Na co chorują Polacy? Choroby serca, alergia, depresja, cukrzyca...

Aktualizacja:
na-co-chorują-polacy

Średnia długość życia obywatela kraju nad Wisłą w ostatnich latach idzie w górę, jednak Polak wciąż żyje krócej niż przeciętny Europejczyk i umiera najczęściej na zawał serca lub udar mózgu. Przyczyną jest nasz styl życia, złe nawyki żywieniowe i słaba profilaktyka. Na co jeszcze chorują Polacy? Choroby serca, alergia, depresja i cukrzyca to najczęściej występujące schorzenia.

baner w treści – stały - 1

Choroby serca – statystyki, koszty

Według raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego choroby serca i naczyń stanowią główny problem zdrowotny w Polsce i są przyczyną prawie połowy zgonów!

Wiążą się z dużymi obciążeniami dla społeczeństwa – według analityków firmy konsultingowej KPMG w 2011 r. koszty diagnostyki i terapii tych chorób wyniosły 15,3 mld PLN. Koszty pośrednie z powodu chorób serca i naczyń w Polsce oszacowano rocznie na 26,6 mld PLN, w tym na wcześniejsze emerytury i renty 16,6 mld PLN, straty z powodu przedwczesnej umieralności 8 mld PLN oraz z powodu przebywania na zwolnieniu lekarskim 2 mld PLN.

Choroba niedokrwienna serca, w tym przede wszystkim ostry zawał serca, stanowi najczęstszą przyczynę zgonów wśród chorób serca i naczyń oraz pierwszą przyczynę zgonów w Europie u osób poniżej 75 roku życia. Średnia wieku hospitalizowanych z powodu zawału serca Polaków wynosiła 63 lata, a Polek 73 lata (dane z 2016 roku). Liczba zachorowań i zgonów na zawał serca w Polsce, szczególnie osób w wieku produkcyjnym, jest wyższa o połowę lub więcej niż w niektórych krajach Europy Zachodniej.

 Choroby serca objawy –  czy serce boli? 

Objawy choroby serca są bardzo różne i zależą od charakteru schorzenia. Na pierwszy rzut oka mogą wcale nie kojarzyć się z sercem, albo przeciwnie, zwracać uwagę na serce, a być powodowane przez kompletnie inne schorzenie. Jakie objawy dają najczęstsze choroby serca?

  • zawał serca objawia się  intensywnym bólem gniotącym, dławiącym, zlokalizowanym tuż za mostkiem i promieniującym, np. na bark, plecy.  Mogą mu towarzyszyć  bladość,  zimne poty,  osłabienie, duży niepokój. UWAGA! Zawał jest zawsze stanem mogącym spowodować zagrożenie życia!
  • zapalenie mięśnia sercowego oprócz bólu w klatce piersiowej pojawia się gorączka, zmęczenie i problemy z oddychaniem
  • zapalenie osierdzia – ostry, stały, czasami bardzo intensywny ból serca, który promieniuje do barków i szyi
  • choroba niedokrwienna serca powoduje zamostkowy ból serca, często promieniujący do żuchwy i kończyn górnych . Często nasila się przy gwałtownej zmianie temperatury, także podczas wysiłku
  • dławica piersiowa (dusznica bolesna) objawia się napadowymi bólami umiejscowionymi w okolicy serca lub mostka- często występuje w powiązaniu z wysiłkiem fizycznym.

Alergia (uczulenie) , objawy, symptomy, statystyki

Szacuje się, że ok. 15 mln Polaków cierpi na różnego rodzaju alergie.

Pierwsze objawy alergii mogą pojawić się u niemowląt, ale zdarza się, że ujawnia się po 30. czy nawet 40. roku życia. Coraz więcej osób reaguje uczuleniem na jedzenie, kosmetyki, pyłki roślin.

Nieleczone alergie prowadzą do innych chorób, np. do napadowych skurczów oskrzeli i astmy. Im szybciej zdiagnozuje się alergię, tym łagodniejszy będzie miała przebieg. Dzieci dobrze leczone łagodniej przechodzą tę chorobę, a u niektórych objawy alergii mogą ustąpić na wiele lat. Niestety, alergia może wrócić w późniejszym wieku.

Astma -przyczyny, objawy

ma podłoże alergiczne, może być powikłaniem nieleczonej lub źle leczonej alergii wziewnej. Objawy ataku astmy to głównie niepokój, świszczący oddech, kaszel i duszności. Napady astmy mogą pojawiać się nagle i szybko ustąpić albo ustąpić dopiero po podaniu leków. Nawrót astmy może być wywołany stanami zapalnymi dróg oddechowych, wzrostem wilgotności powietrza, spadkiem temperatury otoczenia lub dymem tytoniowym.

Otyłość, przyczyny, statystyki, leczenie

Według statystyk ok. 14 mln Polaków cierpi na otyłość. To jedna z najgroźniejszych i najbardziej skomplikowanych chorób przewlekłych. U jej źródeł leży wiele czynników środowiskowych (np. nieprawidłowe odżywianie, mało ruchu), psychologicznych, genetycznych i hormonalnych, a przyczyny są skomplikowane.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wpisała otyłość pod kodem E66 na Międzynarodową Listę Chorób i Problemów Zdrowotnych już ponad 50 lat temu. Choroba otyłości osiągnęła na całym świecie rozmiary pandemii. Krańcowy etap choroby nazywany potocznie otyłością skrajnie olbrzymią prowadzi do pełnej niepełnosprawności ruchowej i uzależnienia od pomocy innych osób, a często także do śmierci.

Leczenie otyłości bywa skomplikowane i często mimo zredukowania wagi ciała, pacjentom nie udaje się jej utrzymać.

Cukrzyca, statystyki, przyczyny, objawy

Szacuje się, że liczba chorujących na cukrzycę w Polsce wynosi około 1 mln ludzi, spośród których ponad 200 tys. wymaga codziennego podawania insuliny. Choroba polega na zaburzeniach gospodarki węglowodanowej spowodowanych niedoborem insuliny w organizmie. Wyróżnia się cukrzycę typu 1, typu 2 i cukrzycę ciężarnych. Zachorowalność na cukrzycę wybitnie zwiększa się wraz z wiekiem, choć chorują na nią także małe dzieci.

Cukrzyca typu 2 –  zależna jest przede wszystkim od stylu życia a jej przyczyny to głównie nieprawidłowa dieta i brak ruchu. Objawem cukrzycy jest przede wszystkim wysoki poziom cukru na czczo, ale także częste oddawanie moczu, wzrost ilości spożywanych płynów, problemy z gojeniem się ran.

Nowotwory (rak) – rodzaje, statystyki, profilaktyka

Według danych zawartych w Biuletynie Statystycznym Ministerstwa Zdrowia z 2017 roku, w 2014 roku odnotowano ok. 160 tys. zachorowań na nowotwory. Zachorowało prawie 80 tys.kobiet i tyle samo mężczyzn. Ponure żnowo zbiera rak żołądka, rak kości, piersi, narządów rodnych, jelita grubego i rak prostaty.

Liczba nowotworów stale rośnie, dlatego tak ważna jest profilaktyka raka.

Grypa

Z roku na rok w sezonie jesienno-zimowym wzrasta liczba chorych na grypę. W 2010 roku odnotowano ponad 500 tys. zachorowań, w 2014 roku ponad 3 miliony przypadków, a w 2016 roku przeszło 4 miliony. Grypa to poważna choroba, nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. chorób serca nie można więc jej bagatelizować!

Więcej o grypie w artykule: https://punkta.pl/akademia/ubezpieczenia-zdrowotne/szczepionka-na-grype-sezonowa/

Depresja, zaburzenia lękowe – statystyki, rodzaje, przyczyny

Według Raportu Rzecznika Praw Obywatelskich „Ochrona zdrowia psychicznego w Polsce” z 2014 roku aż 8 milionów dorosłych obywateli naszego kraju cierpi na różnego rodzaju problemy i zaburzenia psychiczne. Badanie wykazały, że u około 20–30 proc. osób w wieku 18–64 lat odnotowuje się obniżenia nastroju i spadek aktywności życiowej, drażliwość i przewlekły lęk, który jest najczęstszym zaburzeniem psychicznym – dotyka co szóstą osobę w Polsce. Jedna osoba na dziesięć ma depresję, 7 proc. cierpi na bezsenność, natomiast uzależnienia dotykają 4 proc. populacji.

Statystyki nie są pocieszające, a o przyczynach trudno wyrokować. Specjaliści zwracają uwagę, że najczęstszą przyczyna depresji i chorób psychicznych są uwarunkowania rodzinne, trudności w pracy, przewlekły stres.

Kamica nerkowa

występuje najczęściej między 30. a 50. rokiem życia. Najczęstszym objawem tej choroby jest kolka nerwowa – silny, ostry ból w okolicy lędźwiowej, promieniujący ku dołowi w kierunku pęcherza, cewki i zewnętrznej powierzchni uda. Drobne kamienie mogą zostać wydalone z nerki wraz z moczem, duże kamienie nerkowe kruszy się za pomocą ultradźwięków.

Wrzody

Istotą choroby jest powstawanie w błonie śluzowej żołądka lub dwunastnicy ubytku w ciągłości błony (jednego bądź kilku). Może to być dowodem silnych dolegliwości bólowych, wynikających z drażnienia owrzodzenia przez przyjmowane pokarmy oraz sok żołądkowy (zazwyczaj kwaśny lub nadkwaśny). Dolegliwości nasilają się szczególnie w przypadku nieregularnego odżywiania.

Kamica żółciowa

Do powstawania kamieni żółciowych przyczynia się dieta bogatoenergetyczna o dużej zawartości cholesterolu lub węglowodanów, a uboga w błonnik. Otyłość i cukrzyca zwiększają prawdopodobieństwo powstania kamieni w woreczku żółciowym.

Osteoporoza

spotyka ludzi obojga płci, lecz wielokrotnie częściej zdarza się u kobiet, które przekroczyły 60. rok życia. Osteoporoza jest nazywana cichym złodziejem kości, ponieważ objawia się rozrzedzeniem tkanki kostnej, a zaniedbana może doprowadzić do częstych złamań.

Badajmy się – profilaktyka ma znaczenie! 

„Lepiej zapobiegać, niż leczyć” – ta zachęta do profilaktyki zdrowotnej, przypisywana Hipokratesowi, nic nie straciła na aktualności. Ponoszone przez społeczeństwo koszty badań profilaktycznych są dużo niższe niż koszty leczenia poważnych chorób, niewykrytych na wczesnym etapie.

Osoby po trzydziestce raz w roku powinny zrobić morfologię z OB, oznaczenie stężenia glukozy we krwi, ogólne badanie moczu, przejść badanie u lekarza ogólnego, kontrolę wzrostu i wagi oraz pomiar obwodu w pasie a także pomiar ciśnienia tętniczego, odbyć kontrolę stomatologiczną. Przynajmniej raz na dwa lata należy poddać się badaniu RTG klatki piersiowej (palacze raz w roku). Po czterdziestce do badań profilaktycznych, które powinniśmy wykonać, dochodzi doroczna kontrola u okulisty (kontrola wzroku, badanie dna oka i pomiar ciśnienia śródgałkowego).

Czytaj także: Leczenie cukrzycy

Profilaktyczne badania mężczyzn

Oprócz badań ogólnych, mężczyźni powinni wykonywać raz w miesiącu samobadanie jąder (czy nie zwiększyły objętości, nie są bolesne, czy nie ma wyczuwalnych guzków), po czterdziestce raz do roku skontrolować prostatę za pomocą badania per rectum, raz na rok po skończeniu 45 lat wykonać badanie na obecność krwi utajonej w kale. Po pięćdziesiątce panowie powinni poddać się kolonoskopii, wykonać badanie poziomu elektrolitów i oznaczenie stężenia andrgenów (męskich hormonów płciowych) we krwi, a także zbadać hormony tarczycy.

Profilaktyczne badania kobiet

Kobiety, zatroskane o zdrowie najbliższych, często zapominają o swoim. Tymczasem co miesiąc każda kobieta powinna wykonywać samobadanie piersi. Warto nauczyć tego już nastolatki. Po trzydziestce panie powinny raz na 10 lat poddać się badaniu USG narządów rodnych, po 36. roku życia raz na 5 lat wykonać mammografię, raz w oku wykonać badanie ginekologiczne i cytologię. Po czterdziestce należy zbadać hormony tarczycy, zaleca sie także gastroskopię. Kobiety po pięćdziesiątce raz na 10 lat powinny poddać się badaniu gęstości kości, co roku badać poziom hormonów tarczycy, poziom cukru i robić cytologię oraz USG narządów rodnych, co dwa lata wykonać mammografię.

Czytaj także: Groźne choroby w Polsce

Korzyści z pakietów medycznych

Jeśli chorujemy przewlekle i często odwiedzamy lekarzy różnych specjalizacji, warto pomyśleć o wykupieniu comiesięcznego abonamentu lub pakietu medycznego, umożliwiającego korzystanie z porad lekarskich, badań i zabiegów w wielu placówkach medycznych skupionych wokół dużego operatora medycznego. Taki pakiet to m.in. gwarancja krótkich terminów oczekiwania na wizytę i braku kolejek. Obecnie, w zależności od wieku pacjenta, podstawowe pakiety medyczne są dostępne już od 41 zł miesięcznie. Odpowiedni dla siebie pakiet można wyszukać za pomocą porównywarki ubezpieczeń Punkta.pl 

Podsumowanie

1. Przeciętny Polak wciąż żyje krócej niż Europejczyk i umiera najczęściej na zawał serca lub udar mózgu, których rozwojowi sprzyja nadciśnienie tętnicze.

2. Najczęstsze choroby Polaków to przede wszystkim choroby serca i naczyń, które są przyczyną prawie połowy zgonów, a także alergia, astma, otyłość, cukrzyca, nowotwory, grypa, depresja i zaburzenia lękowe, kamica nerkowa, wrzody, kamica żółciowa i osteoporoza.

3. Ponoszone przez społeczeństwo koszty badań profilaktycznych są dużo niższe niż koszty leczenia poważnych chorób, niewykrytych na wczesnym etapie, zatem warto pamiętać o profilaktyce zdrowotnej, czyli zdrowym stylu życia, dobrym odżywianiu i badaniach profilatycznych.

4. Jeśli chorujemy przewlekle i często odwiedzamy lekarzy różnych specjalizacji, warto pomyśleć o wykupieniu pakietu medycznego, który obejmuje zarówno wizyty u specjalistów jak i diagnostykę. Odpowiedni dla siebie pakiet można wyszukać za pomocą porównywarki ubezpieczeń Punkta.pl


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej