Pijany poszkodowany - czy dostanie odszkodowanie z OC sprawcy?

Aktualizacja:
Pijany poszkodowany

Pijany kierowca na polskiej drodze to smutna codzienność. Osoby wsiadające za kółko pod wpływem alkoholu są bardziej narażone na spowodowanie i uczestniczenie w wypadkach drogowych, niż osoby trzeźwe. Jeśli pijany kierowca spowoduje stłuczkę, kwestia odszkodowania z OC wydaje się oczywista. Co jednak w sytuacji, kiedy to poszkodowany jest pod wpływem? Czy pijany poszkodowany ma szansę na odszkodowanie z OC sprawcy?

Mimo wielu kampanii przeciwdziałających pijanym kierowcom, mimo wysokich mandatów i często tragicznych w skutkach wypadków – liczba kierowców, którzy decydują się wsiąść za kółko po spożyciu jest zatrważająca. Policyjne statystyki nie pozostawiają w tym względzie żądnych wątpliwości. Przeglądając dzienne zestawienia Policji widzimy, że każdego dnia października 2018 roku zatrzymano od 100 nawet do 350 nietrzeźwych kierowców. Jedni z nich są sprawcami wypadków drogowych, inni – poszkodowanymi. A jak wygląda kwestia wypłaty odszkodowania w sytuacji, gdy w wypadku jest pijany poszkodowany?

Pijany kierowca: czy chroni go OC?

Alkohol – wzmiankę o nim znajdziemy w większości Ogólnych Warunków Ubezpieczeń. Zawsze pojawia się on w kontekście wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela. Oznacza to, że jeśli do zdarzenia doszło w momencie, gdy ubezpieczony był pod wpływem alkoholu, nie może on liczyć na jakiekolwiek świadczenia ze strony towarzystwa. Dokładnie takie same zasady obowiązują w momencie spowodowania wypadku przez pijanego kierowcę. Jak to wygląda w rzeczywistości?

Wypadek, kolizja, stłuczka. Jest winny, jest poszkodowany. Okazuje się jednak, że kierowca, który odpowiada za całe zdarzenie był nietrzeźwy. Co z odszkodowaniem z OC sprawcy? Czy poszkodowanemu należy się zadośćuczynienie? W tym przypadku sprawa jest prosta – ubezpieczyciel sprawcy wypłaca należne odszkodowanie osobie poszkodowanej, a następnie zastosuje wobec sprawcy regres ubezpieczeniowy. A czym on jest? Regres ubezpieczeniowy to nic innego jak żądanie zwrotu wypłaconego przez ubezpieczyciela odszkodowania osobie pokrzywdzonej. Dodatkowo sprawca, który w momencie stłuczki znajdował się pod wpływem alkoholu, nie może też liczyć na otrzymanie pieniędzy z AC. A teraz odwróćmy role… Co w sytuacji, kiedy to poszkodowany znajdował się pod wpływem alkoholu?

Pijany poszkodowany, czyli kto?

Na początek powinniśmy zdefiniować sobie pojęcie „pijany poszkodowany”. Jako ofiarę wypadku komunikacyjnego rozumiemy nie tylko pasażera samochodu biorącego udział w zdarzeniu, innego kierowcę, ale także pieszego. Warto wiedzieć, że wszystkie te osoby – nawet jeśli są pod wpływem alkoholu, a zostały poszkodowane w zdarzeniu – obowiązują identyczne zasady starania się o odszkodowanie.  Dziś jednak przyjrzymy się sytuacji, kiedy to kierowca innego auta, został poszkodowany w wyniku kolizji. Zatem wyprzedzając nieco fakty – choć pijany poszkodowany może liczyć na wypłatę odszkodowania z OC sprawcy, musi także liczyć się z tym, że otrzyma on karę określoną w przepisach Kodeksu karnego za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu.

Pijany poszkodowany a odszkodowanie z OC sprawcy

Alkohol, tak jak wspomnieliśmy, zazwyczaj będzie czynnikiem wyłączającym odpowiedzialność ubezpieczyciela. Nie dotyczy to jednak osoby poszkodowanej w wypadku. Fakt, że poszkodowany wypadku był nietrzeźwy, nie oznacza automatycznie, że nie otrzyma on żadnego odszkodowania z polisy OC sprawcy. Zadośćuczynienie otrzyma, jednak bardzo często w kwocie pomniejszonej. O ile? To zależy. Od czego?

O tym, czy i o ile zostanie ono pomniejszone, zadecyduje fakt, czy nietrzeźwość poszkodowanego przyczyniła się bezpośrednio do wypadku lub też zwiększyła rozmiar szkód. Przyczynienie się ofiary do wypadku powinno zostać wyrażone w procencie. Wówczas dokładnie o taki sam procent zostanie pomniejszone ostateczne odszkodowanie.

Dla przykładu: jeśli szkoda została wyceniona na 3000 złotych, a ubezpieczyciel stwierdził, że osoba poszkodowana przyczyniła się do wypadku w 30 proc., odszkodowanie, które otrzyma wyniesie 2100 złotych.

Tutaj warto jednak zaznaczyć, że udowodnienie zależności pomiędzy zdarzeniem a stanem nietrzeźwości osoby poszkodowanej leży zawsze po stronie towarzystwa ubezpieczeniowego. W związku z tym można się spodziewać, że w ocenie ubezpieczyciela przyczynienie się poszkodowanego do szkody będzie dość wysokie, a co za tym idzie wysokość odszkodowania dość niska. Warto wiedzieć, że w takiej sytuacji poszkodowany zawsze może nie zgodzić się z decyzją ubezpieczyciela i złożyć reklamację, żądając jednocześnie szczegółowego wyjaśnienia lub ponownego rozpatrzenia sprawy.

Podsumowanie

  1. Pijani kierowcy na polskich drogach to smutna codzienność. Każdego dnia policja zatrzymuje od 100 do 350 nietrzeźwych kierujących.
  2. Jeśli sprawca zdarzenia drogowego był nietrzeźwy, osobie poszkodowanej w wypadku zostanie wypłacone odszkodowanie z jego OC. W takiej sytuacji ubezpieczyciel zastosuje jednak wobec niego regres ubezpieczeniowy, czyli zażąda zwrotu wypłaconego świadczenia.
  3. Pijany poszkodowany może liczyć na wypłatę odszkodowania z OC sprawcy, jednak musi się liczyć z tym, że otrzyma on także karę za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu.
  4. Nietrzeźwa ofiara wypadku otrzyma odszkodowanie z OC sprawcy jednak w kwocie pomniejszonej o procent, w jakim przyczyniła się ona do zdarzenia bądź zwiększyła jego skutki.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.03.21  •  Samochód
Jak długo trwa procedura likwidacji szkody?

Proces likwidacji szkody jest niezwykle istotnym elementem w przypadku ubezpieczenia. Poszkodowani oczekują szybkiej i sprawiedliwej wypłaty odszkodowania, dlatego ważne jest zrozumienie, ile czasu potrzebuje ubezpieczyciel na przetworzenie roszczenia. W tym artykule omówimy wszystkie ważne aspekty, które wpływają na wypłatę odszkodowania oraz czynniki, które mogą stanowić o długości procesu likwidacyjnego.

Czytaj więcej
2024.03.21  •  Samochód
Gdzie ubezpieczyć samochód? Sprawdź najlepsze rozwiązanie dla siebie!

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia samochodu to kluczowa decyzja dla każdego kierowcy. Rynek ubezpieczeń jest pełen różnorodnych ofert, które mogą przytłoczyć nawet doświadczonych kierowców. W tym artykule przedstawimy najlepsze rozwiązania, które łączą w pełną ochronę, atrakcyjne warunki i konkurencyjne ceny. Dowiedz się, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze ubezpieczenia samochodu i gdzie znaleźć najlepszą ofertę.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej