Opóźniony lub odwołany lot w trakcie wakacji. Co zrobić?

Aktualizacja:
odwołany-lot
baner w treści – stały - 1

Nadchodzi czas, na który wszyscy czekali – sezon wakacyjny. Coraz więcej Polaków decyduje się na podróżowanie samolotem na swoje wymarzone zagraniczne wakacje. Podróżni korzystają z ofert biur podróży lub organizują wyjazdy samodzielnie. Duża liczba turystów powoduje wzmożony ruch samolotów, co czasem prowadzi do opóźnień i odwołań lotów. W zeszłym roku, w sezonie wakacyjnym 2023, z polskich lotnisk odwołano około 170 lotów, a ponad 40 tysięcy pasażerów miało kłopoty z opóźnionymi lotami. Jaki będzie ten sezon dowiemy się zapewne po wakacjach. Jednak warto już teraz znać swoje prawa jako pasażerowie, jeśli lot zostanie opóźniony, odwołany lub nie będziemy mogli polecieć z powodu overbookingu.

Co jest powodem odwołanych i opóźnionych lotów w okresie wakacyjnym?

Odwołanie lotu lub jego opóźnienie jest bardzo denerwujące. Nagłe problemy podczas podróży mogą wpłynąć na nasze plany wakacyjne i spowodować dodatkowe koszty. Poniżej przedstawiamy wskazówki, co robić, gdy mamy kłopoty z lotem.

Wiele osób wybiera się na zagraniczne wakacje od czerwca do sierpnia i często podróżują samolotem. Na przykład, latem na lotnisku Chopina w Warszawie samoloty startują i lądują tam bardzo często, nawet co kilka minut. Duże natężenie ruchu lotniczego może sprawić, że loty nie zawsze odbywają się zgodnie z planem.

Opóźnienia i odwołania lotów mogą wynikać z przyczyn zależnych, jak i niezależnych od przewoźników lotniczych.

Pogoda może sprawić trudności podczas startów i lądowań samolotów. Burze, mgły i silne wiatry mogą spowodować opóźnienia lub odwołanie lotów.

Opóźnienia lotów mogą być spowodowane zbyt dużą liczbą samolotów w powietrzu lub kłopotami na lotnisku. Czasami mogą wystąpić problemy operacyjne, na przykład gdy nie ma wystarczającej liczby pracowników z powodu choroby lub innych niespodziewanych sytuacji.

Te i wiele innych powodów może sprawić, że loty zostaną opóźnione albo odwołane.

Odwołany lub opóźniony lot. Dlaczego warto znać swoje prawa jako pasażer?

Coraz więcej osób, które podróżują samolotem, zdaje sobie sprawę z tego, jakie mają prawa jako pasażerowie. Ta świadomość rośnie z roku na rok. Pasażerowie linii lotniczych mają swoje prawa, które są chronione przez przepisy międzynarodowe i krajowe. W Unii Europejskiej prawa pasażerów lotniczych określa Rozporządzenie (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady.

Kiedy lot spóźnia się o ponad 2 godziny, linie lotnicze powinny zapewnić pasażerom jedzenie i napoje. Niestety, niewielu przewoźników wywiązuje się z tego obowiązku.

Gdy opóźnienie jest dłuższe niż 3 godziny lub dochodzi do odwołania lotu, przewoźnik lotniczy ma obowiązek umożliwić pasażerom:

 • wysłanie e-maila albo skorzystanie z telefonu;
 • zaproponowanie biletu na inny lot lub zwrot pieniędzy za bilet;
 • zorganizowanie noclegu i transport do hotelu;

Podczas lotów wakacyjnych może także zdarzyć się sytuacja, w której linie lotnicze sprzedadzą więcej biletów na lot niż jest miejsc w samolocie. W związku z tym nie wszyscy podróżni będą mogli wejść na jego pokład. W takim przypadku mamy do czynienia z overbookingiem.

Jeśli przytrafi Ci się odmowa wejścia na pokład samolotu z powodu overbookingu, przysługują Ci następujące prawa:

 • zwrot kosztów biletu lotniczego lub zmiany planu podróży oraz odszkodowanie.

Twój lot został odwołany? Szukasz odszkodowania?

Kiedy pasażer ma prawo do odszkodowania za opóźniony lot?

Linia lotnicza musi zapłacić odszkodowanie za lot opóźniony, gdy:

 • opóźnienie było bezpośrednią winą linii lotniczych i nie było spowodowane przez nadzwyczajne okoliczności,
 • samolot doleciał z ponad 3-godzinnym opóźnieniem – to bardzo istotne, ponieważ samolot może nadrobić czas opóźnienia w trakcie lotu,
 • od momentu zdarzenia nie minął więcej niż rok. Niestety w Polsce jest to tylko rok, a w niektórych krajach europejskich ten okres wynosi nawet 5 lat!

W sytuacji, w której lot został zakłócony z winy przewoźnika, linia lotnicza jest zobowiązana do obowiązku wypłaty odszkodowania za odwołany lot. Prawo to reguluje Rozporządzenie WE nr 261/2004.

Do uzyskania odszkodowania za lot mają prawo podróżni, których:

 • lot został odwołany mniej niż 14 dni przed planowanym wylotem,
 • lot odbywał się tylko w krajach UE,
 • lot zaczynał się na terenie UE,
 • lot zaczynał się poza Unią Europejską, ale kończył się w Unii Europejskiej, jeśli obsługiwał go przewoźnik z UE.

Prawo do uzyskania odszkodowania za lot jest takie samo niezależnie od tego, czy lecisz liniami tradycyjnymi, czarterowymi czy tanimi, jak Wizzair i Ryanair.

Ile wynosi odszkodowanie za lot?

Jeśli twój lot został odwołany, opóźniony z winy linii lotniczych lub byłeś w sytuacji, gdy było za dużo zarezerwowanych miejsc na pokładzie samolotu, masz prawo do otrzymania odszkodowania od przewoźnika lotniczego.

Przepisy Rozporządzenia (WE) nr 261/2004 określają, ile pieniędzy należy wypłacić pasażerom za zakłócenia lotów.

Wysokość odszkodowania zależy od odległości dzielącej lotnisko startowe i lotnisko końcowe:

 • €250 na pasażera za loty do 1500 km,
 • €400 na pasażera za loty powyżej 1500 km w obrębie UE,
 • €400 na pasażera dla lotów o długości od 1500 km do 3500 km,
 • €600 na pasażera dla lotów o długości powyżej 3500 km.

Jak skutecznie egzekwować odszkodowanie za lot!

Pasażerowie, którzy znają przepisy, mogą skutecznie ubiegać się o odszkodowanie za problemy z lotem. Proces ten może trwać nawet kilkanaście miesięcy. Aby otrzymać odszkodowanie, można samodzielnie złożyć wniosek na stronie linii lotniczej. Trzeba jednak pamiętać, że linie lotnicze często odrzucają indywidualne skargi pasażerów. Dlatego warto od razu skontaktować się z firmą, która specjalizuje się w prawie lotniczym. Jednym z wiodących graczy na polskim rynku jest AirCashBack. Firma ta od ponad 11 lat pomaga pasażerom w uzyskaniu odszkodowania za opóźnione lub odwołane loty służbowe, prywatne, rejsowe i czarterowe. Co istotne, AirCashBack nie pobiera opłat od pasażerów z góry. Prowizja jest naliczana dopiero po uzyskaniu odszkodowania, więc pasażer nie ponosi ryzyka.

Twój lot został odwołany? Szukasz odszkodowania? 

https://aircashback.com/ocen-szanse


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kiedy o nie wnioskować?

Poruszając się po polskich drogach, mogłeś zwrócić uwagę na pojazdy z czerwonymi tablicami rejestracyjnymi, które różnią się od standardowych tablic. Czy wiesz, co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kto może z nich korzystać? Przygotowaliśmy krótki przewodnik dla tych, którzy jeszcze nie zdążyli się zapoznać z tym zagadnieniem.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Parkowanie równoległe krok po kroku

Parkowanie to jedna z podstawowych czynności, które każdy kierowca musi opanować. Wśród różnych technik parkowania, parkowanie równoległe, często nazywane kopertą, uchodzi za jeden z najtrudniejszych manewrów do wykonania. Wymaga precyzyjnego cofania bardzo blisko innych zaparkowanych pojazdów. Jednak dzięki regularnej praktyce i opanowaniu odpowiedniej techniki, parkowanie równoległe będzie znaczenie łatwiejsze.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej