Prywatne ubezpieczenie chorobowe ? Czy warto wykupić i co obejmuje?

Aktualizacja:
Prywatne ubezpieczenie chorobowe. Dlaczego mało kto je ma? Czy warto wykupić?

Co jest dla Ciebie najważniejsze w życiu? Jeśli odpowiesz: miłość, rodzina i poczucie bezpieczeństwa, że w razie poważnego zachorowania nie zostanę bez środków do życia, znajdziesz się w tej samej grupie, co większość Polaków. Najbardziej obawiamy się groźnych, nieuleczalnych chorób i trwałego kalectwa, które mogłyby dotknąć nas lub naszych najbliższych.

Jednocześnie ponad połowa mieszkańców Polski nie ma żadnego ubezpieczenia chorobowego, czyli jakiejkolwiek gwarancji pomocy finansowej! Fakt, gdyby zdarzył Ci się wypadek przy pracy masz prawo do podstawowych świadczeń z ZUS. Ale to naprawdę minimalne kwoty, których otrzymanie wiąże się niestety z długimi kolejkami. Co jeśli Twoje zdrowie nagle bardzo się pogorszy, ale nie z powodu wypadku, tylko na skutek ciężkiej, nagłej choroby? Tak naprawdę prywatne ubezpieczenie chorobowe powinno być dla każdego tak oczywiste, jak wykupienie polisy OC.

Boimy się chorób, ale…

Nie wierzymy, że może nam się przydarzyć coś złego, lub odsuwamy myśli o ewentualnych nieszczęściach. Poważna choroba, kalectwo, kosztowne leczenie – dlaczego miałoby to spotkać nas? Nawet wtedy, gdy słyszymy o chorobach spotykających naszych bliskich albo rodzinę znajomych – „tata Majki ma raka”, „u wujka zdiagnozowano chorobę serca” – nadal nie robimy nic, by ubezpieczyć się od ryzyka poważnego zachorowania. A ubezpieczenie chorobowe powinno być podstawową sprawą związaną z bezpieczeństwem finansowym dla każdego, kto ma rodzinę i myśli o przyszłości.

Powodem braku ubezpieczenia chorobowego może być słaba lub niestabilna sytuacja finansowa. Kiedy brakuje pieniędzy, ciężko odkładać coś na „czarną godzinę” i kupować polisę ubezpieczeniową. Jest jednak i druga strona medalu. Nawet gdy stać nas na ubezpieczenie, nie decydujemy się na nie, bo nie ufamy instytucjom z branży finansowej. Jeśli i Ty tak masz zastanów się, czy nie wynika to po prostu z braku wiedzy na temat produktów ubezpieczeniowych. 

Co Ty zrobisz w razie poważnej choroby?

To pytanie musiało paść. Co zrobisz w razie poważnej choroby, na której leczenie potrzeba ponad 100 tys. złotych?  Przed nami odpowiedzi osób, których opinie badano na zlecenie grupy ubezpieczeniowej Genworth Consumer Focus.

Według badań przeprowadzonych we wrześniu 2013, ubezpieczenie na wypadek poważnej choroby, z którego można zapłacić za kosztowne leczenie ma 26% ankietowanych. Jeśli poważna choroba spotka ich lub najbliższe im osoby, odszkodowanie pokryje koszty leczenia.

11% badanych osób zadeklarowało, że posiadają jakąkolwiek polisę ubezpieczeniową, dzięki której mogliby spłacać np. kredyt hipoteczny, inne kredyty i pożyczki. Jeśli nie będą mogli pracować, czy to z powodu zwolnienia, czy poważnej choroby, bieżące zobowiązania finansowe pokryje odszkodowanie.

CZYTAJ TAKŻE

Ubezpieczenie zdrowotne dla członków rodziny – co warto o nim wiedzieć?

Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne? Sprawdzamy, czy prywatna opieka jest korzystniejsza

Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe

Po własne oszczędności sięgnie 25% ankietowanych, nieco więcej będzie liczyć na pomoc rodziny lub przyjaciół, a 14% złoży wniosek o kredyt w celu opłacenia kosztów leczenia. Najwięcej, bo 35% osób odpowiadających na pytania Genworth, w razie poważnej choroby poprosi o pomoc organizację charytatywną. W której grupie jesteś? 

Od ryzyka ciężkiej choroby można się ubezpieczyć!

Ubezpieczenie poważnych zachorowań gwarantuje Ci, że w razie takiej dolegliwości dostaniesz odszkodowanie. Wiadomo, nic nie zmniejszy cierpienia, ale uzyskane w ten sposób pieniądze mogą pomóc szybciej wrócić do zdrowia, bo zapłacisz nimi za leki, prywatne leczenie, rehabilitację, czy za dodatkową opiekę lekarzy specjalistów.

Najbardziej powszechną formą zabezpieczania się na wypadek groźnych chorób są grupowe ubezpieczenia na życie, które pracodawcy proponują w ramach świadczeń pracowniczych. Ochronę ubezpieczeniową zapewniają też indywidualne polisy na życie, ubezpieczenia posagowe, rentowe lub zaopatrzenia dzieci. Zabezpieczenie chorobowe można również zyskać jako dodatkową opcję w ubezpieczeniu wypadkowym, w tym w razie wypadku przy pracy i choroby zawodowej, a nawet jako część funduszu inwestycyjnego.

Zobacz także: Ubezpieczenie od chorób przewlekłych

Co obejmuje ubezpieczenie chorobowe?

Ubezpieczenie od poważnych zachorowań zapewni Ci wsparcie finansowe w czasie chorowania i później, w okresie rehabilitacji czy terapii. Szczegółowy zakres chorób i schorzeń, których ryzyko wystąpienia obejmuje ochrona, znajduje się zawsze w umowie polisy ubezpieczeniowej. Chorób może być kilkanaście lub więcej, co zależy od podpisywanego wariantu ubezpieczenia chorobowego. Najczęściej są to: ciężkie oparzenia, nowotwór, zawał serca, udar, niewydolność nerek, by-passy, przeszczepy, utrata wzroku lub mowy, śpiączka. Ubezpieczeniem pokrewnym do „poważnych zachorowań” jest ubezpieczenie operacji. Razem z nim otrzymujesz gwarancję, że w razie operacji czy zabiegu (ich lista jest jak zwykle rozbudowana zależnie od umowy) ubezpieczyciel wypłaci Ci określone odszkodowanie.

Ubezpieczenie od poważnej choroby warto mieć. Ale w tym wypadku – jak w żadnym innym – wartościowe są życzenia, żebyś nigdy nie musiał składać wniosku o wypłatę środków z tej polisy.

Ubezpieczenie zdrowotne

Martyna Osmańska
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Sprawnie łączy wiedzę o ubezpieczeniach z wiedzą o finansach, a także sprzedaży i marketingu. Od ponad 6 lat dzieli się tą wiedzą z klientami, w imieniu grupy Punkta. Powiedzielibyśmy, że kocha ubezpieczenia, ale to nieprawda – kocha zwierzaki, po równo foki i alpaki. Na ubezpieczeniach po prostu się dobrze zna.

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej