Overbooking: czy masz prawo do odszkodowania?

Aktualizacja:
overbooking

Bilet lotniczy dzierżysz w dłoni. Do odprawy paszportowej stawiasz się na czas, a i tak okazuje się, że w samolocie nie ma dla Ciebie miejsca. Jak to możliwe? Prawdopodobnie „padłeś ofiarą” overbookingu, czyli popularnej praktyki stosowanej przez linie lotnicze. Są też i tacy, którzy na overbooking tylko czekają. Dlaczego? Ponieważ to otwiera im drogę do sporych odszkodowań od linii lotniczych.

Czeka Cię lot samolotem. Jesteś umówiony, spieszysz się, albo musisz stawić się w określonym miejscu na czas – w takiej sytuacji overbooking będzie dla Ciebie koszmarem. Jeśli jednak masz trochę czasu i brak zobowiązań, będzie to doskonała okazja do uzyskania sporego odszkodowania.

Czytaj także: Kto i kiedy może ubiegać się o odszkodowanie za opóźniony lot?

Czym jest overbooking?

Overbooking to częsta praktyka linii lotniczych, polegająca na tym, że przewoźnik sprzedaje więcej biletów na dany lot, niż jest miejsc w samolocie. Skąd pomysł na takie rozwiązanie? W ten sposób linie lotnicze zabezpieczają się przed sytuacją, w której rejs odbywa się z pustymi fotelami, ponieważ pasażer zrezygnował z lotu, nie zdążył z przesiadką, albo nie pojawił się na lotnisku na czas. Problem pojawia się jednak w momencie, gdy wszyscy pasażerowie stawiają się do odprawy, a miejsc dla nich brak…

Czytaj także: Tanie linie lotnicze – wymiary walizki do samolotu

Co ważne, nie istnieją żadne przepisy prawne, które zakazywałyby takiej praktyki. Jedynie w unijnym rozporządzeniu przeczytamy, że rekompensata należy się osobie, której odmówi się wejścia na pokład (z wyłączeniem problemów ze zdrowiem, bezpieczeństwem czy niewłaściwymi dokumentami podróżnymi). Dokument ten nie precyzuje jednak przyczyn takiej odmowy.

Czytaj także: Odszkodowanie za opóźnienie samolotu, autobusu, pociągu – ABC pasażera

Overbooking: Twoje prawo do odszkodowania

Jeśli już będziesz miał przyjemność przyjrzeć się z bliska zjawisku overbookingu, czyli nadkompletu pasażerów, z początku zaobserwujesz spore zamieszanie. Przecież nikt dobrowolnie nie odstąpi miejsca w samolocie. A jednak… Ci, którzy wiedzą, z czym wiąże się overbooking, poważnie zastanowią się nad takim rozwiązaniem.

W przypadku braku miejsc w samolocie dla wszystkich pasażerów, przewoźnik w pierwszej kolejności zaproponuje osobom chętnym do rezygnacji ze swojego miejsca pewne rozwiązania. Wśród nich będą między innymi dodatkowe bilety lotnicze, korzyści finansowe, albo miejsce w wyższej klasie na innym locie. Pasażer powinien dostać także prawo wyboru pomiędzy pełnym zwrotem kosztów biletu, a zmianą planu swojej podróży. Co jednak w przypadku, kiedy ochotników na pokładzie samolotu nie będzie? Wówczas linie lotnicze mogą odmówić wejścia na pokład wybranym pasażerom. Wszystko zgodnie z prawem. W takim przypadku, podróżni także otrzymają propozycję zwrotu kosztów biletu, albo przełożenia podróży na inny dzień. To jednak nie wszystko! Osoby, którym ze względu na overbooking odmówiono wejścia na pokład, mają prawo do odszkodowania.

Czytaj także: Kto i kiedy może ubiegać się o odszkodowanie za opóźniony lot?

Ile należy Ci się za overbooking?

Wysokość odszkodowania zależy od długości trasy i waha się od 250 do 600 EURO.

  • Odszkodowanie w wysokości 250 EURO należy się osobom przypadku rejsów do 1500 km lub połowę tej sumy, gdy przewoźnik znajdzie rejs, który pozwoli pasażerowi dotrzeć do portu docelowego najwyżej 2 godziny później,
  • Odszkodowanie w wysokości 400 EURO w przypadku lotów wewnątrz UE powyżej 1500 km i między 1500 a 3500 km w przypadku rejsów między lotniskiem w UE a lotniskiem poza UE, lub połowę tej sumy, gdy przewoźnik znajdzie rejs, który pozwoli pasażerowi dotrzeć do portu docelowego najwyżej 3 godziny później,
  • Odszkodowanie w wysokości 600 EURO dla pozostałych rejsów, lub połowę tej sumy, gdy przewoźnik zaproponuje pasażerowi lot, który pozwoli mu dotrzeć do miejsca docelowego najpóźniej 4 godziny po czasie.

Dodatkowo, każdej takiej osobie przysługuje prawo do posiłków, ewentualnego noclegu oraz transportu do i z hotelu, a obowiązek zapewnienia takich świadczeń spoczywa na przewoźniku.

Czytaj także: Ubezpieczenie lotu: czy warto kupić ubezpieczenie na podróż samolotem?

Podsumowanie

  1. Overbooking to częsta praktyka linii lotniczych polegająca na tym, że przewoźnik sprzedał więcej biletów na dany lot, niż jest miejsc w samolocie.
  2. Z uwagi na to, że nie istnieją żadne przepisy prawne, które takiej praktyki by zakazywały, overbooking może przytrafić się każdemu.
  3. Osoby, którym ze względu na overbooking odmówiono wejścia na pokład, mają prawo do odszkodowania. Jego wysokość zależy od długości trasy i waha się od 250 do 600 EURO.

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

2024.10.08  •  Podróże
Czy warto wykupić ubezpieczenie od podróży samolotem?

Podczas podróży samolotem mogą pojawić się niespodziewane komplikacje, m.in. opóźnienia, odwołane loty czy zagubiony bagaż. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na wykupienie ubezpieczenia podróżnego, które może pokryć wiele nieprzewidzianych sytuacji, od zagubienia bagażu po koszty leczenia za granicą. Sprawdź, dlaczego warto rozważyć ubezpieczenie od podróży samolotem, co ono obejmuje i na co zwrócić uwagę.

Czytaj więcej
ubezpieczenie za odwołany lot - koronawirus
2020.03.13  •  Podróże
Ubezpieczenie za odwołany lot i wyjazd z powodu koronawirusa. Czy i kiedy zadziała ubezpieczenie?

W związku z ogłoszoną przez WHO pandemią koronawirusa, Główny Inspektorat Sanitarny zaleca m.in. zrezygnowanie z podróżowania. Wybrani przewoźnicy już zaprzestali obsługi lotów w konkretnych kierunkach, a wszystko wskazuje na to, że odwołanych lotów będzie więcej. Dodatkowo realnym wydaje się scenariusz dotyczący zamknięcia portów lotniczych.

Czytaj więcej
ile kosztują marzenia - zakup i ubezpieczenie awionetki
2014.07.31
Ubezpieczenie awionetki – mały samolot, niemała składka

Z badań GUS wynika, że co drugi Polak posiada własne cztery kółka. A ilu z nas stać byłoby na własne skrzydła? Właścicielami samolotów w Polsce są między innymi Janusz Palikot, Jan Kulczyk i Beata Kozidrak. Czy “Kowalski” ma szanse na spełnienie swoich snów o lataniu nie będąc gwiazdą sceny politycznej lub muzycznej? Ile kosztuje kupno i utrzymanie własnej awionetki? No i ile kosztuje ubezpieczenie małego samolotu?

Czytaj więcej
ubezpieczenie-bagazu
2024.01.25  •  Podróże
Zagubiony bagaż? Czy należy Ci się odszkodowanie od linii lotniczych?

Wysiadasz z samolotu i kierujesz swoje kroki po bagaż. Czekasz. W końcu wypatrujesz walizkę. Jest pęknięta i uboższa o jedno kółko. Zapewniamy jednak, że jest to wersja bardziej optymistyczna. Ta mniej zakłada taki obrazek: wysiadasz z samolotu i kierujesz kroki po bagaż. Czekasz. Z taśmy znikają kolejne bagaże, a Twojego brak. Czy należy Ci się odszkodowanie od linii lotniczych za zagubiony bagaż?

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej