Piłeś alkohol? Sprawdź, z jakich ubezpieczeń nie otrzymasz odszkodowania

Aktualizacja:
ubezpieczenie po alkoholu

Odszkodowanie po alkoholu? To raczej niemożliwe. Firmy surowo traktują przypadki szkód, które spowodowały osoby nietrzeźwe. Sprawdź, z jakiej polisy na pewno nie otrzymasz odszkodowania, jeśli byłeś pod wpływem alkoholu.

Policjanci tylko w lipcu i sierpniu 2023 roku zatrzymali 20 884 nietrzeźwych kierowców. Alkohol może stać się przyczyną nie tylko wypadków na drodze, ale wszelkich szkód na osobie i mieniu, za które sprawca będzie zmuszony zapłacić z własnej kieszeni.

Ubezpieczenie po alkoholu? Nie dla nietrzeźwego za kółkiem

Prowadzenie auta po spożyciu jest nie tylko nieodpowiedzialne, ale stanowi również wykroczenie lub przestępstwo (w zależności od stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu lub we krwi) w świetle kodeksu karnego, ustawy prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. To wyklucza działanie polisy ubezpieczeniowej.

Osoby, które spowodowały wypadek będąc w stanie nietrzeźwości zapłacą za szkodę z własnej kieszeni, także jeśli oprócz pojazdu ucierpiały osoby biorące udział w wypadku (rekompensata za śmierć, uszkodzenia ciała lub rozstrój zdrowia). Ubezpieczyciel co prawda wypłaci odszkodowanie w ramach OC poszkodowanemu, ale ma prawo dochodzić zwrotu kosztów od sprawcy.

Nietrzeźwy za kółkiem – poszkodowany

Nietrzeźwy kierowca poszkodowany w wypadku komunikacyjnym otrzyma odszkodowanie z OC sprawcy, ale jego wysokość może być uzależniona od tego, w jakim stopniu stan upojenia alkoholowego wpłynął na powstanie i rozmiar szkody. Ta sama zasada stosuje się do poszkodowanego pieszego. Świadczenie z OC przysługuje ofiarom wypadków komunikacyjnych niezależnie od stężenia alkoholu w ich krwi. Nietrzeźwego poszkodowanego nie ominą natomiast konsekwencje wynikające z kodeksu karnego.

Alkohol we krwi, co do zasady, stanie na drodze do otrzymania odszkodowania z innych rodzajów polis komunikacyjnych, tj. AC.

Zobacz także: Regres pijanego sprawcy

Wolność Tomku w swoim domku? Niekoniecznie!

Prowadzenie auta po alkoholu jest niezgodne z prawem, ale wypicie kilku lampek wina we własnym domu nie jest niczym nagannym. Dopóki nie dojdzie do zdarzenia, które podlega odszkodowaniu z polisy mieszkaniowej. Niestety ubezpieczyciel w większości przypadków nie odpowie za szkody wyrządzone przez ubezpieczonego, jeśli ten znajdował się pod wpływem alkoholu. To samo dotyczy jego bliskich i osób,  za które ponosi odpowiedzialność.

Stan po spożyciu alkoholu, który może uniemożliwić wypłatę z polisy mieszkaniowej, definiowany jest w OWU według wytycznych z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, czyli powyżej 0,2 promile we krwi lub powyżej 0,1 mg alkoholu na 1dm3 w wydychanym powietrzu.

NNW dla abstynentów

Wyobraź sobie, że doskonale rozpoczęty sobotni wieczór zakończyłeś w szpitalu z poważną kontuzją kolana. Jeśli na SOR dotarłeś na lekkim rauszu, możesz mieć kłopot, kiedy przyjdzie Ci starać się o świadczenie z ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Działania po użyciu alkoholu, w stanie nietrzeźwości, pod wpływem narkotyków lub innych środków odurzających należą bowiem do jednych ze standardowych ogólnych wyłączeń odpowiedzialności w polisie NNW. Pamiętaj, że ubezpieczyciel nie odpowie również za zatrucie spowodowane alkoholem, narkotykami lub lekami psychotropowymi.

Wakacje bez kielicha gwarancją odszkodowania

Zakrapiany odpoczynek nie upiecze Ci się nawet na wakacjach. Wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela za zdarzenia powstałe w związku ze spożyciem alkoholu dotyczy każdego z elementów polisy turystycznej – kosztów leczenia, kosztów rezygnacji z podróży, assistance, NNW i OC w życiu prywatnym.

Podsumowanie

  1. Lista ubezpieczeń, z których nie dostaniesz odszkodowania, gdy spowodowałeś szkodę po alkoholu, jest długa.
  2. Sprawdź dokładnie OWU i nie szarżuj! Zwłaszcza za kierownicą – jazda po pijanemu to przestępstwo.
  3. Polisa mieszkaniowa wyłącza standardowo szkody spowodowane przez nietrzeźwych sprawców.
  4. Nie zadziała NNW, gdy zrobisz sobie krzywdę po wypiciu alkoholu.
  5. Polisy turystyczne również wykluczają wszelkie szkody spowodowane przez nietrzeźwych.

Martyna Osmańska
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Sprawnie łączy wiedzę o ubezpieczeniach z wiedzą o finansach, a także sprzedaży i marketingu. Od ponad 6 lat dzieli się tą wiedzą z klientami, w imieniu grupy Punkta. Powiedzielibyśmy, że kocha ubezpieczenia, ale to nieprawda – kocha zwierzaki, po równo foki i alpaki. Na ubezpieczeniach po prostu się dobrze zna.

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

2024.10.08  •  Samochód
Konfiskata samochodu za jazdę po alkoholu – nowe przepisy już obowiązują!

Problem pijanych kierowców to wciąż ogromne wyzwanie i problem na polskich drogach. Pomimo licznych kampanii społecznych i zaostrzania kar, liczba osób prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu pozostaje zatrważająco wysoka. W 2023 roku odnotowano aż 90 tys. takich przypadków, a w 2024 roku tendencja ta niestety nadal się utrzymuje.

Czytaj więcej
Alkomat
2018.10.05  •  Samochód
Zmiany w badaniu trzeźwości kierowców, czyli jak oszukać alkomat

„Jak oszukać alkomat?” to jedno z popularniejszych haseł wyszukiwanych przez kierowców. Ma to swoje uzasadnienie, ponieważ w internecie aż roi się od pomysłów mających na celu sfałszowanie wyników badania trzeźwości. O ile raczej ciężko jest „zataić” wypity alkohol, tak nieco łatwiej będzie wykazać, że pod wpływem jesteśmy w momencie gdy tak naprawdę jesteśmy zupełnie „czyści”. Jak to możliwe?

Czytaj więcej
Badanie alkomatem
2019.01.02  •  Samochód
Trzeźwy kierowca, a zatrzymanie prawa jazdy: jak to możliwe?

Jazda w stanie nietrzeźwości to najprostsza droga do utraty prawa jazdy. Okazuje się jednak, że dokument uprawniający do prowadzenia pojazdu może zostać zatrzymany także w przypadku, gdy kierowca jest trzeźwy. Prawo jazdy może mu zostać odebrane nawet na 30 dni. Jak to możliwe?

Czytaj więcej
jazda na nartach po alkoholu
2019.01.18  •  Podróże
Jazda na nartach po alkoholu – co nam grozi?

Osoby wsiadające za kierownicę pod wpływem alkoholu narażają nie tylko zdrowie i życie swoje i innych, ale też muszą być przygotowani na konsekwencje prawne. Wiedza ta jest bardzo powszechna, a z takimi osobami walczy się za pomocą najróżniejszych kampanii społecznych. Jednak jak to jest w przypadku, gdy podczas zimowych szaleństw osoba jeżdżąca na nartach najpierw spożyje alkohol? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Zero tolerancji - nowa akcja policji
2014.04.03  •  Podróże
Regres od pijanego kierowcy. Co to jest i czy da się go uniknąć?

To było najdroższe piwo w moim życiu – wspomina pan Ireneusz z Warszawy, który po jednym kuflu usiadł za kierownicę swojego samochodu i spowodował stłuczkę na parkingu galerii handlowej. Jeśli zastanawiasz się, jakie konsekwencje mogą grozić Ci za jazdę na podwójnym gazie ku przestrodze zapoznaj się z poniższym artykułem. Regres od pijanego kierowcy jest groźnym narzędziem w rękach ubezpieczyciela.

Czytaj więcej
Konfiskata samochodu za jazdę po spożyciu alkoholu. Nowe przepisy 2024.
2024.09.10  •  Samochód
Rutynowa kontrola trzeźwości – poddaj się badaniu alkomatem! Policja ma prawo sprawdzić

Kolejny długi weekend przed nami. Jeśli zabierasz się zaraz za pakowanie samochodu na krótki wyjazd, koniecznie przeczytaj! W czerwcu zmieniły się przepisy dotyczące kontroli trzeźwości! Nie unikniesz już ,,dmuchania w balonik”.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej