Termin wypłaty odszkodowania z OC i AC

Aktualizacja:
termin wypłaty odszkodowania z oc

Zgłosiłeś szkodę komunikacyjną do zakładu ubezpieczeń i nie wiesz jak długo będziesz czekał na wypłatę odszkodowania? Sprawdzamy ile trwa wypłata odszkodowania z OC i AC sprawcy i co robić jeśli wypłata ubezpieczenia się przedłuża?

Niezależnie od tego jak będzie wypłacane twoje odszkodowanie z OC lub AC, tj. czy dostaniesz przelew od ubezpieczyciela, czy trafi on na rachunek warsztatu, nie chciałbyś czekać zbyt długo na pieniądze. Jaki jest termin wypłaty odszkodowania z OC i AC?

Ile dni ma ubezpieczyciel na wypłatę odszkodowania z OC?

Termin, w jakim zakład ubezpieczeń powinien wypłacić Ci odszkodowanie z obowiązkowego ubezpieczenia OC komunikacyjnego określony jest w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jej art. 14 mówi, że

Zakład ubezpieczeń wypłaca odszkodowanie w terminie 30 dni licząc od dnia złożenia przez poszkodowanego lub uprawnionego zawiadomienia o szkodzie.”

Ustawodawca zastrzega jednak, że jeśli ubezpieczycielowi nie uda się wyjaśnić okoliczności zdarzenia drogowego (np. kolizji) w ciągu 30 dni, odszkodowanie będzie wypłacone w terminie 14 dni „od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności wyjaśnienie tych okoliczności było możliwe, nie później jednak niż w terminie 90 dni od dnia złożenia zawiadomienia o szkodzie, chyba że ustalenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń albo wysokości odszkodowania zależy od toczącego się postępowania karnego lub cywilnego.”

Co to oznacza? Np., że jeśli obaj uczestnicy kolizji nie odwołają tego, co napisali w oświadczeniu sporządzonym na miejscu zdarzenia a ubezpieczyciel nie będzie miał zastrzeżeń do zgłoszonego zawiadomienia o szkodzie, termin wypłaty odszkodowania z OC sprawcy wynosi 30 dni. Jeżeli natomiast, w trakcie rozpatrywania zgłoszenia wystąpią wątpliwości, zakład ubezpieczeń może opóźnić wypłatę odszkodowania o 14 dni. Maksymalny okres na wypłacenie odszkodowania OC, od dnia zgłoszenia zawiadomienia o szkodzie do wypłaty, nie może przekroczyć 90 dni.

Czytaj także: Triki ubezpieczycieli, przez które pożegnasz wypłatę odszkodowania OC! Jak z tym walczyć?

Odszkodowanie nie zostało wypłacone.  Problem z wypłatą odszkodowania z OC/AC. Co wtedy?

Jeśli – zdaniem zakładu ubezpieczeń – odszkodowanie:

  • nie przysługuje poszkodowanemu
  • lub przysługuje w innej wysokości niż określona w zgłoszeniu

ubezpieczyciel jest zobowiązany do powiadomienia o tym osobę występującą z roszczeniem. Powiadomienie to musi mieć formę pisemną i być wysłane w terminie, o którym wspomniałem powyżej.

W powiadomieniu zakład ubezpieczeniowy jest zobowiązany do wskazania:

  • okoliczności
  • podstawy prawnej uzasadniającej całkowitą lub częściową odmowę wypłaty odszkodowania, jak również przyczyn, dla których odmówił wiarygodności okolicznościom dowodowym podniesionym przez osobę zgłaszającą roszczenie.

W piśmie z zakładu ubezpieczeń powinno znaleźć się też pouczenie o możliwości dochodzenia roszczeń na drodze sądowej.

Czytaj także: Jak uzyskać odszkodowanie po kradzieży samochodu? Działaj szybko!

Wypłata odszkodowania z opóźnieniem

Co jeśli ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania w ciągu 30 dni? Tę sprawę także reguluje wspomniana powyżej Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych (…) oraz Ustawa o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Zgodnie z ich zapisami, jeśli czas na wypłatę odszkodowania OC zostanie przekroczony lub ubezpieczyciel terminowo nie poinformuje o odmowie wypłaty odszkodowania lub wypłacenia go w innej wysokości, Komisja Nadzoru Finansowego może:

  • ukarać członka zarządu zakładu ubezpieczeń, zakładu reasekuracji lub prokurenta karą pieniężną do wysokości odpowiadającej ich trzykrotnemu przeciętnemu miesięcznemu wynagrodzeniu z ostatnich 12 miesięcy, a jeżeli nie można ustalić przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy – do wysokości 100 000 złotych
  • nałożyć na zakład ubezpieczeń lub zakład reasekuracji karę pieniężną do wysokości 0,5 proc. składki przypisanej brutto wykazanej przez zakład ubezpieczeń lub zakład reasekuracji w ostatnim przedstawionym Komisji Nadzoru Finansowego sprawozdaniu finansowym, a w przypadku gdy zakład nie wykonywał działalności lub uzyskał składkę przypisaną brutto poniżej 20 mln złotych – do wysokości 100 000 złotych.

Czytaj także: 6 powodów, przez które ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania!

Ile czasu ma ubezpieczyciel na wypłatę odszkodowania z AC?

Ile czasu ma ubezpieczyciel na likwidację szkody? W przypadku dobrowolnego ubezpieczenia, termin wypłaty odszkodowania AC określony jest Kodeksie cywilnym, którego Art. 817 mówi:

„§ 1. Ubezpieczyciel obowiązany jest spełnić świadczenie (czyli wypłacić odszkodowanie) w terminie trzydziestu dni, licząc od daty otrzymania zawiadomienia o wypadku.

§ 2. Gdyby wyjaśnienie w powyższym terminie okoliczności koniecznych do ustalenia odpowiedzialności ubezpieczyciela albo wysokości świadczenia okazało się niemożliwe, świadczenie powinno być spełnione w ciągu 14 dni od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności wyjaśnienie tych okoliczności było możliwe. Jednakże bezsporną część świadczenia ubezpieczyciel powinien spełnić w terminie przewidzianym w § 1.”

W sprawdzonych przez nas Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) zakładów ubezpieczeniowych oferujących ubezpieczenia komunikacyjne (w tym dobrowolne ubezpieczenie AC) stosowane są zapisy zgodne z zacytowanym powyżej przepisem Kodeksu cywilnego.

Tak jak przy obowiązkowym OC, tak i przy AC, zakład ubezpieczeń jest zobowiązany do poinformowania na piśmie ubezpieczonego o powodach, dla których nie wypłaci odszkodowania lub wypłaci je w innej wysokości. W piśmie znajdować się też musi informacja o możliwości dochodzenia roszczeń przed sądem.

Zarówno w Kodeksie cywilnym jak i w OWU stosowane jest sformułowanie „bezsporna cześć świadczenia/odszkodowania”. Co to takiego? Pokażę to na przykładzie informacji z OWU TUiR Warta:

„Przez bezsporną część odszkodowania rozumie się część odszkodowania, która może być wypłacona po spełnieniu następujących warunków:

1) została ustalona odpowiedzialność WARTY za zgłoszoną szkodę,

2) nieznana jest dokładna, ostateczna wysokość odszkodowania, jednak z całą pewnością wiadomo, że jego wysokość przekroczy kwotę zakwalifikowaną jako bezsporna część odszkodowania.”

Podsumowując – bezsporna kwota odszkodowania to kwota w wysokości, której nie kwestionuje żadna ze stron (ubezpieczyciel ani poszkodowany). Jest ona wypłacana jeżeli postępowanie likwidacyjne przeciąga się powyżej 30 dni.

Czytaj także: Towarzystwa ubezpieczeniowe ukarane za opieszałość w likwidowaniu szkód

Wypłata odszkodowania z OC sprawcy  – ważne informacje

Zarówno odszkodowanie z obowiązkowej polisy OC jak i dobrowolnego ubezpieczenia AC powinno być wypłacone w terminie 30 dni od dnia zgłoszenia szkody. Okres ten może być wydłużony – o maksymalnie 14 dni – jedynie w sytuacji gdy – z różnych powodów – w ustawowym terminie nie było możliwości wyjaśnienia okoliczności konieczności do ustalenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń.

Jeżeli ubezpieczyciel opóźnia wypłacenie odszkodowania powinieneś skierować do niego pismo ponaglające, w którym poinformujesz o tym, że upłynął termin wypłaty odszkodowania. W piśmie tym powinieneś się też domagać wypłaty odsetek ustawowych (10 proc. w skali roku). Jeśli reklamacja złożona do zakładu ubezpieczeń nie przyniosła skutku możesz skontaktować się z Rzecznikiem Finansowym, który może pomóc ci w ramach postępowania interwencyjnego lub polubownego.

Czytaj także: Jak uzyskać większe odszkodowanie OC?

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela

Czasem zdarza się, że termin likwidacji szkody jest krótki, ale niestety jego wysokość jest dla nas niezadowalająca. W takich sytuacjach należy się odwołać od decyzji ubezpieczyciela. Można to zrobić nawet w ciągu 3 lat od otrzymania decyzji, ale oczywiście nie ma sensu tyle zwlekać.

Jak przebiega procedura odwołania od otrzymanej decyzji? Jak walczyć z za niskim odszkodowaniem z polisy? O tym przeczytasz w naszym tekście – Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela – o tym pamiętaj. 

A Ty?Jak długo czekałeś na wypłatę odszkodowania z OC/AC? Daj znać w komentarzu!

[Widget_reklama_porownywarki]

Aleksandra Kowalska-Gaik
Ekspert ds. ubezpieczeń

Menadżer ds. produktów w Punkta. Całe życie zawodowe (ponad 23 lata) zajmuje się ubezpieczeniami. Do pracy podchodzi z pasją i chętnie dzieli się zgromadzonym przez lata doświadczeniem. Swoje doświadczenie budowała w takich firmach ubezpieczeniowych jak STU Ergo Hestia czy TU Europa, gdzie poznała różne obszary i rodzaje ubezpieczeń i zajmowała się tworzeniem nowych produktów ubezpieczeniowych.

guest
4 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

2024.10.08  •  Samochód
Jak długo trwa procedura likwidacji szkody?

Proces likwidacji szkody jest niezwykle istotnym elementem w przypadku ubezpieczenia. Poszkodowani oczekują szybkiej i sprawiedliwej wypłaty odszkodowania, dlatego ważne jest zrozumienie, ile czasu potrzebuje ubezpieczyciel na przetworzenie roszczenia. W tym artykule omówimy wszystkie ważne aspekty, które wpływają na wypłatę odszkodowania oraz czynniki, które mogą stanowić o długości procesu likwidacyjnego.

Czytaj więcej
Obrażenia po wypadku - odszkodowanie od sprawcy
2024.08.30  •  Podróże
Odszkodowanie z OC sprawcy kolizji – Jak się o nie ubiegać?

„Jak wysokie odszkodowanie od sprawcy wypadku mogę dostać po potrąceniu na przejściu dla pieszych?” – tego typu pytania zadają poszkodowani na rozmaitych forach internetowych. Problem polega na wycenie takiego uszczerbku. Twoje zdrowie to nie samochód, który wyceni za rzeczoznawca. Zobacz, jak dostać odszkodowanie z OC sprawcy kolizji.

Czytaj więcej
Szkoda wyrządzona przez pasażera - kto zapłaci odszkodowanie?
2017.08.28  •  Podróże
Szkoda wyrządzona przez pasażera pojazdu – odszkodowanie z OC?

Wystarczy chwila nieuwagi, by wysiadając z auta uszkodzić drzwiami karoserię innego pojazdu. Sytuacja dość banalna, ale czy kwestia odpowiedzialności za uszkodzenia jest równie prosta? Niekoniecznie. Jeśli szkodę wyrządził pasażer pojazdu, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Ale czy odmowa zawsze jest zasadna?

Czytaj więcej
Stłuczka na drodze, jak dochodzić swoich praw i zgłosić likwidację szkody z oc sprawcy?
2024.08.29
Likwidacja szkody z OC sprawcy. Czym jest i jakie są najczęstsze problemy z nią związane?

Ubezpieczenie OC to temat rzeka. Najpierw narzekamy na obowiązek jego posiadania, później żalimy się na sposób realizacji świadczeń przysługujących z tego tytułu. Likwidacja szkód to temat, który sprawia wielu z nas ciągle problemy. Sprawdź, co musisz wiedzieć i jakie najczęściej problemy sprawia cały proces.

Czytaj więcej
Wyłączenia przy OC
2023.08.31  •  Samochód
Jakie są wyłączenia w ubezpieczeniach OC?

Ubezpieczenie komunikacyjne OC jest obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu mechanicznego. Zakres ochrony jest taki sam u każdego ubezpieczyciela. Polisa nie chroni jednak w każdej sytuacji, dlatego warto poznać wyłączenia OC.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej