Szkoda wyrządzona przez pasażera pojazdu - odszkodowanie z OC?

Aktualizacja:
szkoda wyrządzona przez pasażera

Wystarczy chwila nieuwagi, by wysiadając z auta uszkodzić drzwiami karoserię innego pojazdu. Sytuacja dość banalna, ale czy kwestia odpowiedzialności za uszkodzenia jest równie prosta? Niekoniecznie. Jeśli szkodę wyrządził pasażer pojazdu, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Ale czy odmowa zawsze jest zasadna?

Wyobraźmy sobie sytuację, w której zatrzymujesz auto na parkingu. Zanim jeszcze wysiadłeś z pojazdu, osoba znajdująca się w samochodzie obok otworzyła drzwi i uderzyła w karoserię Twojego auta na tyle mocno, że pozostawiła na nim trwały ślad. Typowa “szkoda parkingowa”. Po spisaniu oświadczenia, zgłaszasz się do ubezpieczyciela właściciela pojazdu, którego drzwi uszkodziły Twoje auto, oczekując odszkodowania za poniesione szkody. Niestety, w takich sytuacjach firmy ubezpieczeniowe najczęściej odmawiają wypłaty pieniędzy.

Czytaj także: Ochrona przed codziennymi szkodami – ubezpieczenie OC w życiu prywatnym

Kiedy możesz liczyć na wypłatę odszkodowania z OC kierowcy?

Jak wynika z art. 34 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, odszkodowanie z tytułu polisy OC posiadacza pojazdu mechanicznego przysługuje wtedy, gdy to właściciel lub kierujący przyczynił się do powstania szkody. Mówiąc wprost – na wypłatę pieniędzy z OC możesz liczyć tylko wtedy, gdy to kierowca lub właściciel samochodu uszkodził Twoje auto lub pośrednio przyczynił się do powstania szkody (np. zatrzymując auto w nieprzepisowy sposób). Ale nie tylko.

CZYTAJ TAKŻE

Odszkodowanie z NNW dla kierowcy i pasażera. Co zrobić, żeby je otrzymać?

Obrażenia w wypadku? Zdobądź odszkodowanie z OC sprawcy metodą trzech kroków

Ubezpieczyciel nie płaci. Jak nie iść do sądu a dostać odszkodowanie?

Odszkodowania z tytułu OC komunikacyjnego możesz dochodzić także wtedy, gdy pasażer był właścicielem lub współwłaścicielem pojazdu, jak również gdy sprawcą szkody jest dziecko posiadacza pojazdu lub kierowcy w wieku do 13 lat albo inna osoba, za którą ponosi on odpowiedzialność.

W przeciwnym razie, ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania. – Odmowa będzie uzasadniona tylko wówczas, gdy szkoda wynika z wyłącznej winy pasażera – potwierdza Tomasz Młynarski, radca prawny w Biurze Rzecznika Finansowego.

Czytaj także: Brak danych sprawcy wypadku a odszkodowanie. Kto zapłaci za skutki kolizji?

Szkoda wyrządzona przez pasażera pojazdu – jak uzyskać odszkodowanie?

Gdy sprawca szkody, pasażer, nie jest właścicielem lub współwłaścicielem pojazdu, czyli osobą trzecią, odszkodowanie z OC kierowcy Ci nie przysługuje. Nie oznacza to jednak, że jesteś skazany wyłącznie na naprawę pojazdu z własnej kieszeni. W takim przypadku, jeśli znasz tożsamość sprawcy, powinieneś dochodzić roszczenia bezpośrednio od niego. Możesz skorzystać z ubezpieczenia OC w życiu prywatnym, o ile pasażer je posiadał.

Czytaj także: Szkoda przy otwieraniu drzwi auta przez pasażera: wyrok TSUE

Kiedy będziemy musieli sami zapłacić za szkody z własnej kieszeni?

Warto także wspomnieć o sytuacji, w której podczas wysiadania silny podmuch wiatru “wyrwie” gwałtownie drzwi z rąk pasażera, powodując przy tym szkodę Twojego auta. Wówczas nie będziesz mógł dochodzić roszczeń zarówno z OC komunikacyjnego kierowcy, jak i OC w życiu prywatnym pasażera.

Czytaj także: Triki ubezpieczycieli, przez które pożegnasz wypłatę odszkodowania OC! Jak z tym walczyć?

Pamiętaj, by w takiej sytuacji zawsze spisać oświadczenie sprawcy kolizji, które będzie zawierało wszelkie dane niezbędne do identyfikacji pasażera, jak również ustalić jego stosunek do pojazdu. Warto także dowiedzieć się, czy posiada on ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Jeśli tak, koniecznie spisz numer jego polisy.

Podsumowanie

  1. OC kierowcy pokrywa tylko te szkody, które spowoduje bezpośrednio lub pośrednio kierujący pojazdem, a także jego dzieci w wieku do 13 lat.
  2. Jeśli pasażer nie jest właścicielem lub współwłaścicielem pojazdu, czyli osobą trzecią, odszkodowanie z OC kierowcy Ci nie przysługuje.
  3. Gdy nie przysługuje Ci odszkodowanie z OC komunikacyjnego kierowcy, możesz dochodzić roszczeń z OC w życiu prywatnym pasażera (o ile posiadał on taką polisę).
  4. Jeśli do uszkodzenia pojazdu dojdzie w wyniku działania np. sił przyrody (drzwi zostaną "wyrwane" przez powiew wiatru podczas wysiadania z auta), nie możesz liczyć na żadne odszkodowanie (zarówno z OC komunikacyjnego, jak i OC w życiu prywatnym pasażera).


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej