylko pogłębić ten trend.

Jak wspomina Michał Daniluk, członek zarządu Punkta – Nie bez kozery szacuje się, iż przyszły rok będzie notował najwyższe w historii branży straty wyniku na OC komunikacyjnym – rzędu ponad 1,5 miliarda złotych.

W tej chwili jednak towarzystwa ubezpieczeniowe prezentują wyraźną skłonność do liberalizowania polityki cenowej, co dla użytkowników oznacza naprawdę tanie OC – bez względu nawet na miejsce zamieszkania czy pojemność silnika samochodu. Powrót w tym miesiącu do średnich cen ubezpieczenia sprzed pandemii może być więc tylko chwilowym odchyleniem od trendu.

Ranking ubezpieczeń OC – tanie ubezpieczenia OC wrzesień 2021. Gdzie najtaniej OC?

Jeśli spojrzyjmy na to, jak prezentuje się cena OC w poszczególnych ośrodkach miejskich, widzimy wyłącznie delikatne zmiany. Dotychczas w zestawieniu pojawiały się te same miasta, których mieszkańcy mogli liczyć na tanie OC, ze średnimi cenami mocno poniżej 600 zł.

Wrzesień zdecydowanie kontynuuje trend spadających cen ubezpieczeń komunikacyjnych – na podium rankingu najtańszego OC miejsca zajmują mieszkańcy Białej Podlaskiej, Świetochłowic i Nowego Sącza. Tym razem to tam znajdziemy najtańsze OC.

Ranking OC – najtańsze ubezpieczenie OC:

Biała Podlaska – 427 zł,

Świętochłowice – 442 zł,

Nowy Sącz – 446 zł.

Tanie ubezpieczenie OC znajdziemy także w innych miastach, tu jednak wahania ceny są już nieco większe. Za ubezpieczenia OC w najtańszych miastach musimy średnio zapłacić między 427 a 485 złotych – trzeba pamiętać, że do średniej wliczają się najtańsze OC, czyli takie, gdzie ubezpieczenie kosztuje około 300 złotych, ale także każda polisa OC/AC dla młodych kierowców, którzy za ubezpieczenie na pierwsze auto płacą nawet trzykrotność średniej ceny polisy OC.

Znaczące różnice w cenie widać, gdy spojrzymy na miejsce zamieszkania. Regułą jest, że mieszkańcy dużych aglomeracji płacą za OC/AC więcej. Wysokość składki zależy jednak od większej liczby parametrów niż tylko miejsce zamieszkania (takich jak marka czy pojemność silnika samochodu) i wagi danego wskaźnika w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych. A to jest różne w zależności od ubezpieczyciela. Wybór warto więc poprzedzić porządną analizą dostępnych ofert bez wychodzenia z domu.

Tanie OC samochodu? Nie wszędzie cena OC będzie tak samo niska!

Po optymistycznych wieściach dla mieszkańców Bielsko Białej, Świętochłowic i Nowego Sącza, gdzie w poprzednim miesiącu mogliśmy zakupić tańsze OC, czas na wieści pesymistyczne – miasta, w których za OC zapłacimy najwięcej. Nie jest tajemnicą, że zwykle o palmę pierwszeństwa w tym niechlubnym rankingu OC rywalizował Wrocław z Gdańskiem. Okresowo w zestawieniu pojawiała się także Gdynia, a stawkę zwykle uzupełniała stolica.

Nie dziwi więc fakt, że na początku maja na podium pojawia się Wrocław, a zamyka je tym razem Warszawa. Stawkę uzupełnia nieoczekiwanie Szczecin, w którym dotychczas za ubezpieczenia OC mieszkańcy płacili nieco powyżej średniej krajowej. Gdańsk ze średnią ceną na poziomie 786 zł plasuje się nieopodal podium, na miejscu szóstym. Takie wyniki, mimo niewielkiego odstępstwa, są więc potwierdzeniem przez te miasta wielomiesięcznego trendu wysokich cen OC.

Ranking OC – ubezpieczenia OC z ceną na najwyższym poziomie w dużych miastach:

Szczecin – 903 zł,

Gdynia – 828 zł,

Warszawa – 820 zł.

Na podstawie zaprezentowanych danych możemy zauważyć, że choć średnia cena za OC w całym kraju utrzymuje się na stabilnym poziomie, różnice między najtańszymi i najdroższymi miastami nadal się pogłębiają, a tanie OC nie wszędzie dostaniemy w zbliżonej cenie.

Najtańsze OC na rynku – ubezpieczenie w Punkta już od 171 zł!

Oprócz polis najbardziej kosztownych w naszym rankingu obowiązkowego ubezpieczenia OC znajdują się także kierowcy, którzy mogą liczyć na najtańsze ubezpieczenie OC auta. Dla kogo ubezpieczalnia OC/AC wykonała korzystne kalkulacje? Komu przypadły tańsze polisy tym razem? Szczegóły znajdziesz w naszej tabeli najtańsze OC poniżej.

Co ciekawe, najtańsze ubezpieczenie samochodu wcale nie przypada w udziale wyłącznie kierowcom wiekowym, czy właścicielom aut, które prawie zasługują na miano zabytku. Tanie ubezpieczenie OC auta bez zniżek w wysokości 60% też jest możliwe.

Jak widać z comiesięcznych zestawień, przekrój jest dość duży i jeśli tylko ubezpieczony nie jest 18–latkiem ze świeżo odebranym prawem jazdy, a także posiada dobrą historię ubezpieczeniową, istnieją duże szanse na to, że zostanie mu zaproponowane tanie ubezpieczenie OC.

Z danych Punkta podsumowujących sprzedane polisy OC/AC w okresie od 1 do 30 września 2021 roku wynika, że najtańsze ubezpieczenie OC przypadło 47–letniemu właścicielowi auta Fiata 126p, który mieszka w województwie podlaskim. Za najtańsze ubezpieczenie OC swoich czterech kółek zapłacił on jedynie 171 zł!

Najtańsze ubezpieczenia samochodu we wrześniu 2021 – ranking OC

Oto 10 przykładów na to, że roczną polisę OC możemy kupić poniżej 300 zł:

Marka/ModelPaliwoKierowcaNajtańsze OC
Fiat 126p, 1989r.benzynamężczyzna, 47 lat, woj. podlaskie171 zł
Fiat Panda 1.0, 1988 r.benzynamężczyzna, 43 lata, woj. opolskie230 zł
Mercedes Benz 200E, 1990 r.benzynamężczyzna, 41 lat, woj. świętokrzyskie241 zł
Audi 80 2.0, 1989r.benzynamężczyzna, 36 lat, woj. lubelskie257 zł
BMW 520i E34, 1990r.benzynamężczyzna, 60 lat, woj. podkarpackie260 zł
Volkswagen Passat 1.8i, 1989 r.benzynamężczyzna, 51 lat, woj. małopolskie263 zł
Opel Frontiera 2.3TD, 1992 r.olej napędowymężczyzna, 56 lat, woj. podlaskie265 zł
Audi 80 1.9 TD, 1992 r.olej napędowymężczyzna, 50 lat, woj. lubelskie265 zł
Volkswagen Golf 1.6, 1990 r.olej napędowymężczyzna, 40 lat, woj. małopolskie280 zł
Mazda 323F, 1995 r.benzynamężczyzna, 59 lat, woj. śląskie286 zł

Jak znaleźć najtańsze OC online?

Podsumowując: w porównaniu do poprzedniego miesiąca średnie ceny OC/AC utrzymały się na porównywalnym poziomie. Czy ta tendencja w przypadku stawek za OC/AC się utrzyma? Przewidujemy, że sytuacja może się jeszcze zmieniać w tym roku. Analizując trendy z roku 2020 i 2021, wydaje się, że możemy spodziewać się powolnej stabilizacji cen OC. Nic nie wskazuje jednak, aby stawki za OC miały dalej spadać.

To, co na pewno nie ulega zmianie, to ceny najtańszych OC – nadal utrzymują się na poziomie poniżej 300 złotych. Nie oznacza to jednak, że kupując nową polisę lub przedłużając ją u dotychczasowego ubezpieczyciela, nie przepłacimy. Te same zniżki i tanie OC nie są gwarantowane u każdego z nich.

Na duże zwyżki składki OC narażeni są kierowcy, którzy mieli szkodę w ostatnim roku polisowym. Osoby z tej grupy ubezpieczonych powinny jak najszybciej dokonać kalkulacji ubezpieczeń online i sprawdzić, ile mogą zaoszczędzić na polisie. Mimo szkód na koncie tacy klienci również mogą liczyć na tańsze OC.

Bardzo dużo na OC na samochód mogą zaoszczędzić także młodzi kierowcy. Tu rozbieżności w cenach mogą wynieść nawet kilkaset złotych za ubezpieczenie o tym samym zakresie! W przypadku braku historii ubezpieczeniowej oraz niewielkiego doświadczenia za kółkiem należy dokładnie porównać oferty. Gdy okaże się, że również inne parametry są niekorzystne (np. miejsce zamieszkania czy pojemność silnika) ceny polis OC dla młodych kierowców mogą sięgnąć nawet 1800 zł.

Gdzie kupić tanio OC?

Pamiętaj, że najtańsze OC przez internet możesz znaleźć u nas – wejdź na kalkulator OC/AC Punkta, oblicz składkę bez wychodzenia z domu i znajdź tanie OC dla siebie!

tanie ubezpieczenie OC w Punkta