Punkta

Jednocześnie ponad połowa mieszkańców Polski nie ma żadnego ubezpieczenia chorobowego, czyli jakiejkolwiek gwarancji pomocy finansowej! Fakt, gdyby zdarzył Ci się wypadek przy pracy masz prawo do podstawowych świadczeń z ZUS. Ale to naprawdę minimalne kwoty, których otrzymanie wiąże się niestety z długimi kolejkami. Co jeśli Twoje zdrowie nagle bardzo się pogorszy, ale nie z powodu wypadku, tylko na skutek ciężkiej, nagłej choroby? Tak naprawdę prywatne ubezpieczenie chorobowe powinno być dla każdego tak oczywiste, jak wykupienie polisy OC.

Boimy się chorób, ale…

Nie wierzymy, że może nam się przydarzyć coś złego, lub odsuwamy myśli o ewentualnych nieszczęściach. Poważna choroba, kalectwo, kosztowne leczenie – dlaczego miałoby to spotkać nas? Nawet wtedy, gdy słyszymy o chorobach spotykających naszych bliskich albo rodzinę znajomych – „tata Majki ma raka”, „u wujka zdiagnozowano chorobę serca” – nadal nie robimy nic, by ubezpieczyć się od ryzyka poważnego zachorowania. A ubezpieczenie chorobowe powinno być podstawową sprawą związaną z bezpieczeństwem finansowym dla każdego, kto ma rodzinę i myśli o przyszłości.

Powodem braku ubezpieczenia chorobowego może być słaba lub niestabilna sytuacja finansowa. Kiedy brakuje pieniędzy, ciężko odkładać coś na „czarną godzinę” i kupować polisę ubezpieczeniową. Jest jednak i druga strona medalu. Nawet gdy stać nas na ubezpieczenie, nie decydujemy się na nie, bo nie ufamy instytucjom z branży finansowej. Jeśli i Ty tak masz zastanów się, czy nie wynika to po prostu z braku wiedzy na temat produktów ubezpieczeniowych. 

Co Ty zrobisz w razie poważnej choroby?

To pytanie musiało paść. Co zrobisz w razie poważnej choroby, na której leczenie potrzeba ponad 100 tys. złotych?  Przed nami odpowiedzi osób, których opinie badano na zlecenie grupy ubezpieczeniowej Genworth Consumer Focus.

Według badań przeprowadzonych we wrześniu 2013, ubezpieczenie na wypadek poważnej choroby, z którego można zapłacić za kosztowne leczenie ma 26% ankietowanych. Jeśli poważna choroba spotka ich lub najbliższe im osoby, odszkodowanie pokryje koszty leczenia.

11% badanych osób zadeklarowało, że posiadają jakąkolwiek polisę ubezpieczeniową, dzięki której mogliby spłacać np. kredyt hipoteczny, inne kredyty i pożyczki. Jeśli nie będą mogli pracować, czy to z powodu zwolnienia, czy poważnej choroby, bieżące zobowiązania finansowe pokryje odszkodowanie.

CZYTAJ TAKŻE

Ubezpieczenie zdrowotne dla członków rodziny – co warto o nim wiedzieć?

Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne? Sprawdzamy, czy prywatna opieka jest korzystniejsza

Jak ubezpieczyć się w NFZ, gdy nie masz etatu? Poradnik dla przedsiębiorców i freelancerów

Po własne oszczędności sięgnie 25% ankietowanych, nieco więcej będzie liczyć na pomoc rodziny lub przyjaciół, a 14% złoży wniosek o kredyt w celu opłacenia kosztów leczenia. Najwięcej, bo 35% osób odpowiadających na pytania Genworth, w razie poważnej choroby poprosi o pomoc organizację charytatywną. W której grupie jesteś? 

Od ryzyka ciężkiej choroby można się ubezpieczyć!

Ubezpieczenie poważnych zachorowań gwarantuje Ci, że w razie takiej dolegliwości dostaniesz odszkodowanie. Wiadomo, nic nie zmniejszy cierpienia, ale uzyskane w ten sposób pieniądze mogą pomóc szybciej wrócić do zdrowia, bo zapłacisz nimi za leki, prywatne leczenie, rehabilitację, czy za dodatkową opiekę lekarzy specjalistów.

Najbardziej powszechną formą zabezpieczania się na wypadek groźnych chorób są grupowe ubezpieczenia na życie, które pracodawcy proponują w ramach świadczeń pracowniczych. Ochronę ubezpieczeniową zapewniają też indywidualne polisy na życie, ubezpieczenia posagowe, rentowe lub zaopatrzenia dzieci. Zabezpieczenie chorobowe można również zyskać jako dodatkową opcję w ubezpieczeniu wypadkowym, w tym w razie wypadku przy pracy i choroby zawodowej, a nawet jako część funduszu inwestycyjnego.

Co obejmuje ubezpieczenie chorobowe?

Ubezpieczenie od poważnych zachorowań zapewni Ci wsparcie finansowe w czasie chorowania i później, w okresie rehabilitacji czy terapii. Szczegółowy zakres chorób i schorzeń, których ryzyko wystąpienia obejmuje ochrona, znajduje się zawsze w umowie polisy ubezpieczeniowej. Chorób może być kilkanaście lub więcej, co zależy od podpisywanego wariantu ubezpieczenia chorobowego. Najczęściej są to: ciężkie oparzenia, nowotwór, zawał serca, udar, niewydolność nerek, by-passy, przeszczepy, utrata wzroku lub mowy, śpiączka. Ubezpieczeniem pokrewnym do „poważnych zachorowań” jest ubezpieczenie operacji. Razem z nim otrzymujesz gwarancję, że w razie operacji czy zabiegu (ich lista jest jak zwykle rozbudowana zależnie od umowy) ubezpieczyciel wypłaci Ci określone odszkodowanie.

Ubezpieczenie od poważnej choroby warto mieć. Ale w tym wypadku – jak w żadnym innym – wartościowe są życzenia, żebyś nigdy nie musiał składać wniosku o wypłatę środków z tej polisy.

Ubezpieczenie zdrowotne