Konfiskata samochodu za jazdę po alkoholu – nowe przepisy już obowiązują!

Aktualizacja:
DALL·E 2024-06-05 09.20.51 – A set of car keys placed next to a glass of alcohol on a wooden table. The car keys have a key fob with buttons and a metal key attached. The glass co

Problem pijanych kierowców to wciąż ogromne wyzwanie i problem na polskich drogach. Pomimo licznych kampanii społecznych i zaostrzania kar, liczba osób prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu pozostaje zatrważająco wysoka. W 2023 roku odnotowano aż 90 tys. takich przypadków, a w 2024 roku tendencja ta niestety nadal się utrzymuje.

Uwaga! Nowe przepisy już obowiązują

Przepisy umożliwiające odebranie pojazdu nietrzeźwym kierowcom weszły w życie 14 marca 2024 roku. 

Konfiskata pojazdu

 • Każdy nietrzeźwy kierowca, który będzie miał co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi, straci swój pojazd. Dotyczy to zarówno kierowców samochodów osobowych, jak i motocykli.
 • Przepadek pojazdu może nastąpić niezależnie od tego, czy kierujący spowodował wypadek.
 • Utrata pojazdu dotyczy również recydywistów, czyli osób, które w przeszłości zostały skazane za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. W takich sytuacjach sąd może orzec przepadek pojazdu nawet przy stężeniu alkoholu we krwi niższym niż 1,5 promila.

Tymczasowe zatrzymanie pojazdu

 • W przypadku mniejszych wykroczeń, takich jak prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu w stężeniu od 0,5 do 1,49 promila, policja może tymczasowo zatrzymać pojazd na okres do siedmiu dni.
 • Prokurator może następnie orzec zabezpieczenie mienia, co oznacza, że ​​pojazd zostanie odebrany właścicielowi do czasu zakończenia postępowania sądowego.
 • Sąd może orzec przepadek pojazdu również w przypadku mniejszych wykroczeń, jeśli uzna to za uzasadnione.

Dodatkowe sankcje

 • Oprócz utraty pojazdu, nietrzeźwi kierowcy nadal podlegają karom finansowym i pozbawieniu wolności.
 • Wysokość kary finansowej zależy od stężenia alkoholu we krwi oraz od tego, czy kierujący spowodował wypadek.
 • Maksymalna kara pozbawienia wolności to 2 lata.

Pamiętaj również, że w niektórych sytuacjach grozi Ci także kara więzienia za brak OC.

Celem nowych przepisów jest, poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach, zniechęcanie do prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, a co się z tym wiąże ograniczenie liczby wypadków i ofiar śmiertelnych. Pamiętaj, że każda zmiana ma na celu ochronę uczestników ruchu drogowego, podobnie jak obowiązek posiadania ubezpieczenia OC.

Skorzystaj z kalkulatora OC/AC!

Wyjątki i inne kary

Istnieją jednak pewne wyjątki od tej reguły. Jeśli kierowca nie był właścicielem zatrzymanego auta, sąd może orzec przepadek jego równowartości. Z kolei w przypadku prowadzenia służbowego pojazdu w trakcie wykonywania obowiązków, nie dojdzie do utraty samochodu, ale właściciel będzie musiał zapłacić karę pieniężną w wysokości od 5 do 60 tys. złotych.

Warto również pamiętać, że za jazdę w stanie po spożyciu alkoholu (0,2-0,5 promila) grozi mandat co najmniej 2500 zł, a powyżej 0,5 promila – kara od 5 do 60 tys. zł. W obu przypadkach kierowca otrzymuje również 15 punktów karnych.

Sprawdź także, jakie są kary za brak OC w Europie.

Czy nowe przepisy będą obowiązywać na stałe?

Chociaż nowe przepisy weszły już w życie, ich przyszłość nie jest do końca pewna. Dlaczego? Ponieważ według nowego kierownictwa resortu sprawiedliwości, obligatoryjna konfiskata pojazdu jest sprzeczna z Konstytucją. W związku z tym trwają prace nad kolejną nowelizacją Kodeksu Karnego, która może wyłączyć ten obowiązek. Jednak cały proces legislacyjny zajmie co najmniej kilka miesięcy, dlatego na razie przepisy o konfiskacie samochodu pozostają w mocy.

Przeczytaj także, gdzie możesz wykupić najtańsze OC.

Konfiskata samochodu w opinii Polaków

Opinie na temat skuteczności nowych przepisów są podzielone. Blisko połowa Polaków uważa, że konfiskata aut pijanych kierowców może pomóc ograniczyć liczbę wypadków. Z drugiej strony, sama kara wydaje się niewystarczająca, jeśli nie będzie jej odpowiednie egzekwowanie.

Warto też podkreślić, że policja nie dysponuje wystarczającymi zasobami, aby móc regularnie kontrolować trzeźwość wszystkich uczestników ruchu drogowego. Dlatego też złapani na przysłowiowym gorącym uczynku stanowią zaledwie ułamek tych, którzy decydują się prowadzić pod wpływem.

Nie można jednak zaprzeczyć, że problem jest poważny, a budowanie świadomości wśród kierowców na temat konsekwencji prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu mogą zniechęcić część osób do prowadzenia auta pod wpływem. Tylko kompleksowe podejście, łączące restrykcyjne kary, wzmożone kontrole oraz intensywną edukację, może przynieść oczekiwane efekty i realnie poprawić bezpieczeństwo na drogach.

Jak sprawdzić, czy mogę siąść za kierownicą?

Z pewnością nie raz zastanawiałeś się, czy możesz prowadzić auto. Jeśli nie jesteś pewny, koniecznie sprawdź swój stan alkomatem. Urządzenie, które warto mieć ze sobą, pozwala szybko i wiarygodnie zweryfikować poziom alkoholu we krwi. Świadomość zagrożeń i samokontrola są najlepszym sposobem prewencji. Warto zainwestować w profesjonalny alkomat, który dzięki wysokiej dokładności pomiaru zapewni wiarygodne wyniki. Pamiętaj też, że nawet negatywny wynik, jeśli nadal odczuwasz skutki spożycia alkoholu lub zmęczenie po nieprzespanej nocy powinien być sygnałem ostrzegawczym, aby nie siadać za kierownicę.

Mimo że wprowadzone w 2024 roku nowe przepisy dotyczące konfiskaty samochodów pijanych kierowców budzą wiele emocji i kontrowersji, to kara ta może okazać się skutecznym narzędziem w walce z plagą jazdy pod wpływem alkoholu. Nie można zaprzeczyć, że jej obligatoryjność budzi wątpliwości natury konstytucyjnej, a efektywność będzie zależeć od skuteczności egzekwowania prawa, ale dajmy się wykazać rządzącym i organom kontroli.

Niezależnie od przyszłości tych regulacji, jako kierowca musisz mieć świadomość, że prowadzenie pojazdu po alkoholu to poważne przestępstwo, za które grożą dotkliwe konsekwencje. 

Przeczytaj także nasz poradnik ubezpieczeniowy.

Pytania i odpowiedzi

Kiedy mogę stracić swój pojazd za jazdę po alkoholu?
Co się stanie, jeśli będę miał mniej niż 1,5 promila alkoholu we krwi?
Jakie są kary za jazdę z mniejszym stężeniem alkoholu we krwi?
Co z samochodem po konfiskacie?
Czy konfiskata samochodu jest zgodna z konstytucją?

Podsumowanie

 • Przepisy umożliwiające konfiskatę samochodu nietrzeźwym kierowcom obowiązują od 14 marca 2024 roku.
 • Kierowca z co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi straci pojazd. Dotyczy to zarówno samochodów osobowych, jak i motocykli. Recydywiści mogą stracić pojazd nawet przy stężeniu poniżej 1,5 promila.
 • Przy stężeniu alkoholu we krwi od 0,5 do 1,49 promila, policja może zatrzymać pojazd na okres do siedmiu dni. Prokurator może orzec zabezpieczenie mienia do czasu zakończenia postępowania sądowego.
 • Nietrzeźwi kierowcy nadal podlegają karom finansowym i pozbawieniu wolności. Maksymalna kara pozbawienia wolności wynosi 2 lata. Wysokość kary finansowej zależy od stężenia alkoholu i ewentualnych spowodowanych wypadków.
 • Za jazdę z 0,2-0,5 promila alkoholu grozi mandat co najmniej 2500 zł i 15 punktów karnych. Powyżej 0,5 promila kara wynosi od 5 do 60 tys. zł oraz 15 punktów karnych.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej