Jak uzyskać odszkodowanie po kradzieży samochodu? Działaj szybko!

Aktualizacja:

Pierwszą reakcją na kradzież samochodu jest szok. Druga powinna być już racjonalna i szybka, jeżeli chcesz zwiększyć szansę na odzyskanie auta, albo na wypłatę odszkodowania z autocasco. Sprawdź, jak najszybciej uzyskać odszkodowanie po kradzieży samochodu.

Wypłata odszkodowania za skradziony samochód, podobnie jak likwidacja szkody po wypadku, należy do zakresu obowiązków działu likwidacji szkód w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Na szczęście od dobrych kilku lat liczba kradzieży samochodów w Polsce spada. Według danych policyjnych w 2011 roku skradziono ponad 16 tys. samochodów, natomiast w 2014 roku łupem złodziei padło „zaledwie” 14 tys. aut . Dane są coraz bardziej optymistyczne, ale nadal kradzieże samochodów to duży problem.

Pierwszy krok bez samochodu. Co zrobić gdy zauważyłeś kradzież swojego auta?

Co powinieneś zrobić, gdy zorientujesz się, że Twój samochód zniknął sprzed bloku? Najpierw zawiadom policję, najlepiej dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Pierwsza rada, którą usłyszysz od policjanta, może wydawać się absurdalna. Funkcjonariusze zwykle każą upewnić się, czy auta nie zostawiłeś gdzie indziej. Zdarza się przecież, że parkujesz w różnych miejscach, albo kluczyki zabrał ktoś z bliskich i zapomniał Ci o tym powiedzieć. Ze wstydem się przyznam, że sam mam w historii kardiologicznej kilka szybszych akcji serca wywołanych przesz szukanie samochodu w złym miejscu parkingu przy centrum handlowym. Nawet jeśli samochodu rzeczywiście nie ma, trzeba wykonać telefon do straży miejskiej z pytaniem, czy pojazdu nie odholowano.

Najczęściej jednak kończy się na ponownym powiadomieniu policji. Im szybciej zareagujesz, tym lepiej. – Policjanci mają możliwość natychmiastowego przesłania komunikatu do wszystkich patroli w celu poszukiwania samochodu – zapewnia Piotr Bieniak z Komendy Głównej Policji. Przypomina, że Polska należy do strefy Schengen i szybki wywóz pojazdu z kraju, szczególnie przy rozwijającej się sieci dróg, nie jest problemem.

Współpracuj z policją

Dyżurny przyjmujący zgłoszenie przysyła patrol, który sporządzi pierwszą notatkę. Przed przybyciem musisz  przygotować wszystkie dokumenty, zarówno swoje identyfikacyjne, jak i auta, a przy okazji sprawdzić, czy masz komplet kluczyków. Gdyby dowód rejestracyjny został w skradzionym aucie, albo jeden z kluczyków gdzieś się zapodział, z odszkodowaniem praktycznie możesz się pożegnać.

Jeśli od kradzieży minęło co najmniej kilka godzin, często sami policjanci nie pozostawiają złudzeń, co do szans na odnalezienie auta. Dzisiaj najczęściej trafia ono do „dziupli”, czyli kryjówki ze skradzionymi pojazdami. Tam rozbierane jest na części. Czasami policja odkrywa takie miejsca i to z nieuszkodzonymi samochodami – wtedy wracają one do właścicieli. Szanse na taki scenariusz są jednak znikome.

Mimo to, warto w pełni współpracować z policją i podać wszelkie szczegółowe informacje, dotyczące pochodzenia samochodu, osób, które z niego korzystają, czy codziennych nawyków związanych z korzystaniem z samochodu. Będziesz miał ku temu okazję na policyjnym komisariacie. To tam musisz złożyć już pełne, pisemne zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Jest to czasochłonna procedura. Składanie wyjaśnień może zająć nawet dwie godziny. Sprawa skradzionego auta trafi potem do prokuratury i to do tej instytucji należy ostateczna decyzja o umorzeniu postępowania, oczywiście jeśli samochód się nie odnajdzie.

Zgłoszenie szkody

Nie możesz też zwlekać z poinformowaniem ubezpieczyciela o kradzieży, szczególnie posiadając AC i licząc na odszkodowanie. Niektórzy ubezpieczyciele przyjmują zgłoszenia tylko przez jeden dzień roboczy od czasu zauważenia kradzieży. I mimo że w większości umów znajduje się informacja o 24 godzinach na zawiadomienie o kradzieży, Rzecznik Ubezpieczonych (obecnie Rzecznik Finansowy) podkreśla, że ten zapis jest sprzeczny z prawem, bo ubezpieczyciel powinien dokładnie zbadać, dlaczego właściciel auta spóźnił się ze zgłoszeniem, kiedy dowiedział się o kradzieży i czy zrobił wszystko, aby policja szybko zaczęła poszukiwania.  Dopiero jeśli okaże się, że poszkodowany nie spieszył się ani ze zgłoszeniem na policję, ani do ubezpieczyciela, można odmówić wypłaty odszkodowania.

Ubezpieczyciel obok policji prowadzi własne dochodzenie. Również może rozmawiać ze świadkami kradzieży, dokonywać oględzin miejsca zdarzenia, badać stan zabezpieczenia samochodu. Wyjaśnianie sprawy będzie tym bardziej wnikliwe, że od wyników swego rodzaju śledztwa, zależeć będzie wypłata sporych pieniędzy. Ubezpieczyciel zawsze musi wykluczyć oszustwo polegające na sfingowaniu kradzieży samochodu.

Wyrejestrowanie samochodu

Po kradzieży samochodu powinieneś go wyrejestrować po to, żeby np. Twoja polisa OC się nie odnowiła. Komplet dokumentów, z dowodem rejestracyjnym, kartą pojazdu i policyjnym potwierdzeniem składa się w wydziale komunikacji urzędu gminy, w którym samochód był zarejestrowany. Najlepiej, jeśli wniosek o wyrejestrowanie pojazdu złożysz już po umorzeniu postępowania przez policję, ale możesz to także zrobić wcześniej.

Czytaj także: Wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Kiedy trzeba wyrejestrować auto?

Kiedy nie dostaniesz odszkodowania?

Likwidator w zakładzie ubezpieczeń zawsze ma sporo wątpliwości. Może uznać niektóre przypadki jako „rażące niedbalstwo” ze strony właściciela pojazdu. Na przykład, gdy zostawił on kluczyki w warsztacie, myjni czy w komisie, a samochód został przywłaszczony, firma może odmówić wypłaty odszkodowania. Kradzież kluczyków zostawionych w szatni w teatrze, czy w szafce na basenie też może być uznana za takie niedbalstwo. Generalnie zwrot kluczyków, zabezpieczeń i wszystkich dokumentów jest podstawą do wypłacenia odszkodowania. Dlatego jeżeli kiedykolwiek zgubisz samochodowy kluczyk, szybko poinformuj o tym ubezpieczyciela. Po kradzieży auta za późno będzie na wszelkie tłumaczenia.

Co innego, jeśli samochód został skradziony z użyciem przemocy. Jeżeli kierowca został napadnięty, ubezpieczyciel nie może odmówić wypłaty odszkodowania. Całą sprawę z pewnością będzie badać policja. Dlatego warto przypomnieć, że za składanie fałszywych zeznań grozi do trzech lat więzienia.

Ile czasu ma ubezpieczyciel na wypłatę z AC?

Na wypłatę odszkodowania firma ubezpieczeniowa ma 30 dni od momentu poinformowania o kradzieży, o ile w tym czasie ubezpieczyciel będzie miał wszelkie dane i dokumenty potrzebne do likwidacji szkody. Powinieneś jednak sprawdzić w ogólnych warunkach ubezpieczenia AC (OWU), jakie warunki muszą zostać spełnione, abyś mógł dostać odszkodowanie za skradzione auto.

To oczywiste, że po kradzieży samochodu chciałbyś jak najszybciej uzyskać odszkodowanie z AC, żeby kupić następne auto. Jednak aby Twój ubezpieczyciel mógł wypłacić odszkodowanie, policja musi zakończyć swoje czynności. Dopiero po umorzeniu postępowania dostaniesz pieniądze za skradziony samochód. 

Zgodnie z art. 817 Kodeksu cywilnego ubezpieczyciel obowiązany jest spełnić świadczenie w terminie 30 dni, licząc od daty otrzymania zawiadomienia o wypadku. Gdyby wyjaśnienie w powyższym terminie okoliczności koniecznych do ustalenia odpowiedzialności ubezpieczyciela albo wysokości świadczenia okazało się niemożliwe, świadczenie powinno być spełnione w ciągu 14 dni od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności wyjaśnienie tych okoliczności było możliwe. Postępowanie policyjne czy prokuratorskie jest takim czynnikiem, który może opóźnić wypłatę odszkodowania.

Skradziony samochód w leasingu lub na kredyt

Jeżeli skradziony samochód kupiony był na kredyt lub wzięty w leasing, trzeba poinformować też odpowiednio bank lub firmę leasingową. Właścicielem auta w całości lub w części są właśnie oni i wymagają rozliczenia się do końca, czyli spłacenia rat. Przyda się tu polisa AC, czyli autocasco. Inna sprawa, że rzadko stanowi to problem – żaden bank nie udziela kredytu na zakup samochodu bez wykupienia polisy AC. Jeżeli pieniędzy z odszkodowania będzie więcej, niż pozostałych zobowiązań wobec banku, różnica trafi do kieszeni poszkodowanego.

– W przypadku kradzieży  auta, w interesie kierowcy jest działać, jak najszybciej – twierdzi nadkomisarz Bieniak – i to nie tylko ze względu na policyjne poszukiwania, ale też wszelkie formalności urzędowe, bankowe i ubezpieczeniowe.

Jeśli jesteś ofiarą kradzieży samochodu błyskawicznie dokonaj zgłoszenia szkody. Natychmiast poinformuj policję, przygotuj dokumenty samochodu, kluczyki i informacje, które mogą pomóc w szukaniu pojazdu. Współpracuj z ubezpieczycielem i policjantami.

Czytaj także: Ubezpieczenie samochodu od kradzieży. Co zrobić, aby uzyskać pełne odszkodowanie?

[Widget_reklama_porownywarki]

Podsumowanie

  • Od razu zadzwoń na policję.
  • W terminie wyznaczonym w OWU poinformuj ubezpieczyciela.
  • Zbierz wszystkie dokumenty samochodu (dwa kluczyki, kartę pojazdu, dowód rejestracyjny).
  • Po umorzeniu sprawy wyrejestruj samochód w urzędzie.
  • Odszkodowanie z AC powinieneś dostać w ciągu 30 dni.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
11 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments