Regres od pijanego kierowcy. Co to jest i czy da się go uniknąć?

Aktualizacja:
Zero tolerancji – nowa akcja policji

To było najdroższe piwo w moim życiu – wspomina pan Ireneusz z Warszawy, który po jednym kuflu usiadł za kierownicę swojego samochodu i spowodował stłuczkę na parkingu galerii handlowej. Jeśli zastanawiasz się, jakie konsekwencje mogą grozić Ci za jazdę na podwójnym gazie ku przestrodze zapoznaj się z poniższym artykułem. Regres od pijanego kierowcy jest groźnym narzędziem w rękach ubezpieczyciela.

Co grozi Ci za jazdę po pijanemu?

To było najdroższe piwo w moim życiu – wspomina pan Ireneusz, który po jednym kuflu piwa usiadł za kierownicę swojego samochodu. Chcąc pomóc żonie w wycofaniu auta na parkingu galerii handlowej nie zauważył nadjeżdżającego Mercedesa klasy S i wjechał w jego bok. Policja, która pojawiła się na miejscu zdarzenia szybko stwierdziła, że sprawca pił alkohol. Pan Ireneusz dostał grzywnę w wysokości 2500 zł, jego prawo jazdy zatrzymano na 2 lata a po niespełna 3 miesiącach jego ubezpieczyciel wystawił mu rachunek na blisko 20 000 tys. zł, który był żądaniem zwrotu wypłaconego odszkodowania z jego polisy OC właścicielowi Mercedesa klasy S.

Czytaj także: Pijany poszkodowany a odszkodowanie z OC sprawcy

Kiedy OC nie wystarczy?  Co to jest regres ubezpieczeniowy?

Przepisy prawa są bezwzględne wobec pijanych kierowców – o tym wiemy wszyscy. Nie wszyscy zadajemy sobie jednak sprawę z innych częstokroć bardziej dotkliwych konsekwencji, jakie niesie za sobą jazda pod wpływem alkoholu. Decydując się, bowiem na jazdę na podwójnym gazie musisz liczyć się z tym, że Twoje ubezpieczenie OC nie uchroni Cię przed poniesieniem kosztów zadośćuczynienia za wyrządzone szkody. Twój ubezpieczyciel zastosuje wobec Ciebie regres ubezpieczeniowy, który jest niczym innym jak żądaniem zwrotu wypłaconego przez niego odszkodowania osobie pokrzywdzonej przez Ciebie w wypadku czy kolizji. Tak właśnie się stało w przypadku pana Ireneusza z Warszawy.

Czytaj także: Ubezpieczyciel żąda zwrotu pieniędzy za wypłacone odszkodowanie. Co to jest regres ubezpieczeniowy?

Ile będzie kosztowała Cię jazda pod wpływem alkoholu?

Polska Izba Ubezpieczeń oszacowała, że zobowiązania dla poszkodowanych w wypadkach spowodowanych przez pijanych kierowców sięgają rocznie około 45-50 mln zł. Średni regres, kierowany do pijanych kierowców za szkody polegające na uszkodzeniu samochodu, to kwota około 8-9 tys. zł. Wysokość roszczenia znacznie wzrośnie, jeśli w wypadku poszkodowani zostaną ludzie. Oprócz ewentualnych kosztów leczenia przyjdzie Ci bowiem zapłacić zadośćuczynienie za ból i cierpienie związane z ranami poszkodowanych, mogą dojść do tego również koszty dożywotnich rent, które płacone są, jeśli poszkodowani prze Ciebie nie będą zdolni do pracy. Najwyższe pojedyncze odszkodowanie wypłacone w Polsce za wypadek spowodowany przez pijanego kierowcę wyniosło 695 tys. zł. Pan Ireneusz miał, zatem szczęście, że w spowodowanym przez niego wypadku nikt nie ucierpiał.

Co musi zrobić towarzystwo ubezpieczeń, aby zażądać zwrotu wypłaconego odszkodowania?

Niewiele. Musi udowodnić tylko, że powodując wypadek byłeś pod wpływem alkoholu. Sam przyznasz, że jest to banalnie proste biorąc pod uwagę fakt, że na miejscu wypadku obecna będzie policja zaopatrzona w alkomat, którego na pewno nie zawaha się użyć.

Co jeśli nie stać Cię na spłatę regresu gotówką?

Jeśli spowodujesz wypadek pod wpływem alkoholu i nie stać Cię na spłatę towarzystwu ubezpieczeń regresu gotówką, musisz liczyć się z egzekucją komorniczą, czyli w rezultacie np. z zajęciem comiesięcznej pensji czy nawet utratą posiadanych przez Ciebie dóbr majątkowych. Konsekwencję Twojej bezmyślności odbić się mogą również na członkach Twojej rodziny, którym przyjdzie płacić Twoje długi, a po Twojej śmierci spadkobiercom, jeśli na czas nie zrzekną się pozostawionego przez Ciebie spadku.

Kreatywny kierowca, czyli Polak potrafi

– Kreatywność polskich kierowców nie zna granic, ale ich fantazja po alkoholu przechodzi wszelkie pojęcie – opowiada funkcjonariusz warszawskiej drogówki, który podczas zatrzymania pijanego sprawcy wypadku usłyszał w tłumaczeniu, że półtora promila alkoholu w wydychanym powietrzu jest następstwem wypicia jednego piwa na ukojenie nerwów już po całym zdarzeniu. Jedni starają się wmówić Policji, że pili po zajściu zdarzenia, inni, co ambitniejsi i odważniejsi starają się zamieniać miejscami z pasażerami czy wyjaśniają, że wcale nie prowadzili samochodu i w sumie sami nie wiedzą, co tu robią. W taki między innymi sposób próbują tłumaczyć się pijani kierowcy, aby unikną prawnych i materialnych konsekwencji swojego lekkomyślnego zachowania.

Czy pijani kierowcy mogą liczyć na jakieś ustępstwa?

Jeśli spowodowałeś wypadek pod wpływem alkoholu, jedynym ustępstwem, na jakie możesz liczyć jest rozłożenie Twojego długu na raty. Jeśli zignorujesz wezwanie do zapłaty czekają Ciebie i Twoją rodzinę naprawdę niemiłe konsekwencje od komornika na głowie począwszy. Dobra rada: Włącz myślenie! Piłeś? Nie jedź! Ta decyzja na pewno Ci się opłaci!

Podsumowanie

  • W 2013 roku na polskich drogach zatrzymano 162 tys. nietrzeźwych kierujących, którzy spowodowali 2101 wypadków.
  • Kierowcy decydujący się na jazdę pod wpływem alkoholu muszą liczyć się z tym, że ich ubezpieczenie OC nie uchroni ich przed poniesieniem kosztów zadośćuczynienia za wyrządzone szkody.
  • Ubezpieczyciel zastosuje wobec nich regres ubezpieczeniowy, czyli zażąda zwrotu wypłaconego ubezpieczenia.
  • Średni regres, kierowany do pijanych kierowców to kwota około 8-9 tys. zł. Najwyższy regres do pijanego kierowcy w Polsce wyniósł 695 tys. zł.
  • Nie ma możliwości uniknięcia kary.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
32 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej
Polisa OC młodego kierowcy.
2019.01.16
Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy. Sprawdź, jak oszczędzić i uniknąć zwyżek za wiek

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy może być nawet kilka razy droższe niż polisa bardziej doświadczonego 35-latka. Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy, z jakimi utrudnieniami spotka się 18-latek ubezpieczający samochód i co zrobić, żeby zaoszczędzić na polisie OC.

Czytaj więcej