Szkoda wyrządzona przez pasażera pojazdu - odszkodowanie z OC?

Aktualizacja:
szkoda wyrządzona przez pasażera

Wystarczy chwila nieuwagi, by wysiadając z auta uszkodzić drzwiami karoserię innego pojazdu. Sytuacja dość banalna, ale czy kwestia odpowiedzialności za uszkodzenia jest równie prosta? Niekoniecznie. Jeśli szkodę wyrządził pasażer pojazdu, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Ale czy odmowa zawsze jest zasadna?

Wyobraźmy sobie sytuację, w której zatrzymujesz auto na parkingu. Zanim jeszcze wysiadłeś z pojazdu, osoba znajdująca się w samochodzie obok otworzyła drzwi i uderzyła w karoserię Twojego auta na tyle mocno, że pozostawiła na nim trwały ślad. Typowa “szkoda parkingowa”. Po spisaniu oświadczenia, zgłaszasz się do ubezpieczyciela właściciela pojazdu, którego drzwi uszkodziły Twoje auto, oczekując odszkodowania za poniesione szkody. Niestety, w takich sytuacjach firmy ubezpieczeniowe najczęściej odmawiają wypłaty pieniędzy.

Czytaj także: Ochrona przed codziennymi szkodami – ubezpieczenie OC w życiu prywatnym

Kiedy możesz liczyć na wypłatę odszkodowania z OC kierowcy?

Jak wynika z art. 34 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, odszkodowanie z tytułu polisy OC posiadacza pojazdu mechanicznego przysługuje wtedy, gdy to właściciel lub kierujący przyczynił się do powstania szkody. Mówiąc wprost – na wypłatę pieniędzy z OC możesz liczyć tylko wtedy, gdy to kierowca lub właściciel samochodu uszkodził Twoje auto lub pośrednio przyczynił się do powstania szkody (np. zatrzymując auto w nieprzepisowy sposób). Ale nie tylko.

CZYTAJ TAKŻE

Odszkodowanie z NNW dla kierowcy i pasażera. Co zrobić, żeby je otrzymać?

Obrażenia w wypadku? Zdobądź odszkodowanie z OC sprawcy metodą trzech kroków

Ubezpieczyciel nie płaci. Jak nie iść do sądu a dostać odszkodowanie?

Odszkodowania z tytułu OC komunikacyjnego możesz dochodzić także wtedy, gdy pasażer był właścicielem lub współwłaścicielem pojazdu, jak również gdy sprawcą szkody jest dziecko posiadacza pojazdu lub kierowcy w wieku do 13 lat albo inna osoba, za którą ponosi on odpowiedzialność.

W przeciwnym razie, ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania. – Odmowa będzie uzasadniona tylko wówczas, gdy szkoda wynika z wyłącznej winy pasażera – potwierdza Tomasz Młynarski, radca prawny w Biurze Rzecznika Finansowego.

Czytaj także: Brak danych sprawcy wypadku a odszkodowanie. Kto zapłaci za skutki kolizji?

Szkoda wyrządzona przez pasażera pojazdu – jak uzyskać odszkodowanie?

Gdy sprawca szkody, pasażer, nie jest właścicielem lub współwłaścicielem pojazdu, czyli osobą trzecią, odszkodowanie z OC kierowcy Ci nie przysługuje. Nie oznacza to jednak, że jesteś skazany wyłącznie na naprawę pojazdu z własnej kieszeni. W takim przypadku, jeśli znasz tożsamość sprawcy, powinieneś dochodzić roszczenia bezpośrednio od niego. Możesz skorzystać z ubezpieczenia OC w życiu prywatnym, o ile pasażer je posiadał.

Czytaj także: Szkoda przy otwieraniu drzwi auta przez pasażera: wyrok TSUE

Kiedy będziemy musieli sami zapłacić za szkody z własnej kieszeni?

Warto także wspomnieć o sytuacji, w której podczas wysiadania silny podmuch wiatru “wyrwie” gwałtownie drzwi z rąk pasażera, powodując przy tym szkodę Twojego auta. Wówczas nie będziesz mógł dochodzić roszczeń zarówno z OC komunikacyjnego kierowcy, jak i OC w życiu prywatnym pasażera.

Czytaj także: Triki ubezpieczycieli, przez które pożegnasz wypłatę odszkodowania OC! Jak z tym walczyć?

Pamiętaj, by w takiej sytuacji zawsze spisać oświadczenie sprawcy kolizji, które będzie zawierało wszelkie dane niezbędne do identyfikacji pasażera, jak również ustalić jego stosunek do pojazdu. Warto także dowiedzieć się, czy posiada on ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Jeśli tak, koniecznie spisz numer jego polisy.

Podsumowanie

  1. OC kierowcy pokrywa tylko te szkody, które spowoduje bezpośrednio lub pośrednio kierujący pojazdem, a także jego dzieci w wieku do 13 lat.
  2. Jeśli pasażer nie jest właścicielem lub współwłaścicielem pojazdu, czyli osobą trzecią, odszkodowanie z OC kierowcy Ci nie przysługuje.
  3. Gdy nie przysługuje Ci odszkodowanie z OC komunikacyjnego kierowcy, możesz dochodzić roszczeń z OC w życiu prywatnym pasażera (o ile posiadał on taką polisę).
  4. Jeśli do uszkodzenia pojazdu dojdzie w wyniku działania np. sił przyrody (drzwi zostaną "wyrwane" przez powiew wiatru podczas wysiadania z auta), nie możesz liczyć na żadne odszkodowanie (zarówno z OC komunikacyjnego, jak i OC w życiu prywatnym pasażera).


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej