Jazda na nartach po alkoholu – co nam grozi?

Aktualizacja:
jazda na nartach po alkoholu

Osoby wsiadające za kierownicę pod wpływem alkoholu narażają nie tylko zdrowie i życie swoje i innych, ale też muszą być przygotowani na konsekwencje prawne. Wiedza ta jest bardzo powszechna, a z takimi osobami walczy się za pomocą najróżniejszych kampanii społecznych. Jednak jak to jest w przypadku, gdy podczas zimowych szaleństw osoba jeżdżąca na nartach najpierw spożyje alkohol? Sprawdzamy!

Wyjazdy z dziećmi na ferie zimowe, czy okres świąteczno-noworoczny, to świetna okazja do chwili relaksu i odpoczynku. Warto jednak pamiętać, że nawet podczas takich wypadów musimy zachować pełną odpowiedzialność, a wyjścia na stok, choćby po niewielkiej ilości trunku, może skutkować konsekwencjami zarówno zdrowotnymi, jak i prawnymi. Jazda na nartach po alkoholu  to jednak często dość wstydliwy i bagatelizowany problem. Co nam grozi? Jak wyglądają kwestie prawne i te związane z odpowiedzialnością? 

Jazda na nartach po alkoholu: Wypić można, ale ile?

W zależności od tego, ile mamy promili we krwi i jakie ewentualne szkody wyrządzimy sobie lub osobom trzecim, grożą nam różne konsekwencje. Przed tymi wynikającymi z ewentualnej kraksy, czy też narażenia zdrowia innej osoby może nas uchronić ubezpieczyciel, jednak nie pomoże on nam w przypadku grzywny czy mandatu.

Czytaj także: Ubezpieczenie narciarskie: jakie ubezpieczenie na narty w Austrii wybrać?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że w Polsce dopuszczalna dawka stężenia alkoholu we krwi to 0,5 promila. Podobnie jest w Austrii i we Francji. W innych popularnych wśród Polaków kierunkach – Czechach, Niemczech i Szwajcarii, co prawda nie ma górnego limitu, ale spowodowanie zagrożenia niemal na pewno będzie skutkowało wyproszeniem z ośrodka i odebraniem prawa wstępu na stok. W Alpach często możemy spotkać nawet patrole policji, które pilnują bezpieczeństwa i nakładają grzywnę na nieostrożnych narciarzy. Kara za jazdę pod wpływem może wynieść nawet do pięciu tysięcy złotych. Reguluje ją nowa ustawa o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich.

Czytaj także: Bezpieczeństwo Polaków na nartach. Gdzie i jak jeździmy? [RAPORT]

Ubezpieczenie narciarskie, a klauzula alkoholowa

Jednak, co się stanie w sytuacji, gdy poza stworzeniem zagrożenia sprawimy, że ktoś wyląduje przez nas w szpitalu? Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują już opcję rozszerzenia polisy narciarskiej o klauzulę alkoholową, która najczęściej pomaga pokryć koszty leczenia oraz ubezpiecza od następstw nieszczęśliwych wypadków. Jeśli więc pod wpływem alkoholu doznamy urazu, możemy liczyć na pokrycie kosztów leczenia, czy też transportu – nawet jeśli mówimy o powrocie do Polski z zagranicznego ośrodka.

Co jednak oznacza „pod wpływem alkoholu”? Czy jazda na nartach po dwóch piwach będzie ok, czy jednak nie? Odpowiedź jest jedna: to zależy. Przede wszystkim decydując się na jazdę po alkoholu, zawsze musimy brać pod uwagę obniżenie naszych zdolności i możliwości motorycznych: to zagrożenie dla nas i dla innych użytkowników stoku.

Większość ubezpieczycieli, jak choćby Nationale Nederlanden, Allianz, AXA Assistance, ERV czy Signal Iduna nie ma górnego limitu zawartości alkoholu we krwi, natomiast w AXA Travel Insurance i Europa wynosi on 0,5 promila. Przekroczenie go sprawia oczywiście, że umowa nie obowiązuje. Co do kosztów, standardowe ubezpieczenie narciarskie kosztuje około 7-15 złotych za dzień, a jego rozszerzenie o klauzulę alkoholową każe liczyć się średnio z 20% większymi kosztami.

Czytaj także: Ubezpieczenie na narty: Czechy

Większość ubezpieczycieli posiada w swojej ofercie polisy z klauzulą alkoholową, która nie obejmuje swoim zakresem ubezpieczenia OC. Oznacza to tyle, że jeśli z naszej winy inny narciarz obecny na stoku doznałby urazu, po czym pozwałby nas i wygrał sprawę w sądzie, to musielibyśmy wypłacić mu odszkodowanie z własnych środków. Warto więc dwa razy się zastanowić, zanim zdecydujemy się na jazdę na nartach pod wpływem alkoholu.

OC w życiu prywatnym –  przydaje się nie tylko na nartach

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej to również świetna opcja, by zabezpieczyć się na stoku. OC w życiu prywatnym ochroni nas w sytuacjach, w których to my staniemy się sprawcami szkody wyrządzonej osobie trzeciej. Jeśli więc z naszej winy inny narciarz dozna krzywdy, to nie będziemy musieli ponosić konsekwencji finansowych i płacić z własnej kieszeni. Zrobi to za nas ubezpieczyciel, u którego zakupiliśmy taką polisę. Szkody mogą obejmować zarówno mienie, jak i zdrowie osoby trzeciej, co w sytuacji nieszczęśliwego zdarzenia może uratować nasz portfel i pozwolić się cieszyć kolejnymi dniami urlopu.

Kiedy przyda się OC w życiu prywatnym w praktyce? Np.wtedy kiedy nieumyślnie zniszczymy komuś sprzęt narciarski, wpadniemy na kogoś na stoku i doprowadzimy do powstania obrażeń itp.

Oprócz zachowania trzeźwości i zakupie odpowiedniego ubezpieczenia trzeba też pamiętać o odpowiednim ubiorze, w tym kasku, który zresztą dla młodzieży poniżej 16 roku życia jest nakazany, jednak zaleca się go także osobom dorosłym.

Podsumowanie

  1. W Polsce, Austrii i we Francji dopuszczalna dawka stężenia alkoholu we krwi to 0,5 promila.
  2. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują opcję rozszerzenia polisy narciarskiej o klauzulę alkoholową, która najczęściej pomaga pokryć koszty leczenia oraz ubezpiecza od następstw nieszczęśliwych wypadków.

  3. Standardowe ubezpieczenie narciarskie kosztuje około 7-8 złotych za dzień.

  4. Rozszerzenie standardowej polisy narciarskiej o klauzulę alkoholową wiąże się z ok. 20% większymi kosztami.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej