Medycyna spersonalizowana, nazywana terapią celowaną, choć na polskim gruncie nie jest jeszcze bardzo rozpowszechniona, coraz częściej i coraz śmielej pojawia się w codziennej praktyce lekarskiej. Na czym polega medycyna spersonalizowana i jakie są jej korzyści? W czym tkwi jej fenonem i dlaczego uważana jest za medycynę przyszłości?
Medycyna jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin nauki. Dzięki temu możemy walczyć z chorobami, które jeszcze kilka lat temu uważane były za nieuleczalne. Z drugiej strony, wciąż jest wiele obszarów, w których pozostaje ona bezsilna. Nie we wszystkich przypadkach leczenie przynosi oczekiwane skutki, nie zawsze terapia podjęta u jednego pacjenta, sprawdzi się w przypadku innego. Właśnie tutaj do głosu dochodzi medycyna spersonalizowana.
Medycyna spersonalizowana: na czym polega?
Istotą medycyny spersonalizowanej jest dobór celowanego leku, w odpowiedniej dawce, do konkretnego pacjenta i podanie go we właściwym czasie. Co to oznacza w praktyce? Tak jak nie ma dwóch takich samych osób, tak nie ma dwóch identycznych chorób. Charakter każdej choroby, jej przebieg, a także odpowiedź na zastosowane leczenie, w przypadku każdego człowieka jest inna. Reakcja ludzkiego organizmu na różne czynniki chorobowe jest specyficzna, unikatowa i indywidualnie zróżnicowana. Na przykład w przypadku problemów onkologicznych, choć czynniki chorobowe mogą być podobne u wielu ludzi, przebieg choroby będzie inny w każdym przypadku. To samo leczenie podjęte w przypadku konkretnego typu nowotworu, u różnych pacjentów przyniesie różne skutki. U jednego może ono prowadzić do wyleczenia, natomiast u drugiego może okazać się nieskuteczne. W kolejnym przypadku może wręcz zaszkodzić. Właśnie tutaj pojawia się miejsce dla medycyny spersonalizowanej, która pozwala zindywidualizować leczenie, dopasowując je do problemów konkretnej osoby.
Terapia celowana: kiedy się sprawdzi?
Najczęściej miejsca dla medycyny spersonalizowanej upatruje się w przypadku chorób nowotworowych, chorób serca, chorób układu nerwowego, cukrzycy, otyłości czy zaburzeń neuropsychiatrycznych. Co jest jednak najważniejsze, medycyna ta nie skupia się tylko i wyłącznie na osobach chorych, ale głównie na mechanizmach zachowania zdrowia i zapobiegania chorobom. Można więc powiedzieć, że medycyna spersonalizowana jest także medycyną prewencyjną.
Schemat leczenia terapią celowaną: kolejne etapy
Pierwszym jej etapem jest ocena ryzyka, czyli predyspozycji pacjenta do rozwoju chorób lub też przewidzenie reakcji jego organizmu na podjęte leczenie. Medycyna ta wykorzystuje nowe metody badań molekularnych, testy genetyczne i inne badania diagnostyczne, by lepiej zrozumieć każdy przypadek i odpowiednio go zdiagnozować. Dzięki temu daje szansę na zapobieganie chorobom lub też podjęcie leczenia we wczesnym stadium. Najważniejsze jest jednak zastosowanie terapii odpowiadającej problemowi genetycznemu danej osoby i późniejsze monitorowanie odpowiedzi organizmu na zastosowane leczenie.
Leczenie indywidualnie dopasowane: korzyści
- szansa na wcześniejsze wykrycie choroby – przeprowadzenie testów wykazujących mutacje genów i predyspozycje do zachorowania na konkretne dolegliwości,
- możliwość podjęcia leczenia prewencyjnego, poprzez zmianę stylu życia, częstsze badania, itp.,
- ograniczenie działań niepożądanych poprzez niewłaściwie dopasowane leki, wykluczenie leczenia na zasadzie prób i błędów,
- zminimalizowanie niepotrzebnych i niewłaściwych interwencji medycznych, a tym samym zmniejszenie kosztów opieki zdrowotnej,
- w dziedzinie onkologii – przewidywanie możliwości wystąpienia przerzutów
Podsumowanie
- Medycyna spersonalizowana opiera się na indywidualnych cechach biologicznych danego człowieka, zwiększając skuteczność zastosowanej u niego terapii.
- Podstawą medycyny spersonalizowanej są badania genetyczne każdego pacjenta. Bez nich nie jest możliwe określenie przyczyn choroby, a co za tym idzie - podanie właściwego leku,
- Celem medycyny spersonalizowanej jest jak najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze dla pacjenta leczenie.
- Leczenie celowane pomaga w prewencji chorób dziedzicznych. Jeśli badania wykażą mutację prowadzącą do choroby, a pacjent nie ma jeszcze objawów, możliwe jest zastosowanie terapii prewencyjnej.
- Badania genetyczne nie są badaniami tanimi. Medycyna spersonalizowana, choć uważana jest za jedną ze skuteczniejszych form leczenia, nie uzyskała jeszcze finansowania NFZ.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.
Ubezpieczenie stomatologiczne to temat, który zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnących kosztów leczenia zębów oraz długich kolejek do dentystów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Coraz więcej osób zastanawia się nad wykupieniem prywatnej polisy stomatologicznej. W artykule tym omówimy, na czym polega ubezpieczenie stomatologiczne, jakie korzyści niesie, a także jakie są potencjalne ograniczenia.
Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz popularniejszy sposób wyróżnienie swojego auta. Właściciele samochodów i motocykli decydują się na tę formę personalizacji, aby zaistnieć na drodze, a także podkreślić swoją osobowość lub markę. W tym artykule omówimy istotne aspekty związane z uzyskaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, ich koszt oraz przepisy, z którymi trzeba się liczyć.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.