Trzeźwy kierowca, a zatrzymanie prawa jazdy: jak to możliwe?

Aktualizacja:
badanie-alkomatem

Jazda w stanie nietrzeźwości to najprostsza droga do utraty prawa jazdy. Okazuje się jednak, że dokument uprawniający do prowadzenia pojazdu może zostać zatrzymany także w przypadku, gdy kierowca jest trzeźwy. Prawo jazdy może mu zostać odebrane nawet na 30 dni. Jak to możliwe?

Do obiadu wypiłeś lampkę wina, po czym wsiadłeś za kółko. Pech chciał, że po chwili zostajesz zatrzymany do kontroli drogowej. Myślisz sobie, że odmawiając badania alkomatem, zyskujesz trochę czasu, ponieważ do momentu poddania się badaniu krwi, procenty zdążą wyparować, a Ty unikniesz ewentualnej kary. Musisz jednak wiedzieć, że się mylisz. I to bardzo!

Kontrola trzeźwości: poddać się czy nie poddać?

To o czym, jako kierowcy musimy pamiętać, to fakt, że nawet jeśli odmówimy przeprowadzenia badania na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, badania trzeźwości i tak nie unikniemy. W świetle przepisów, gdy odmówimy badania trzeźwości alkomatem, jesteśmy zobowiązani poddać się laboratoryjnemu badaniu krwi, którego wyników nie będziemy już w stanie podważyć. A artykule 129i pkt 2. znajdziemy zapis, że:

„Badanie w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu przeprowadza się przy użyciu urządzeń elektronicznych dokonujących pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu.

Przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli stan osoby podlegającej badaniu uniemożliwia jego przeprowadzenie urządzeniem elektronicznym lub osoba ta odmawia poddania się takiemu badaniu. W takim przypadku ustalenie zawartości w organizmie alkoholu następuje na podstawie badania krwi lub moczu”.

Odmowa badania alkomatem: zatrzymanie prawa jazdy

Odmowa badania alkomatem może mieć swoje nieprzyjemne konsekwencje. Choć pozornie zyskujesz wówczas trochę czasu, bo wierzysz, że podczas drogi na badanie krwi, co nieco zdąży z niej wyparować, takim zachowaniem sam na siebie ściągasz kłopoty. Dlaczego? W momencie odmowy badania alkomatem, policjant może uznać, że Twoja decyzja podyktowana jest tym, że rzeczywiście masz coś na sumieniu. Zachodzi wówczas, uzasadnione podejrzenie, że kierowca prowadził po alkoholu. Skutek takiego podejrzenia? Zatrzymanie prawa jazdy do czasu wyjaśnienia sprawy. A to trwać może nawet do 30 dni!  Skąd tak długi czas? Warto wiedzieć, że krew, która zostanie Ci pobrana nie jest badana od ręki, a jej próbka zostaje zabezpieczona i wysłana do laboratorium kryminalistycznego lub innej placówki, która współpracuje w tym zakresie z policją. Do czasu wyjaśnienia sprawy, czyli otrzymania wyników badań, Ty nadal pozostajesz bez dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdem. Dopiero, gdy policja otrzyma dowód na to, że w chwili kontroli byłeś trzeźwy, zwróci Ci prawo jazdy. Co jednak zaskakujące – jeśli zatrzymanie prawa jazdy będzie trwało 30 dni, a w tym czasie policja nie otrzyma wyników badania krwi, jest zmuszona zwrócić kierowcy dokument.

Zobacz także: Wirtualny alkomat

Badanie krwi: kiedy jest konieczne?

W świetle powyższego, domaganie się badania krwi, automatycznie działa na niekorzyść kierowcy. Nawet jeśli okaże się, że ten jest trzeźwy – prawo jazdy i tak zostanie mu odebrane. Zatrzymanie dokumentu będzie trwało tak długo, jak długo policja będzie oczekiwać na wyniki badania. A jakich konkretnie sytuacjach  policja może skierować nas na badanie krwi?

Badanie krwi przeprowadza się, jeżeli:

  • osoba badana odmawia poddania się badaniu wydychanego powietrza,
  • osoba badana, pomimo przeprowadzenia badania wydychanego powietrza, żąda badania krwi,
  • stan osoby badanej, zwłaszcza wynikający ze spożycia alkoholu, choroby układu oddechowego lub innych przyczyn, uniemożliwia przeprowadzenie badania wydychanego powietrza,
  • wystąpił brak wskazania stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu spowodowany przekroczeniem zakresu pomiarowego analizatora wydechu.

Co jednak najistotniejsze, w przypadku kierowcy, który odmawia poddania się badaniu wydychanego powietrza, a zachodzi podejrzenie, że spożywał on alkohol, krew zostanie pobrana trzykrotnie, z zachowaniem 30-minutowych odstępów czasowych.

A w jakim celu krew pobierana jest aż trzykrotnie? Jeśli wynik badania będzie wyższy niż 0,00 promila, biegły zajmujący się toksykologią, na podstawie stężeń w poszczególnych próbkach, będzie w stanie określić, jakie było stężenie alkoholu we krwi kierowcy w momencie, kiedy został on zatrzymany do kontroli.

Zmiany w badaniu trzeźwości kierowców, czyli jak oszukać alkomat

Podsumowanie

  1. Kierowca, który odmówi badania alkomatem, przepisami prawa zmuszony jest do poddania się laboratoryjnemu badaniu krwi.
  2. Odmowa poddania się badaniu trzeźwości skutkuje uzasadnionym podejrzeniem, że kierowca prowadził pojazd po spożyciu alkoholu. W takiej sytuacji policja ma prawo zatrzymać jego prawo jazdy.
  3. Krew oddana do badania analizowana jest w laboratorium kryminalistycznym, a jej wyniki przekazywane są policji – w praktyce może to trwać nawet do 30 dni.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej