Piłeś alkohol? Sprawdź, z jakich ubezpieczeń nie otrzymasz odszkodowania

Aktualizacja:
ubezpieczenie po alkoholu

Odszkodowanie po alkoholu? To raczej niemożliwe. Firmy surowo traktują przypadki szkód, które spowodowały osoby nietrzeźwe. Sprawdź, z jakiej polisy na pewno nie otrzymasz odszkodowania, jeśli byłeś pod wpływem alkoholu.

We wrześniu 2016 r. policja zatrzymała 6927 nietrzeźwych kierowców. Alkohol może stać się przyczyną nie tylko wypadków na drodze, ale wszelkich szkód na osobie i mieniu, za które sprawca będzie zmuszony zapłacić z własnej kieszeni.

Ubezpieczenie po alkoholu? Nie dla nietrzeźwego za kółkiem

Prowadzenie auta po spożyciu jest nie tylko nieodpowiedzialne, ale stanowi również wykroczenie lub przestępstwo (w zależności od stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu lub we krwi) w świetle kodeksu karnego, ustawy prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. To wyklucza działanie polisy ubezpieczeniowej.

Osoby, które spowodowały wypadek będąc w stanie nietrzeźwości zapłacą za szkodę z własnej kieszeni, także jeśli oprócz pojazdu ucierpiały osoby biorące udział w wypadku (rekompensata za śmierć, uszkodzenia ciała lub rozstrój zdrowia). Ubezpieczyciel co prawda wypłaci odszkodowanie w ramach OC poszkodowanemu, ale ma prawo dochodzić zwrotu kosztów od sprawcy.

Nietrzeźwy za kółkiem – poszkodowany

Nietrzeźwy kierowca poszkodowany w wypadku komunikacyjnym otrzyma odszkodowanie z OC sprawcy, ale jego wysokość może być uzależniona od tego, w jakim stopniu stan upojenia alkoholowego wpłynął na powstanie i rozmiar szkody. Ta sama zasada stosuje się do poszkodowanego pieszego. Świadczenie z OC przysługuje ofiarom wypadków komunikacyjnych niezależnie od stężenia alkoholu w ich krwi. Nietrzeźwego poszkodowanego nie ominą natomiast konsekwencje wynikające z kodeksu karnego.

Alkohol we krwi, co do zasady, stanie na drodze do otrzymania odszkodowania z innych rodzajów polis komunikacyjnych, tj. AC.

Wolność Tomku w swoim domku? Niekoniecznie!

Prowadzenie auta po alkoholu jest niezgodne z prawem, ale wypicie kilku lampek wina we własnym domu nie jest niczym nagannym. Dopóki nie dojdzie do zdarzenia, które podlega odszkodowaniu z polisy mieszkaniowej. Niestety ubezpieczyciel w większości przypadków nie odpowie za szkody wyrządzone przez ubezpieczonego, jeśli ten znajdował się pod wpływem alkoholu. To samo dotyczy jego bliskich i osób,  za które ponosi odpowiedzialność.

Stan po spożyciu alkoholu, który może uniemożliwić wypłatę z polisy mieszkaniowej, definiowany jest w OWU według wytycznych z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, czyli powyżej 0,2 promile we krwi lub powyżej 0,1 mg alkoholu na 1dm3 w wydychanym powietrzu.

NNW dla abstynentów

Wyobraź sobie, że doskonale rozpoczęty sobotni wieczór zakończyłeś w szpitalu z poważną kontuzją kolana. Jeśli na SOR dotarłeś na lekkim rauszu, możesz mieć kłopot, kiedy przyjdzie Ci starać się o świadczenie z ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Działania po użyciu alkoholu, w stanie nietrzeźwości, pod wpływem narkotyków lub innych środków odurzających należą bowiem do jednych ze standardowych ogólnych wyłączeń odpowiedzialności w polisie NNW. Pamiętaj, że ubezpieczyciel nie odpowie również za zatrucie spowodowane alkoholem, narkotykami lub lekami psychotropowymi.

Wakacje bez kielicha gwarancją odszkodowania

Zakrapiany odpoczynek nie upiecze Ci się nawet na wakacjach. Wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela za zdarzenia powstałe w związku ze spożyciem alkoholu dotyczy każdego z elementów polisy turystycznej – kosztów leczenia, kosztów rezygnacji z podróży, assistance, NNW i OC w życiu prywatnym.

Podsumowanie

  1. Lista ubezpieczeń, z których nie dostaniesz odszkodowania, gdy spowodowałeś szkodę po alkoholu, jest długa.
  2. Sprawdź dokładnie OWU i nie szarżuj! Zwłaszcza za kierownicą – jazda po pijanemu to przestępstwo.
  3. Polisa mieszkaniowa wyłącza standardowo szkody spowodowane przez nietrzeźwych sprawców.
  4. Nie zadziała NNW, gdy zrobisz sobie krzywdę po wypiciu alkoholu.
  5. Polisy turystyczne również wykluczają wszelkie szkody spowodowane przez nietrzeźwych.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments