Co jest dla Ciebie najważniejsze w życiu? Jeśli odpowiesz: miłość, rodzina i poczucie bezpieczeństwa, że w razie poważnego zachorowania nie zostanę bez środków do życia, znajdziesz się w tej samej grupie, co większość Polaków. Najbardziej obawiamy się groźnych, nieuleczalnych chorób i trwałego kalectwa, które mogłyby dotknąć nas lub naszych najbliższych.
Jednocześnie ponad połowa mieszkańców Polski nie ma żadnego ubezpieczenia chorobowego, czyli jakiejkolwiek gwarancji pomocy finansowej! Fakt, gdyby zdarzył Ci się wypadek przy pracy masz prawo do podstawowych świadczeń z ZUS. Ale to naprawdę minimalne kwoty, których otrzymanie wiąże się niestety z długimi kolejkami. Co jeśli Twoje zdrowie nagle bardzo się pogorszy, ale nie z powodu wypadku, tylko na skutek ciężkiej, nagłej choroby? Tak naprawdę prywatne ubezpieczenie chorobowe powinno być dla każdego tak oczywiste, jak wykupienie polisy OC.
Boimy się chorób, ale…
Nie wierzymy, że może nam się przydarzyć coś złego, lub odsuwamy myśli o ewentualnych nieszczęściach. Poważna choroba, kalectwo, kosztowne leczenie – dlaczego miałoby to spotkać nas? Nawet wtedy, gdy słyszymy o chorobach spotykających naszych bliskich albo rodzinę znajomych – „tata Majki ma raka”, „u wujka zdiagnozowano chorobę serca” – nadal nie robimy nic, by ubezpieczyć się od ryzyka poważnego zachorowania. A ubezpieczenie chorobowe powinno być podstawową sprawą związaną z bezpieczeństwem finansowym dla każdego, kto ma rodzinę i myśli o przyszłości.
Powodem braku ubezpieczenia chorobowego może być słaba lub niestabilna sytuacja finansowa. Kiedy brakuje pieniędzy, ciężko odkładać coś na „czarną godzinę” i kupować polisę ubezpieczeniową. Jest jednak i druga strona medalu. Nawet gdy stać nas na ubezpieczenie, nie decydujemy się na nie, bo nie ufamy instytucjom z branży finansowej. Jeśli i Ty tak masz zastanów się, czy nie wynika to po prostu z braku wiedzy na temat produktów ubezpieczeniowych.
Co Ty zrobisz w razie poważnej choroby?
To pytanie musiało paść. Co zrobisz w razie poważnej choroby, na której leczenie potrzeba ponad 100 tys. złotych? Przed nami odpowiedzi osób, których opinie badano na zlecenie grupy ubezpieczeniowej Genworth Consumer Focus.
Według badań przeprowadzonych we wrześniu 2013, ubezpieczenie na wypadek poważnej choroby, z którego można zapłacić za kosztowne leczenie ma 26% ankietowanych. Jeśli poważna choroba spotka ich lub najbliższe im osoby, odszkodowanie pokryje koszty leczenia.
11% badanych osób zadeklarowało, że posiadają jakąkolwiek polisę ubezpieczeniową, dzięki której mogliby spłacać np. kredyt hipoteczny, inne kredyty i pożyczki. Jeśli nie będą mogli pracować, czy to z powodu zwolnienia, czy poważnej choroby, bieżące zobowiązania finansowe pokryje odszkodowanie.
CZYTAJ TAKŻE
Ubezpieczenie zdrowotne dla członków rodziny – co warto o nim wiedzieć?
Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne? Sprawdzamy, czy prywatna opieka jest korzystniejsza
Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe
Po własne oszczędności sięgnie 25% ankietowanych, nieco więcej będzie liczyć na pomoc rodziny lub przyjaciół, a 14% złoży wniosek o kredyt w celu opłacenia kosztów leczenia. Najwięcej, bo 35% osób odpowiadających na pytania Genworth, w razie poważnej choroby poprosi o pomoc organizację charytatywną. W której grupie jesteś?
Od ryzyka ciężkiej choroby można się ubezpieczyć!
Ubezpieczenie poważnych zachorowań gwarantuje Ci, że w razie takiej dolegliwości dostaniesz odszkodowanie. Wiadomo, nic nie zmniejszy cierpienia, ale uzyskane w ten sposób pieniądze mogą pomóc szybciej wrócić do zdrowia, bo zapłacisz nimi za leki, prywatne leczenie, rehabilitację, czy za dodatkową opiekę lekarzy specjalistów.
Najbardziej powszechną formą zabezpieczania się na wypadek groźnych chorób są grupowe ubezpieczenia na życie, które pracodawcy proponują w ramach świadczeń pracowniczych. Ochronę ubezpieczeniową zapewniają też indywidualne polisy na życie, ubezpieczenia posagowe, rentowe lub zaopatrzenia dzieci. Zabezpieczenie chorobowe można również zyskać jako dodatkową opcję w ubezpieczeniu wypadkowym, w tym w razie wypadku przy pracy i choroby zawodowej, a nawet jako część funduszu inwestycyjnego.
Zobacz także: Ubezpieczenie od chorób przewlekłych
Co obejmuje ubezpieczenie chorobowe?
Ubezpieczenie od poważnych zachorowań zapewni Ci wsparcie finansowe w czasie chorowania i później, w okresie rehabilitacji czy terapii. Szczegółowy zakres chorób i schorzeń, których ryzyko wystąpienia obejmuje ochrona, znajduje się zawsze w umowie polisy ubezpieczeniowej. Chorób może być kilkanaście lub więcej, co zależy od podpisywanego wariantu ubezpieczenia chorobowego. Najczęściej są to: ciężkie oparzenia, nowotwór, zawał serca, udar, niewydolność nerek, by-passy, przeszczepy, utrata wzroku lub mowy, śpiączka. Ubezpieczeniem pokrewnym do „poważnych zachorowań” jest ubezpieczenie operacji. Razem z nim otrzymujesz gwarancję, że w razie operacji czy zabiegu (ich lista jest jak zwykle rozbudowana zależnie od umowy) ubezpieczyciel wypłaci Ci określone odszkodowanie.
Ubezpieczenie od poważnej choroby warto mieć. Ale w tym wypadku – jak w żadnym innym – wartościowe są życzenia, żebyś nigdy nie musiał składać wniosku o wypłatę środków z tej polisy.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Rodzina, własne mieszkanie (albo dom z ogródkiem), wyjazdy na wakacje i na narty. W sumie fajne życie, na które ciężko pracujesz. Chcesz, aby nic nie zaburzyło pomyślności Twojej rodziny. Nadszedł więc czas, żeby zatroszczyć się o spokojną przyszłość Twoją i Twoich bliskich. Aviva pomaga Ci spojrzeć na ubezpieczenie na życie z nowej, szerszej perspektywy. Sprawdzamy ofertę!
Średnia długość życia obywatela kraju nad Wisłą w ostatnich latach idzie w górę, jednak Polak wciąż żyje krócej niż przeciętny Europejczyk i umiera najczęściej na zawał serca lub udar mózgu. Przyczyną jest nasz styl życia, złe nawyki żywieniowe i słaba profilaktyka. Na co jeszcze chorują Polacy? Choroby serca, alergia, depresja i cukrzyca to najczęściej występujące schorzenia.
Choroby nowotworowe to obecnie jedna z najszerszych przyczyn zgonów. Oto, na co powinniśmy zwrócić uwagę, jeśli zdecydujemy się na wszelki wypadek kupić polisę "na raka".
Polska jest krajem stosunkowo bezpiecznym pod względem epidemiologicznym. Nie ma zagrożenia malarią, żółtą febrą czy innymi chorobami tropikalnymi. Ale czy nasze położenie geograficzne sprawia, że nie ma wirusów i bakterii, które są bardzo groźne? Niestety nie! Jest kilka chorób, wywoływanych przez nie, które bardzo mogą uprzykrzyć nam życie. Groźne choroby w Polsce - zobacz, przed czym się chronić!
Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.
Pierwsze lata życia dziecka i edukacji żłobkowo-przedszkolnej to przeważnie seria nawracających chorób i problemów z tym związanych. Ile wydajemy na choroby dziecka? Ile kosztuje nas leczenie, wizyty lekarskie, a także nasza nieobecność w pracy? Sprawdzamy!
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.