Pijany kierowca na polskiej drodze to smutna codzienność. Osoby wsiadające za kółko pod wpływem alkoholu są bardziej narażone na spowodowanie i uczestniczenie w wypadkach drogowych, niż osoby trzeźwe. Jeśli pijany kierowca spowoduje stłuczkę, kwestia odszkodowania z OC wydaje się oczywista. Co jednak w sytuacji, kiedy to poszkodowany jest pod wpływem? Czy pijany poszkodowany ma szansę na odszkodowanie z OC sprawcy?
Mimo wielu kampanii przeciwdziałających pijanym kierowcom, mimo wysokich mandatów i często tragicznych w skutkach wypadków – liczba kierowców, którzy decydują się wsiąść za kółko po spożyciu jest zatrważająca. Policyjne statystyki nie pozostawiają w tym względzie żądnych wątpliwości. Przeglądając dzienne zestawienia Policji widzimy, że każdego dnia października 2018 roku zatrzymano od 100 nawet do 350 nietrzeźwych kierowców. Jedni z nich są sprawcami wypadków drogowych, inni – poszkodowanymi. A jak wygląda kwestia wypłaty odszkodowania w sytuacji, gdy w wypadku jest pijany poszkodowany?
Pijany kierowca: czy chroni go OC?
Alkohol – wzmiankę o nim znajdziemy w większości Ogólnych Warunków Ubezpieczeń. Zawsze pojawia się on w kontekście wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela. Oznacza to, że jeśli do zdarzenia doszło w momencie, gdy ubezpieczony był pod wpływem alkoholu, nie może on liczyć na jakiekolwiek świadczenia ze strony towarzystwa. Dokładnie takie same zasady obowiązują w momencie spowodowania wypadku przez pijanego kierowcę. Jak to wygląda w rzeczywistości?
Wypadek, kolizja, stłuczka. Jest winny, jest poszkodowany. Okazuje się jednak, że kierowca, który odpowiada za całe zdarzenie był nietrzeźwy. Co z odszkodowaniem z OC sprawcy? Czy poszkodowanemu należy się zadośćuczynienie? W tym przypadku sprawa jest prosta – ubezpieczyciel sprawcy wypłaca należne odszkodowanie osobie poszkodowanej, a następnie zastosuje wobec sprawcy regres ubezpieczeniowy. A czym on jest? Regres ubezpieczeniowy to nic innego jak żądanie zwrotu wypłaconego przez ubezpieczyciela odszkodowania osobie pokrzywdzonej. Dodatkowo sprawca, który w momencie stłuczki znajdował się pod wpływem alkoholu, nie może też liczyć na otrzymanie pieniędzy z AC. A teraz odwróćmy role… Co w sytuacji, kiedy to poszkodowany znajdował się pod wpływem alkoholu?
Pijany poszkodowany, czyli kto?
Na początek powinniśmy zdefiniować sobie pojęcie „pijany poszkodowany”. Jako ofiarę wypadku komunikacyjnego rozumiemy nie tylko pasażera samochodu biorącego udział w zdarzeniu, innego kierowcę, ale także pieszego. Warto wiedzieć, że wszystkie te osoby – nawet jeśli są pod wpływem alkoholu, a zostały poszkodowane w zdarzeniu – obowiązują identyczne zasady starania się o odszkodowanie. Dziś jednak przyjrzymy się sytuacji, kiedy to kierowca innego auta, został poszkodowany w wyniku kolizji. Zatem wyprzedzając nieco fakty – choć pijany poszkodowany może liczyć na wypłatę odszkodowania z OC sprawcy, musi także liczyć się z tym, że otrzyma on karę określoną w przepisach Kodeksu karnego za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu.
Pijany poszkodowany a odszkodowanie z OC sprawcy
Alkohol, tak jak wspomnieliśmy, zazwyczaj będzie czynnikiem wyłączającym odpowiedzialność ubezpieczyciela. Nie dotyczy to jednak osoby poszkodowanej w wypadku. Fakt, że poszkodowany wypadku był nietrzeźwy, nie oznacza automatycznie, że nie otrzyma on żadnego odszkodowania z polisy OC sprawcy. Zadośćuczynienie otrzyma, jednak bardzo często w kwocie pomniejszonej. O ile? To zależy. Od czego?
O tym, czy i o ile zostanie ono pomniejszone, zadecyduje fakt, czy nietrzeźwość poszkodowanego przyczyniła się bezpośrednio do wypadku lub też zwiększyła rozmiar szkód. Przyczynienie się ofiary do wypadku powinno zostać wyrażone w procencie. Wówczas dokładnie o taki sam procent zostanie pomniejszone ostateczne odszkodowanie.
Dla przykładu: jeśli szkoda została wyceniona na 3000 złotych, a ubezpieczyciel stwierdził, że osoba poszkodowana przyczyniła się do wypadku w 30 proc., odszkodowanie, które otrzyma wyniesie 2100 złotych.
Tutaj warto jednak zaznaczyć, że udowodnienie zależności pomiędzy zdarzeniem a stanem nietrzeźwości osoby poszkodowanej leży zawsze po stronie towarzystwa ubezpieczeniowego. W związku z tym można się spodziewać, że w ocenie ubezpieczyciela przyczynienie się poszkodowanego do szkody będzie dość wysokie, a co za tym idzie wysokość odszkodowania dość niska. Warto wiedzieć, że w takiej sytuacji poszkodowany zawsze może nie zgodzić się z decyzją ubezpieczyciela i złożyć reklamację, żądając jednocześnie szczegółowego wyjaśnienia lub ponownego rozpatrzenia sprawy.
Podsumowanie
- Pijani kierowcy na polskich drogach to smutna codzienność. Każdego dnia policja zatrzymuje od 100 do 350 nietrzeźwych kierujących.
- Jeśli sprawca zdarzenia drogowego był nietrzeźwy, osobie poszkodowanej w wypadku zostanie wypłacone odszkodowanie z jego OC. W takiej sytuacji ubezpieczyciel zastosuje jednak wobec niego regres ubezpieczeniowy, czyli zażąda zwrotu wypłaconego świadczenia.
- Pijany poszkodowany może liczyć na wypłatę odszkodowania z OC sprawcy, jednak musi się liczyć z tym, że otrzyma on także karę za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu.
- Nietrzeźwa ofiara wypadku otrzyma odszkodowanie z OC sprawcy jednak w kwocie pomniejszonej o procent, w jakim przyczyniła się ona do zdarzenia bądź zwiększyła jego skutki.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
To było najdroższe piwo w moim życiu – wspomina pan Ireneusz z Warszawy, który po jednym kuflu usiadł za kierownicę swojego samochodu i spowodował stłuczkę na parkingu galerii handlowej. Jeśli zastanawiasz się, jakie konsekwencje mogą grozić Ci za jazdę na podwójnym gazie ku przestrodze zapoznaj się z poniższym artykułem. Regres od pijanego kierowcy jest groźnym narzędziem w rękach ubezpieczyciela.
Nie każdy wypadek upoważnia do otrzymania całego odszkodowania, nawet jeśli poszkodowany poniósł ogromne obrażenia, a auto nadaje się tylko do kasacji. Ubezpieczyciel może skutecznie obniżyć wypłacaną kwotę. Chodzi o sytuacje, w których poszkodowany przyczynił się do wypadku, nawet jeśli zrobił to nieświadomie. Dowiedz się, jak przyczynienie się poszkodowanego może wpłynąć na wysokość odszkodowania.
Sejm przegłosował! Ustawa o konfiskacie auta za jazdę po pijanemu już za 3. miesiące wejdzie w życie. Oznacza to, że kierowcy, którzy decydują się na jazdę pod wpływem, narażają się nie tylko na utratę prawa jazdy, ale i samochodu oraz karę pozbawienia wolności do 16 lat! Dowiedz się więcej!
Odszkodowanie po alkoholu? To raczej niemożliwe. Firmy surowo traktują przypadki szkód, które spowodowały osoby nietrzeźwe. Sprawdź, z jakiej polisy na pewno nie otrzymasz odszkodowania, jeśli byłeś pod wpływem alkoholu.
„Jak wysokie odszkodowanie od sprawcy wypadku mogę dostać po potrąceniu na przejściu dla pieszych?” – tego typu pytania zadają poszkodowani na rozmaitych forach internetowych. Problem polega na wycenie takiego uszczerbku. Twoje zdrowie to nie samochód, który wyceni za rzeczoznawca. Zobacz, jak dostać odszkodowanie z OC sprawcy kolizji.
Chociaż Polakom na pewno nie można zarzucić braku świadomości na temat groźnych skutków jeżdżenia na podwójnym gazie, wciąż znajdują się osoby, które bez większych refleksji siadają za kółko po alkoholu. Dowiedz się, co grozi za takie zachowanie w 2022 roku.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?