Regres od pijanego kierowcy. Co to jest i czy da się go uniknąć?

Aktualizacja:
Zero tolerancji – nowa akcja policji

To było najdroższe piwo w moim życiu – wspomina pan Ireneusz z Warszawy, który po jednym kuflu usiadł za kierownicę swojego samochodu i spowodował stłuczkę na parkingu galerii handlowej. Jeśli zastanawiasz się, jakie konsekwencje mogą grozić Ci za jazdę na podwójnym gazie ku przestrodze zapoznaj się z poniższym artykułem. Regres od pijanego kierowcy jest groźnym narzędziem w rękach ubezpieczyciela.

Co grozi Ci za jazdę po pijanemu?

To było najdroższe piwo w moim życiu – wspomina pan Ireneusz, który po jednym kuflu piwa usiadł za kierownicę swojego samochodu. Chcąc pomóc żonie w wycofaniu auta na parkingu galerii handlowej nie zauważył nadjeżdżającego Mercedesa klasy S i wjechał w jego bok. Policja, która pojawiła się na miejscu zdarzenia szybko stwierdziła, że sprawca pił alkohol. Pan Ireneusz dostał grzywnę w wysokości 2500 zł, jego prawo jazdy zatrzymano na 2 lata a po niespełna 3 miesiącach jego ubezpieczyciel wystawił mu rachunek na blisko 20 000 tys. zł, który był żądaniem zwrotu wypłaconego odszkodowania z jego polisy OC właścicielowi Mercedesa klasy S.

Czytaj także: Pijany poszkodowany a odszkodowanie z OC sprawcy

Kiedy OC nie wystarczy?  Co to jest regres ubezpieczeniowy?

Przepisy prawa są bezwzględne wobec pijanych kierowców – o tym wiemy wszyscy. Nie wszyscy zadajemy sobie jednak sprawę z innych częstokroć bardziej dotkliwych konsekwencji, jakie niesie za sobą jazda pod wpływem alkoholu. Decydując się, bowiem na jazdę na podwójnym gazie musisz liczyć się z tym, że Twoje ubezpieczenie OC nie uchroni Cię przed poniesieniem kosztów zadośćuczynienia za wyrządzone szkody. Twój ubezpieczyciel zastosuje wobec Ciebie regres ubezpieczeniowy, który jest niczym innym jak żądaniem zwrotu wypłaconego przez niego odszkodowania osobie pokrzywdzonej przez Ciebie w wypadku czy kolizji. Tak właśnie się stało w przypadku pana Ireneusza z Warszawy.

Czytaj także: Ubezpieczyciel żąda zwrotu pieniędzy za wypłacone odszkodowanie. Co to jest regres ubezpieczeniowy?

Ile będzie kosztowała Cię jazda pod wpływem alkoholu?

Polska Izba Ubezpieczeń oszacowała, że zobowiązania dla poszkodowanych w wypadkach spowodowanych przez pijanych kierowców sięgają rocznie około 45-50 mln zł. Średni regres, kierowany do pijanych kierowców za szkody polegające na uszkodzeniu samochodu, to kwota około 8-9 tys. zł. Wysokość roszczenia znacznie wzrośnie, jeśli w wypadku poszkodowani zostaną ludzie. Oprócz ewentualnych kosztów leczenia przyjdzie Ci bowiem zapłacić zadośćuczynienie za ból i cierpienie związane z ranami poszkodowanych, mogą dojść do tego również koszty dożywotnich rent, które płacone są, jeśli poszkodowani prze Ciebie nie będą zdolni do pracy. Najwyższe pojedyncze odszkodowanie wypłacone w Polsce za wypadek spowodowany przez pijanego kierowcę wyniosło 695 tys. zł. Pan Ireneusz miał, zatem szczęście, że w spowodowanym przez niego wypadku nikt nie ucierpiał.

Co musi zrobić towarzystwo ubezpieczeń, aby zażądać zwrotu wypłaconego odszkodowania?

Niewiele. Musi udowodnić tylko, że powodując wypadek byłeś pod wpływem alkoholu. Sam przyznasz, że jest to banalnie proste biorąc pod uwagę fakt, że na miejscu wypadku obecna będzie policja zaopatrzona w alkomat, którego na pewno nie zawaha się użyć.

Co jeśli nie stać Cię na spłatę regresu gotówką?

Jeśli spowodujesz wypadek pod wpływem alkoholu i nie stać Cię na spłatę towarzystwu ubezpieczeń regresu gotówką, musisz liczyć się z egzekucją komorniczą, czyli w rezultacie np. z zajęciem comiesięcznej pensji czy nawet utratą posiadanych przez Ciebie dóbr majątkowych. Konsekwencję Twojej bezmyślności odbić się mogą również na członkach Twojej rodziny, którym przyjdzie płacić Twoje długi, a po Twojej śmierci spadkobiercom, jeśli na czas nie zrzekną się pozostawionego przez Ciebie spadku.

Kreatywny kierowca, czyli Polak potrafi

– Kreatywność polskich kierowców nie zna granic, ale ich fantazja po alkoholu przechodzi wszelkie pojęcie – opowiada funkcjonariusz warszawskiej drogówki, który podczas zatrzymania pijanego sprawcy wypadku usłyszał w tłumaczeniu, że półtora promila alkoholu w wydychanym powietrzu jest następstwem wypicia jednego piwa na ukojenie nerwów już po całym zdarzeniu. Jedni starają się wmówić Policji, że pili po zajściu zdarzenia, inni, co ambitniejsi i odważniejsi starają się zamieniać miejscami z pasażerami czy wyjaśniają, że wcale nie prowadzili samochodu i w sumie sami nie wiedzą, co tu robią. W taki między innymi sposób próbują tłumaczyć się pijani kierowcy, aby unikną prawnych i materialnych konsekwencji swojego lekkomyślnego zachowania.

Czy pijani kierowcy mogą liczyć na jakieś ustępstwa?

Jeśli spowodowałeś wypadek pod wpływem alkoholu, jedynym ustępstwem, na jakie możesz liczyć jest rozłożenie Twojego długu na raty. Jeśli zignorujesz wezwanie do zapłaty czekają Ciebie i Twoją rodzinę naprawdę niemiłe konsekwencje od komornika na głowie począwszy. Dobra rada: Włącz myślenie! Piłeś? Nie jedź! Ta decyzja na pewno Ci się opłaci!

Podsumowanie

  • W 2013 roku na polskich drogach zatrzymano 162 tys. nietrzeźwych kierujących, którzy spowodowali 2101 wypadków.
  • Kierowcy decydujący się na jazdę pod wpływem alkoholu muszą liczyć się z tym, że ich ubezpieczenie OC nie uchroni ich przed poniesieniem kosztów zadośćuczynienia za wyrządzone szkody.
  • Ubezpieczyciel zastosuje wobec nich regres ubezpieczeniowy, czyli zażąda zwrotu wypłaconego ubezpieczenia.
  • Średni regres, kierowany do pijanych kierowców to kwota około 8-9 tys. zł. Najwyższy regres do pijanego kierowcy w Polsce wyniósł 695 tys. zł.
  • Nie ma możliwości uniknięcia kary.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
32 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej