Medycyna sportowa - gdzie się najlepiej leczyć?

Aktualizacja:
Medycyna sportowa

Chcesz prowadzić aktywny tryb życia? Już uprawiasz jakiś sport? A może Twoje dziecko ma zamiar trenować? W każdym z tych wypadków potrzebujesz usług z zakresu medycyny sportowej. Sprawdzenie stanu zdrowia przed treningami, leczenie w razie kontuzji - to konieczność, którą uświadamia sobie coraz więcej osób. Zobacz, gdzie i jak zyskasz najlepszą pomoc.

baner w treści – stały - 1

Odwiedź lekarza medycyny sportowej, bo możesz… umrzeć

Sport to duży wysiłek dla organizmu. Ogromne znaczenie ma nie tylko Twoja sprawność fizyczna, ale również wiek, historia przebytych chorób, możliwe obciążenia genetyczne, stosowana dieta i wiele, wiele innych. Może się okazać, że nie powinieneś uprawiać niektórych dyscyplin.

W ramach przestrogi wystarczy sprawdzić wiadomości z zeszłego roku –  kilku biegaczy zmarło podczas treningu lub zawodów. Część z nich była doświadczonymi sportowcami. Niestety, prawdopodobnie, zbagatelizowali testy predyspozycji do danego sportu.

Sport to z zasady zdrowie, nadmierny wysiłek może Ci jednak poważnie zaszkodzić. Dlatego przed rozpoczęciem treningów powinieneś się zbadać, a później najlepiej co pół roku chodzić na regularne kontrole.

Jakie badania wykonać? 

Opieka z zakresu medycyny sportowej polega głównie na badaniu wstępnym, regularnych kontrolach oraz badaniach laboratoryjnych i diagnostycznych.

Zakres potrzebnych badań zależy przede wszystkim od wybranej przez pacjenta dyscypliny sportu. Najczęstsze z nich to pomiary antropometryczne, analiza krwi i moczu, EKG spoczynkowe, EKG wysiłkowe, rzadziej EEG głowy, RTG płuc, RTG kręgosłupa i spirometria.

Pacjenta powinien obejrzeć również lekarz ogólny, laryngolog, okulista, ortopeda i stomatolog.

Czas to pieniądz – zobacz, dlaczego nie stać Cię na wizytę na NFZ 

Niestety lekarzy medycyny sportowej jest wciąż bardzo mało, a zapotrzebowanie na ich usługi stale wzrasta. Kolejki do specjalisty na kasę chorych mogą być olbrzymie. Czas oczekiwania na wizytę to zazwyczaj kilka miesięcy.

Jest to szczególnie uciążliwe w przypadku dzieci, które, chcąc uprawiać określony sport, muszą mieć wyrobioną kartę sportowca. Dotyczy to osób do 21 roku życia i do 23 w przypadku, gdy zaczęły trenować przed ukończeniem 21 lat. NFZ nie finansuje wizyt osób starszych.

Młodzi sportowcy muszą chodzić co pół roku na kontrole. Przy długości obecnych kolejek często nie są w stanie na czas przedłużyć ważności karty i tracą przez to możliwość udziału w zawodach.

Medycyna sportowa – rozwiązaniem wizyty prywatne? 

W tej sytuacji rozsądnym rozwiązaniem wydaje się zapisanie na wizyty prywatnie. Niestety cały potrzebny zestaw badań nierzadko przekracza możliwości finansowe zainteresowanych.

Sama wizyta u lekarza medycyny sportowej to nawet 170 zł. Do tego trzeba wykonać wszystkie potrzebne badania i przebyć konsultacje z innymi specjalistami, jak laryngolog czy okulista. Zakres badań zależy od wybranej dyscypliny sportu i może się znacznie różnić pod względem ceny.

Sytuacja wygląda zdecydowanie lepiej w poradniach medycyny sportowej lub centrach medycznych, które mają osobną ofertę dla klientów, którzy chcą skorzystać z usług medycyny sportowej. Potrzebne badania są w nich zgrupowane w pakiety, jak badania wstępne, badania kontrolne, kompleksowe badania dla sportowców itp. Tutaj cenowo wychodzi to znacznie korzystniej i np. za podstawowe badania wstępne zapłacimy od około 125 do 250 zł, a za badania kontrolne około od 70 do 100 zł.

Czytaj także: Medycyna spersonalizowana: leczenie dopasowane do pacjenta

Prywatne pakiety medyczne – warto czy nie? 

Innym rozwiązaniem jest wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Towarzystwa ubezpieczeniowe coraz częściej widzą wzrastające zapotrzebowanie na usługi z zakresu medycyny sportowej i wprowadzają je do swojej oferty.

Przykładem może być Lux Med. Ubezpieczyciel włączył medycynę sportową w zakres prawie wszystkich swoich pakietów zdrowotnych. Ubezpieczony może skorzystać z usług za dopłatą lub bez – wszystko zależy od wykupionego pakietu. Poza tym w specjalnym dziale Sport i rehabilitacja na stronie Lux Medu znajdziemy dodatkowe propozycje z zakresu orzecznictwa sportowego, pakietów sportowych oraz rehabilitacji. Jeżeli zatem pacjent potrzebuje badania, które nie wchodzi w zakres normalnego ubezpieczenia, może zawsze dokupić dodatkową usługę.

Ceny są tutaj bardzo różne i zależą głównie od uprawianej dyscypliny sportu. Badanie wstępne na sporty motorowe to na przykład koszt 229 zł, w przypadku boksu lub taekwondo zapłacimy już 445 zł.

Medicover również zapewnia swoim pacjentom opiekę lekarza medycyny sportowej – opcja jest jednak dostępna tylko w droższych pakietach. Na stronie ubezpieczyciela znajdziemy ponadto informacje o dwóch osobnych pakietach z kategorii Sport/Fitness – Dla Aktywnych i MedicoverGo.

Propozycja Dla Aktywnych to po prostu przegląd stanu zdrowia pod kątem aktywności fizycznej. W skład przeglądu wchodzi badanie krwi i moczu, echo serca, EKG spoczynkowe oraz konsultacje z fizjoterapeutą i kardiologiem. Wyjściowa cena usługi to 499 zł.

MedicoverGo to z kolei propozycja dopasowanego do pacjenta planu dietetycznego i treningowego – czyli coś mocno wybiegającego już poza medycynę sportową.

Nie wszyscy prywatni ubezpieczyciele są jednak przygotowani na trenujących pacjentów. Przykładowo Signal Iduna i TU Zdrowie nie prowadzi takich usług dla klientów indywidualnych.

Czytaj także: LUX MED – czy warto w nim wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Co najbardziej się opłaca? 

Niestety bardzo trudno ocenić jednoznacznie, które z zaprezentowanych rozwiązań sprawdzi się najlepiej w praktyce. Wizyty prywatne u poszczególnych lekarzy wypadają bardzo drogo. W przypadku przychodni, centrów medycznych i prywatnych ubezpieczycieli ogromne znaczenie ma Twoje miejsce zamieszkania. Może się okazać, że w Twoim mieście nie ma jeszcze odpowiednich placówek.

Zwróć również uwagę na koszty. Pakiety medyczne opłacają się zazwyczaj, gdy masz zamiar korzystać także z innych usług ubezpieczyciela. Nie warto płacić za cały pakiet, jeżeli zależy Ci jedynie na kontakcie z lekarzem medycyny sportowej. Inaczej sprawa wygląda w przypadku ofert dodatkowych, które można wykupić osobno (tak jak w Lux Medzie). Tutaj ceny mogą się okazać naprawdę konkurencyjne.

Porównaj wszystkie oferty i wybierz najlepszą dla siebie

Wybór najlepszej oferty z zakresu medycyny sportowej zależy od wielu czynników, najważniejsze z nich to: wiek pacjenta, uprawiany przez niego sport, czas oczekiwania na wizytę, cena oraz miejsce zamieszkania (pod kątem dostępności specjalistycznych placówek).

Musisz wziąć pod uwagę wszystkie te dane i porównać dostępne propozycje. Dopiero wtedy będziesz w stanie wyłuskać dla siebie najlepszą z nich. Wszystko zależy od Twoich indywidualnych preferencji i potrzeb.

Czytaj także: Lista badań diagnostycznych, które mogą uratować Ci życie. Gdzie zrobisz je najtaniej?

Podsumowanie

  1. Jeśli myślisz o tym, by regularnie biegać, koniecznie zrób badania wcześniej, bieganie to nie jest sport dla wszystkich!
  2. Podobnie, inne dyscypliny, które chcesz uprawiać regularnie, wymagają wcześniejszych badań.
  3. Popyt na usługi medycyny wciąż rośnie.
  4. Oczekiwanie na wizytę u lekarza medycyny sportowej na NFZ trwa kilka miesięcy i nie jest dla wszystkich dostępne.
  5. Wizyty prywatne, ośrodki medycyny sportowej lub pakiety medyczne, które obejmują takie usługi, to opcje, które Ci zostają.
  6. Najtaniej wypada opieka w ośrodkach medycyny sportowej oraz w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej