FLEXA to zakres podstawowy ubezpieczenia nieruchomości, obejmujący jedynie szkody powstałe w wyniku niżej wymienionych zdarzeń losowych.
FLEXA to termin powstał z połączenia pierwszych liter angielskich wyrazów określających ryzyka podstawowe:
- F – fire (pożar),
- L – lighting (uderzenie pioruna),
- EX – explosion (wybuch),
- A – aircraft crash landing (katastrofę lotniczą).
Są to tzw. ryzyka elementarne (szkody żywiołowe) obejmujące ubezpieczenie nieruchomości. Najczęściej wchodzą one w skład tzw. polisy ogniowej, czyli ubezpieczenia od ognia i innych zdarzeń losowych. Tylko i wyłącznie szkody powstałe na skutek wyżej wymienionych zdarzeń są wówczas objęte ochroną ubezpieczeniową. Ubezpieczyciele mogą jednak modyfikować ryzyka wchodzące w skład FLEXY – np. rozszerzać je, dodając kolejne ryzyka.
Czytaj także: Matematyka aktuarialna
Decydując się na takie ubezpieczenia nieruchomości, warto dokładnie się przyjrzeć, co dokładnie wchodzi w jego zakres. W OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia) znajdziemy wszystkie ryzyka, od których chronione jest mienie. Porównując oferty kilku ubezpieczycieli warto więc zwrócić uwagę nie tylko na wysokość składki, ale również na zakres ubezpieczenia. Do FLEXY może się też zaliczać np. ryzyko wystąpienia powodzi, co również może być przydatne, zwłaszcza, jeśli lokal położony jest na parterze lub na terenie, gdzie istnieje prawdopodobieństwo pojawienia się tego rodzaju szkody w przyszłości.
Czytaj także: Co to jest kompensacja szkody?
Przykładowo, jeśli zdecydowaliśmy się na zakup podstawowego ubezpieczenia nieruchomości, czyli tzw. FLEXĘ, to musimy się liczyć z tym, że ewentualne odszkodowanie otrzymamy tylko w sytuacji, kiedy miało miejsce jedno z ryzyk podstawowych. Jeśli nasza nieruchomość ucierpiała, np. na skutek powodzi czy huraganu, to ubezpieczyciel nie ma podstawy do tego, by wypłacić rekompensatę. Jeśli więc chcemy rozszerzyć polisę od innych ryzyk, należy, za dodatkową składką, zakupić dodatkowe ubezpieczenie obejmujące preferowane przez nas ryzyka.
Czytaj także:
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Przed Jednostkami Samorządu Terytorialnego (JST) stawiane są różnorodne zadania. Ich wykonywanie niesie ze sobą ryzyka. Dobranie ubezpieczenia dla JST powinno być poprzedzone identyfikacją tych ryzyk i związanych z nimi zagrożeń.
Zdarzenia losowe mogą przydarzyć się każdemu z nas – w pracy, podróży, a nawet w domu. Ich zakres jest szczegółowo opisany przez poszczególnych ubezpieczycieli. Sprawdź, co to jest zdarzenie losowe, i dowiedz się, czy możesz się od niego ubezpieczyć.
Reguła proporcjonalności to zasada, która ma zastosowanie przy tzw. niedoubezpieczeniu. Reguła ta ma niekorzystny wpływ na wartość wypłacanego odszkodowania, jednak jest to jasno określone podczas podpisywania umowy danej polisy. Osoba nabywająca ubezpieczenie, która chce skorzystać z takiego rodzaju wyjątku od zasady, jest o tym poinformowana i w pełni świadoma.
Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?
Ubezpieczenie mieszkania od ognia i innych zdarzeń losowych to podstawowe ubezpieczenie nieruchomości. Można je „obudować” dodatkowymi opcjami, np. OC w życiu prywatnym, ubezpieczeniem ruchomości domowych (np. sprzętu elektronicznego). Co trzeba o nim wiedzieć? Sprawdziliśmy.
Polska położona jest w dość bezpiecznym rejonie świata i choć klęski żywiołowe należą tutaj do rzadkości, zdarzają się. W historii naszego kraju nie raz byliśmy świadkami sytuacji, kiedy przyroda zaakcentowała swoją siłę. Na wypadek takich zdarzeń możemy się jednak ubezpieczyć. Ubezpieczenie od klęsk żywiołowych przed siłami natury nas nie uchroni, ale od ich skutków już tak.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.